Suomen toimitus valitsee ymmärtääkseni nyt itse julkaistavat sarjat, joten juurikin noita meillä julkaisemattomia Mustanaamio-tarinoita saadaan varmasti suomeksi. Mutta osa toki pakosti jää julkaisematta; toivottavasti valitaan laadultaan parhaita uusia - sekä tietty niitä klassikoita.
Nimenomaan näin. Pitää valita parhaita uusia ja vanhoja seikkailuita, joiden joukossa on sekä nykyajan kuvioita että esi-isiä. Minusta käsikirjoitukset voisivat olla parempia, mutta spessuaikana on valittu koosteita taitavasti.
En ole ihan varma valitseeko Suomen mustis toimitus nuo sarjat. Luulen...en oo varma, että päätöksen on ainakin aikaisemmin tehnyt Ulf Granberg. Nythän hän on jo eläkkeellä, mutta on kuitenkin jotenkin mukana kuvioissa.
Jep. Spesiaaleissa ainakin lukee, että niiden (julkaisu)ohjelman suunnittelija on Ulf Granberg. Leppänenkin kirjoitti asiasta niin joskus blogissaan. On toki mahdollista, että Suomesta kantautuvilla julkaisutoiveilla on merkitystä, koska Suomen Egmonthan kai spessut kustantaa.
Tuokaan, että lehden levikki pienini jatkuvasti ei välttämättä ollut se todellinen syy, miksi värillinen Mustanaamio lopetettiin. Syy saattoi olla jokin aivan muu, mistä ei ole juuri puhuttu. Joten se siitä. Ja tuo, että se muuttui tälläkertaa toisinpäin- värillisestä musta-valkoiseksi oli hyvä. Tosi hyvä juttu.
Mustis-lehti oli pakko lopettaa levikin takia, mutta ehkä siitä voi keskustella, että tekikö Egmont kaikkensa sen säilyttämiseksi. Ruotsissa fanit puhuvat, että Egmontia kiinnostaa lopultakin enemmän sen lehtien kokonaismyynti kuin tiettyjen nimikkeiden säilyminen. Esimerkkejä: Fantomenin toimitusresursseja on pienennetty radikaalisti vuoden 1997 jälkeen, Mustiksen nettisivut jätettiin päivittämättä, Kronikka lakkautettiin muutama vuosi sitten ja uusia Mustis-tarinoita tehdään vähemmän, koska lehden ilmestymismäärä pudotettiin 26:sta 20:een. Fantomenin levikki pienenee, mutta kuulemma pelkästään sen takia ei vielä olisi tarvinnut vähentää ilmestymismäärää.
Nykyaikana sarjislehtihahmon pitää menestyäkseen näkyä netissä. Esim. Mustiksella pitäisi olla nettisivusto, jossa olisi kilpailuja, keskusteluja ja myyntitavaraa ihan vastaavasti kuten Aku Ankalla on. Suomen Egmont toki tekee hyvää työtä blogillaan ja FaceBookssa, mutta Mustiksen oma virallinen vuorovaikutteinen sivusto olisi julkaisujen tehokkaampi tunnetuksi tekijä.
Se miksi en ole vieläkään lukenut yhtäkään uusista spesiaaleista selittyi aluksi uusinnoilla mutta kun aiemmin julkaisemattomat tarinat eivät ole lukuintoa lisänneet on se vähän mysteeristä. Onko sitten niin että värien puuttuminen vie innostuksen vai johtuuko se täytesarjojen puutteesta vai siitä että on niin paljon muutakin luettavaa (värilliset tuli kyllä luettua heti).
Eräs tuttuni kommentoi nykyisiä spesiaaleja, että niiden painoasu on liiankin hyvä nostalgisen tunnelman kannalta, että spessut eivät siksi kolahda. Sama vika on kuulemma tuoreessa Teräsnyrkki-albumissa. Itse en valita erinomaista painoasua ja paperia.
Tietty myös uusien juttujen piirrokset on piirretty väritettäviksi, joten jotkin niistä voivat näyttää valjuilta mv.