Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Tarzan – viidakon valtias 1/2 (01.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 21:06:40

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355616 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvantekijöiden keskustelut
| |-+  Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
| | |-+  Miten opit piirtämään?
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Miten opit piirtämään?  (Luettu 47260 kertaa)
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 894


« Vastaus #135 : 02.07.2008, klo 02:30:45 »

... mutta yleensä opettajat ovat... hmmm... kuten oppilaansakin - ihmisiä. Hyvä niin.

...Emme silti ole ehkä asiasta niin eri mieltä, kun miltä näyttää. Katsomme sitä vain eri suunnista ja eri asioita painottaen.


Hazart, parantumaton optimisti.
Ja hyvä niin.


Tässä välissä haluan täsmentää ettei kyse ole vain "realistis-teknisestä" piirtämistaidosta. piirtämistä on monenlaista.
Joskus tuo mainittu voi olla este, joskus vaade.
Jotkut "realistis-teknisen "hallitsevista eivät osaa karrikoida, liioitella piirtää vain mielikuvituksestaan ilman referensiä.
Silloin pitää opetella.

Sarjakuva ei ole sarja taitavia kuvituksia, mutta ei myöskään sarja taitamattomia kuvituksia.
Se on kertomus, joko tosi tai sisällöltään tosi.

Ketjun nimi on "miten opit piirtämään?" sen voi tulkita joko miten opit piirtämään alunperin tai miten opit piirtämään jos et sitä ole tehnyt tai jopa miten opit piirtämään paremmin

sisältö sanelee miten jokin piirretään ei toisin päin. Kertomus ja tarina ei taiteilija.
taiteilija tekee jotain juuri sen maineen ja kunnioituksen takia, kertomus ei.

Ja en vaadi opettajilta muuta kun itseltäni:tehdä sen mitä osaa ja jos ei osaa opettaa tai jaksa tai viitsi ei kuulu opettaa.
Minä en ole vaivautunut opettelemaan aivokirurgiaa, en tee tai harrasta sitä, mutta aivokirurgilta sitä on lupa odottaa. Ja sama pätee kaikkiin opettajiin.
Tämän ammattitaidon(hassua miten se sana pomppaa esiin) vaatiminen ei ole kohtuutonta, muun suvaitseminen on.


Kiitos että kerroit mikä auttoi sinua.
tallennettu
Hazart
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 183


YARRRR!


« Vastaus #136 : 02.07.2008, klo 11:06:22 »

Niin CF. Hiihtelemme siis kuitenkin pääsääntöisesti samoilla urilla, kuten tuossa aiemmin uumoilin.
---

Piirtämään oppii varmaan tosiaan melkein kaikki, mutta mitä sen oman piirtämisensä kanssa sitten pystyy tekemään onkin vissiin toinen juttu. Siihen liittyy taitojen lisäksi motivaatiotekijöitä ja henkilökohtaisia ominaisuuksia (ja niiden puutteita). Jotenkin usko omaan tekemiseen nousee nyt päällimäisenä mieleen. Pääasia kait on, että pitää siitä mikä tekee. Ja jos pitää itse niin uskon, että moni muukin voi pitää. Ainakin ne, jotka ovat samalla aaltopituudella ja tajuaa sen sun juttus.

Omassa piirtämisharjoittelussani olen siinä vaiheessa, että melkein kaikki opukset tai nettitutoriaalit alkaa toistaa itseään ja tuntuvat jo luetuilta. Ei niin, että osaisin kaiken olennaisen vaan, että olen ehkä lukenut kaiken olennaisen piirtämisestä. Nyt alkaa varmaankin olla aika etsiä ja muovata sitä omaa ääntä.

 Cool
tallennettu

pertti jarla
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 956



« Vastaus #137 : 02.07.2008, klo 11:22:53 »

Kannattaa muistaa, että piirtämisestä ei monelle tulekaan muuta kuin ohimenevä harrastus. "Luova blokki" ja haluttomuus harjoitella saattaa tarkoittaa sitä, että piirtämisharrastus on jäämässä muiden aktiviteettien tieltä. Ei siinä sinänsä ole mitään kauhean traagista, jotkut harrastukset tulee ja menee. Kaikki oppisivat kyllä piirtämään ainakin kotitarpeiksi, mutta jotkut siirtyvät esim. viulunsoiton tai viinan pariin.
tallennettu

Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti
Hege
väsähtänyt
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 931



« Vastaus #138 : 02.07.2008, klo 20:47:27 »

Mulla on nyt viimeisen 4 vuoden aikan ollut 3 eri opettajaa kansalaisopiston tunneilla.

Ensimmäisenö vuotena oli semmoinen taiteilevampi, kokeiltiin eri välineitä, tekniikoita, ja kaikki lopputulokset oli hyviä, aina tuli tekijänsä näköstä/laatusta/sitä omaa jälkeä.
Ihan kivaa, mutta muuta ei jäänyt käteen kuin että tuli piirrettyä ja pari tekniikkakokeilua.

Toinen oli sitten vähemmän taiteilijaluonne, osasi kyllä sanoa mikä kuvassa ei ole oikein, muttei antaa ratkaisuja ongelmiini. Piirreltiin vain kerrasta toiseen, tässä vaiheessa pelkkä piirtäminen vei vielä jälkeäni eteenpäin eli ihan hyvä vuosi. Toinen vuosi saman opettajan seurassa oli jo todella tuskainen, sain koko vuotena aikaiseksi 2 kuvaa joihin olin tyytyväinen, kuvissa oli yhä ongelmia ja minkäänlaisia ratkaisuja niihin ei ollut tarjolla, aloin turhautua ja harkitsin jo kursseilta poisjäämistä seuraavalle vuodelle.

Mutta sitten opistolle ilmestyikin toinen kurssivaihtoehto ja eri opettaja ja viimeisenä oljenkortena lähdin sinne, ja onneksi lähdin. Nyt oli opettaja joka opetti piirtämään ihmistä, ei mitään taiteilua vaan täysin teknistä suoritusta: piirrämme ihmisen ja lopputuloksena on kuva ihmisestä. Tietoa tuli päähän alkuvaiheessa enemmän kuin ehdin omaksua, hän kykeni tehokkaasti osoittamaan virheet piirroksissani ja kun olin päässyt virheistä yli niin sitten kertomaan vielä miten kuvaa voi viedä eteenpäin. Ilman tätä pätevää opetusta piirtämiseni olisi ollut täysin lottoamista, voi tulla hyvä kuva, mutta useimmiten ei, ja tästä olin kärsinyt koko edellisen vuoden. Nyt minulla on peruspalikoita ihmisen piirtämiseen käytössäni, minun ei tarvinnut keksiä pyörää uudestaan, osaan jopa jossain määrin katsoa omaa työtäni ja sanoa miksi se ei toimi.

Ilman tätä viimeisintä opettajaa olisin tod. näk. laittanut kynät laatikkoon ja jättänyt ne sinne, nyt odotan syksyä ja kurssin alkua.

Ja taidekirjoista sanon sen verran, että harvoja noista nyt oppimistani jutuista on niissä yhtä selkeästi kerrottu jos lainkaan. Toiseksi näissä yleisoppaissa on yleensä huonoja esimerkkikuvia, jotta lukija rohkaistuisi toteamaan että tuohon pystyy itsekin. Tai sitten ne ovat todella häikäiseviä taidonnäytteitä ja ohessa on teksti tyyliin: "NN on tässä kuvassa tehnyt tasaisen laveerauksen, josta on harkituilla poistoilla nostanut taivaan pilvet esille, huomaa yksityiskohtien harkitut yhdellä vedolla tehdyt väripinnat", joista ei tuollaisen selityksen kera ole mitään muuta kuin visuaalista iloa.

Eli miten opin piirtämään paremmin: sain hyvää opetusta.
tallennettu

But pride -  where there is a real superiority of mind, pride will be always under good regulation.
SnowMan
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 370


Piirrän aina, etenkin koulussa.


« Vastaus #139 : 27.07.2008, klo 17:04:30 »

Ei piirtämiseen tarvitse opetusta. Piirtäminen opetellaan itse, minä tykkäsin piirtää jo puoltoistavuotiaana, vaikka jälki olikin viivoja siellä täällä, nykyäänkin tykkään piirtää, vaikka jälki onkin viivoja siellä täällä, mutta järkevässä järjestyksessä.
tallennettu

Tiedän, että tiedät, että tiedän.Tähtisivut - Keskustelua kaikesta!
shadow
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 1


« Vastaus #140 : 22.10.2008, klo 18:59:45 »

Joskus nelosen ja vitosen (luokkien) aikana kiinnostuin mangasta, jota veljeni luki. Hän piirsi sitä hieman omalla tyylillään, mutta ensimmäiset piirto-opas harjoituksen työstivät tietty isosilmäisiä ja tikkuvartaloisia neitoja  Evil Sitten vitosen jälkeen rupesinkin jo piirtämään realistista (ottaa isoveljestä mallia Cheesy) ja nyt kutosella piirrän realistista ja myös pingviinejä ja sikoja. Näin sitä kehitytään Cheesy ekat kuvat oli todella järkyttäviä. Eli ennen kutosta piirsin teräväleukaisia ja mangasilmäisiä hyypiöitä, nyt ihan normaaleja kasvoja  laugh
Vaikka kaikki väittääkin että olen luova ja onnistun kaikessa mitä pitää piirtää..en pidä itseäni kuin harrastelijana.
tallennettu
Korro
Opiskelia
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 054



« Vastaus #141 : 22.10.2008, klo 20:45:24 »

Alotin piirtämisen sellasena 6-vuotiaana,ekat sarjakuvani olivat ja on myös nostalgisia ja karuja ulkoasultaan.Suunnittelin jopa oman kustannusfirman perustamista.Mutta itse asiaan..niin piirsin He-man ukkoja ja sitten siirryin Marvelin outoihin juttuihin esim Spider-maniin,X-mennin yms..ja nyt olen piirtänyt nykyään sellasta manga/eurooppalaistatyyliä varmaan jossakin vaiheessa pistän tänne näytille töitäni  : >
tallennettu

Hyvinkää? Kuka sinne haluaa? -Salatut elämät
Draw
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 5



« Vastaus #142 : 12.01.2009, klo 15:36:50 »

Jos lahjakkuutta ei olisi olemassakaan tai sen merkitys olisi häviävän pieni kuten Keijo väittää, niin silloin kaikkien vuosia(kymmeniä) kuvituksia/sarjakuvia tehneiden  ammattilaisten täytyisi kyetä luomaan mahtavia, henkeäsalpaavia mestari teoksia. Kuitenkaan näin ei ole.

Joku Don Rosa on/oli ammattimainen sarjakuvapiirtäjä. Hän piirtää ankkansa, autonsa ja kahvipannunsa AINA samalla tavalla, jäykällä viivalla tiukasti harjoittelemansa mallin mukaan. Toisinkuin idolinsa Carl Barks joka oli oikea taiteilija, on Don Rosa insinööri, tekninen piirtäjä.

Taiteellinen lahjakkuus ilmenee mielestäni kyvyssä toteuttaa kuvia puhtaan intuition pohjalta. Lahjakkuudet pääsevät ikään kuin kuvan sisään ja  saavat kiinni tunnelmasta ja osaavat korostaa sitä.

 
tallennettu
SnowMan
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 370


Piirrän aina, etenkin koulussa.


« Vastaus #143 : 20.01.2009, klo 17:56:41 »

Minäkin olen tuon mukaan insinööri. Niinhän me kaikki.
tallennettu

Tiedän, että tiedät, että tiedän.Tähtisivut - Keskustelua kaikesta!
Ad Absurdum
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 12


« Vastaus #144 : 05.02.2009, klo 23:37:00 »

Rupesin piirtämään about 11-12 vuotiaana innostuttuani fantasiasta ja omista päänsisäisistä maailmoistani leffojen ja musiikin innoittamana. Siitä ajastä tähän päivään minulla on ollut yksi kuvaamataidonopettaja yläasteella ja olen käynyt pari öljymaalauskurssia, joilta jäivät alkeet käsiin.

Ihan alusta asti piirsin omalla tyylilläni, mutta matkan varrella sitten nappasin ties mistä itselleni, mikä nyt milloinkin sattui silmiä hivelemään. Mangaakin taisi tulla joku viikkonen kokeiltua, mutta se taisi jäädä aika nopsaan pois, vaikka oman vivahteensa jättikin pysyvästi. Tällä hetkellä yritän vain saada tyylistäni orgaanisempaa ja sujuvampaa, perspektiiviäkin pitäisi taas ruveta opettelemaan.
tallennettu
SnowMan
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 370


Piirrän aina, etenkin koulussa.


« Vastaus #145 : 13.02.2009, klo 16:39:07 »

En minä olisi sarjisope, ellen tietäisi että kuka tahansa oppii piirtämään niin hyvin kuin haluaa.

Tuo lause opetti minulle että voin oppia piirtämään paremmin jos vain haluan Smiley kiitos!
tallennettu

Tiedän, että tiedät, että tiedän.Tähtisivut - Keskustelua kaikesta!
Dice
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2


Roll The Dice. Roll The Pen. Live it.


« Vastaus #146 : 17.02.2009, klo 22:29:24 »

No tästähän syntyy sitten semmonen tarina Grin

Noh. Kun olin eskarissa siellä oli eräs poika joka piirsi fantasiamaisia otuksia. innostuin niitten lookista ja aloitin ensimmäistä kertaa elämäni ihanteen piirtämisen. Rakastan yksinkertaisesti piirtää. Kehityin tähän astiseen malliin tikku-ukoista simppeleihin hahmoihin sitten tuli Mangaa (aika huonoa sellaista =/) kunnes se kehittyi oikeiden hahmojen tekoon. Olen kehittänyt monia eri hahmoja ja luonut monia eri tarinoita. Olen aloittanut 2 sarja kuva projectii. Harmivaan, että kyllästyin piirtään niitä. Nytten on kolmannen projectin suunnittelu meneillään. Omaa harjoitusta vain =D Siinä sit kehityin tähän astiseen. police
tallennettu

Roll eyes. Why to say anything when you can puhua suomea?
SnowMan
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 370


Piirrän aina, etenkin koulussa.


« Vastaus #147 : 05.03.2009, klo 09:51:11 »

Tuttu juttu, mullaki noi projektit meinaa jäädä aina, nyt oon kyl päättäny että jos en muuta niin ainakin luonnostelen tän uusimman loppuun.
tallennettu

Tiedän, että tiedät, että tiedän.Tähtisivut - Keskustelua kaikesta!
JPQ
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 87


« Vastaus #148 : 27.04.2009, klo 15:59:48 »

Ikävän paljon viestejä tässä ketjussa (kiinnostaisi lukea vielä ei jaksa) niin piirtämällä ja pohjaedellyksethän pitää olla luovissakin asioissa aina kunnossa. Eli tietyt ominaisuudet on puoltaa tiettyjä harrastuksia tai ammatteja.
tallennettu
Teukka
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 53


« Vastaus #149 : 03.06.2009, klo 10:56:22 »

Nyt kun itse on taas vähän innostunut piirtämisestä, oli mielenkiintoista lukea kaikki tämän ketjun postaukset läpi.

Lahjakkuudesta ja harjoittelusta on näköjään keskusteltu paljon.
Jossain haastattelussa Pave Maijanen kertoi lukeneensa Stravinskyn elämäkerran ja siteerasi tämän lausuntoa, että hänen sävellystyönsä on "5 % lahjakkuutta ja 95 % työtä, työtä ja työtä".

Itse kallistun vahvasti tälle kannalle. Lähestulkoon jokainen voi oppia piirtämään, kun treenaa tarpeeksi, mutta lähtöasetelmaan ja motivaatioon se ns. "lahjakkuus" varmasti vaikuttaa. Ja onhan piirtämisessä kuitenkin osin kysymys silmän ja käden yhteispelistä ja motoriikasta, väittäisin tämän olevan sitä "lahjakkuutta".

Itse en kokenut olevani kummoinenkaan piirtäjä lapsena. Tosin tykkäsin piirrellä paljon ja kuulemma muutaman palkinnonkin saanut joistain lähikaupan ja partiolaisten piirustuskilpailusta joskus 5-8 vuotiaana.

Kolmannella luokalla meille tuli uusi opettaja, vanhan liiton kansakoulumies. Hänellä oli muutenkin omintakeiset opetusmetodit (joilla varmaan nykypäivänä häkki heilahtaisi), niistä yksi oli sellainen, että hän etsi (tai veti hatusta) jokaisesta oppilaastaan yhden ominaisuuden, jota kehui ja ylisti jatkuvasti.
Tätä kuviota ei meistä kukaan toki silloin tajunnut, olen oivaltanut vasta jälkeenpäin, että äijä kehui luokan rotevinta kaveria liikuntatunnilla painimolskilla, toista jalkapallossa, yhtä heppua aina puutöissä, toista matematiikassa ja meikäläistä kuvaamataidossa jne.

Kuvaamataidon tuntien jälkeen työt pistettiin nuppineuloilla aina luokan peräseinän kagaspäällysteeseen viikoksi roikkumaan ja seuraavan viikon kuviksentunti alkoi aina sillä, että ukko kyseli mielipiteitä onnistuneista töistä ja ylisti sitten muutamaa omaa valintaansa.

Muistan aluksi hämmästelleeni, kun lähes joka viikko opettaja valitsi meikäläisen työn yhdeksi parhaista. Kuvaamataidon numero oli siihen aikaan seiska, enkä tosiaan mieltänyt itseäni niin hyväksi piirtäjäksi, että töitäni olisi kannattanut sieltä erityisesti esiin nostaa.

Ukko kuitenkin jatkoi sinnikkäästi valitsemallaan tiellä ja kehui aina meikäläisen työt. Pikkupojalle siitä syntyi vähän ristiriitainen fiilis, toisaalta tuntui, että kehut olivat vähän perusteettomia, mutta toisaalta se innosti piirtämään vielä enemmän. Tuli ehkä vähän sellainenkin olo, että kun nyt kerran kehutaan, niin pitää oikeasti kehittyä ainakin luokan parhaaksi, että kehtaa niitä kehuja sitten kuunnella.

Muistan systemaattisesti piirtäneeni läpi, ainakin joitain disney-hahmoja sitten jatkoin mallista piirtämisellä. Ainakin Sepe-suden kuonoa tuli tahkottua lukemattomia kertoja Smiley Aikansa kun piirsi ja piirsi ja piirsi, niin kyllähän siinä väkisinkin oppi lisää.
Ala-asteen loppuaikoina rupesin jo olemaan omastakin mielestäni niin hyvä, että kehtasin ne opettajan jokaviikkoiset kehut ottaa vastaan.
Opettajan metodi siis toimi.

Yläasteen aikoihin piirsin jo innokkaasti vapaa-ajalla. Kaikenlaista mustanaamio-plagiaattia ja Tex Willer -hahmotelmaa syntyi kotona ja koulussakin vihkojen ja kirjojen reunukset olivat aina täynnä jotain naamoja ja "graffititekstejä" (80-luvulla nuo graffitit olivat kai vielä kova juttu).
Kuvaamataidon tunneilta en muista saaneeni oikein mitään irti. Ei mitään varsinaista opetusta, aina vaan piti piirtää tai maalata opettajan määräämästä aiheesta jotain. Numerot olivat kyllä nousseet siitä kolmannen luokan seiskasta kymppiin, mutta mitään innostavaa tai uutta ei peruskoulun kuvaamataito tarjonnut.

Harrastin partiota innokkaasti ja jossain vaiheessa partiopiirin lehdestä otettiin yhteyttä, kun eri yhteyksissä olin jo jotain partiokuvituksia pyynnöistä piirrellyt. Teinkin joitakin vuosia partiopiirin lehteen sarjakuvaa ja joitakin lehdenkansia ja tapahtumien logoja yms.
Tämä oli hyvää oppia työtapojen suhteen. Minkätasoista ja miten pitkää sarjakuvaa pystyy edes suunnittelemaan, kun on deadline tiedossa? Kuinka kauan on varaa odotella "inspiraatiota", ennenkuin on pakko vaan vääntää väkisin joku vitsintapainen sarjakuvan muotoon vai pitääkö loppujen lopuksi plagioida jonkun muun ideaa?

Kyllä sen kuitenkin selvästi huomasi, että kehitystä tapahtui, kun vain sinnikkäästi piirsi ja pakersi ja yritti vielä uudestaan.
Jossain vaiheessa kuitenkin tuntui, ettei ollut mitään motivaatiota piirtää enää.
Kaikki palaute oli myönteistä, mitään kritiikkiä ei saanut - osin rupesin kuvittelemaan olevani hyväkin piirtäjä, osin taas hoksasin olevani niin kaukana hyvästä piirtäjästä, että mitään hauskaa harrastelua vakavampaa oli turha suunnitella.

Into piirtämiseen vaan hiipui, tuntui ettei ole enää mitään "sanottavaa", tai ehkä oikeammin, ettei keksi tai viitsi keksiä mitään "sanottavaa".
Toki tiesin koko ajan, että sen oikean fiiliksen löytää ja saa putken päälle, kun vaan rupeaa pakertamaan.
Mutta lähemmäs kymmenen vuotta kului, ennenkuin vasta tässä kesän kynnyksellä jostain löytyi taas intoa ja poltetta ruveta piirtämään.
Saa nähdä riittäkö intoa pitkäksi aikaa Smiley
tallennettu
Sivuja: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: