Helsingin 50. sarjakuvafestivaalien yhteydessä 21. syyskuuta 2025 järjestetään jo toista kertaa Lasten sarjisfestarit.
Jatka lukemista “Lasten sarjisfestarit toisen kerran!”Francisco Solano López ja Eternautti
Argentiinalainen Francisco Solano López (1928–2011) tähtäsi oikeustieteelliseen tiedekuntaan, mutta sarjakuvat olivat hänen todellinen intohimonsa. Sarjakuvataiteilija José Luis Salinas rohkaisi itseoppinutta Solanoa valitsemaan lakiopintojen sijaan ammatin sarjakuvien parissa. Solanon ura piirustuspöydän ääressä alkoi 1953.
Jatka lukemista “Francisco Solano López ja Eternautti”Puupäähattu Ulla Donnerille
Suomen sarjakuvaseura on myöntänyt tämän vuoden puupäähattu-palkinnot Ulla Donnerille (s. 1988). Hänen tuotantoonsa kuuluu kolme koti- ja ulkomailla arvostusta niittänyttä sarjakuva-albumia.
Jatka lukemista “Puupäähattu Ulla Donnerille”Rajatapauksia – Joensuun sarjakuvaseuran julkaisu
Josase joulun tuopi, kuuluu vanha sanonta. Joensuun sarjakuvaseuran julkaisun Rajatapauksia teemana on tänä vuonna (2024) raja, tai oikeastaan rajat, niin ne oikeat näkyvät rajat kuin myös ne pehmeät päänsisäiset. Päätoimittaja Heikura toteaa esipuheessa, että teema tuntui tärkeältä oman maamme sijainnin ja maailmanpoliittisen tilanteen takia. Ja rajat ja rajaukset ne ovat sarjakuvissakin, ruuduissa ja sivuissa. Mennään rajan taa!

E. J. Vehmas -palkinto Ville Hänniselle
Sarjakuvaneuvos Ville Hänninen on saanut Suomen Kulttuurirahaston myöntämän 20 000 euron arvoisen E. J. Vehmas -palkinnon. Se myönnetään vähintään joka kolmas vuosi etevälle taidearvostelijalle.
Jatka lukemista “E. J. Vehmas -palkinto Ville Hänniselle”