Kirjoittaja Aihe: Tappaja  (Luettu 1240 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

pappa-sami

  • Bedevore
  • Jäsen
  • Viestejä: 845
Vs: Tappaja
« Vastaus #15 : 09.02.2010 klo 15:05:10 »
Juuri saapuneen tiedon mukaan Tappaja on matkalla Suomeen ja sen pitäisi olla perillä jo ylihuomenna eli 11.2.

Perjantaina kirjaa siis saattaa jo olla joissakin Helsingin ja Tampereen erikoisliikkeissä.

Myöskin Tampereen Kirjamessuille sitä on tarkoitus saada muutama kappale myyntiin: Sarjakuvan Toivon osasto D555 lähellä Kupla-lavaa.

Akateeminen ja muut saavat kirjaa ensi viikolla messujen jälkeen.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Tappaja
« Vastaus #16 : 09.02.2010 klo 15:11:55 »
Osaatko jo sanoa onko kirjaa tulossa Kuopion suunnalle? Aiemmin apollon julkaisuja löytyi Oivan valikoimista, mutta se pisti lapun luukulle, joten sieltä ei helpotusta lukunälkään saa. Toivottavasti saatte muilutettua muutaman kappaleen suomalaisten hyllyille.
 
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

pappa-sami

  • Bedevore
  • Jäsen
  • Viestejä: 845
Vs: Tappaja
« Vastaus #17 : 09.02.2010 klo 15:38:52 »
Osaatko jo sanoa onko kirjaa tulossa Kuopion suunnalle? 

En tiennytkään, että Oiva on lopettanut. Onko Kuopiossa mitään erikoisliikettä, joissa myytäisiin uutta uutta sarjakuvaa (eli ei siis jäännöseriä)?

Viimeinen Suomalaisen kirjakaupan ottama Apollo oli Karthagon aave. Sen jälkeen eivät ole tilanneet mitään.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Tappaja
« Vastaus #18 : 09.02.2010 klo 16:06:37 »
En tiennytkään, että Oiva on lopettanut.

Oiva taisi lopettaa joulukuussa, joten se on melko tuore tapaus.

Onko Kuopiossa mitään erikoisliikettä, joissa myytäisiin uutta uutta sarjakuvaa (eli ei siis jäännöseriä)?

Harmi, ettei Suomalainen ole enempää sarjakuvianne ottanut. Zum Teufelin teoksia on siellä tarjolla yllättävänkin paljon. Varmaan yhteistyö Arktisen kanssa auttaa asiaa.

Halpakirjassa olen nähnyt joitain uusia teoksia, kuten Kovaa länttä, mutta vaikutti siltä että niitä on vain yksikkökappaleita. Muistaakseni kyseessä oli jonkin sortin kokeilu, josko sellainen tavara kävisi kaupaksi.

Toinen mahdollinen myyntipaikka olisi Puijon Divari. Siellä on jonkin verran uusia teoksia tarjolla, mutta en tiedä miten innokkaasti kauppias ottaa erikoisempia uutuuksia myyntiin. Kun Arktinen aloitti XIII:n julkaisun, ostelin albumini sieltä, mutta sitten kauppias lopetti niiden tilaamisen huonon myynnin vuoksi. Sieltä voisi tietysti kysellä. 
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

pappa-sami

  • Bedevore
  • Jäsen
  • Viestejä: 845
Vs: Tappaja
« Vastaus #19 : 12.02.2010 klo 20:09:59 »
Tappaja saapui aikataulun mukaisesti. Nyt on selkä turtana kovakantisten albumien kanniskelusta.  :sleepy:

Helsingissä kirjaa on jo Fennicassa, Kampintorilla, Kulkukatissa ja Pitkämiehessä.

Tampereella Lukulaarissa ja Hervannan antikvassa. Lisäksi myynnissä Tampereen kirjamessuilla Sarjakuvan Toivon osastolla (Kupla-lavan vieressä)

Jyväskylän Vanhan Kirjan Talvessa kirjaa tietääkseni myy SS Libricon.

tertsi

  • Vieras
Vs: Tappaja
« Vastaus #20 : 12.02.2010 klo 20:34:12 »
Mä jo kävinkin Kulkukatin p:ssä kyselemässä tappajaa.
Huomenna uudestaan.

edit:
Ostin Genesiksen.
« Viimeksi muokattu: 12.02.2010 klo 20:36:25 kirjoittanut Tertsi »

tertsi

  • Vieras
Vs: Tappaja
« Vastaus #21 : 14.02.2010 klo 16:59:54 »
Tappaja luettu.
 Ihan uusi tuttavuus minulle. Toimivaa sarjakuvaa. Mahtavaa, että sai kerralla luettavaksi 180 sivun lukupaketin. Esim. 60-sivun jaksoissa tämä olisi ollut liian pätkitty.  Nyt oli just hyvä!!!
Kuvitus on selkeää ja sopii hyvin kylmän ja kovan maailman kuvailuun. Itse viivapiirrokset ovat aika niukkoja. Tunnelma ja tila luodaan suurelta osin väreillä.  

Bueno.
« Viimeksi muokattu: 14.02.2010 klo 17:45:37 kirjoittanut Tertsi »

kahvikuppi

  • Jäsen
  • Viestejä: 52
Vs: Tappaja
« Vastaus #22 : 14.02.2010 klo 22:40:04 »
Toimiiko kyseinen sarjakuva yksinään, että jääkö mitenkään kesken? Hienoa kun on 180 sivua pitkä, ettei ihan pätkittäin tule. Aika hienoa kun comanche, valkoinen tiikeri ja tämä tappaja tulee nyt keväällä myyntiin. Hemmottelua jopa. :)

tertsi

  • Vieras
Vs: Tappaja
« Vastaus #23 : 15.02.2010 klo 11:15:06 »
Kyllä tarina jää tavallaan kesken, mutta ei se mihinkään piinaavaan cliffhangeriin töksähdä.
« Viimeksi muokattu: 15.02.2010 klo 19:18:36 kirjoittanut Tertsi »

Ossi Hiekkala

  • Archipictor
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 735
  • archipictor.com
Vs: Tappaja
« Vastaus #24 : 15.02.2010 klo 22:05:10 »
Olipas hyvä ostos. Apollo on todellakin laadun tae. Toimivaa ja uskottavaa rikossarjakuvaa. Piirros kaunista ja elävää. Toivottavasti jatkoa saadaan.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Tappaja
« Vastaus #25 : 16.02.2010 klo 02:20:47 »
Tänään tämä sitten löytyi jo KKP:nkin ikkunasta. Selailin, ja vaikutti luettavalta kaikin puolin. Perehdyn teokseen paremmin kunhan on sopiva määrä varallisuutta.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 332
  • Viinissä totuus
Vs: Tappaja
« Vastaus #26 : 16.02.2010 klo 11:22:56 »
Scheisse. Miksi, voi miksi kaikki kiinnostavat (ja kalliit, tämäkin norm. hintaisena tietty päälle kybän?) sarjikset ilmaantuvat a) kerralla ja b) juuri siihen aikaan kuusta kun alan olla ns. auki  >:( (tai on liian paljon muutakin maksettavaa)

No, palkkapäivää venatessa.

tertsi

  • Vieras
Vs: Tappaja
« Vastaus #27 : 16.02.2010 klo 12:24:48 »
tämäkin norm. hintaisena tietty päälle kybän
... aika luonnollista että 180 sivua on yli 10 e. Elämme sentään markkinataloudessa.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Tappaja
« Vastaus #28 : 16.02.2010 klo 16:25:03 »
Tällainen upea kovakantinen opus, jossa sisällön lisäksi sivumääräkin on kohdallaan, on ehdottomasti hyvä hankinta, myös verrattuna vaikkapa DVD-/Blu-ray-elokuvan hintaan. Olipa levyllä hankitun opuksen elinkaari miten pitkä hyvänsä, sarjakuvan elinkaari on pidempi.

On siinä jälkeläisillänne ihmettelemistä, kun he sadan vuoden päästä tämän löytävät jäämistöistänne ja kysyvät uteliaana Kvaakista, paljonko opuksesta mahtaisi irrota.

tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 332
  • Viinissä totuus
Vs: Tappaja
« Vastaus #29 : 17.02.2010 klo 11:53:26 »
... aika luonnollista että 180 sivua on yli 10 e. Elämme sentään markkinataloudessa.

Ai se on NOIN suuri eepos?! Sorge, didn't know. (kun mä en roiku täällä Kvaakissa koko ajan)

I stand corrected.