Kirjoittaja Aihe: Tex Willer  (Luettu 1020347 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1335 : 07.11.2007 klo 20:05:11 »
Vähän tähän tyyliin  ;)



Kiitoksia muuten Kyöstille hienosta listasta!!

EDIT. Höh, muokkasin, menin esikatseluun, eikä kuvaa näkynyt. Liitin sen uudestaan ja nyt niitä on kaksi. En osaa poistaa. Poistaisiko joku toisen kuvan!!

Editwade: Minä poistin.
Lisätoiminnot, siellä oli kaksi 17.jpg:ä raksitettuna. Toinen raksi pois, ja yksi kuva jäljellä!
« Viimeksi muokattu: 07.11.2007 klo 21:34:11 kirjoittanut Wade »
"Tex-tieteen yli-morisco"

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1336 : 13.11.2007 klo 10:53:50 »
Pieniä uutisia ja yksi vähän isompi. Seuraava Italian almanacco on Rujun kirjoittama ja De Vescovin piirtämä "Sfida a Black Marsh". Taas siis uusi piirtäjä. Ruju jatkaa ja jatkaa kuulemma tämänkin jälkeen, vaikkakin vain sivutoimisesti.

Vuonna 2008 ilmestyvän suuralbumin tekijäkaksikko on D'Antonio ja Filippucci. Käsikirjoituksesta siis vastaa vast'ikään kuollut D'Antonio. Joidenkin tietojen mukaan tarinan kirjoittamiseen on osallistunut myös Guido Nolitta eli Sergio Bonelli. Saa nähdä tuleeko miehen nimi virallisiin krediitteihin.

Seijasin suuralbumin julkaisusta ei vieläkään tietoa. Vanhojen huhujen mukaan se olisi julkaistu jo tänä vuonna, mutta enää ei taida ehtiä. Ehkäpä sitä säästellään juhlavuodeksi 2008.

Ja sitten jymypaukku: Nizzi jatkaa sittenkin kirjoittamista. Hän on laatinut käsikirjoituksen samaiselle Filippuccille, jolta pian julkaistaan tuo mainittu suuralbumi. Tämä tarkoittaa sitä, että Texin vakinainen piirtäjätiimi on saanut siis uuden jäsenen. Tai oikeastaan kaksi, sillä jokin aika sitten hehkutettu, Galepin tyyliin piirtävä, Torricelli on ilmoittanut, että hänetkin on vakinaistettu.

Nizzin roolista en tiedä tarkempaa. Tekeillähän hänen käskirjoituksen pohjalta oli jo ennen välirikkoa Bonellin kanssa mm. Venturin Musta Tiikeri -tarina ja Cossun Maxi-Tex, jotka eivät ole siis vielä lähelläkään valmiita. Välirikon jälkeen hän on kirjoittanut vain Italian juhla-Texin 575, ja senkin kuvittaja Civitellin vaatimuksesta. Tämä uutukainen, jota huhutaan julkaistavaksi almanacco-sarjassa, on siis todellinen yllätys.

EDIT. Pienet tiedustelut tuottivat tulosta. Nizzi oli palannut Editoren leipiin omasta halustaan, ei esim. Bonellin pyynnöstä. Nizzin oli tarkoitus tehdä romaani, mutta ei löytänyt hänen tasolleen riittävän hyvää kustantajaa (hmmm... Mahtoiko olla ottajia lainkaan >:D...). Nyt tehdyn sopimuksen mukaan hän tekee vuodessa 2-3 tarinaa. Päävastuu tarinoista on Faracilla ja Bosellilla. Mutta kyllähän tuossakin on mukava määrä Nizzi-faneille.
« Viimeksi muokattu: 13.11.2007 klo 14:44:25 kirjoittanut Jansa72 »
"Tex-tieteen yli-morisco"

VilleM

  • Jäsen
  • Viestejä: 801
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1337 : 13.11.2007 klo 20:12:53 »
Tämä Nizzin paluu (jos hän nyt vielä ehti kunnolla edes lähteä) kuulostaa oikeastaan loistavalta jutulta! Jos hän kirjoittaa vain pari tarinaa vuosittain ja pystyy keskittymään niihin kunnolla, niin voisi toivoa, että hänen tasonsa nousisi reippaasti nykyisen vallitsevan keskinkertaisuuden yläpuolelle. Nizzin vanhoja meriittejä ei voi kuitenkaan unohtaa ja fakta on, että hän on parhaimmillaan aivan loistava tekstinikkari. Jospa hän vain saisi konkreettisesti jalostettua vanhoja taitojaan uudestaan tarinoihinsa, 90-luvun alkupuolen malliin. Mutta ehkä veteraani-Nizzi nyt piristyy, kun ei päävastuu ole enää hänen niskoillaan. Kiinnostava asetelma, kaiken kaikkiaan, jos tämä lähtee toimimaan eikä kaadu esimerkiksi räiskyviin henkilökemioihin, jälleen kerran. Aika näyttää.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1338 : 16.11.2007 klo 08:51:15 »
Muistan jossain haastattelussa 90-luvun lopulla Nizzin kertoneen suunnilleen siihen suuntaan, että Texin lukijoille riittää melko yksinkertaiset tarinat. Tarkkaa sanamuotoa en muista, enkä löytänyt enää tuota haastattelua. Mutta sen muistan, että tuntui siltä kuin Nizzi olisi aliarvioinut lukijoita. Haastatteluissa Nizzi muutenkin antaa itsestään ylimielisen kuvan, sillä hän moittii herkästi muita, esim. Sergio Bonellia ja Mauro Bosellia. Varmasti osin syystäkin. Itsessään hän ei tietenkään näe mitään vikaa. Olen sitä mieltä, että Nizzi muuttui kuuluisan 90-luvun alun burn-outinsa myötä. Tätä ennen tarinat olivat briljanttia ja lähestulkoon sydänverellä kirjoitettuja. Ehkä Nizzi totesi, että vähempi riittää, eikä ladannut tarinoihinsa enää sitä suurinta vimmaa. Pää ei enää riittänyt. Esimerkkitapaus tästä on vaikkapa Mefisto-tarina, jonka suurenmoinen alkupuoli on kirjoitettu ennen romahdusta, kehno jälkipuoli vasta sen jälkeen. Aallonpohja Nizzin tarinoissa tuli vastaan vuosituhannen vaihteessa, jolloin luettavaksemme tuli muutama kelvoton tekele. Mutta tietyn perustason ja uskollisuuden Texille Nizzi on kuitenkin säilyttänyt. Ja kukaties hän on myös kallistanut korvansa varsinkin Italiassa hurjana vellovalle kritiikille, sillä mielestäni tarinat viimeisen 3-4 vuoden aikana ovat olleet erittäin hyviä. Cheyennen tavoin minäkin toivon, että Nizzi pystyisi nyt panostamaan kaikkensa näihin vähiin tarinoihin, jotka hän vuosittain tekee. Toiveeni ovat korkealla!

Toinen asia. Luin minäkin juuri uudelleen tarinan Paluu Pilaresiin. Huomasin sen huomattavasti paremmaksi kuin muistin. Syy tähän on eittämättä piirrosjälki. 90-luvulla tarinaa ensi kerran lukiessani Letterin alkanut alamäki oli niin ilmeinen, että se vei fiiliksen. Mutta nyt, kun Letterin viimeisimmät koukerot ovat tuoreessa muistissa, tämänkin tarinan piirrostaide vaikuttaa kerrassaan mainiolta, vaikka on kyllä todettava, että kaikissa kohdissa kynä ei totellut enää mestarin tahtoa. Aiemmin olen moittinut tarinaa ylipitkäksi (onhan se kaikkien aikojen pisin tex-tarina), ja tästä kannasta en hevillä luovu. Tarinaa lukiessa jokainen kohtaus tuntui kuitenkin ansainneen paikkansa.  Mutta yksittäisissä kohtauksissa olisi kyllä ollut karsittavaa. Ruutuja ja kuvarivejä olisi helposti pystynyt napsimaan pois kerronnan siitä lainkaan kärsimättä. Päinvastoin, tiettyä dynaamisuutta olisi voinut tulla lisää. Turhan rönsyilevä kerronta on eittämättä kirjoittaja Sergio Bonellin syy, sillä hänellä oli tapana tehdä isänsä tapaan selkeä kuvakäsikirjoitus, joka ei jättänyt kuvittajalle suuria vapauksia sivutaiton ja kuvakerronnan suhteen. Lisäksi tarinassa tuntui olevan liikaa tautologiaa - jaguaarimiesten hyökkäykset toistuivat turhan samankaltaisina. Jonkun kohtauksen olisi ehkä sittenkin voinut karsia pois. Ilmeisesti S.- Bonellilla ei ollut valmista tarinarunkoa varsinaisen kirjoitustyön alkaessa, vaan tarinan on annettu vapaasti elää ja hengittää sekä rönsyillä kirjoitustyön edetessä. Seurauksena on tämä eittämätön ylipituus, mutta toisaalta myös kiireettömyys. Eikä tarina missään nimessä tylsä ollut. Suorastaan ahmin sitä! Pienistä puutteistaan huolimatta seikkailu on, ehkä ei ihan mestari-, mutta merkkiteos. Eikä pelkästään pituutensa ansiosta. Aihepiiri on tavattoman kekseliäs ja jännittävä. En ollenkaan ihmettele, että se on monien mielestä se kaikkien aikojen paras tarina.
« Viimeksi muokattu: 16.11.2007 klo 08:56:19 kirjoittanut Jansa72 »
"Tex-tieteen yli-morisco"

pasoleati

  • Jäsen
  • Viestejä: 590
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1339 : 16.11.2007 klo 13:42:40 »
Niillle jotka ehdottavat Paluu Pilaresiin tarinan "ruutujen ja kuvarivien napsimista" voisi ehdottaa heidän oman kaulansa napsimista. Paluu Pilaresiin ei ole milliäkään liian pitkä. Monet tarinat ovat sen sijaan aivan liian lyhyitä.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1340 : 16.11.2007 klo 14:27:57 »
On se kumma, että jotkut sarjakuvataiteilijat pystyvät tekemään kerrassaan eeppisiä kertomuksia 30 sivussa. 100 sivuinen willeri on sen sijaan joidenkin mielestä liian lyhyt. Kummallinen yhtälö! Toki yksi Texin vahvuuksista on juuri tuo kiireettömyys ja sarjakuvaruutujen 'tuhlaaminen'. Mutta silti olen sitä mieltä, että  lyhyempäänkin tilaan suuremmoisia tex-tarinoita pitäisi pystyä kirjoittaa.
"Tex-tieteen yli-morisco"

pasoleati

  • Jäsen
  • Viestejä: 590
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1341 : 16.11.2007 klo 17:29:54 »
Ehkäpä ero on siinä, että en mielelläni lue alle 300-sivuisia romaaneja ja alle 250-sivuisia en ollenkaan (jos juoni lutviutuu alle 250 sivun niin eipä siitä kannata edes kirjoittaa). Kunnon romaanissa on vähintään 500 sivua. Keskivertoarvostelija esim. Ruumiinkulttuurissa aloittaa ratkutuksensa kun sivumäärä ylittää 300. Toinen vihaamani asia on suuri kirjasinkoko (12 pt ehdoton maksimi) tai väljä, runsaasti tyhjää jättävä taitto. Kolmas vihani kohde on palstojen liehunta ("risupersetaitto"). Liehuttajille paidan riisuntakin afgaanitapaan on liian lievä rangaistus.

hansswahn

  • Vieras
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1342 : 19.11.2007 klo 10:28:16 »
Onko kellään tietoa tulevien normi-Texien tarinoista? Jansa ainakin silloin tällöin on listannut tulevia seikkailuja.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1343 : 19.11.2007 klo 11:43:25 »
Tuolta spoilausketjusta poimin tämän. Eli numerosta 2/08 etiäpäin. Meillähän siis tulee vuodenvaihteessa klassikkokamaa pihalle. Ja johonkin väliin vissiin survaistaan tavaraa almanacco-puolelta.

Boselli/Spada, 2 nro
Nizzi/Repetto, 2 nro
Nizzi/Rossi, 2 nro
Nolitta&Boselli/Ticci, melkein kolme numeroa
Boselli/Seijas, vähän päälle 1 numero
Faraci/Cestarot, 2 nro
Nizzi/Civitelli, 1 nro (ainakin Italiassa värijulkaisu)
Boselli/Bianchini&Santucci, 3 nro
"Tex-tieteen yli-morisco"

hansswahn

  • Vieras
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1344 : 19.11.2007 klo 11:49:41 »
Kiitos. Muistinkin jossakin ne nähneeni. Laiskana miehenä en jaksanut selata kaikkia ketjuja läpi.

Voisiko Kvaakiin muuten saada jonkinlaisen hakukoneen? Etsisi vaikkapa sanalla Tex kaiken missä ko. sana esiintyy. Voisi olla myös rajauksia.

Kvaakissa kun alkaa olla jo tavaraa aika tavalla. Aina ei löydä etsimäänsä, vaikka olisi varma jonkun jutun joskus jossakin nähneensä.

hansswahn

  • Vieras
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1345 : 19.11.2007 klo 11:52:27 »
Ay de mi! Nyt hävettää. Tottahan hakukone on olemassa ja käytänhän itsekin sitä usein. Nyt olisi parasta vetäytyä esim. levolle.

Armahtakaa, älkääkä kuittailko (pahasti) tästä mokasta.
Oma sisäinen ruoska kyllä rankaisee julmasti.

Mr. Font

  • Jäsen
  • Viestejä: 511
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1346 : 19.11.2007 klo 14:57:26 »
15/07 Del Vecchio/Nizzi “Sandy Well”
16/07 Galep/Bonelli klassikko: ”Seikkailu Utahissa”
1/08 Galep/Bonelli klassikko: ”Kuoleman polulla”
2/08 Spada/Boselli ”Lähetys Mexicoon”
3/08 Spada/Boselli ”Ruraleet”
4/08 Repetto/Nizzi ”Vartija”
5/08 Repetto/Nizzi
6/08 Rossi/Nizzi
7/08 Rossi/Nizzi
8/08 Ticci/Nolitta & Boselli
9/08 Ticci/Nolitta & Boselli
10/08 Ticci/Nolitta & Boselli-tarinan lopetus, Seijas/Boselli-tarinan aloitus
11/08 Seijas/Boselli
12/08 Cestarot/Faraci
13/08 Cestarot/Faraci
14/08 Galep/Bonelli klassikot: ”Cedar Minesin seikkailu” ja ”loistavien vuorten salaisuus”
15/08 Galep/Bonelli klassikko: ”Yampa Flat”
16/08 Galep/Bonelli klassikko: ”Aavekaupunki”
1/09 Civitelli/Nizzi (mahd. värijulkaisu)
2/09 Bianchini & Santucci/Boselli
3/09 Bianchini & Santucci/Boselli
4/09 Bianchini & Santucci/Boselli

Tohon on lisätty klassikot ja numerot.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1347 : 19.11.2007 klo 15:18:14 »
Asko varmaan osaa varmuudella sanoa, mutta minulla on sellainen luulo, että ensi vuoden loppupuolella ei klassikkotarinoita nähdä. Voipi olla kahden almanaccon vuoro, jolloin tuo civitellin tarina olisi numerossa 16/2008. Saa nähdä, näemmekö mekin siinä väriä.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Asko AA

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 677
  • "I Lost My Heart In A Drive-In Movie"
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1348 : 19.11.2007 klo 15:41:20 »
Almanaccot puuttuivat välistä.

Ennakolta listauksemme näyttää juuri nyt tältä:
2/08 Boselli/Spada ”Meksikon retkikunta”
3/08 Boselli/Spada
4/08 Nizzi/Repetto
5/08 Nizzi/Repetto
6/08 Nizzi/Rossi
7/08 Rossi/Nizzi
8/08 Calegari "Zeke Colterin balladi" (Almanacco 1994)
9/08 Nizzi/De La Fuente "Pelon matkue"(Almanacco 1995)

10/08 Nolitta & Boselli/Ticci
11/08 Nolitta & Boselli/Ticci
12/08 Nolitta & Boselli/Ticci-tarinan lopetus, Boselli/Seijas-tarinan aloitus
13/08 Boselli/Seijas
14/08 Faraci/Cestarot
15/08 Faraci/Cestarot
16/08 on todennäköisesti Bonelli/Galep-klassikkojatkoa numeroon 1/08 sillä havittelemme värillistä seikkailua omaksi julkaisukseen yhdessä Norjan kanssa.

Tätä listaa ei kannata tatuoida takaraivoon, sillä kaikkia varmistuksia ei ole vielä lyöty lukkoon.
Asko A. Alanen
Sarjakuvatoimittaja
Sarjakuvaneuvos
Akolinna, Tampereen Tammela

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1349 : 19.11.2007 klo 21:44:06 »
Eivätkä nuo tekijätiedot ole muutenkaan varmoja. Pelkästään vankkoja huhuja, jotka ovat peräisin samastä lähteestä kuin aiemmatkin, melko hyvin paikkansa pitävät tiedot. Eli Sergio Bonelli Editore ei tietoja näin pitkälle julkaise.

Lisäyksenä listaan vielä, että Ticcin tarinan nimi on alustavien tietojen mukaan Buffalo Soldiers.
"Tex-tieteen yli-morisco"