Kirjoittaja Aihe: Mustanaamio  (Luettu 738495 kertaa)

0 jäsentä ja 3 Vierasta katselee tätä aihetta.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1215 : 25.11.2011 klo 11:52:50 »
Kronikoita julkaistaan. Totta. Mutta kronikka ei ole special.
Specialissa soisi olevan jotain spesiaalia.

Orjan on tämän selittänyt teille moneen kertaan.
Ehkä syynä on se, että nämä Mustanaamio-spesiaalit eivät ole Specialeja vaan ihan spesiaaleja. Mutta spesiaalia näissä on se, että Mustanaamiota julkaistaan, koska hahmolla ei omaa lehteä enää ole. Käytännössä siis spesiaali on synonyymi sanalle erikoisjulkaisu. Ihan vain toiston vuoksi: Orjanin viestiin tämä kytkeytyy myös erityisen hyvin: nykyiset Mustanaamio-spesiaalit ovat erikoisjulkaisuja ja siis erikoisia ja erityisiä, koska Mustanaamiolla ei ole omaa lehteä. Ja vaikka olisi, niin siltikin kyseessä olisi erikoisjulkaisu ja spesiaali, koska kyseinen julkaisu ei olisi osa normijulkaisua, vaan sen rinnalla julkaistava erikoisjulkaisu eli spesiaali.
Ei tässä käytetty termi kerro mitään julkaisun sisällön erikoisuudesta, vaan lähinnä julkaisun formatista, joka on erikoinen.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1216 : 25.11.2011 klo 12:11:39 »
Sori kirjoitusvirhe. Sana speciali kirjoitetaan siis spesiaali s-kirjaimella. :-\ >:D
Ymmärsin vinoilun.
« Viimeksi muokattu: 25.11.2011 klo 12:13:10 kirjoittanut Orjan May »

kultakisu

  • elämännautiskelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 380
  • ei ramase ennää...
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1217 : 25.11.2011 klo 13:51:23 »
 ??Kultakisu tipahti jo
« Viimeksi muokattu: 25.11.2011 klo 13:53:03 kirjoittanut kultakisu »
Lady on aina Lady helmineen ja eriparisine villasukkineen

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1218 : 25.11.2011 klo 14:11:09 »
Heips kultakisu,

Toivon ettet pudonnut korkealta ettei tule kolhuja . ;D
Tässä on vain kysymys pienoisesta problematiikasta, millainen tuote on spesiaali ja mitä siinä pitäisi olla tai voiko noita nyt julkaistavia Mustanaamio lehtiä kutsua nimellä spesiaali vai kronikka vai mitä lie ne sitten ovatkin. Ei muusta maailmaa kaatavasta asiasta ole kysymys.  Olen niin jääräpää tämän spesiaali asian tiimoilta, kun niin kauan on  tullut turhaan odoteltua jotakin spesiaalimpaa julkaisua siinä sarjakuvagenressä josta sattuu pitämään eikä mitään kuulu ja näy. Julkaistaan vain pelkkiä uusintoja jo ties kuinka monennen kerran ja sitten niitä sanotaan spesiaaleiksi, vaikka uutta on vain paperi ja kannet. Mitä järkeä tuossa on yleensäkkään jatkuvasti uusia ja uusia. Ja olin hieman aistivinani et Veli Loponen vinoili minulle kuinka  sana speCiaali ....sori siis tarkoitin spesiaali  oikein kirjoitetaan. Näin se meni. Ei mitään ihmeellistä tai maata kaatavaa. Voit jaktaa kehräystä lämpöisen kodin nurkassa joulua odotellen. ;)



« Viimeksi muokattu: 25.11.2011 klo 14:15:23 kirjoittanut Orjan May »

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1219 : 25.11.2011 klo 14:37:37 »
Ja olin hieman aistivinani et Veli Loponen vinoili minulle kuinka  sana speCiaali ....sori siis tarkoitin spesiaali  oikein kirjoitetaan.
Yritin vinoilla kyllä Tertsille, jonka viestiä lainasin, mutta more the merrier.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1220 : 25.11.2011 klo 17:06:11 »
Tässä keskustelussa ei ainakaan kuitenkaan ole mitään spesiaalia (edes Orjan Mayn määrityksellä). Tai sitten se on liian spesiaalia. Eikö tätä spesiaalin määritelmä keskustelua voi jakaa jonnekin, jossa OM voi sitten siitä luennoida? Kun on tuota jo aika usein jankattu.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1221 : 26.11.2011 klo 12:15:10 »
Yliopistolla selasin. Koska tarkoitus oli tieto löytääkin, se tuli tarkistettuakin pariin otteeseen.

Tuo oli hyödyllistä tiedonhakua, kiitos! Todella pitkä historia Fantomilla Oulun seudullakin.

Niin, siitä painojäljestä......oikein hyvää ja mustaa oli. Paperi laatu myös hyvää ja sopivan paksua. Kannattaa ostaa jo näidenkin seikkojen takia. Tarina ja piirros taidokasta perus Mustis kamaa. Ehkäpä joidenkin mielestä tuon kauden huippua, mutta asiasta voi olla montaa mieltä. Saakin olla.

Laatu on joka suhteessa erinomaista. Spessu kannattaa ehdottomasti ostaa, mikäli kukkaro vain on samaa mieltä.

EDIT. Jaaha, tuhannes viesti!
« Viimeksi muokattu: 26.11.2011 klo 12:19:29 kirjoittanut Sampsa Kuukasjärvi »

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1222 : 26.11.2011 klo 12:25:55 »
Tässä keskustelussa ei ainakaan kuitenkaan ole mitään spesiaalia (edes Orjan Mayn määrityksellä). Tai sitten se on liian spesiaalia. Eikö tätä spesiaalin määritelmä keskustelua voi jakaa jonnekin, jossa OM voi sitten siitä luennoida? Kun on tuota jo aika usein jankattu.


Keskity sinä Michael Riddele vaan niihin Supersankareihin äläkä puutu toisten keskusteluihin taas ettei kanssasi tule jälleen riitaa kuten ennen on jo tullut. Kyllä täällä on ilmaa ja tilaa kaikkien keskustella vaikkei samaa mieltä aina kaikessa olekkaan. Anna sinä toisen jauhaa kun minulla sentään on jotakin sanottavaa.
Minä yritän vain teidänkin parasta tässä "jauhamisessani" että myös te muut saisitte käsiinne jotakin hienoa ja uniikkia sarjakuva-julkaisun muodossa.  Täällä vaan puhutaan ja puhutaan mutta kukaan ei juuri ilmeisesti tee asioiden eteen mitään konkreettista. Minäpä teen. Joten toimin meidän kaikkien hyväksi jotka luemme sarjakuvaa. Soitin esimerkiksi hiljattain Heikki Jokiselle joka on kirjoittanut sen Jalavan isokokoisen antologian Joonaksesta. Keskustelumme aihe puhelimessa oli Kari Leppäsen sarjakuvat ja mahdollinen spasiaali julkaisu. Oli tosi kiva ja  monella tapaa valottava ja antoisa keskustelu.  Mutta sinä Riddle et taida edes lukeakkaan Mustanaamiota? Joten en tarvitse omaa osiota jossa voin jauhaa samasta aiheesta kuten ehdotit!
« Viimeksi muokattu: 27.11.2011 klo 09:38:16 kirjoittanut Orjan May »

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1223 : 26.11.2011 klo 12:38:37 »
Keskity sinä Michael Riddele vaan niihin Supersankareihin
Ettei menisi ihan aiheen ohi jutteluksi, niin mun mielestä Mustanaamio on ihan selvä supersankari. Oikeastaan ainoa syy (minkä keksin), miksi Mustanaamiota ei yleensä lasketa supersankariksi, on se, että se syntyi ennen virallista supersankariaikaa.
Toki taustalla on myös se, että Mustanaamio ponnistaa oman aikansa pulp-kirjallisuudesta, jossa naamioitunut sankari saattoi olla melko yleinenkin. Konseptiltaan Mustanaamio on kuitenkin paljon lähempänä supersankaria kuin naamioitunutta etsivää tms. Sillähän on trikoot, naamio, salainen henkilöllisyys, salainen tukikohta ja se toimii enemmän ja vähemmän lain ulkopuolella. Jos Mustanaamio ei ole supersankari, niin ei sitten Lepakkomieskään ole.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1224 : 26.11.2011 klo 12:42:03 »


Hieno pointti jälleen Veli Loposelta. En ole ajatellutkaan sitä, miksei Mustanaamiota noin yleisesti  lueta supersankariksi! Mustanaamio on supersankari- oikeudenmukainen ja rauhaa rakastava. Hyvä  rooli-malli teineille ja muille.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1225 : 26.11.2011 klo 14:17:41 »
Jos Mustanaamio ei ole supersankari, niin ei sitten Lepakkomieskään ole.

Eihän se olekaan. Vaan vigilante. Hyvin rikas vigilante, mutta kuitenkin.
Minä määrittelen supersankarin sen mukaan, että hahmolla on alter ego, puku (ei välttämättä trikoot, pelkkä superunivormu riittää.) ja ennen kaikkea supervoimat. Mustanaamiolla ei ole näistä kuin kaksi varmasti. Supervoimista voidaan toki kiistellä hamaan loppuunasti, sillä se että nähdessään Mustanaamion kasvot henkilöt yleensä kokevat karmean kohtalon voidaan laskea supervoimaksi. Kuten moni muu mystinen selittämätön asia Mustanaamiossa.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

echramath

  • Suomen Hakki Hamsteri -kerhon puheenjohtaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 433
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1226 : 26.11.2011 klo 14:45:56 »
Oikeastaan ainoa syy (minkä keksin), miksi Mustanaamiota ei yleensä lasketa supersankariksi, on se, että se syntyi ennen virallista supersankariaikaa.

Olennaisin ero varmaan on se, että Mustanaamio toimii maailmassa, jossa hän on ainoa naamioitu vigilantti, ja tämä homma toimii ihan hyvin, kuten nekin Batman-tarinat, joissa tuntuu kuin Gotham olisi täysin oma maailmansa, eikä joku samperin Teräsmies tule sotkemaan koko settiä. Eihän tuo Punisherkaan ole mikään supersankari tuossa Necrocomiconista mukaan poimimassani Punisher Maxissa. Supersotilas jonkun James Bondin tai Dirk Pittin hengessä.
I've got 99 problems, but luftballons ain't one.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1227 : 26.11.2011 klo 14:52:35 »
Eihän se olekaan. Vaan vigilante. Hyvin rikas vigilante, mutta kuitenkin.
Minä määrittelen supersankarin sen mukaan, että hahmolla on alter ego, puku (ei välttämättä trikoot, pelkkä superunivormu riittää.) ja ennen kaikkea supervoimat.

se on sinun määritelmäsi, itse lasken molemmat , Mustanaamion ja Lepakkomiehen, supersankareiksi.
Mustanaamio on eräänlainen supersankarin prototyyppi ja vaikka kummallakaan ei ole mitään selkeän yliluonnollisia voimia on molempien normaalien ominaisuuksien äärirajalla olevien kykyjen summa kaikkien todennäköisyyksien ulkopuolella
 ja siten minusta supersankarin kategoriassa.

Olennaisin ero varmaan on se, että Mustanaamio toimii maailmassa, jossa hän on ainoa naamioitu vigilantti, ja tämä homma toimii ihan hyvin, kuten nekin Batman-tarinat, joissa tuntuu kuin Gotham olisi täysin oma maailmansa, eikä joku samperin Teräsmies tule sotkemaan koko settiä. Eihän tuo Punisherkaan ole mikään supersankari tuossa Necrocomiconista mukaan poimimassani Punisher Maxissa. Supersotilas jonkun James Bondin tai Dirk Pittin hengessä.

väärin. Mustanaamio toimii toisen naamioidun(ainakin tavallaan) vigilanten kera, Taika Jiminä tunnetun Mandraken kera.

Mutta Mustanaamiota on pyritty pitämään selkeästi erillään supersankarigenrestä varsinkin pohjoismaisen sos.dem. mustanaamion myötä. Selkeimpänä esimerkkinä Stuporman-huumetarina jonka kuvittajana toimi Kari Leppänen.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1228 : 26.11.2011 klo 15:04:31 »
Vaan vigilante. Hyvin rikas vigilante, mutta kuitenkin.
Vigilante on suomeksi oman käden oikeus. Käytännössä määrittelysi menee metsään, koska englannin vigilante-sana viittaa henkilöön, joka toimii lain ulkopuolella ja sellaisena se soveltuu useimpiin supervoimaisiinkin supersankareihin ja niin sanaa on myös käytetty.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1229 : 26.11.2011 klo 15:10:27 »
Maailman vahvimmalla Nallella on jymyhunaja, jolla hän saa jymyvoimat. Pukukin on vaikka ei mitkään trikoot vaan haalarit ja sininen myssy. Eikä koskaan lyö, koska on myös maailman kiltein, vaan korkeintaan heittää hännästä kuusen latvaan tai näpsäyttää sormellaan. Supersankari sekin.