![]() |
Herbert 4 on Saimaan sarjakuvaseuran viimeisin ja ilmeisesti myös viimeinen julkaisu. Opuksen ulkoasu on siisti ja asiallinen. Annamari Kinnusen kansi on huolella viimeistelty mutta ei sen kummemmin houkuttele kuin torjukaan lukijaa. Lehti vaikutti ensilukemalla kovin kirjavalta kuten tällaiset kokoelmat yleensäkin. Kokoelman alkuperäinen idea toki onkin ollut julkaista sarjoja niin kokeneilta tekijöiltä kuin aivan vasta-alkajiltakin.
Aleksi Heinon vanhatyylinen ‘Ulkosaarella’ aloittaa kokoelman ja on hyvä aloitussarja. Tekijä on asiallinen piirtäjä, jälki kohtuullista ja piirroksissa on hyviä yksityiskohtia. Tehoja laskee muutama heikompi ruutu kuten myös taustojen puuttuminen ja turhan ohut viiva.
![]() |
Jarmo Kervisen ‘Om, Will-Bert ja Gädä’ on varmasti piirrettyä ‘post-undergroundia’. Tiiviitä tyylikkäitä ja sopivan kaheleita strippeja joita lukisi enemmänkin. Suomen lehdissä julkaistaan niin jäljen kuin ideankin puolesta paljon huonompaa tavaraa kuin tämä.
Tuukka Teponojan ‘Jesperi T-Rex: Myöhässä’ on kovin epätasainen juttu. Tarina kulkee, tekijällä on keinot hallussa mutta piirrostaso heilahtelee laidasta laitaan ja kokonaiskuvaksi jää hieman luonnosmainen esitys joka pienellä skarppaamisella parantuisi huomattavasti. Mieleenjäävä lause: ‘Tuli paha mieli, joten vien sun eväät’?
Hannu Härköseltä mukana pilapiirroksia, niin kai näitä voi kutsua. Taitavasti voimakkaalla kädellä sivellettyjä ilmeikkäitä vesiväri(?)töitä. Eivät ole aivan parhaimmillaan mustavalkojulkaisussa mutta tekijän potentiaali näkyy näinkin.
Aimoona ja Auriina Harja ovat ilmeisesti näitä opuksen ensikertalaisia. Kuvat eivät asetu perinteiseen ruutujakoon, piirrosjälki on karua ja sitä korostaa hieman suttuinen skannausjälki. Tarina meni yli mutta herätti kyllä tuntemuksia.
![]() |
Ilkka Kivelän ‘Tytöt on tyhmiä’ on myös alkeellisella mutta persoonallisella tyylillä piirretty. Näppärä yllätys palauttaa hukassa olevan lukijan maan pinnalle. Tavallisesti arvostelijaa riipivä kaunokirjoitus puoltaa tässä paikkaansa.
Juho Sihvonen joka Teponojan ohella on kirjoittajalle tuttu entuudestaan, esiintyy kokoelmassa parillakin tarinalla. ‘Tahra’ on pieni arkinen tarina muutosta. Juttu on hieman nopeasti tehdyn oloinen muutamine maneereineen eikä ole tekijän parhaita. Sen sijaan toinen Sihvosen tarina ‘Buk’ on Herbertin parasta antia. Näppärä pikku tarina johon hyvin sopivaa piirrosjälkeä vielä kohentaa hyvällä maulla lisätyt harmaasävyt. Tämä sarja on taitettu lehteen huomattavasti pienemmässä koossa kuin muut joille sama olisi tehnyt hyvää.
………..
Mielenkiintoinen vaikkakin vaatimattoman oloinen kooste erään sarjakuvaseuran tuotannosta, sarjakuvan aluskasvillisuuutta josta tekijöitä ponnistaa suurempiin sfääreihin.
Tekijät (© ):
Annamari Kinnunen, Harja Aimoona ja Auriina, Aleksi Heino, Jarmo Kervinen, Hannu Härkönen, Tuukka Teponoja, Ilkka Kivelä, Juho Sihvonen
Kustantaja Saimaan sarjakuvaseura
Painopaikka Multiprint A5, niitit, mv, 32 sivua.
Hinta 5 euroa
Keskustele Saimaan sarjakuvaseuran julkaisuista Kvaakissa