Tärkeä tarkennus hte:ltä. Ja vielä noista liuskoista sen verran, että jokaisessa liuskassa oli aina oma "pikkuseikkailunsa", joka monasti sitten jäi kutkuttavaan tilanteeseen, ja ratkaisu nähtiin seuraavassa liuskassa. Eli tietynlainen määrämittaisuus - joka ohjasi tarinan kehittelyä - oli selkeästi jo noissa havaittavissa, vaikkakin koko seikkailun pituus saattoi vaihdella tosiaan kolmesta liuskasta vaikka kuinka pitkään.
Victorio taannoin (9.10.2010) kirjoitti:
Totta kai asiansa osaava taiteilija pystyy teoksensa supistamaan taikka venyttämään tiettyihin kehyksiin (johan se on vuosikymmen nähty), mutta kyseessä ei enää ole orginaali teos, joka teos olisi ollut ilman mitään kehyksiä. Ja kehykset asettavat joka tapauksessa osaavallekin tekijälle lisähaasteita, kun pitää miettiä mihin kohtaan pitää lisätä jotakin tai mikä pahempaa, että jostain pitäisi karsia pois, jotta saadaan tietty sivumäärä aikaiseksi.
En oikein usko, että ns. originaalia teosta Victorion tarkoittamassa muodossa on olemassakaan. Teokset - niin tekstit kuin kuvitukset - muokkautuvat lopulliseen muotoonsa niistä saatujen (kustannustoimittajalta tai joltain muulta) kommenttien ja korjausehdotusten perusteella. Eikä tämä suinkaan tarkoita, että jokin alkuperäinen häviäisi, pikemminkin teksti (tai teos) jalostuu pidemmälle, kohti lopullista muotoaan.