Helsingin sarjakuvafestivaalit järjestetään Kaapelitehtaan Merikaapelihallissa 20.–21.9.2025. Festivaalitaiteilijana on Tuoni Myllylä ja vuoden teemoina ovat pimeys ja kreikkalainen sarjakuva.
Vuosi 2025 on monella tapaa juhlavuosi. Itse festivaali on neljäskymmenes ja Suomen sarjakuvaseuran tunnustuksen (Puupäähattu) esikuva Pekka Puupää -sarjakuva täyttää sata vuotta. Jälkimmäisen kunniaksi Vesa Kataisto esitelmöi sarjakuvasta sekä vuodesta 1972 jaetun Puupäähatun historiasta. Tuore Puupää-palkittu Ulla Donner on haastateltavana, ja festareilla voi tarkkaavainen havaita ainakin 17 muuta puupäätä.

Asema Kustannuksen 25-vuotisjuhlan kunniaksi on järjestetty oma paneelinsa kustantamon sarjakuvataiteilijoille Ville Ranta (Puupäähattu 2009), Mika Lietzen ja Mari Ahokoivu (Puupäähattu 2023). Festivaaleilla pääsee myös seuraamaan Hanna Kukon ja Zine Festin kunniavieraiden Maaria Laurisen, Jere ”Ruakku” Poikelan ja Evangelos Androutsopouloksen haastatteluita.
Anssi Rauhala juontaa elokuva- ja sarjakuva-storyboardeja käsittelevän paneelin, jonka osallistujia ovat elokuvaohjaaja Dome Karukoski ja sarjakuvataiteilijat Kivi Larmola (Puupäähattu 1991) ja Maria Björklund. Sarjakuvaseuran opetuskoordinaattori Kalle Keinonen puolestaan vetää sarjakuvaopetuksen tulevaisuudennäkymiä ruotivaa paneelia, johon osallistuvat alan ammattilaiset Matti Hagelberg (Puupäähattu 1997), Tessa Astre, Mikko Jylhä ja Sami Aho.
Näyttelyitä
Sarjakuvafestivaalien yhteydessä järjestettävän Zine Festin ryhmänäyttelyyn Taivaallisin näyttely voi käydä tutustumassa Merikaapelihallilla 20.–21.9.2025.
Yhteistyökumppanien kanssa järjestettyjä näyttelyitä on eri puolilla Helsinkiä. Myymälä2-galleriassa on 17.–28.9.2025 esillä Tuoni Myllylän Pimeän puolelta -näyttely. MUU Helsinki nykytaidekeskuksessa Kaapelitehtaalla esitellään festivaalien kutsuvieraat: Alexia Othonaiou, Ilias Kyriazis, Steve Stivaktis, Jiipu Uusitalo, Terhi Ekebom ja Joonas Järvi. Alexandros Kyparissiksen, Rikkisun ja Haltijakäpälän Sarjakuvia pimeältä puolelta -näyttely löytyy Molotowin liikkeestä 10.9.2025 alkaen. Kalasataman seripajan Paja Galleriassa on esillä 20.9.–2.11.2025 ruotsalaisen Longest Night -kollektiivin Black Eye -näyttely, ja Vallilan Panimon galleriassa on 1.–30.9. näytillä Ivanda Jansonen Levoton tyyneys -yksityisnäyttely.

Shambhavi Singhin kuratoiman näyttelykokonaisuuden Mad Corridors: Intialaisia nykysarjakuvia ja zinejä hulluudesta löytää Stoan parvigalleriasta 17.9.–19.10.2025.
Ranskan instituutin toimitiloissa järjestetään 18.9.2025 klo 17–19 Melek Zertalin live-piirustus- ja fanitapaamistilaisuus.
Sarjakuvafestivaalit ovat avoinna Kaapelitehtaalla lauantaina klo 11–20 ja sunnuntaina klo 11–18.