Kirjoittaja Aihe: Muumipeikko  (Luettu 208396 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Aura

  • Wannabe
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 422
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #165 : 13.03.2008 klo 15:28:48 »
No äyh, tuossahan se lukee yllä että uusintajulkaisut ovat tulossa. Eikä siitä edes ole kauaa kun luin ketjun loppupään läpi. Pystyin elämään huonompilaatuistenkin alppareiden kanssa, mutta ehkä syksyyn mennessä musta on tullut rikas ja kuuluisa ja voin ostaa koko sarjan sitä mukaa kun ilmestyy... Vaan toivottavasti eivät ole rasterisuttua kuten niin moni alppari nykyään, siinä tapauksessa taitaisin valita vanhat mikäli niitä vielä jostain löytäisi.

edit: "WSOY julkaisee ensi syksynä Muumi-sarjakuvista uudet laitokset."
Tarkoittaako tuo nyt sitä että kaikki julkaistaan yhteen syssyyn?
« Viimeksi muokattu: 13.03.2008 klo 17:03:25 kirjoittanut Aura »

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #166 : 17.04.2008 klo 13:21:14 »
Odotellessa kannattaa... siis täytyy kaikkien muumimielisten lukea tämä teos:
http://www.schildts.fi/suomenkieliset-kirjat/kirjat/tietokirjat/1306/Tove-Jansson

Sarjakuvista siinä ei ole hirmuisesti, koska siinä on Tove Janssonin koko elämä, muunmuassa hänen lähettämiensä kirjeiden perusteella rakennettuna. Oi mikä elämä se onkaan! 
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Illodiini

  • Multikeskinkertaisuus
  • Jäsen
  • Viestejä: 813
  • #MeHirviöt
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #167 : 22.04.2008 klo 17:28:04 »
Vaikuttaa hienolta opukselta, vaikkakin hiukan hinnakkaalta. Mutta sivujakin on yli viisisataa. Täytyy käydä pläräämässä Akateemisessa vaikka.

Illodiini
"There's nothin' wrong with bein' a son of a bitch."

-- Gaspode the wonder dog (Terry Pratchett, Moving Pictures)

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 187
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #168 : 25.07.2008 klo 14:07:57 »
Tove pikkuisena äitinsä piirtämänä...
http://populaari.blogspot.com/2008/07/tove-jansson-pienen.html

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 187
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #169 : 17.08.2008 klo 11:13:36 »
Näyttää ilmestyvän myös "Mumin - samlade serier, del 1" Schildts Förlagsilta!

Bookplus kertoo (takakansitekstiä):
Muumit. Sarjakuvaklassikot I sisältää neljä Tove Janssonin sarjakuvakertomusta, jotka hän alun perin piirsi englantilaiselle Evening News -lehdelle. Suomessa ne on aikaisemmin julkaistu Muumipeikko-albumien eri osissa. Mukana ovat Muumipeikko, Muumiperhe, Muumiperhe Rivieralla ja Yksinäinen saari. Uusi albumi voitti klassikkosarjakuvien palkinnon Angoulêmen kansainvälisillä sarjakuvafestivaaleilla 2008. Juhlilla jaettuja tunnustuksia pidetään sarjakuvamaailman vastineina elokuvan Oscareille.

Muumien uusi tuleminen on otettu ihastuneesti vastaan sarjakuvapiireissä kautta maailman. Ylistävissä lausunnoissa on nostettu esiin niin muumien omaperäisyys, lempeys ja älykkyys kuin Janssonin ilmeikäs ja persoonallinen piirrostyylikin. Monikerroksisuutensa ansiosta tarinat viehättävät lapsia sekä aikuisia.

Sarjat julkaistaan näyttävän kokoisessa albumissa alkuperäisessä muodossaan, mustavalkoisina. Suomennos on Juhani Tolvasen ja Anita Salmivuoren käsialaa.

Fauntleroy

  • Jäsen
  • Viestejä: 172
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #170 : 14.09.2008 klo 12:17:01 »
Kyllähän sitä nyt on Muumien maailmaan sekä animaation että sarjakuvan kautta tutustunut.

Ensinnäkin se animaatio. Se on vaan niin loistava. Pienenä videot katsottu ihan puhki. Se on hauskaa, kun nyt vähän vanhempana siitä löytää kaikkia pieniä jippoja. Joka kesä serkkujen kanssa katsotaan kaikkien aikojen paras jakso, kuudes jakso aka mörkömuumi. Ne DVD-boxit ovat mainioita. Kussakin on neljä jaksoa. Minulla on niitä viisi kappaletta, 20 jaksoa.

Sitten sarjakuvasta. Joskus lehdessä se ilmestyi mutta eipä ilmesty enää. Harmi, kun en tajunnut silloin leikata strippejä talteen. Tässä ketjussa oli linkki johonkin tarinaan ja lukaisin sitä vähän. Oli kyllä hulvaton! Marihuanaa ja viereisen matkustajan hipelöimistä... ;D

Aura

  • Wannabe
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 422
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #171 : 15.09.2008 klo 16:11:48 »
Tietääkö joku kuinka paljon näitä uusintajulkaisuja on tarkoitus tulla? WSOY:n sivut eivät valaisseet asiaa, tai jos valaisevat, sitä ei löytynyt haulla. Joku väitti että vain Toven Muumeista olisi tulossa uusintapainos, mutta onko jatkosta tässä vaiheessa vielä mitään tietoa? Kirjoja on kait tulossa enemänkin kuin kaksi, sillä niihinhän ei mahdu muuta kuin alkupää? (Suunnittelin tosin josko osan voisi metsästää vessapaperipainoksina, vaikka niitä taitaa olla saatavilla vain 15:sta ylöspäin...)

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #172 : 15.09.2008 klo 16:49:20 »
Sarjakuvafestareilla tätä uutta kirjaa oli ja se oli ihan 1:1 englanninkielisen laitoksen kanssa. Joten tekevät varmaan saman määrän kuin niitäkin tulee (kun voivat käyttää tältä osin valmiiksi työstettyä materiaalia: omien uusien kirjojen itse kokoaminen olisi paljon työläämpää).
Sen sijaan mielenkiintoista on pohtia, innostuuko D&Q kokeilemaan myös Larsin muumeja. Kävin hiljattain katsomassa heidän sivuiltaan, koska kolmoskirja olisi tulossa (syyskuussa, sanottiin) ja huomasin siellä maininnan, että Moomin-kokoelmat ovat olleet heidän "fastest selling" tuotteensa koskaan. Hienoa!

Ja hieno on muuten tämä suomenkielinen laitoskin, hyvin toteutettu. (Ei pikseleitä! Joy!!  ;D) Pistää melkein pohtimaan, että pitääkö tässä nyt ostaa nämäkin. Eihän siinä mitään JÄRKEÄ ole, kun jo englanninkielisiä kirjoja on hyllyssä... mutku haluuuuu...

jinroh

  • Rocket Scientist
  • Jäsen
  • Viestejä: 964
  • Myöhäistä! Isin Shinjit ovat jo täällä!
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #173 : 15.09.2008 klo 21:46:29 »
Järkeä ei ole, mutta... Harmittaa kun tuli "hätäpäissään" ostettua englanninkieliset, sillä monen lempitarinani suomenkielinen käännös vain sattuu olemaan tietyllä hankalasti selitettävällä tavalla parempi.
@--`-,-- Zettai unmei mokushiroku

jtynninen

  • Jäsen
  • Viestejä: 68
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #174 : 16.09.2008 klo 18:07:14 »
Tänään tuli hankittua tuo kotimainen versiokin Akateemisesta omaan hyllyyn, ja minusta kyllä vaikuttaisi että lähdemateriaalina ei olla käyttetty noita englanninkielisen version restauroituja strippejä. Aika suttuisilta monet stripit vaikuttavat kun tekee vertailua. Lisäksi suomenkielisen laitoksen stripeissä on näkyvissä erinäisiä Bulls:in copyright merkintöjä, jotka noista englanninkielisistä puuttuvat.

Joka tapauksessa hieno homma että tulee Muumit suomeksikin uudelleen julkaistua. Omaan hyllyyn on näille jo raivattu tilaa.   

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 502
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #175 : 16.09.2008 klo 18:44:26 »
Eikö WSOY:n stripit olleet D&Q:n pilallerasteroimia? ks. kuva D&Qn versiosta (kirja 1) alla. Stripit skannattu/käännetty harmaasävyihin ja painettu = tulos rasteroitunut viiva.

jtynninen

  • Jäsen
  • Viestejä: 68
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #176 : 16.09.2008 klo 18:52:08 »
Eikö WSOY:n stripit olleet D&Q:n pilallerasteroimia?

1. kirjan 4. painoksesta lähtien tuo rasteroituminen on korjattu. Tuosta on mainintaa jokunen sivu aiemmin tässä ketjussa...

Kreegahbundolo

  • Vieras
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #177 : 20.09.2008 klo 14:36:08 »
Kävin kirjakaupassa selaamassa Muumi-klassikoita ja samat Bullshit Oy:n paskaversiot oli vaan aseteltu uuteen formaattiin. Minä en käsitä tätä projektia, mikä järki siinä on? On toisin sanoen ostettu Drawn & quarterlyltä uusi sarja-asu muttei olennaisinta eli uudelleenreprottuja strippejä. Ääääh! Miksi sarjakuvakustantaminen on Suomessa aina tällaista?

Kyselin heti ensimmäisen D&Q-Muumin ilmestyttyä Muumi OY:ltä oikeuksia eräänlaiselle pienkustantajien yhteenliittymälle ja sieltä vastattiin että WSOY on varannut kaikki julkaisuoikeudet tästä hetkestä maailmankaikkeuden loppuvingahdukseen saakka. Eipä auta kai muu kuin jatkaa alkukielisten Muumien ostamista omaan hyllyyn kun Suomessa ei koskaan vaivauduta julkaisemaan sarjakuvia kunnolla. Vitun WSOY.

Positiivista: Ei ole sentään tietokoneella ladottu!

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 187
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #178 : 20.09.2008 klo 19:42:48 »
...ostettu Drawn & quarterlyltä uusi sarja-asu muttei olennaisinta eli uudelleenreprottuja strippejä.

Tämähän on sarjakuvaskandaali, jos siis näin todellakin on! Mitä ihmettä... ja tätä kun niin odotin. Ei - voi - olla - totta.

Irene

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 812
Vs: Muumipeikko
« Vastaus #179 : 23.09.2008 klo 22:31:17 »
Tämähän on sarjakuvaskandaali, jos siis näin todellakin on! Mitä ihmettä... ja tätä kun niin odotin. Ei - voi - olla - totta.

Itse en ole mikään rasterienkyttääjäasiantuntija, mutta mielipiteenne kuulostavat painavilta. Pitäisikö polkaista adressi kasaan ja spämmätä sitä WSOY:lle hamaan ikuisuuteen asti, jotta korjaisivat tämän asian tulevissa painoksissa?
Lukupäiväkirjani: http://sbrunou.blogspot.com