Minun lukemistani teoksista über-paras kylmä sota -sarjis on Blake ja Mortimer -albumi "S.O.S. meteoreita". Se on ehkä yksi maailman raskaslukuisimmista sarjakuvista, koska joka ikisessä ruudussa (ja niitä on nelirivisillä sivuilla paljon) kuvan tapahtumat kerrotaan myös tekstilaatikossa. Mutta jos sen jaksaa kahlata läpi, niin välittyvä tunnelma on aivan uskomaton. Paranoidia ja ahdistavaa. Jacobs näytti jännittävän atomiaikaa ihan tosissaan.
Albumin viimeisessä ruudussa - kaikkien pimeiden ja sateisten film noir hetkien vakoojajahdin jälkeen - radiokuuluttaja toteaa, että vihollisjoukkojen maahanlasku on saatu estettyä, joten "olkaa hyvä: Marseljeesi". Todella tiukkaa settiä!
Ja sarjan suomentamattomissa jaksoissa touhu eikun ilmeisesti kovenee: ainakin jossain näkemässäni ranskankielisessä Blake & Mortimer sivussa sienipilviä poksahteli oikein rivissä.
(Mutta sehän eikai sitten enää oikeastaan olekaan pelkkää "kylmää" sotaa...)
Niin ja sitten on tietysti Raymond Briggs, jotka jatkoi vielä SIITÄ pitemmälle!