Kiasmassa Päin näköä!

Nykytaiteen museo Kiasma tuo esille suomalaista nykysarjakuvaa 14 sarjakuvantekijän voimin.

Taiteellinen, omaehtoista ilmaisua käyttävä suomalainen sarjakuva on saavuttanut merkittävää menestystä kansainvälisillä areenoilla. Yksin Ranskassa on julkaistu viitisenkymmentä suomalaista albumia, ja moni on tehnyt siellä läpimurron mutta ei vielä kotimaassaan. Suomi tunnetaan kukoistavana taidesarjakuvan maana, muualla.

Terhi Ekebom. Kuva: Vesa Kataisto
Terhi Ekebom. Kuva: Vesa Kataisto

Näyttelyn työt murtautuvat monin eri tavoin ahtaista raameistaan kirjallisuuden ja erityisesti kuvataiteen alueille. Näyttelyn tekijät tulkitsevat sarjakuviensa maailmaa eri tekniikoin ja tilaa hyväksikäyttäen, usein kolmiulotteisessa muodossa. Näyttely tuo sarjakuvaa esiin taiteellisena ilmaisukeinona ja osana ajankohtaista visuaalista kulttuuria.

Matti Hagelberg, Katja Tukiainen, Kati Kovacs, Ville Tietäväinen, Terhi Ekebom (selin). Kuva: Vesa Kataisto
Matti Hagelberg, Katja Tukiainen, Kati Kovacs, Ville Tietäväinen, Terhi Ekebom (selin). Kuva: Vesa Kataisto

Näyttelyn taiteilijat ovat: Mari Ahokoivu, Terhi Ekebom, Matti Hagelberg, Jyrki Heikkinen, Kati Kovács, Hanneriina Moisseinen, Tommi Musturi, Ville Ranta, Aapo Rapi, Anna Sailamaa, Ville Tietäväinen, Katja Tukiainen, Marko Turunen ja Amanda Vähämäki.

Ville Rannan näyttelyteos on sarjakuvakonsertti Comics in Concert, joka järjestetään Kiasma-teatterissa 26.5.

Näyttely on esillä 9.3.2012–9.9.2012.
Kiasma, Mannerheiminaukio 2, Helsinki.

Lähde: www.kiasma.fi