Joo, Alex Raymond -jälki on pääosin ainakin välttävää, mutta ei kamalaa. Mielestäni.
Prenticen kohdalla IDW on nostanut tasoa merkittävästi. Tämä ei tietysti Raymond-friikkejä paljon lämmitä.
Selvä, Tertsi, todistit hyvin, että IDW:n julkaisemassa Raymondin Kirbyssä on kämmätty rasterin kanssa. Ilmeisesti moka on korjattu Prenticen kokoelmaan. Ehkä siinä myös on ollut käytettävissä syndikaatin vedoksia enemmän kuin aiemmissa kirjoissa.
Ihan selvästi kysymys on siitä että joko Bullsilla tai KSF:llä ne originaaleista aikanaan kuvatut ja vedoksiksi monistetut stripit on skannattu (vrt. Barksin kotut) resolla. Lopputulos riittää sanomalehteen (Akkarin tapauksessa bulkkipaperilehteen/pokkariin), joille myyminen on näiden firmojen bisnes. Kun sanomalehtien miniatyyrpainantaan tarkoitettuja tiedostoja käytetään paremmalle paperille tai isommassa koossa, niin saamme eteemme viivan sijasta pikseleitä.
Erilaisen paperin huomioiminen on tärkeä pointti, mutta mielestäni Bullsin nykyinen (2000-luvun) laatu Raymondin Kirbyissä ei riitä edes sanomalehteen. Olen leikannut kyseisiä strippejä talteen Keskisuomalaisesta. Ihan kamalaa katsottavaa. Voin laittaa tähän näytteitä, jos joku pyytää. Suomennoskin on ala-arvoinen.
Todella ikävää ja vastuutonta, että Bulls ei ole säilyttänyt noita vanhoja vedoksia, joita se pystyi antamaan Hesarille vielä 90-luvulla.