En tiedä minne viestit menevät siitä WSOY:n palautelaatikosta sillä tunnen henkilökohtaisesti tusinan ammattilaisia jotka ovat pitäneet palauteboksia kuumana viime kuukaudet.
Äh, perhana, juuri tuota palautelaatikkoa tuli käytettyä. Voi olla että siellä on kiire tai informaatio ei kulje. On ikävän yleistä että palautelaatikko vie suoraan mustaan aukkoon. Kumma kun viestintä ei tässä viestintäyhteiskunnassa ikinä toimi.

Sarjakuvat olivat Tovelta keino siirtää muumit lastenkirjallisuudesta aikuisten maailmaan. Ja vaikka sarjakuvasta taakka tekijälleen tulikin, niin se oli tärkeä siirtymävaihe kohti aikuisempia muumikirjoja.
Silti esim Suomalaisessa kirjakaupassa bongasin enkunkielisen muumisarjiksen keskeltä lasten kuvakirjoja, ja kirjastossa - kuten tiedämme - ne ovat vain ja ainoastaan lasten puolella. Kumma juttu, muumit ovat sentään iso asia suomessa. Miksi muumituntemus on täällä kuitenkin niin heikkoa, että tuntuu siltä ettei ikinä törmää kehenkään muuhun kuin niihin jotka luulevat niiden olevan vain ja ainoastaan lapsille?
No, ehkä hieman liioiteltua, eihän se aivan noinkaan mene. Mutta on tapahtunut jo monta kertaa niin että olen esitellyt strippisarjan ihmisille jotka eivät olleet tienneet sen olevan aivan eri henkinen kuin animemuumit. Animemuumeista keskustellaan jokaisella animefoorumilla, mutta Larsin strippejä on luultu kerran jopa vitsinä tehdyksi väärennökseksi.