Kirjoittaja Aihe: Korkeajännitys  (Luettu 201453 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

sarja

  • Jäsen
  • Viestejä: 772
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #420 : 03.09.2011 klo 13:26:51 »
Monenlaista  tapahtumaa  on  luvassa, mutta  tähtään Turun  ja  Helsingin  Kirjamessuille.

Asko AA

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 677
  • "I Lost My Heart In A Drive-In Movie"
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #421 : 04.09.2011 klo 01:16:39 »
Signeeraus Kirjasto Kympin edessä
Klo 13.00 Anssi Rauhala
Klo 13.30 Topi Koivisto, Tarmo Koivisto ja Markku Paretskoi
Klo 15.00 Petri Hitunen
Klo 16.00 George Low

Hitusen kiinnostas tuo Petrin nimmari kyllä.
Asko A. Alanen
Sarjakuvatoimittaja
Sarjakuvaneuvos
Akolinna, Tampereen Tammela

Bard

  • Jäsen
  • Viestejä: 32
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #422 : 04.09.2011 klo 14:16:28 »
Pakkohan tuonne Korkkaripäivään on saapua! Kohokohta koko sarjisfestareilla tuo. Jos nappais Georgen nimmarin mukaan ja ehkä parit muutkin ;)
KABLAM!

sarja

  • Jäsen
  • Viestejä: 772
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #423 : 04.09.2011 klo 15:17:29 »
Petri  Hiltunen  kyllä  kinnostaa. Olisi  muutenkin  mukava  keskustella. On  omia  suunnitelmia.

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #424 : 04.09.2011 klo 22:11:46 »
Hitusen muokkasin tekstiä. ;)

Korkkaripäivän sponsorina on Varusteleka, joten rekvisiitat ovat taatusti aiheeseen sopivat.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #425 : 04.09.2011 klo 23:23:30 »
Varmistelisin festareiden aikana tapatuvasta tiedoituksesta.

Koska enin osa ohikulkijoista törmännee tuohon päätapahtumatelttaan niin onhan siellä hyvinkin selkeällä ja isolla ilmaistu monessa kohdin näistä muissa tiloissa olevista tapahtumista?

Esmes sisääkäyntien vieressä ulkoseinällä vähintään kissan kokoisin kirjaimin.


Säälihän se olisi jos kiinnostuneet eivät noita muitakin tapahtumapaikkoja löytäisi kun spontaanisti viikonloppuna festariin siinä Lasipalatsin aukiolla törmäävät!

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #426 : 05.09.2011 klo 12:15:08 »
Tuo on hyvä huomio. Laadukasta ohjelmaa on niin paljon, että on tärkeää tiedottaa paikan päälläkin mistä sitä löytää.

Tässä on meille netissä roikkuville alkajaisiksi kartta:
http://maps.google.com/maps/ms?msid=205564388573430603312.0004a855deb8d2ab19a49&msa=0&ie=UTF8&vpsrc=6&ll=60.191377,24.952011&spn=0.08192,0.164795&z=12&source=embed

(Korkeajännityspäivä on Postimuseossa)

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #427 : 05.09.2011 klo 18:26:54 »
Peruutettu. Anteeksi.
« Viimeksi muokattu: 05.09.2011 klo 20:57:36 kirjoittanut [kivi] »

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #428 : 05.09.2011 klo 18:55:14 »
Kivi

Hyvänen aika, siis Sinä olet KERSANTTI KIVI!

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #429 : 05.09.2011 klo 19:02:35 »
Hyvänen aika, siis Sinä olet KERSANTTI KIVI!
:D

Ei, Sgt. Rock on jotain ihan muuta. Ja siinä vaiheessa mun korkeajännitysikäni oli kyllä jo ohi ja Egmontin satunnaisesti lahjoittamien pakettien varassa.

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 292
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #430 : 05.09.2011 klo 19:23:37 »
Haastattelen legendaarista korkkariveteraania, Commando-lehden George Low'ta päälavalla perjantaina kello 18.

Voi perhana - pahoittelut, väärää tietoa! Ja anteeksi myös Kiville jolle meni haastispyyntö päivittämättömän ohjelman mukaan. Georgen taistelulento laskeutuu vasta perjantaina illalla, joten aiemmin kaavailtu perjantaihaastis ei toteutunutkaan.

Kivi Larmolaa kuullaan kyllä muuten festarihaastettelijana!

Ajantasainen tieto Low'n lavakeikkojen suhteen Festareiden nettisivuilla. Eli Low lavalla seuraavasti:

POSTIMUSEO - lauantai 17.9 - 16.00 Korkkaripuhetta – George Low
50 vuotta Commandoa eli Britannian Korkeajännitystä veteraanitoimittaja George Low'n seurassa.

KIRJASTO 10 - sunnuntai 18.9 - 15.00 Maalla, merellä ja ilmassa! – George Low
Haastateltavana brittiläisen Commandon toimittaja George Low. Haastattelijana Asko Alanen.  (EN)


Merrot

  • Nyt niin tuota jumalauta
  • Jäsen
  • Viestejä: 334
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #431 : 05.09.2011 klo 20:06:32 »
Tällaisia kysymyksiä olen itse miettinyt lukiessani sotasarjakuvia. En tiedä sopivatko esitettäväksi Korkkarin tekijälle. Ehdotuksia:

Missä määrin olet joutunut painimaan omassa mielessäsi sen kanssa, ihannoiko sarjakuvasi liiaksi militarismia ja sodan arvomaailmaa yleensä ? Jos yrität välttää militarismin ihannointia, miten sen käytännössä teet ?

Entä toiseen suuntaan,  
millaisen suhteen haluat sarjakuvillasi ja sodanvastaisuudella olevan ? Onko pasifismilla sijaa töissäsi. Jos on, kuinka ja missä määrin haluat sen näkyvän ?

Oletko miettinyt konkreettisia keinoja, joilla pyrit välttämään sitä että sodan traagisuus typistyy töissäsi pelkäksi kevyeksi seikkailuviihteeksi ?

Oletko miettinyt konkreettisia rajoja joiden yli et halua mennä, sen suhteen miten haluat sodan, sotilaan ja armeijan töissäsi esittää ?

Missä määrin koet historiallisen todenmukaisuuden tärkeäksi sotasarjakuvissa ? Historiasta on etenkin sotien suhteen tunnetusti monta versiota. Oletko kokenut ulkopuolisilta tahoilta painetta tapahtumien esittämiseksi jossakin tietyssä valossa ?  Mikäli olet kokenut, millaista paine on käytännössä ollut ?

Mitä neuvoja antaisit aloittelevalle sotasarjakuvan tekijälle ? Millaista sinun mielestäsi on hyvä sotasarjakuva ? Entä mitkä näet sotasarjakuvan suurimmiksi sudenkuopiksi ? Onko jotakin erityistä, josta pidät ja toisaalta josta et pidä sotasarjakuvissa ?


Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #432 : 05.09.2011 klo 20:48:17 »
Georgeen voi tutustua jo etukäteen Down the Tubesin nettihaastattelun kautta...

En veisi haastattelua liiaksi arvokeskustelun suuntaan. Jotenkin hölmöä, ja vähän loukkaavaakin, olisi viedä keskustelua siihen suuntaan.

Commando on sotasarjakuvaa, herran jestas. Se ihannoi silti ehkä enemmänkin sankaruutta eikä niinkään sotaa, joka on vain noiden urheiden miesten tekojen näyttämö!

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #433 : 05.09.2011 klo 21:05:42 »
En veisi haastattelua liiaksi arvokeskustelun suuntaan. Jotenkin hölmöä, ja vähän loukkaavaakin, olisi viedä keskustelua siihen suuntaan.

Commando on sotasarjakuvaa, herran jestas. Se ihannoi silti ehkä enemmänkin sankaruutta eikä niinkään sotaa, joka on vain noiden urheiden miesten tekojen näyttämö!

Merrot'lla on kuitenkin vahva pointti tuossa. Commando-lehdessä on parhaimmillaan hyvinkin otettu huomioon sellaiset asiat kuin:
-Sota on aina kamalaa. Siellä kuolee ja vaurioituu ihmisiä, eikä kukaan palaa täysin terveenä. Silti elämää on olemassa myös sodan jälkeen.
-Inhimilliset draamat eivät muutu vähäisemmiksi, vaikka koko maailma palaisi. Toiminnan tiimellyksessä saattavat kuitenkin toissijaiset asiat unohtua.
-On olemassa huonoja esimiehiä, vääriä käskyjä ja ihmisiä jotka eivät sovi käskytettäviksi. Ison koneiston toiminta on aina summittaista, ja synnyttää inhimllisiä draamoja jotka olisi voitu välttää.

Mitä historiaan tulee, Commando on yhdistelmä historiallista realismia ja tahallista epätarkkuutta, jolla voidaan puolustella juonten epäuskottavuus, henkilöiden kaksiuloitteisuus ja ratkaisujen "helppous".

Merrot

  • Nyt niin tuota jumalauta
  • Jäsen
  • Viestejä: 334
Vs: Korkeajännitys
« Vastaus #434 : 05.09.2011 klo 21:27:07 »
Ehkä en osannut muotoilla kysymyksiä riittävän neutraaleiksi. Ei todellakaan ollut tarkoitus mitenkään arvostella tai väheksyä sotasarjakuvaa tai sotasarjakuvan tekijöitä.

Uskoisin vaan, että useimmat vakavasti sotasarjiksia väsäävät joutuvat pakostakin jossain vaiheessa esittämieni kysymysten kaltaisiin itsetutkiskeluihin ja asettamaan itselleen jonkinlaiset raamit joiden sisällä toimivat. Olisi ulkopuolisena mielenkiintoista kuulla miten alan konkarit ovat nuo pulmat itselleen ratkaisseet.

Ja erityisesti siis noiden kysymysten synnyttämät käytännön ratkaisut tarinan kirjoittamisessa ja piirrostyössä kiinnostavat. Ei niinkään tekijän arvomaailma tms.

Mutta siis ehdotuksiahan nuo vaan olivat.