28-vuotias nainen Lappeenrannasta, DI-opinnot loppusuoralla, kokopäivätöissä. Ihan ensimmäinen sarjakuva jota luin oli varmaan Nalle Puh, ja ilmestyihän tuolloin myös mm. Taotao ja Liisa Ihmemaassa. Vähän isompana Asterixit, Lucky Luket ja Tintit. AKu Ankkaakin tietysti luin, mutta se ei ole koskaan ihmeemmin sytyttänyt.
12-vuotiaana herääminen: Action Force (eli G.I. Joe) tempaisi mukaansa Marvel-maailmaan. Muutaman vuoden ajan keräsin valtavat määrät Marvel-lehtiä divareista: minulla oli yhdessä vaiheessa kaikki Suomessa ilmestyneet Action Forcet ja Ryhmä-X:iä vuodelta -86 alkaen. Lisäksi Marvelia, Sarjakuvalehteä ja toki Batmaniakin.
Lukiolaisena kirjastosta löytyi ns. taidesarjakuvaosasto, Corto Maltese vei mukanaan. Sitten, pöljä, myin Marvel-kokoelmani divariin, mikä on jälkikäteen kyllä harmittanut. Ns. kasvoin erilleen seksistisistä ja umpiamerikkalaisista sankaritarinoista, mutta kyllä nykyisin mielelläni verestäisin muistoja esim. Chris Claremontin ja John Romitan parhailla Ryhmä-X-tarinoilla. Vaan ei samaan keräämisruljanssiin enää jaksa lähteä... Opiskeluaikojen alussa löytyi Corto Maltesen lisäksi muitakin hyviä uusia tuttavuuksia, kuten Tarkastaja Ankardo, Ralf König ja divarien Tapiiri-saalis.
Rahaa en ole viime aikoina kovin paljon sarjakuviin pannut, mutta kirjaston tarjonta tulee toki aika ajoin tsekattua. Juuri laitoin varaukseen XIII:n ekat osat, se mustavalkoversio tarinan alusta tuli luettua viime talvena ja jäi mieleen kaihertamaan.
Keräilytavoitteita, osa realistisia ja osa epärealistisia: loput Corto Malteset ja vanhat Ankardot (uudemmat osa aika löysää). Ryhmä-X:t vuosilta 85-92 kootusti ja Action Forcet 88-92 ostaisin könttänä jos rahaa olisi ja joku myisi.

Ehkä voisin myös kerätä alkuperäiset G.I. Joet ja parhaan X-Men tuotannon, jos oikein innostuisin eikä olisi ajallisia ja rahallisia rajoitteita.

Samaten loput Tapiirit, niissä on aivan mahtavia helmiä valtavasti - Than ja T.P.Bigartin Absurdus Delirium, Comesin Evat ja Lumikot, Ada viidakossa ja saman piirtäjän jouluevankeliumitarina, näin pikaiseen muutamia mainitakseni, varmaan vielä nimet väärin muistettuna...
Corto Maltese tervehtii ja hyvästelee joka päivä postikortista eteisestä - vieläkin harmittaa kun en -97 ostanut Tampereelta Kukunorista (?) isoa Corto-julistetta, joka maksoi muistaakseni yli 200 markkaa eli huikean kalliilta silloin tuntui... ehkä tuohonkin krääsää voisi joskus panostaa.
Ympäri käydään, yhteen tullaan: viime kesänä luin nautiskellen kaikki Goscinnyn kirjoittamat Asterixit, ja tajusin miten paljon niistä olen lapsena missannut... sarjakuvien kuningas. Joku nostalgianälkäkö herännyt, tänä talvena ovat Tintit olleet uusintakierroksella.
Ja sinne kapakkakierrokselle ehdottomasti seuraksi Tarkastaja Ankardo!