Kirjoittaja Aihe: Puupäähattu  (Luettu 103502 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tertsi

  • Vieras
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #105 : 22.04.2006 klo 12:17:53 »
Se hattu tiesi paikkansa. Paljon onnea.

Rauhala ei ole tehnyt kuin yhden sarjakuva-albumin neljännesvuosisadan aikana.
Ei se määrä, vaan laatu.

Kevi S.

  • Vieras
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #106 : 22.04.2006 klo 12:51:12 »
 Mutta listasta puuttuu Roju, mielestani.
 Uranuurtaja joka on paljon tehnyt ja tekee sarjakuvan alalla. Tietenkin odotamme hanen kokooma-alppariaan...:)

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #107 : 22.04.2006 klo 12:52:43 »
Niille ketkä eivät lue jokaista Kvaakkiin saapuvaa viestiä mutta joita kiinnostaa nimimerkkien perustelemattomat mielipiteet, toivoisin taas vaihteeksi Puupäätä sille karvaiselle sedälle joka piirtelee pilakuvia rokkilehti Soundiin.

Tuleville vuosille voisin ehdottaa leikkimielistä varjo-Puupäätä, eli Pommiturbaania. Kunhan Karpela ja Vanhanen siirtyvät muihin tehtäviin ja täälläkin paljon riepoteltu pilakuvakohu väljähtyy ja lopulta unohtuu kaikkien osapuolien mielistä, niin tapausta voisi pilke silmäkulmassa muistella jakamalla tuollaisen palkinnon vaikkapa vuoden parhaalle omakustanteelle, tai vuoden kulttuurinvastaisimmasta teosta, tai sille tyypille jolla sattuu palkinnonjakotilaisuudessa olemaan rumin paita. Ja ettei tulisi syytettä yllyttämisestä pomminrakennukseen Internetissä, niin senhän voisi tehdä vaikka vanhasta herätyskellosta ja vessapaperista - ajatushan siinä on tärkein.
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #108 : 22.04.2006 klo 12:57:26 »
Nokuse piirsi sen sarjiksen, jossa muhametilla oli pommi turbaanissa,

Villen sarjassa ei ole kyllä yhtään pommia turbaanissa.

Timo

Rami Rautkorpi

  • Has been
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 986
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #109 : 22.04.2006 klo 13:08:26 »
Villen sarjassa ei ole kyllä yhtään pommia turbaanissa.

Timo, etkö ole huomannut, että eräs Kvaakin jäsenistön suurista armolahjoista on satirisoinnin jalo taito?

Jatkakaa matkaa, täällä ei ole mitään nähtävää.
"Vaikka onhan joukossa Anssi Rauhalaa ja Rami Rautkorpea, jotka ovat paremmasta päästä verrattuina tekijöihin, joiden taso olisi jokin aika sitten supistunut omakustanteisiin ja sarjakuvaseurojen julkaisuihin." -- Kari T. Leppänen (https://tinyurl.com/ycbb3cw2)

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #110 : 22.04.2006 klo 13:14:03 »
Kvaakin jäsenistön suurista armolahjoista on satirisoinnin jalo taito?

Toivottavasti.  ::)

Timo

Outi

  • Sarjakuvafestariassari
  • Jäsen
  • Viestejä: 426
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #111 : 22.04.2006 klo 14:10:13 »
Hei kaikki Puupäät! Takaisin aiheeseen  ;D

Heilä ansaitsi hattunsa miljoonakertaisesti ja isoin pointti lienee se, että hattu tulee jo vähän jälkijunassa, ansaittu se olisi jo aiemminkin. Huom. en itse kuulu Virtasen kohderyhmään ja/tai faneihin, mutta ammattilaisuus on ihan oikealla tasolla. Onnea siis Heilälle.

Vanhojen vuosien virheistä: Puupäähattu oli jo menossa ihan harakoille kun se annettiin vähän kelle sattuu (en mainitse nimiä koska ne on mun kavereita  ;D) ts. mun Puupäähattumeriitit eivät täyttyneet, mutta onneksi en olekkaan palkinnonjakokomiteassa... Sitäpaitsi monikulttuurisuus ja monimerkityksellisyys on onnemme & ilomme joten tottakai palkintoa ei saa jakaa vain yksin perustein.

Vesan listasta: Kyllä se aika täydellinen on, ei tuosta ainakaan ketään puutu. Haluaisin vielä listan sarjakuvaneuvoksista (Kuplasta ei löydy?) kautta aikojen, siinäkin voisi olla ideoinnin paikka.

Roju ainakin ansaitsee sarjakuvaneuvoksen tittelin - Hattuun työt ei ehkä vielä riitä, mutta sen verta kova lobbaaja Suomen nuorten sarjakuvantekijöiden suhteen Roju on maailmalla ollut, että jotain siitä pitäisi irrota - jossei rahaa, niin hieno paperi seinälle...
We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #112 : 22.04.2006 klo 14:17:38 »
Tänään oli niitä harvoja kertoja, kun Maikkarin Viihdeuutisissa oli oikeasti uutisoinnin arvoista asiaa
Samassa klipissä touhukas toimittajatyttö kysyi B. Virtasen mahdollisuuksia breikata ulkomailla. I. Heilä sanoi, että Ruotsissa julkaistua ruotsinnosta ei ole myyty yhtään.

Eipä nuo svenskahomot ole koskaan mitään sarjakuvien päälle ymmärtäneetkään...

jyrki68

  • Jäsen
  • Viestejä: 140
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #113 : 22.04.2006 klo 15:34:51 »
Jari Rasi jälleen unohdettu. Aina ja iankaikkisesti.

Risto E. Kumpulainen

  • Vieras
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #114 : 22.04.2006 klo 15:56:24 »
Hei vaan kaikille.

Minun mielestäni Puupäähatun jakaminen kerran vuodessa on hieman liioiteltua, ottaen huomioon,  että niitä todella olennaisia, kiinnostavia, omaperäisiä, uraauurtavia tekijäaktiiveja ei maassamme todellakaan ole kuin kourallinen (ja heistäkin suurin osa on jo palkittu).

Herää kysymys, riittääkö puupäähatun saamiseksi vain se peruste, että on jaksanut puurtaa alalla 20 vuotta putkeen. Onko taiteellisilla saavutuksilla mitään väliä? Tämän vuotinen valinta ainakin viittaisi siihen, että puurtajatkin saavat hattunsa pitkässä juoksussa.

Palkintokin saisi hieman juhlavuutta, jos se jaettasiin esim. kolmen vuoden välein. Nyt minua ei ainakaan juuri kiinnosta, kuka hatun saa, kun tietää, että kaikki kehäraakit saavat hattunsa vielä jossain vaiheessa.

Onko kenenkään muun mielestä hyvä idea?


Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #115 : 22.04.2006 klo 17:19:45 »
ottaen huomioon,  että niitä todella olennaisia, kiinnostavia, omaperäisiä, uraauurtavia tekijäaktiiveja ei maassamme todellakaan ole kuin kourallinen (ja heistäkin suurin osa on jo palkittu).

Herää kysymys, riittääkö puupäähatun saamiseksi vain se peruste, että on jaksanut puurtaa alalla 20 vuotta putkeen. Onko taiteellisilla saavutuksilla mitään väliä? Tämän vuotinen valinta ainakin viittaisi siihen, että puurtajatkin saavat hattunsa pitkässä juoksussa.

Palkintokin saisi hieman juhlavuutta, jos se jaettasiin esim. kolmen vuoden välein. Nyt minua ei ainakaan juuri kiinnosta, kuka hatun saa, kun tietää, että kaikki kehäraakit saavat hattunsa vielä jossain vaiheessa.

Onko kenenkään muun mielestä hyvä idea?

No ei. Poistaisin varmistimen, mutta kun uutta palautinjousta aseeseen ei vielä ole kuulunut niin turha vaiva.
Niin klassinen musiikki ja kovan luokan ammattilaiset... Joo-o.
Ristolle ja kanelle lainaisin CMXn Yrjänää: Ironiassa ja satiirissa on monta eri lajia, en tunnistanut käyttämienne.

Totta kai tarvitaan taiteellista näkymystä ja raakaa itseilmaisua johdettuna omakohtaisesta arjesta.
Sitähän tuorein puupäähatun saajakin tekee. Sillä erotuksella että Heilää myös luetaan.
Kaverini äiti kerää B.Virtasia. Ei muuten sarjakuvista kiinnostunut. Lukee oikeita kirjoja.
Ikävää ettette pidä Heilän töistä. Teidän menetyksenne.  Muistakaa mistä puhutaan.
Aina kun elokuvaa halutaan lytätä käytetään termiä sarjakuvamainen.
Puupäähattu on palkinto ansioista sarjakuvan tekemisen alalla. Niille kehäraakeille, jotka nousevat kerta toisen jälkeen kanveesista ja opettavat ja innostavat salilla muita. Osa menestyy, osa ei. Näitä on yhä melkoinen lauma ilman edes omiensa tunnustusta.
Ja heitä ON tulossa lisää.
Siksi palkinto on jokavuotinen. Jaetaan niillekin jotka eivät saa kannatustaan Kvaakista.

Outi

  • Sarjakuvafestariassari
  • Jäsen
  • Viestejä: 426
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #116 : 22.04.2006 klo 17:21:49 »
Ahlqvist&Kutila, Bo Haglund, Pekka Hämäläinen, Juho Juntunen, Maikki Harjanne, Heikura-Frangén, Kristian Huitula, Panzar & Seppänen, Timo Kokkila, Kari Korhonen, Luhtanen & Paju, Hannu Lukkarinen, Pekka A. Manninen, Reima Mäkinen, Heikki Paakkanen, Ville Pirinen, Ville Pynnönen, Ville Ranta, Kati Rapia, Jenni Rope, Kimmo Taskinen, Marko Tiainen, Ville Tietäväinen, Marko Turunen, Harri "Wallu" Vaalio, Julia Vuori.
Lisätään vielä Terhi Ekebom ja Tommi Musturi.

Kyllä tältä listalta seuraavat olisivat Heikura & Frangén ja Wallu. Reiman ja P.A. Mannisen pitää saada Sarjakuvaneuvos-titteli, vähintään.

"Nuoresta polvesta" Marko Turunen on ykkösenä listallani, taitaa olla tällä hetkellä Euroopan tunnetuin suomalainen sarjakuva-artisti. Markon ylistystä saa kuunnella vaikka keltä & harva se päivä - huipputason kirjojakin alkaa olla "riittävästi" hatutusta varten, ja vaikka millä kielillä. Eli jos ensi vuonna on taas taidehatun vuoro, niin Markolle, Markolle, Markolle!

Annetaan Rannan Villen tehdä ranskaxi vielä toinen, se "oma" albumi ennen kuin kukitetaan. On kivempi kukittaa, kun on enempi mitä kehua...

T. Nimim. "Ville on parasta mitä suomesta saa, heti tuoreiden mansikoiden jälkeen"
We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #117 : 22.04.2006 klo 17:45:11 »
Työn sankarit saivat tänä vuonna hatun, ansiosta. Onnea I & B!
Katkeruus sikseen, kyllä ne Ruotsissakin ajan kanssa ymmärtävät.
Laatu nytkin ratkaisi. Ja ratkaisee vastakin. Kunhan A.Rauhala saa vielä pari albumia tehtyä niin kyse ei ole mustasta hevosta.

laureline

  • Vieras
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #118 : 22.04.2006 klo 18:04:33 »
Eikö Wallu ole vieläkään saanut Puupäähattua?? Ihmettelen syvästi.
Pitkän linjan ammattilainen, hävetkää raati.
PS. Hyvä että Bee viimeinkin palkittiin. Oli jo aikakin...

setä samsoni

  • Vieras
Vs: Puupäähattu
« Vastaus #119 : 22.04.2006 klo 19:34:58 »
Hannu Esko!