Kirjoittaja Aihe: Mustanaamio  (Luettu 739130 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

kultakisu

  • elämännautiskelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 380
  • ei ramase ennää...
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1155 : 29.09.2011 klo 20:49:13 »
Kiitos, tahtoo tahtoo tahtoo heti tarran!!
No nyt on plakkarissa molemmat mustikset ja mustis-leivoskin jo sulanut.maiskiss.
Kari Leppänen (siis mustis) :-[lepäilee tuossa karamellipussin kanssa tyynyni vieressä odottaen että ehdin takertumaan siihen.Ja ostettu on S-marketista, ettäs tiijätte!

Mustanaamio-järkäle on yhäkin kesken, on ollut muita tärkeämpiä projekteja, muka.

ps.Tosi on, että K.L, totanoin, piirtää naiset jotenkin kummallisesti. hmmm.anatomiako lie heittää, vaiko mikä..Jokuhan tästä jo mainitsikin.Olihan se yksi suuri suomalainen kuvanveistäjäkin joka muovaili naisten rinnat aina epätodellisen ylhäälle ropan mittoihin nähden.Hihiii!Tietokilpailukysymys:Kuka kuvanveistäjä?

Lady on aina Lady helmineen ja eriparisine villasukkineen

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1156 : 29.09.2011 klo 21:55:24 »
Päivälehtisarjassa on niiden huutomerkkien ja lihavointien lisäksi on alkanut tökkiä Minä Tarzan, sinä Jane -tyyppinen kieli: Tiedätkös, Guerrero Latino on se hyvä painija. / Paha? / Bucanero Infernal, tietty. / "Manalan merirosvo" / No, todellakin kuulostaa pahalta.. Ankeaa. Suomennoksessa (tai nykyään ruotsinnoksessa) voi onneksi käyttää laveampaa kieltä, mutta en nyt osaa sanoa, onko käytetty. Edit: Ainakaan Aamulehdessä ei ole.

Olikos se nyt niin, että lehtisarja tekee jonkin sortin yhteistyötä Team Fantomenin kanssa. Jonkinlaista jatkumoa näyttää kehittyvän sinnekin, koska uusikin sunnuntaistrippi on samaa Chatu-saagaa. Tai oikeastaan "aikaisempi" oli vain puolikas tarina ja sama juoni jatkuu "uudessa" tarinassa. Arkisarjassa on oma tarina, joka ei ainakaan vielä liity Chatuun.
« Viimeksi muokattu: 29.09.2011 klo 22:04:55 kirjoittanut Kahkonen »

tertsi

  • Vieras
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1157 : 29.09.2011 klo 22:14:17 »
Tietokilpailukysymys:Kuka kuvanveistäjä?


Väinö Aaltonen?

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1158 : 13.10.2011 klo 19:44:26 »
Arvostelu on upeaa, tunnelmallista tekstiä mystisestä Mustanaamiosta! Tässä kommentit sen kahdesta kohdasta.

Lainaus
Kirjan 12 tarinaa seuraavat kronologisesti toisiaan.

Tarinat tosiaan etenevät vuosien 1966 ja 1967 Mustanaamio-lehtien numeroiden mukaisessa järjestyksessä, mutta tarkennettakoon, että ne eivät noudata tarinoiden alkuperäistä amerikkalaista järjestystä eivätkä myöskään seuraa Mustanaamion elämää kronologisesti. Kirjan seikkailut on julkaistu alun perin yhdysvaltalaisissa sanomalehdissä eri järjestyksessä vuosien 1952–61 välillä.

Lainaus
Huom. Mustanaamion ensimmäisessä nuoruudensarjassa vuonna 1944 nuori Mustanaamio oli nimeltään Kip Walker. Tässä kirjassa on sarja, joka on tehty aikaisemman pohjalta 15 vuotta myöhemmin, ja nimeksi oli alkukielellä vaihtunut Kit. Jostain kumman syystä suomennoksessa on tässä Kip. (lat. huom.)”

Enpä tiennyt, että nimi oli sorkittu. Luulisin, että joko ruotsalaiset tai norjalaiset ovat muuttaneet Kitin Kipiksi ehkä yhdenmukaisuuden vuoksi aiempaan nuoruustarinaan nähden. Eivät he päästään ole keksineet tuota nimeä.

Sivulla 60 on puhekupla norjaksi, joten olisiko sarjat suomennettu aikoinaan norjasta?

Kirjan muissa tarinoissa kuin ensimmäisessä (Mustanaamion nuoruus) Mustiksesta ei taideta käyttää mitään etunimeä, sis ei Kitiä eikä Kipiä. Ainakaan ei äsken osunut selatessa sellaista silmiini. Dianakin sanoo sulhasestaan vain ”hän” tai ”rakas”.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1159 : 16.10.2011 klo 15:36:09 »
Ei tuo nuoruustarina ollut ainoa jossa Mustanaamio oli Kip. Ainakin se, jolla oli kaksoissisar Julie, oli nimeltään Kip. Tosin tietysti kyse oli aikaisemmasta Mustanaamiosta.

Joo, joissakin muissakin vanhoissa tarinoissa näkyy Kip-nimi. Tarkoitatko McCoyn piirtämää vanhaa Julie-seikkailua vai jotakin uudempaa?

Australialainen Mustis-sivusto paljasti, että nykyistä Mustista kutsutaan Kip Walkeriksi Johnny Hotwire -tarinassa, joka julkaistiin Mustiksessa 14/96 ja uusintana numerossa 20/04. Minulla ei ole näitä numeroita, mutta ohessa netistä löytynyt englanninkielinen australialaisen lehden näyte tarinasta. Tarinassa Mustis käy sukulaisilla, joiden luona hän asui vuoden 1944 nuoruusseikkailussa (josta Jukka laittoi näytteen hiljattain).

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1160 : 16.10.2011 klo 16:32:02 »
Olikohan tuo kaksoissiskotarina ensimmäinen tehty Mustanaamion esi-isän seikkailu? Jos ei lasketa takaumia joissa on ollut nykyisen Kitin isä tai ensimmäinen Mustanaamio.

Olet joskus sanonut niin tässä ketjussa, ja kyllä se on niin mm. tämän sivun mukaan: ”this first full-length Phantom chronicle story ever”. Seikkailu on vuodelta 1952. Samassa kertomuksessa esitellään pääkalloluolaa ensimmäisen kerran laajemmin kun Diana vierailee sen kammioissa ja mainitaan mm. siellä olevat kronikat.

Julie oli seikkailusta riippuen joko 16. tai 18. Mustiksen kaksossisko ja tuurasi veljeään Mustiksena. Konnien ja viidakon asukkaiden täytyy olla aika sokeita, jos he eivät huomaa Julie-Mustiksen eroa normi-Mustikseen...

Minäkään en tiennyt Moonstonen Julie-lehdestä. Liitteenä kansi netistä.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1161 : 16.10.2011 klo 19:11:25 »
Minusta tuossa kannessa Aaveen asento on jotenkin omituinen, alavartalo tuntuisi sojottavan eri suuntaan kuin ylävartalo.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

kultakisu

  • elämännautiskelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 380
  • ei ramase ennää...
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1162 : 16.10.2011 klo 21:21:04 »
Jospa Julie Walkerilla oli päällään jonkinlainen liehuva näkymättömyysviitta joka peitti kriittiset ruumiinmuodot,tai viidakkolaiset olivat niin ällistyneitä Juliesta etteivät saaneet suutaan auki. Mutta muistakaa; "Mustanaamio on Suuri Salaisuus". :laugh:

Totta puhuen, olen hiukan kateellinen Australialaisille,huooh...
Lady on aina Lady helmineen ja eriparisine villasukkineen

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1163 : 17.10.2011 klo 21:16:19 »
Jospa Julie Walkerilla oli päällään jonkinlainen liehuva näkymättömyysviitta joka peitti kriittiset ruumiinmuodot,tai viidakkolaiset olivat niin ällistyneitä Juliesta etteivät saaneet suutaan auki. Mutta muistakaa; "Mustanaamio on Suuri Salaisuus". :laugh:

Eroa ei välttämättä huomattu, toista se olisi nykyään kun nais-Mustiksella pitäisi olla vähintään c-kuppi.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1164 : 17.10.2011 klo 23:49:29 »
Nyt kun luin tuon vuoden 1952 Julie-tarinan pitkästä aikaa uudestaan, niin eivät roistot siinäkään luule häntä Mustanaamioksi, vaan tunnistavat hänet naiseksi ja luulevat häntä Mustanaamion haamuksi (haamun haamu?). He kun heittivät Mustiksen veteen ja arvelivat krokotiilin surmanneen tämän.

Minusta ei ole hyvää mainetta Mustiksen kuolemattomuudelle, kun samanlaisessa puvussa heiluu erinäköinen henkilö. Occamin partaveitsen mukaan ensiksi mieleen juolahtava selitys ei ehkä olisi haamun haamu.

Julie-tarinoitahan on yllättävän paljon. Muistelen, että ainakin vuoden 86 Semicin tarinassa, jonka piirtäjänä oli Georges Bess, Julie meni konnille läpi Mustiksena.

Diana kokeili Julien pukua pääkalloluolassa ja totesi Julien olleen hänen mitoissaan.

Totta puhuen, olen hiukan kateellinen Australialaisille,huooh...

Juu, Mustis ilmestyy siellä yhä, Frew'-kustantamon julkaisemana, mutta Moonstone kuitenkin on yhdysvaltalainen kustantaja.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1165 : 18.10.2011 klo 12:43:04 »
Bessin Mustis ja nais-Mustis eivät varmaan kovin paljon muutenkaan erotu toisistaan.

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1166 : 18.10.2011 klo 13:25:03 »
Minusta tuossa kannessa Aaveen asento on jotenkin omituinen, alavartalo tuntuisi sojottavan eri suuntaan kuin ylävartalo.
Eiväthän ihmiset mitään lego-ukkoja ole. Naiset varsinkaan. Asento on hyvinkin normaali. Sillä on jopa nimi; eli ns. "lonkkalepo". Miespuolisista sarjakuvasankareista esimerkiksi Tex Willer seisoksii usein saman asennon miesversiossa ja näyttää tosi viileälle. Lonkkalepo on erityisen suosittu myös yläkoulu- ja lukioikäisten, hieman jännittyneiden, esitelmänpitäjien keskuudessa. Erityisen harvinainen lonkkalepo on puolestaan armeijassa.
"Ihminen on ihmiselle kettu."

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1167 : 18.10.2011 klo 21:49:07 »
Julie Walkerin toinen seikkailu ilmestyi vuonna 1967 King Comicsin The Phantom # 20:ssä. Seuraavan numeron kirjepalstalla luvattiin omaa lehteä, mutta siitä ei silloin tullut mitään.

Huomattavasti muodokkaampi ja tosi kapea vyötärö.

Diana kokeili Julien pukua pääkalloluolassa ja totesi Julien olleen hänen mitoissaan.

Tuo tuli suomeksikin (ainakin osittain sillä en muista että olisi kerrottu paljoa nais-Mustiksesta).
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1168 : 19.10.2011 klo 09:07:49 »
Mutta hei, missäs Julie-mustiksen mustissormukset ovat!? Eikö Julie käyttänyt sellaisia ollenkaan? Alkuperäiset Mustanaamion sormukset tuskin olisivat hänelle koon puolesta sopineetkaan...
"Ihminen on ihmiselle kettu."

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Mustanaamio
« Vastaus #1169 : 19.10.2011 klo 22:29:55 »
Mutta hei, missäs Julie-mustiksen mustissormukset ovat!? Eikö Julie käyttänyt sellaisia ollenkaan? Alkuperäiset Mustanaamion sormukset tuskin olisivat hänelle koon puolesta sopineetkaan...

Ei taida olla kuin yksi pari sormuksia, en nyt ainakaan muista että nykymustis tai muukaan olisi sormuksiaan hukannut.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.