Viime viikon Akkari eli vuoden kuudes numero sisälsi vaihteeksi erinomaista sarjakuvaa eli Ted Osbornen ja Floyd Gottfredsonin hupailun
Retkue Hauennokalle. Mahtavaa Koninkaulus-meininkiä ja erinomainen tarina muutenkin. Minulla on tämä tarina myös englanninkielisenä ja suomennos ei kyllä aivan samalle tasolle yllä, mutta ei tässä mitään valittamista ole.
Huomattava on myös, että Polle esiintyy myös toisessa tarinassa tässä lehdessä, lyhyessä hollantilaisjutussa. Tätä ei ole tapahtunut aikoihin, kenties joskus 90-luvun lopulla tai 2000-luvun alussa on Polle nähty samassa lehdessä pidemmässä tarinassa ja yksisivuisessa vitsisarjassa, mutta en mene siitäkään takuuseen. Tämä kolmesivuinen Frank Jonkerin ja Carmen Pérezin tarina nyt ei toki sinänsä ole oikein mistään kotoisin, mutta kaksi Koninkaulus-bonuspistettä kuitenkin tälle lehdelle. Ja Gottfredsonin tarina on tosiaan rautaa.
