Sarjakuvaneuvos Ville Hänninen on saanut Suomen Kulttuurirahaston myöntämän 20 000 euron arvoisen E. J. Vehmas -palkinnon. Se myönnetään vähintään joka kolmas vuosi etevälle taidearvostelijalle.

Riitta Uusitalon näkemys Ville Hännisestä.
Ville Hänninen (s. 1976) on pitkän linjan sarjakuvakriitikko, joka on 1990-luvulta asti väsymättä nostanut esille teoksia ja tekijöitä, jotka eivät muuten olisi saaneet huomiota.
”Taide on yhteiskunnan peili. Taidekritiikin tehtävänä on puolestaan katsoa miltä peilikuva näyttää. Vehmas-palkinnolla haluamme nostaa esiin kulttuurijournalismin monimuotoisuuden ja moniäänisyyden merkitystä. Ville Hännisen kaltaisilla kriitikoilla on tässä keskeinen rooli”, kertoi Kulttuurirahaston toimitusjohtaja Susanna Pettersson.
Ville Hänninen on erikoistunut sarjakuvaan, mutta liikkuu ennakkoluulottomasti visuaalisen kulttuurin kritiikin alueella. Hän on lähes ainoana suomalaisena kriitikkona kiinnittänyt huomiota kirjankansitaiteeseen. Samalla hän on tehnyt aiheen parissa poikkeuksellisen perusteellista työtä, esimerkiksi luonut pitkäikäisen palstan Parnasso-lehteen, kirjoittanut useamman kirjan ja toiminut näyttelykuraattorina.

Ville Hänninen Pertti Jarlan kuvaamana.
”Sarjakuvakriitikko ei ole aiemmin saanut E. J. Vehmaksen palkintoa. Sen saaminen onkin minulle paitsi yllätys myös suuri kunnia. Aiempien palkittujen listalla on useita jollei esikuviani niin esimerkillisiä ja riemastuttavan erilaisia kriitikoita, kuten Otso Kantokorpi, Erik Kruskopf ja äskettäin edesmennyt Marja-Terttu Kivirinta”, kertoi Ville Hänninen.
E. J. Vehmaksen rahasto on perustettu kunnioittamaan professori E. J. Vehmaksen (1902–1980) elämäntyötä taidearvostelijana. Vehmas kirjoitti pitkällä urallaan ajankohtaista päivälehtikritiikkiä, joka heijasti nykytaiteen kehitystä. E. J. Vehmaksen rahaston peruspääoma muodostuu varoista, jotka Suomen arvostelijain liitto vastaanotti lahjoituksena Sara Hildéniltä ja luovutti Suomen Kulttuurirahastolle vuonna 1972.
Suomen Kulttuurirahasto on myöntänyt E. J. Vehmas -palkintoa 2–3 vuoden välein. Aikaisemmin sen ovat saaneet muun muassa Sanna Lipponen (2022), Camilla Granbacka (2019) sekä Sini Mononen ja Harri Kalha (2017).
Kvaak onnittelee!
Artikkelikuvassa Aapo Kukon näkemys Ville Hännisestä.