Kirjoittaja Aihe: Rip Kirby  (Luettu 100307 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 164
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #285 : 29.10.2012 klo 09:22:17 »
Kuvitelkaa, jos joku taidekirja julkaistaisiin tällä tavoin. Picasson viivat häviäisivät, Matisse olisi suttuista rasteria, van Gogh surkeaa pikselihuttua... Tämä on ihan sama juttu. Ei sarjakuvataidetta saa kohdella näin.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #286 : 29.10.2012 klo 11:00:00 »
Tälläisen palauttee annoin Hesarin netti sivujen kautta koskien tuota kolmoskirjaa. Toivottavasti menee perille oikealle henkilölle.

Hei!

En löytänyt osastoista ehkä sopivinta tälle palautteelle. Asiani koskee kuitenkin juuri julkaisemaanne Rip Kirby 3 koostetta sekä muitakin Kirby-kirjoja. Toivon, että palautteeni ohjataan kirjan toimituksesta vastanneelle henkilölle.

On kerrassaan mahtava idea koostaa Rip Kirbystä koostealbumeita. Kyseessähän on kuitenkin yksi tunnetuimmista ja laadukkaimmista sarjakuvista, mitä on koskaan tehty. Tässä palautteessa en kuitenkaan tarjoile teille enempää ruusuja vaan roppakaupalla risuja. Kaltaiselleni sarjakuvan harrastajalle ja lukijalle julkaisemanne kolme Kirby-albumia ovat olleet suuri hirvitys ja massiivinen pettymys. En kuulu niihin nostalgikkoihin, jotka ostavat kirjan myhäillen, että olenpa minäkin joskus Hesarista Kirbyä lukenut, pistävät kirjan hyllyyn ja unohtavat sen sinne lukematta sitä koskaan. Minä ostan sarjakuvaa lukeakseni ne!

Ensimmäistä Kirby-koostetta en vakaista ostoaikeistani huolimatta hankkinut, koska kirja oli alusta loppuun pahasti pikselöitynyt (eli kuvat oli skannattu aivan liian matalalla resoluutiolla). Tiedän, että saitte siitä palautetta ja toivoin että olisitte ottanut opiksenne. Parannusta olikin luvassa kakkoskirjassa, jonka juuri ja juuri raaskin ostaa ja lukea, vaikka jälki oli edelleen suttuista. Toivorikkaana ajattelin, että ehkä jälki jatkossa vieläkin paranee.

Eilen Helsingin kirjamessuilla taas vakaissa ostoaikeissa selailin kirjasarjan kolmatta osaa. Kirjan alkupuoli oli sitä samaa puolityydyttävää tasoa kuin kakkososa. Pian painojälki muuttui kerrassaan järkyttäväksi. Alex Raymondin sarjakuvataiteesta ei ollut jäljellä mitään, ohuimmat viivat olivat käytännössä kadonneet, jäljellä olevat viivat olivat kauheaa suttua ja henkilöhahmot vaivoin tunnistettavia. Kyseessä oli sarjakuvan irvikuva! En ostanut.

En tiedä, mitä olette ajatellut kirjaa tehdessänne. Voisin kuvitella, että olette ajatelleet niitä nostalgiannälkäisiä, jotka eivät kirjaa koskaan lue ja ovat tyytyväisiä, kun se on kaunis kirjahyllyssä. Heitä varmasti riittää, sillä myyntiluvut ovat kuulemani mukaan olleet mairittelevat. Selvää on, että teiltä on puuttunut kokonaan intohimo ja ammattiylpeys julkaista hyvää sarjakuvaa sen lukijoille. On ihan turha selittää, että parempaa lähdemateriaalia ei ole saatavilla, sillä Englannissa on juuri julkaistu samoja tarinoita oikein hyvällä painojäljellä. Vanhoista sanomalehdistännekin skannaamalla olisitte saaneet paljon paremman lopputuloksen aikaiseksi.

Julkaisunne on monella tapaa hyvin surullinen. Ensinnäkin siksi, että se on esimerkki siitä, että mistään ei tarvitse välittää, jos rahaa tulee muutenkin. Ennen kaikkea se on surullinen siksi, että näitä tarinoita ei teidän jälkeenne Suomessa takuulla enää kukaan julkaise ainakaan koostealbumeina, sillä nyt on nostalgikkojen ostovimma tyydytetty. Vähemmistönä olevat sarjakuvan lukijat eivät riitä enää uusien julkaisupäätösten tekemiseen.

Elän toivossa, että vahingosta viisastuneena oppisitte viimeinkin kunnioittamaan sarjakuvaa, sen lukijoita ja ennen kaikkea sen tekijöitä ja julkaisisitte koko kirjasarjan uudelleen huippuluokan painojäljellä. Olen kuitenkin melko varma, että ette näin tule tekemään. Ainoa neuvoni siis onkin, että älkää enää julkaisko näitä kirjoja. Jättäkää homma sellaisille, jotka osaavat ja joka välittävät.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #287 : 29.10.2012 klo 11:51:55 »
Janne, tuo on hyvä viesti. Lähetin sinulle äsken privana HS Kirjojen toimittajan yhteystiedot.

Sen kuitenkin korjaisin viestiisi, että Kirbyjä on julkaistu hiljattain Yhdysvalloissa IDW:n kokoelmissa eikä Englannissa. Ja luulisin, että kyllä näitä HS Kirjojen Ripejä myös luetaan eikä vain hankita hyllyyn. Näitä kirjoja tehdään täyttämään sitä aukkoa, mikä tuli, kun Rip jätettiin Hesarista pois. Periaatteessa Ripillä on about 100 000 potentiaalista fania, jotka olivat tottuneet näkemään hahmon joka arkipäivä, ja he hankkivat näitä. Niin sanotut tavalliset lukijat vain eivät välitä "hienouksista" kuten piirrosviivojen laadusta. Kustantaja ei toki saisi julkaista tällaista tavaraa.

tertsi

  • Vieras
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #288 : 29.10.2012 klo 11:58:34 »
IDW kannattaa korjata amerikkalaiseksi.
Maininnan hyllyyn ostajista jättäisin ennalleen.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #289 : 29.10.2012 klo 12:14:59 »
Jos viestiin on mahdollista laittaa mukaan vertailumateriaalia (esim. se normi-kirby -ketjussa mainittu ruutu, jossa hahmot ovat mustia läiskiä vs. se parempilaatuinen kuva jossa yksityiskohdat erottuvat), niin aina parempi.

Edit: eli tämä tapaus:
katsokaa vaikka sivu 167. Olen netistä imuroinut kyseisen sivun kolmannen stripin terävänä ja se on oikeasti uskomattoman hieno, viimeisessä kuvassa kaikki kasvojen yksityiskohdat erottuvat, mutta tässä kirjassa on vain kaksi mustaa läiskää...

Timo
« Viimeksi muokattu: 29.10.2012 klo 12:17:10 kirjoittanut Timo Ronkainen »

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #290 : 29.10.2012 klo 12:20:16 »
Joo, mutta parasta olisi, kun mahdollisimman moni pistäisi omat palautteensa matkaan.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #291 : 29.10.2012 klo 12:29:50 »
Mikä se toimittajan nimi on (ja osoite)?

Timo

Secos-Bill

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 013
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #292 : 29.10.2012 klo 16:12:38 »
Edit: eli tämä tapaus:
Timo
Yritin liittää tähän imuroimani stripin, mutta en nähtävästi osaa... ( kuva on 348kt jpeg )

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #293 : 29.10.2012 klo 17:17:45 »


Onpa mukavaa nähdä että vihdoinkin täällä rupeaa lötymään sellaista yhteis henkeä jotta saisimme hyvää ja laadukasta painojälkeä sarjakuva albumeihin. Kauan tätä ihmettä saikin odottaa. ;)
Ei auta että vain yksi ihminen ottaa yhteyksiä. Nyt olette löytämässä sen oikean tavan ja linjan toimia. Mutta nehän tietysti eivät suutaan avaa, joille riittää pelkkä opuksen lukeminen huonolla painojäljellä.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #294 : 29.10.2012 klo 22:46:35 »
Yritin liittää tähän imuroimani stripin, mutta en nähtävästi osaa... ( kuva on 348kt jpeg )

Lähetä se mulle. Mun emaili löytyy mun profiilista. Tack.
Edit: nii, sit tarvitaan tietty myös skanni siitä kirjan suttustripistä. Kunahn nyt nähdään mikä se niistä oli. Joku sivulta 167.

Timo

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #295 : 30.10.2012 klo 11:46:14 »
Ja tässäpä ruutunäytettä. Voi kauhistus. Laitan lisää myöhemmin.

Timo

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 332
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #296 : 30.10.2012 klo 12:16:45 »


Olen todella järkyttynyt noista kahdesta Timon laittamasta näytteestä. Eikö herätyskellojen pitäisi soida jo siitä, että tuollaista moskaa edes viitsitään julkaista hienoissa kansissa ja sisältö on suorastaan ala arvoista. Kenenkään ei pitäisi ostaa noin raiskattua sarjakuvaa. Kaikki yksityiskohdat ja hiusviivat hävinneet täysin pois. Jäljellä jotain....
En ole noin huonoon aikaisemmin törmännyt. Näin nyt ensimmäistä kertaa tuon näyte ruudun suomeksi painettuna. Aivan kamalaa!


Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #297 : 30.10.2012 klo 14:00:29 »
Joo, ei tuossa enää jaksa edes arvailla, että mikä on mennyt pieleen. Kaikki mahdollinen nähtävästi.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Secos-Bill

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 013
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #298 : 30.10.2012 klo 18:37:50 »
Ja lisää huonoja uutisia...
Jo aiemmin mainitun spoileristripin lisäksi sivun 112 kaksi ensimmäistä strippiä puuttuu ja niiden tilalla on kaksi edeltävää strippiä, jotka ovat jo sivun 111 lopussa...

( Jos osaisin lisätä kuvia tänne, niin laittaisin sivun 159 viimeisen kuvan ketjuun Näytä ja kerro: hauskin sarjakuvaruutu. Kaikki kansainväliset käsimerkit eivät ilmeisesti ole olleet Alex Raymondille tuttuja. Toisaalta ottaen huomioon viiksiniekan ilmeen... )

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Rip Kirby
« Vastaus #299 : 30.10.2012 klo 18:59:01 »
Kiitos Secos-Billille informaatiosta. Vai on albumien strippien laitossakin pöpätty perusteellisesti!

Voi olla, Secos-Bill, että et pysty liittämään tiedostoja tänne, koska et ole saanut 50 viestiä täyteen.

Ruutuvertailu on valaiseva. Hirveän näköinen tuo ylempi ruutu. Tosin tuo englanninkielinen näyte taitaa olla skanni originaalista. Noin hyviltä nuo Raymondin viivat eivät ole koskaan näyttäneet sanomalehdissä.

Tuo ruutu erikoisine viivoineen on seikkailusta, jossa Pagan Leen luullaan kuolleen mökkinsä palossa. Kun murheellinen Rip tulee tutkimaan mökin raunioita sumussa, Pagan on yllättäen paikalla. Sumuinen kohtaus raunioilla inspiroi myös taiteilijaa, ilmeisesti Rolf Gohsia, Agentti X9 3/94:n kansimaalaukseen. Tätä Rip Kirby -seikkailua ei kuitenkaan julkaistu tässä suomalaisessa numerossa eikä tietääkseni muissakaan AX9-lehdissä.