Suomen sarjakuvaseuran nettisivut ovat uusiutuneet. Ulkoasun lisäksi monet sisällölliset asiat ovat muotoutuneet uusiksi ja päivitysjärjestelmän myötä sivujen sisältö päivittynee aikaisempaa aktiivisemmin.
![]() |
www.kupla.net
|
Kvaakin lukijoiden huomio kiinnittyy etusivun alalaidassa näkyviin Kvaakin keskusteluiden ja uutisten otsikoihin. Kyseessä on Kuplan ja Kvaakin historiallinen mediakumppanuussopimus, jossa kumpaistenkin sivustojen seuraajia informoidaan toistensa tekemisistä. Myös esim. linkit päivittyvät yhteisestä tietokannasta molempiin sivustoihin.
Tekijämatrikkeli on muuttunut päivitysjärjestelmän myötä. Uusi systeemi mahdollistaa palvelun, jolla seuran jäsenet voivat anoa sähköisellä lomakkeella oikeuden matrikkelisivuun. Myönteisen päätöksen mukana tekijä saa tunnukset, joilla hän voi itse käydä päivittämässä tietonsa ajan tasalle vaikka päivittäin. Uusi matrikkeli on tarkoitettu kaikille sarjakuva-alan tekijöille, ei ainoastaan sarjakuvapiirtäjille. Tekijät ovat luokiteltu piirtäjien lisäksi mm. kääntäjiin, opettajiin, kustantajiin ja sarjakuvatutkijoihin. Jokaisella tekijällä voi olla perustietojen ja mini-CV:n lisäksi omakuva (tai kuva sarjakuvahahmosta) sekä 3 näytekuvaa sarjakuvista, näyttelyistä tai vaikkapa kustantamonsa 5-vuotisjuhlista. Matrikkelin kautta mahdolliset työnantajat tai palautteen antajat voivat ottaa yhteyttä suoraan tekijään palautelomakkeen kautta.
Sivustolla on myös lukuisia pienempiä muutoksia. Jokaisesta tulevasta Sarjainfosta (ja useista vanhemmistakin) on kannen ja sisällysluettelon lisäksi näytillä yksi näyteartikkeli. Sarjainfon sisällysluetteloista voi hakea sanahaulla mainintoja mm. suosikkitekijöistään.