Sanoisin, että ”kaikki” tietävät, että Roope-setä-lehti
luonnollisesti keskittyy Roopen elämään, mutta samalla he tietävät, että lehdessä
on muutakin kuin Roopen elämää ja esiintyy muitakin Disney-hahmoja.
Onko edes olemassa sellaisia potentiaalisia ostajia, jotka eivät tienneet lehden sisältöä? Lehden, jonka vilkaiseminen onnistuu liki joka putiikissa.
Aika kummalliselta kyllä tuntuu, ettei (muovittamatonta) lehteä edes sekunnin verran vilkaisisi läpi, jolloin sisällöstä jo saa jonkinmoisen kokonaiskuvan.
Joskus lehden uudet numerot olivat pussien sisällä, jolloin sen selailu kaupassa ei onnistunut. Pussit on mainittu myös tässä ketjussa vuosia sitten.
Iltalehden jutun kommenteissa joku piti Roope-setää kalliina, eikä sen takia ostanut lehteä kuin tarjouksesta esimerkiksi aiemmin ilmestyneen numeron kanssa.
Korkeampi hinta vaikutti varmasti.
Myös Sanoman omat Disney-julkaisut kilpailivat Roope-sedän kanssa lompakon kolikoista. Esimerkiksi Taskarin talvijännäri ja muut vastaavat oli hinnaltaan kilpailukykyisiä Roope-sedän kanssa. Tuskin tarinatkaan Roope-sedän perusnumeron ja tuollaisen välillä ovat hirveästi laadullisesti olleet eri luokkaa.
Tämä. En ymmärrä, miksi taskukirjoja täytyy julkaista yhtä aikaa niin helskutin järjetön määrä. Seikkailujen laatu laskee, julkaisut syövät toisiaan ja söivät myös Roopea. En ole pitänyt taskareiden laatua korkeana enää vuosikymmeniin, eivätkä ne kiinnosta minua. Roope-setä-lehtikin oli takavuosina usein huono, mutta se erottui taskareista juuri Roopeen keskittymisellä.
On itse asiassa aika vaikea löytää haplon mainitsemia Iltalehden uutisten kommentteja, koska ne on piilotettu Facebookiin.
Täällä on Roope-uutisen kommentit. Ja
täällä on lisää nettikommentteja Roopen loppumisesta. Tuolla tulee esiin, että viime aikojen koko oli jollekulle liian iso. Koon suurentamisen syynä oli ilmeisesti mahdollisuus julkaista
nelirivisiä tarinoita.