Tuoreimmat viestit

Sivuja: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 10
21
Lännensarjakuvat / Vs: Nuori Tex Willer
« Uusin viesti kirjoittanut TexKiller 10.07.2025 klo 23:54:49 »
Piti Bonellin sivuilta verrata onko painojälki ok,  hieman erikoinen ajoittain. Ja näyttää olevan...Ihan hyvä tarinan aloitus ja vaikkei taide ihan parasta uorta mutta Diablo ja Tytär tosi hyvin piirretty.
22
Eurooppalaiset sarjakuvat / Vs: Piko ja Fantasio
« Uusin viesti kirjoittanut jarkkopatiala 10.07.2025 klo 14:19:27 »
Kannatetaan! Siis sekä sitä, että melkein juosten ostamaan - niinhän minäkin tein - että lukunautinnon ajoittaista kangistelua; viimeksi mainitun suhteen pidin tosin nimen omaan ihan muutamia sivuja lopussa vallan hauskoina! Ja piirrostyyli kun vielä oli hyvin Franquinin & Jidehemin originaalin tyylistä, niin ihan siedettävä lukukokemus kokonaisuutenakin, ei siinä mitään.
     Ja samaa mieltä myöskin siitä Ulannon käännöksestä: kuten työnsä yleensäkin, niin hyvin ja hauskasti eli hyvin hauskasti pelittää tässäkin!
23
Sarjakuvien ostaminen ja keräily / Vs: Divareista
« Uusin viesti kirjoittanut poptique74 09.07.2025 klo 23:41:23 »
Kävin vilkaisemassa.

Elokuussa on tuolle suunnalle reissua, täytynee kuitenkin käydä vilkaisemassa (autoon nyt on muutenkin tulossa muutama tuhat elokuvajulistetta, niin kaipa sitten pienemmät jalkatilaan mahtuu jos jotain löytyy).  8]
24
Lännensarjakuvat / Vs: Tex Willerin suuralbumeista
« Uusin viesti kirjoittanut Nokus 09.07.2025 klo 20:59:32 »
Sierrita Mountains lukemassa.. Palumbon taide omaan mieleen vähän liian tussahtavaa ja kleenistä osapaikkoin. Oon lukemassa puolessa välissä juoni ei mitään yllättävää mitä voisi tällä hetkellä kehua.  Ja nyt luettu loppuun... Ensimmäinen mielipide on ettei mitään intoa lukea toiseen kertaan.
25
Eurooppalaiset sarjakuvat / Vs: Piko ja Fantasio
« Uusin viesti kirjoittanut Spip-orava 09.07.2025 klo 19:09:33 »
Välillä ihan uudestakin albumista:

Piko ja Fantasio: Sikojenlahti.
   Melkein juosten ostamaan tätä jo pelkästään kansikuvan perusteella. Alkumetrit olivat minusta hyvää tavaraa, mutta loppua kohden kangistuin ja lukunautinto alkoi lopahtaa. Vaikkakin päähahmot oli hyvinkin franquinimaisia ja tässä oli Marsupilami ja Spip!! Mutta se kuubavenkoilu oli ehkä liian totista puuhaa. Elricin piirrosta lukisin kernaasti enemmänkin, mutta nämä Lemoine & Baril kässäröimässä oli keskinkertaista huonompi juttu.
Yksi asia oli mestarillinen. Mirka Ulannon sanaleikittely suomennoksessa. Herramunjee mitä ilotulitusta josta oli äärikivaa lukea jälkeenpäin hänen blogista. Eli rakkaat kvaakilaiset; lukekaa sarjis ja sen jälkeen Mirkan blogi. En edes linkkaa sitä tänne, sillä kuitenkin joku klikkaa sitä ensin. Uskokaa minua.
26
Lännensarjakuvat / Vs: Lucky Luke
« Uusin viesti kirjoittanut Jari Lehtinen 09.07.2025 klo 12:08:03 »
Lainaus
suomennosten vertailua

Siitä olisi jännittävää lukea. Siellä on kuitenkin niitä Goscinnyn sanaleikkejä, joiden kanssa on kääntäjä helisemässä.

Vanhat Kaukorantojen suomennokset on niinkuin 50-luvun Aku Ankat, kanoniset ja ulkoaopitut, eikä niitä pidä kenenkään muuttaman, lakkiluken lakkiluke.

Koni ravaa takatak ja pitää turpansa kiinni.
27
Lännensarjakuvat / Vs: Lucky Luke
« Uusin viesti kirjoittanut Papu 09.07.2025 klo 11:41:20 »
Eikö nuo Lucky Luket ole suomennettu toiseen kertaan? Eli jos haluaa lukea kaikki, pitää lukea molemmat suomenkieliset versiot. :)

Onko jossain tehty suomennosten vertailua?
28
Aku Ankka ja kumppanit / Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
« Uusin viesti kirjoittanut jarkkopatiala 08.07.2025 klo 21:04:25 »
kiitos, Kääk13, tiedosta - täytyy kai jälleen kerran pukea ostopöksyt jalkaan ja lähteä metsästämään sitä Roope-lehteä, josta tarina kunnollisena löytyy. Sattuuhan tällaista - erityisesti siinä muodossa että vanhemmiten rupeaa tekemään mieli lukea asiallisella värityksellä niitä tarinoita, mitä nuorna miesnä luki vanhoista taskareista puoliksi mv:nä.
     Ja tosiaan, on se hinta sitten näköjään Akkareissa loikannut ylöspäin kautta linjan - uskaltaisiko sitä vielä elätellä jonkinlaista varovaista toivoa siitä, ettei Aku Ankka Klassikko rykäisisi yli kympin kipurajan? Voi voi, pelottaa...
29
Kotimaiset sarjakuvat / Vs: Pieniä kysymyksiä kotimaisesta sarjakuvasta
« Uusin viesti kirjoittanut Einari 08.07.2025 klo 20:40:20 »
Kiitos paljon! Löysin Kvaakista vain sen edellisen kilpailun tulokset, mikähän sitten meni haussa väärin....

...Turun Sanomilla mennyt toinen nimi väärin, mutta Kvaakissa oikein.
30
Toimintasarjakuvat / Vs: Teräsmies
« Uusin viesti kirjoittanut Veli Loponen 08.07.2025 klo 18:51:33 »
Liekö jo täällä mainittu: tuo Egmontin Teräsmies Alkuperä -tarina julkaistiin suomeksi jo Teräsmies lehdessä 1-4/87 >:(
Toisaalla on hieman ollut keskustelua. Tämähän on linjassa näiden Egmontin uusien julkaisujen kanssa, Marvel-puolellakin on keskitytty enimmäkseen uusintoihin.

Toivotaan, että tämä myy, kun elokuvakin on, ja saadaan myös aiemmin julkaisematonta kamaa. Toisaalta olisi myös kiva, jos Egmont jatkaisi tästä julkaisemalla DC:n Man of Steel -kokoelmat (ne pehmeäkantiset, ei näitä uusia kovakantisia). Saataisiin koko Byrnen, Wolfmanin ja Ordwayn juoksu. Silloin Semicin aikanahan hypättiin joidenkin tarinoiden yli.
Sivuja: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 10