Kirjoittaja Aihe: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.  (Luettu 89685 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Juha Kouvalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 516
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #15 : 23.09.2009 klo 10:52:44 »
Heh,

Mutta huomatkaapas, että kun huonoudessa mennään äärimmäisyyksiin päästään jo niin campilla tavalla huonoon, että se onkin itse asiassa uskomattoman hyvää.

Minusta esimerkiksi tuo ketjun ensimmäisessä kommentissa oleva Ajan Sävel on paras ikinä näkemäni Ajan Sävel (mikä ei siis tosin paljoa vaadi). Mutta huonous muuttuu hyvyydeksi koska se on jo niin huono että kääntyy absoluuttisen nollapisteen takapuolelle  :P

Todella, todella typerä juttu voikin siis jossain mielessä olla typeryydessään uskomattoman hauska  :laugh:

Lainaus
Tulee mieleen mitä sanottiin Florence Foster Jenkinsistä. "Hän ei ikinä ollut keskinkertaisen huono, hän oli uhmakkaalla, loistokkaalla tavalla surkea."

Kuten Ed Wood.
« Viimeksi muokattu: 23.09.2009 klo 10:57:02 kirjoittanut Juha Kouvalainen »

pertti jarla

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 915
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #16 : 23.09.2009 klo 10:55:44 »
Lisää Mallard Fillmorea. Tämä oli siis tekijän mielestä toteuttamisen arvoinen strippi. Ehkä hän seuraavaksi alkaa haukkua naapureitaan.
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti

PurPur

  • Vieras
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #17 : 23.09.2009 klo 12:55:14 »

Mallard Fillmore on ihan tyypillinen huono amerikkalainen poliittinen sarjakuva. Vastaavanlaista velttoa rimanalitusta löytyy areenan kummaltakin laidalta. Jos ette usko, voin kyllä postata esimerkkejä. Mutta mielummin jättäisin tämän ketjun Huonoimmille. Stripeille. Koskaan. Paino sanalla - Koskaan.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #18 : 23.09.2009 klo 23:56:40 »
Mallard Fillmore on ihan tyypillinen huono amerikkalainen poliittinen sarjakuva. Vastaavanlaista velttoa rimanalitusta löytyy areenan kummaltakin laidalta. Jos ette usko, voin kyllä postata esimerkkejä.

Ei Mallard F kyllä ole ihan tyypillisin. Paikoin se haastaa sarjakuvailmaisun olemalla pelkkiä puhuvia päitä jauhamassa sanomaansa.
Mutta mikäli oikeasti löytyy, pistä ihmeessä vielä esimerkki myös kentän vasemmalta laidalta niin katsotaan sitten taas muutoin avuttomia ja sieluttomia strippiteelmyksiä. 
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #19 : 24.09.2009 klo 00:23:18 »
En ollut tutustunut Ajan Sävel -teokseen ennen tämän ketjun avaamista, mutta nähtyäni signeerauksen paha aavistus valtasi minut... ja kyllä, kyllä vain - kun kerran olen käynyt tapaamassa niin monia amerikkalaisia lehtipiirtäjiä, tajuan nyt tavanneeni myös tämän herra Olsenin!
Enkä vain tavannut, vaan itse asiassa istuin hänen ja hänen perheensä kanssa samassa pöydässä illallisilla Amerikan piirtäjäjärjestön NCS:n tilaisuudessa. (Hyvä luoja: tässähän saan suorastaan huomata olevani oman kliseeni vanki! Jos Sarjainfon juttuni ovat olleet otsikoltaan Keräilijän tunnustuksia, niin nythän tämä TODELLA lähtee sille tunnustuslinjalle!)
Onneksi en ollut näitä sarjoja nähnyt sitä ennen, olisi voinut olla vaikea jutella kasvot totisina; minä muistin hänet vain yhtenä skandinaavisena Aku Ankka -kirjoittajana. (Olisiko tehnyt Mustanaamiotakin? En muista).

Mutta mutta, älkäämme olko pelkästään negatiivisia, koittakaamme löytää kaikista henkilöistä myös aina jotain positiivista sanottavaa. Siispä totean, hieman hämmästellen, että omalta olemukseltaan sangen lysähtäneellä herra Olsenilla (kuvitelkaa yhdistelmä Martti Ahtisaarta ja Ahti Karjalaista, jossa on mukana hivenen ripaus Aatos Erkkoa) oli mukanaan myös todella kaunis tytär.
Seriously folks, kyseessä oli kuta kuinkin täydellisen näköinen skandinaavinen kaunotar.
Eli vaikka Olsen ei ehkä olekaan kummoinen sarjakuvantekijä, on hän silti myös tuottanut jotain erittäin onnistunutta elämässään!
Ja sehän ei ole ollenkaan vähän.

BTW, tapasin samassa tilaisuudessa myös Harald Hirmuisen Chris Brownen. Paljon silkkaa parhainta huonoutta kokoontuneena samaan paikkaan yhdellä kertaa! Itse asiassa pistää suorastaan miettimään, että jos paikalla oli näin paljon tällaista väkeä, ja sitten minä olin siellä, niin tarkoittaako se kenties, että A=B, B=C, A=C...?
« Viimeksi muokattu: 24.09.2009 klo 00:34:07 kirjoittanut Jyrki Vainio »

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #20 : 24.09.2009 klo 08:55:29 »
Ah-hahhah, Bulls esittelee:

Lainaus
Vastauksena tämän päivän poliittisille sarjakuvantekijöille, Werner Wejp-Olsen, Yhdysvalloissa asuva tanskalainen, teroittaa kynänsä kaikkien tunnistamille aikamme ilmiöille. Werner osuu maaliin oli sitten kyseessä Atkinsien dieetti, taistelu kolesterolia vastaan, geenimanipulaatiot, kännykät, TV taikka videon ohjelmointi. Satiiria parhaimmillaan.

Journalist, 1959. No art training.

Timo

Janne Kuusinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 924
  • I.L.S.J.K.P.(R)
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #21 : 24.09.2009 klo 12:38:21 »
Ajan sävel -strippisarjasta on tullut tässä kahden kuukauden aikana jonkinlainen fiksaatio. Tänä aikana AS-strippi Iltalehdessä on lähes joka päivä ollut semmoinen, että sen olisi periaatteessa voinut postata tänne, mutta asianlaidan ollessa tämä, voitaneen tyytyä toteamaan, että "Ajan sävel" tuottaa kokonaisuutena Huonoimmat.Stripit.Koskaan. Toisaalta, se merkitsisi myös titteliä Huonoin.Strippisarja.Koskaan. Aivan järjettömän käsittämättömän laimeaa kamaa on ollut kautta linjan. Tai no, minkä "linjan"?

Pöyristyttävää, masokistillista huonoutta huhhuh!

echramath

  • Suomen Hakki Hamsteri -kerhon puheenjohtaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 433
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #22 : 24.09.2009 klo 13:28:52 »
Piirtäähän Olsen sentään tarkastaja Vaaraa, joka on jonkinlainen Columbon ja Karvisen äpärälapsi. Se on kaikkien tällaisten asteikkojen ulkopuolella.
I've got 99 problems, but luftballons ain't one.

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #23 : 24.09.2009 klo 13:46:14 »
"osuu maaliin", "satiiria parhaimmillaan"... Satiiria mistä? Onko tässä kenties sittenkin kyseessä kiero moninkertainen satiiri huonoista ukkoutuneista strippisarjoista?

Rmäki

  • Vieras
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #24 : 24.09.2009 klo 13:57:58 »
Piirtäähän Olsen sentään tarkastaja Vaaraa, joka on jonkinlainen Columbon ja Karvisen äpärälapsi. Se on kaikkien tällaisten asteikkojen ulkopuolella.
Kannatetaan, Vaara on ihan huippu! Minusta olisi loistavaa, jos tosielämässäkin olisi tuo poliisityö tällaista. Poliisitarkastaja kääntyisi välillä rikkomaan neljännen seinän ja kyselemään maireasti hymyillen "lukijoilta" että "osaatko SINÄ arvata syyllisen?" Siinä olisi tarkastajan apulainen sitten huuli pyöreänä, kun pikku-ukoille juttelemisen ohessa syyllinen ratkeaisi vielä tyyliin "Eteisessä oli sateenvarjo, joten olit vissiin syyllinen ja nyt häkki heiluu".  Tuosta saisi hienon leffan.
Hienoja ovat myös Mannisen tekemät Vaara-tribuutit, jotka aikanaan Myrkyssä julkaistiin.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #25 : 24.09.2009 klo 16:29:29 »
Hienoja ovat myös Mannisen tekemät Vaara-tribuutit, jotka aikanaan Myrkyssä julkaistiin.

Keppo... nuo on menny ohi. Onnistuuko näytepala?
Sihvis sais tehdä Vaara-parodiaa.

Timo

PurPur

  • Vieras
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #26 : 24.09.2009 klo 16:30:42 »
Ohh-kayy...


VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #27 : 24.09.2009 klo 16:46:53 »
Mutta tuohan oli hyvä!

Ainakin parempi kuin monet pystyynkuivuneet klassikot... onkohan missään päin nettiä sitä 1. Persianlahden sodan aikoihin ilmestynyttä Masi-stribeä, jossa Masi ja Kessu lentävät jättikokoisella rauhankyyhkyllä? Se on umpitekopyhyyden huipentuma joka saa Picassonkin pölisemään uurnassaan. Puhumattakaan mitä kaikkea 9/11 sai aikaan sarjakuva-alalla.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

puro

  • Multirajoitteinen
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 261
  • Ei se siitä suttaannu.
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #28 : 24.09.2009 klo 16:55:43 »
Puhumattakaan mitä kaikkea 9/11 sai aikaan sarjakuva-alalla.

Äläs nyt, jopa Doom itki siivotessaan tornien raunioita! Ja kuten Otto on julistanut, ei Doom ole koskaan väärässä.

PurPur

  • Vieras
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
« Vastaus #29 : 24.09.2009 klo 16:56:44 »
Mutta tuohan oli hyvä!

Kuvittele stripissä oleva sana "socialists" -> "capitalists", ja että se olisi napattu jostain konservatiivisivulta. Miltäs nyt vaikuttaa? ;)