Monia ulkkarivieraita vielä varmistellaan.
Comics, Manga & Co. - Uutta saksalaista sarjakuvaa -näyttelyn tiimoilta Sacha Hommer ja Martin tom Dieck vierailevat syyskuussa myös sarjakuvafestivaaleilla.
Onko Pienlehtitaivas jossain tänä vuonna?
Gravett! Brilliant! Puhuuko jostain?
kyllä moni kustantaja tähtää juurikin sarjakuvafestareihin,No, tuo oli hyvä uutinen.
toteuttaako paino kaiken juuri aikataulussa on sitten eri asiaSillehän ei mitään voi, jos paino myöhästyy.
Hyvä että tänne Kvaak:iin lomilta palattuani pistäydyin kun oli jo melkein unohtunut että festarit ovat jo ihan kohta lähes ovella. Vieraista yksikään ei ole kyllä mulle tuttu...
Mun mielestä uuden hienon jutun löytäminen on aina monin verroin sykähdyttävämpää, kuin saman vanhan kertaaminen.
Mun mielestä saa kyllä vähän syyttää omaa per#"ttä, jos nää on kaikki ihan tuntemattomia. Ja jos näin on: voihan festarit ottaa tällä kertaa myös löytöretkenä vastaan. Mun mielestä uuden hienon jutun löytäminen on aina monin verroin sykähdyttävämpää, kuin saman vanhan kertaaminen.
Festarien kansainvälisiä vieraita 2010
Atak (Saksa)
Kaja Avberšek (Slovenia)
Thomas Boivin (Ranska)
Martin tom Dieck (Saksa)
Kilian Dinon (Ranska)
Martin Ernstsen (Norja)
Paul Gravett (Iso-Britannia)
William Henne (Belgia)
François Henninger (Ranska)
Sascha Hommer (Saksa)
Bendik Kaltenborn (Norja)
Anton Kannemeyer (Etelä-Afrikka)
Kolbeinn Karlsson (Ruotsi)
Xavier Löwenthal (Belgia)
Paco Roca (Espanja)
Joonas Sildre (Viro)
Rui Tenreiro (Mosambik/Ruotsi)
Emelie Östergren (Ruotsi)
Hmmm, onkos mitään muita sarjakuvaväen/kvaakkilaisten yhteisiä kokoontumisia ajateltu?
Mun mielestä uuden hienon jutun löytäminen on aina monin verroin sykähdyttävämpää, kuin saman vanhan kertaaminen.Tästäpä tulikin mieleeni:
...sori, mä en harrasta eurooppalaista taidesarjakuvaa niin paljon että lukisin sitä muilla kielillä. Mitä noilta on ilmestynyt suomeksi? (no, Sarjainfossa se varmaan kerrotaan aikanaan).
,ja sen suuren massan joka elävistä taiteilijoista saattavat just ja just tietää Juban, väliltä löytyvät kaikki välimuodot.
Millaisella paneelilla näitä vieraita kutsutaan? Olisi hauska tietää kenen kutsumisesta on keskusteltu ja miten näihin päädyttiin.Olivatko nämä niitä tyhmiä kysymyksiä, jotka eivät ole vastaamisen arvoisia?
Millaisella paneelilla näitä vieraita kutsutaan? Olisi hauska tietää kenen kutsumisesta on keskusteltu ja miten näihin päädyttiin.
Lyhyesti voi todeta seuraavaa.
Tänä vuonna päätettiin satsata uuteen paikkaan. Koska yrityksistä huolimatta rahoitus ei noussut, jouduimme toimimaan enemmän yhteistyökumppanien varassa. Vieraat ovat pääosin kustantajien, näyttelyiden tai joidenkin projektien myötä tulevia. Osittain olen samaa mieltä, että oikeasti ihmisiä vetäviä vieraita on vain muutama. Näitä emme paikalle tänä vuonna saaneet. Myös moni vieras peruuntui tai kaatui taloudellisiin ongelmiin.
Festivaalityöryhmää (http://sarjakuvafestivaalit.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=152&Itemid=304) voi myös kiittää ja syyttää.Ok, eli jos haluaa vierastoiveita esittää, yhteyttä sitten ensi kerralla ko. tahoihin. Kerrotko vielä, ketkä peruuntuivat?
Uskomattoman komea vieraslista niin ulko- kuin kotimaisia sarjakuvantekijöitä. Se on vaatinut varmasti suuren määrän vapaaehtoistyötä. Sarjakuvan ystävät kiittävät.Tämänkertaisia vieraita mitenkään kommentoimatta kritiikkiä on siis kenenkään turha esittää. Uskomattoman
Karavaani kulkee ja koirat haukkuu.
Uskomattomankomea vieraslista niin ulko- kuin kotimaisia sarjakuvantekijöitä.ylimielinen asenne.
Kerrotko vielä, ketkä peruuntuivat?
Tämä oli siis oma riippumaton mielipiteeni festivaalikävijänä.Kummallisesti vedät yhtäläisyyden oman mielipiteesi ja sarjakuvan ystävien mielipiteen (kiitosten) välille. Muodostako sinä tämän ryhmän vai miten tiedät heidän mielipiteensä? Jos ei jaa mielipidettäsi, eikö kuulu sarjakuvan ystäviin?
Kannattaisi nyt hyödyntää tämäkin mainoskanava
Saivartelut pois ja keskitytään itse asiaan.
Lainaan itseäni. Festareihin kuulumattomat pilkun- ja sanamuotojen viilaukset poistetaan jatkossakin tästä ketjusta.Sopii minulle. Ottaa vain aivoon tällaiset toimittajat, jotka antavat milloin missäkin ketjussa rivien välistä ymmärtää, että kritiikin esittäjistä viis, toimittajan mielipide se on se, joka painaa. Kun asiasta huomauttaa, oikovat vain sädekehäänsä ja eivät ole ymmärtävinään heihin kohdistuvaa huomautusta.
Ja asiaan: edellä sanottiin, että osa vieraista peruutti tulonsa ja osa peruuntui esim. kustannussyistä. Osaako kukaan kertoa, keitä nämä vieraat olivat
Lurker: Gravett on käynyt Suomessa muistaakseni jo useampaankin otteeseen, ainakin Helsingin ja Kemin festareilla, saattoi olla Tampereellakin. Mukava, fiksu ja peribrittiläisen kohtelias heppu.Herra on tosi sydämellinen ja mukava gentlemanni. Kannattaa mennä rohkeasti juttelemaan vaan jos häneen törmäätte Hesan festeillä. Näin häntä viimeksi Köpiksen festareilla ja iloisesti muisteli mm. Kemin-reissuansa.
Kannattaa kyllä heittää tuonne ehdotuksia, jos jotain vierailijaa kaipailee. Eiköhän tänne jonain vuonna juuri se oma suosikkikin saada.
En rupea nyt tässä julkisesti nimiä mainitsemaan, kun yritetään pitää näitä kontakteja yllä ja yritetään tulevina vuosina uudestaan.
Kiitoksia J. Vainiolle avartavasta vastauksesta.
Tavallinen festivaalivieras ei tule aina ajatelleeksi, mitä karikkoja kulissien takana on.
Mut silti: Manara olisi kyllä kiva...
edit:
Oliko ennen vanhaan enemmän valtiovallan rahaa käytössä vai kustantajien kukkaronnyörit löyhemmällä? Onhan täällä ollut vieraina 80-90 luvulla (muistaakseni): Mezieres, Hermann, Morris, Moebius. Kovia nimiä aikanaan.
Mezieres, Hermann, Morris, Moebius. Kovia nimiä aikanaan.Ja vieläkin, jos minulta kysytään. Vielä pari vuotta sitten täällä kävi Walthery, oliko hän kovinkin kallis? Egmontko hänet kustansi?
Vielä pari vuotta sitten täällä kävi Walthery, oliko hän kovinkin kallis? Egmontko hänet kustansi?Summia en tietenkään tiedä, mutta ymmärsin että ilman Egmontin panosta Walthery olisi jäänyt tulematta.
Ottaa vain aivoon tällaiset toimittajat, jotka antavat milloin missäkin ketjussa rivien välistä ymmärtää, että kritiikin esittäjistä viis, toimittajan mielipide se on se, joka painaa. Kun asiasta huomauttaa, oikovat vain sädekehäänsä ja eivät ole ymmärtävinään heihin kohdistuvaa huomautusta.Olen täysin samaa mieltä!
Onkohan ihmiset totutettu aiempina vuosina liian hyvään?
Viimevuotinen Meksikon zapatisteista maltesemaisen teoksen tehnyt heebo, joka piirsi komian kuvankin kirjaani. Nimi ei nyt millään tule mieleen.
Javier de Isusi ja opus on Marcosin piippu, josta voi lukea myös Kvaak-arvion (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1360).Ehdin lukemaan tuon viime viikolla lomilla ja oli oikein mielenkiintoinen alppu. Hienosti kuvitettu ja ajatuksia herättävä. Jopa niin paljon että pitänee lukaista Liken samaa aihetta käsittelevä Viva Zapata.
Tän (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,12904.0.html) tasoisia tekijöitä vieraana ja porukka dissaa. Mitäpä jos tekisitte palveluksen kaikille, pysyisitte näiden festareiden ajan vaa himassanne ja menisitte sitten taas lähimarkettiinne kattomaan Don Rosaa kun on seuraavalla Suomen kiertueellaan.
Sen sijaan, että kuvitellaan/halutaan nähdä ihmisten kirjoituksissa sellaista mitä niissä ei ole, eikö olis helpompaa kaikkien vaan myöntää, että tällä kertaa festareille ei saatu ns. tosi isoja nimiä ja sillä hyvä. Näillä mennään nyt.
Odotellaan nyt sitä ohjelmaakin, se kertonee enemmän festareista kuin pelkkä vieraslista... :)
Sen sijaan, että kuvitellaan/halutaan nähdä ihmisten kirjoituksissa sellaista mitä niissä ei ole, eikö olis helpompaa kaikkien vaan myöntää, että tällä kertaa festareille ei saatu ns. tosi isoja nimiä ja sillä hyvä. Näillä mennään nyt.
Eiköhän nimekkäiden nimien puutteen oo kaikki valmiita allekirjottamaan.
Aika puusilmäinen saa kuitenkin olla ellei alan harrastajien asennoitumisessa näe minkäänlaisia puutteita kun ensireaktiona on pillittää että enhän minä näitä tunne ja että ketkä näistä on vastuussa mitä hä?
Tän (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,12904.0.html) tasoisia tekijöitä vieraana ja porukka dissaa. Mitäpä jos tekisitte palveluksen kaikille, pysyisitte näiden festareiden ajan vaa himassanne ja menisitte sitten taas lähimarkettiinne kattomaan Don Rosaa kun on seuraavalla Suomen kiertueellaan.
Aika puusilmäinen saa kuitenkin olla ellei alan harrastajien asennoitumisessa näe minkäänlaisia puutteita kun ensireaktiona on pillittää että enhän minä näitä tunne ja että ketkä näistä on vastuussa mitä hä?Ilmeisesti luet minut yhdeksi dissaajaksi. En tiedä, pitäisi ilmeisesti sitten pysyä poissa festareilta ilmaa pilaamasta. Jos samaan päätyy monet muutkin, sitten varmaan itketään, kun kukaan ei käynyt. Eli ketä festareiden on tarkoitus palvella? Pelkästään hardcore-sarjiskuluttajia vai muitakin?
Eiköhän nimekkäiden nimien puutteen oo kaikki valmiita allekirjottamaan.
Aika puusilmäinen saa kuitenkin olla ellei alan harrastajien asennoitumisessa näe minkäänlaisia puutteita kun ensireaktiona on pillittää että enhän minä näitä tunne ja että ketkä näistä on vastuussa mitä hä?
En tiedä, pitäisi ilmeisesti sitten pysyä poissa festareilta ilmaa pilaamasta. Jos samaan päätyy monet muutkin, sitten varmaan itketään, kun kukaan ei käynyt. Eli ketä festareiden on tarkoitus palvella? Pelkästään hardcore-sarjiskuluttajia vai muitakin?
Glorian ahtaista tiloista tuli aiempina vuosina paljon negatiivista palautetta. Nyt on siis ainakin yksi ongelma toivoakseni korjattu. Pidetään peukkuja, että uusi systeemi toimisi.Tämä onkin erittäin tervetullut uudistus, kiitos siitä.
Kaikki on suhteellista. Tämäkin alan harrastajien suuri asennevamma asettuu oikeisiin mittasuhteisiin kun lukee vaikkapa tätä ketjua taaksepäin ja löytää about yhden käden sormilla laskettavan määrän tyyppejä jotka kirjoittavat vieraslistasta kriittiseen sävyyn (joo laskin itsenikin mukaan).
Käsi sydämelle, eikö se ole ihan odotettu tai jopa hiukan alimitoitettukin reaktio.
Ei tässä nyt kuitenkaan ole useampaa kymmentä sivua valitusta kertynyt tai mitään valtavaa massaa sarjakuvaväkeä vyörynyt suu vaahdossa osoittamaan mieltään.
Ilmeisesti luet minut yhdeksi dissaajaksi. En tiedä, pitäisi ilmeisesti sitten pysyä poissa festareilta ilmaa pilaamasta. Jos samaan päätyy monet muutkin, sitten varmaan itketään, kun kukaan ei käynyt. Eli ketä festareiden on tarkoitus palvella? Pelkästään hardcore-sarjiskuluttajia vai muitakin?
En epäile tällaisten festivaalien järjestämiseen kuluvaa työmäärää, mutta onko se syy olla esittämättä kritiikkiä, jos kokee sen tarpeelliseksi? Pitääkö järjestäjien kanssa olla amerikkalaiseen tyyliin buddy-buddy ja vain silittää myötäkarvaan?
No nyt kyllä pillität itse sitä kun toiset pillittävät. Älä pillitä, ole mies! :laugh:
Ton Jukanki kanssa me luultavasti vaan istutaan festareiden ajan samassa krouvissa kaljaa särpimässä.
En mäkään käy joka vuosi vaikkapa Rakkautta & Anarkiaa -festareilla vaikka elokuvista tykkäänkin ja monet festarileffat kiinnostavat.
Glorian ahtaista tiloista tuli aiempina vuosina paljon negatiivista palautetta. Nyt on siis ainakin yksi ongelma toivoakseni korjattu. Pidetään peukkuja, että uusi systeemi toimisi.
Ilmeisesti luet minut yhdeksi dissaajaksi. En tiedä, pitäisi ilmeisesti sitten pysyä poissa festareilta ilmaa pilaamasta. Jos samaan päätyy monet muutkin, sitten varmaan itketään, kun kukaan ei käynyt. Eli ketä festareiden on tarkoitus palvella? Pelkästään hardcore-sarjiskuluttajia vai muitakin?
Eivät aina edes puhu tunnistettavaa englantia.
Toisaalta, kuten mainittua, mutta koostetaan nyt, en tiedä miksi nimenomaan kunniavieras"valintoja" pitäisi kritisoida.Jokainen saatu vieras on hyvä asia, mutta jos halutaan vetää muutakin väkeä kuin sarjakuvan suurkuluttajia, on se paljon helpompaa, jos on joku nimekäs tekijä mukana. Right? Toistan kysymyksen, kenelle festivaali on suunnattu? En odota tuohon vastausta.
prosessi on varmasti sikäli luottamuksellinen, ettei varmaan ole relevanttia mennä huutelemaan, ketkä sanoivat suoraan ei, koska se lienee kuitenkin jokaisen yksityisasia, onko syynä aikataulukiireet, sulkeutuminen mökille kalastamaan, sulkeutuminen studioon väkertämään uutta teosta, veljen häät vaiko se ettei jotkin Suomen sarjakuvafestarit nyt vain satu kiinnostamaan pätkääkään. Ja jos syytä ei kerrota, innokkaat fanipojat olettavat viimeisintä ja soittavat vielä kotiin, että mitä tämmöinen peli on, senkin sontiainen.Jos nimekkäitä vieraita ei saatu nyt yrityksistä huolimatta mukaan, so be it, ei voi mitään. Mutta en osaa kuvitella, että heidän nimeämisensä saisi kuvailemaasi reaktiota aikaan, sehän vain varmistaisi, ettei vierasta nähdä täällä jatkossakaan.
Onko suurempi arvo saada joitakin ihan uusia sarjakuvantekijöitä esille kuin tuoda estraadille jotain tuttua ja turvallista? Ymmärrän kyllä, että faneilla on tarve toteuttaa faniuttaan. Siltikin, uuden ja ihmeellisen löytäminen on ah, niin upeeta...Ehkä te tiedätte jo kaiken näiden nimekkäämpien tekijöiden luomisprosessista, työtavoista jne, että kaikki heissä on tuttua ja turvallista, joten heidän tänne saamisensa ei maksa vaivaa. Minun kohdallani ainakaan tilanne ei ole tämä. Ja toki uuden löytäminen on upeata.
Toistan kysymyksen, kenelle festivaali on suunnattu? En odota tuohon vastausta.
Ne sarjakuvan suurnimet, jotka aikoinaan kävivät Suomessa, eivät olleet vielä täällä meillä mitenkään isoja nimiä, ja olivat enimmäkseen vain asiantuntijoiden tiedossa.
Mutta tämä konsepti telttafestarista syyskuussa nostatti kyllä vähän kulmakarvoja.
Ksakkeko et nyt löytänyt ohjelmasta yhtään mitään kiinnostavaa?Kerta kiellon päälle.
Sen sijaan alettiin perustella, miksi asiasta ei voi keskustella enempää ja eikö tarjonta kelpaa, mitä jos jäisit kotiin.
Nonni. Ohjelma on täällä (http://sarjakuvafestivaalit.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=182&Itemid=179).
Kartta, johon kaikki paikat ja toiminnot on merkitty, olisi myös hyvä.
Kun seuraavaksi kysyin, eikö kritiikkiä saa esittää, siitä näköjään vasta äläkkä syntyi.
Paperinen esite Festari-Sarjainfo tulevat myös pian. Laituri on kyllä merkitty, se on vanhalla bussiasemalla, Lasipalatsin aukiolla. Päälava pääteltassa.
Lisäksi kartasta puuttuvat kohteet 16-18.
...Kyllä sitä myös tällä puolella jännitetään. Toisaalta teltta on tilattu vastaavia tapahtumia jatkuvalla syötöllä tekevältä firmalta ja olemme saaneet takuut että suuria ongelmia ei synny.Onko siellä hyvät vessat?
Kritiikkisi on tähän mennessä kohdistunut asioihin, joihin ei voi enää vaikuttaa(erinomaisen hieno ja klassinen Kekkoslovakialainen kommentti BTW...) :)
Olisiko sinulla muuten ollut mielessä joku, jonka erityisesti olisit tahtonut festareilla nähdä?Uskon että useimmille sarjakuvista kiinnostuneille olisivat angolamerikkalaiset sekä euroalueen "isommat nimet" tekijät tutumpia kuin enemmän tai vähemmän nousevat lupaukset. Kumpikaan suuntaus vieraiden valitsemisessa ei mielestäni sulje toista pois, mutta molempien valitseminen antaa tasapuolisemman ja laajapohjaisemman kattauksen.
Uskon että useimmille sarjakuvista kiinnostuneille olisivat angolamerikkalaiset sekä euroalueen "isommat nimet"
Kenties ksakkekin kommentoi aihetta jotta tilanne muuttuisi tulevina vuosina.
Alkuperäinen kritiikki (= nimekkäiden vieraiden puuttuminen) on kyllä varmaan jo festarijärjestäjien taholta otettu vastaan.
Kysyin seuraavaksi, ketkä vieraat peruuttivat tulonsa syystä tai toisesta. Tähän en saanut vastausta. Sen sijaan alettiin perustella, miksi asiasta ei voi keskustella enempää ja eikö tarjonta kelpaa, mitä jos jäisit kotiin.
16:00 Suomalaiset supersankarit: supersankaruus ja suomalaisuus
Joonas Kainulainen, Timo Kokkila ja Mikko Jylhä puhumassa.
Vähän kyllä kummastuttaa, ettei MKKEntertainmentilta edes kysytty ketään, vaikka julkaisemme helposti eniten suomalaisista supersankareista kertovia lehtiä.
Pahoittelut nyt, että on vähän aiheen vierestä.
Olisko syynä se, että ne on kumminkin harrastelijapiirtäjien tekemiä lehtiä ja pienkustanteita jos oikein silmin katsotaan?
Ei sillä, että siinä mitään pahaa olisi. Päin vastoin.
Vähän kyllä kummastuttaa, ettei MKKEntertainmentilta edes kysytty ketään, vaikka julkaisemme helposti eniten suomalaisista supersankareista kertovia lehtiä.
Mua kysyttiin kyllä tohon suomalaiset supersankarit -juttuun, mutta en oo sunnuntaina paikan päällä, joten ei käynyt.
Komppaan. Kun ajattelen suomalaisia supersankareita, ajattelen MKKEntertainmentin hahmoja!
...mutta onko se nyt sekään taiteellisesti suuntautuneille ihmisille palkitsevaa että kaikki palaute olisi "ihan kiva".No ei sellainen palaute ole tietenkään missään asiassa, eikä kenellekään, palkitsevaa (vaikka jotkut eivät muunlaista palautetta mielellään kuuntele). Festarit ovat kuitenkin vasta ensi kuussa ja eiköhän se kokonaisuutta ajatellen rakentavin palaute tule sitten kekkereiden jälkeen. Etukäteen tehdyt parannusehdotukset ovat tietysti ihan ok ja onhan tässä päteviä sellaisia muutama jo nähtykin. Vierailla ja muilla festariasioilla spekuloinnin viihdyttävyyttä en kuitenkaan kiistä. Sen tarpeellisuudesta en ole niin varma.
Mainittakoon, että yhdenkin taiteilijan tuominen jenkeistä Suomeen viikonlopuksi maksaa suhteellisen paljon. Jos kustantamot eivät ole auttamassa, voi se olla pienen budjetin festivaaleille mahdotonta.Ja kuitenkin pienemmän budjetin Finnconeissa on usein jenkkivieraita...
Ja kuitenkin pienemmän budjetin Finnconeissa on usein jenkkivieraita...
Ja kuitenkin pienemmän budjetin Finnconeissa on usein jenkkivieraita...Kaikki riippuu prioriteeteista. Puhtaasti lähtöasetelmanana Finnconin asema on huomattavasti parempi kuin Helsingin sarjakuvafestivaaleilla. Pidempi suunnittelurytmi (pari, kolme vuotta vastaan festivaalien kahdeksan kuukautta) tarjoaa mahdollisuuden tehdä kauaskantoisia suunnitelmia, mihin Hesan festivaalit eivät oikein pysty, edes silloin kun tuottajana on sama ihminen useamman vuoden. Budjetit ovat historiaallisesti olleet samankokoisia. Ihan mutuna tosin arvelisin, että viime Kaapelin budjetti oli runsaasti festivaaleja suurempi.
Angoamerikkalaisten tekijöiden kermahan sitä paitsi tuppaa asumaan rapakon tällä puolella eli englannissa.
Se on vähän kiikunkaakun, että kutsuuko artistin käymään ennen kuin hänestä mahdollisesti tulee suosittu, jolloin hän tulee varmemmin ja kulut ovat pienemmät mutta ketään ei kiinnosta, vai sitten, kun hän on iso stara ja kaikkia kiinnostaa mutta paikalle saaminen on epävarmempaa ja täytyy huomioida mm. turvajärjestelyt, kalliit hotellit ja katsojien paljous. ::)Totta kai kiinnostava artisti tulee kutsua ennen kuuluisaksi tulemista, jos se vain onnistuu. Kun suhteet on luotu ja järjestelyt ovat pelanneet, hän voi tulla uudestaan mahdollisen kuuluisaksi tulemisen jälkeenkin ja jopa pienellä alennuksella, jos hänellä on ollut mukavaa.
Kaikki riippuu prioriteeteista. Puhtaasti lähtöasetelmanana Finnconin asema on huomattavasti parempi kuin Helsingin sarjakuvafestivaaleilla. Pidempi suunnittelurytmi (pari, kolme vuotta vastaan festivaalien kahdeksan kuukautta) tarjoaa mahdollisuuden tehdä kauaskantoisia suunnitelmia, mihin Hesan festivaalit eivät oikein pysty, edes silloin kun tuottajana on sama ihminen useamman vuoden. Budjetit ovat historiaallisesti olleet samankokoisia. Ihan mutuna tosin arvelisin, että viime Kaapelin budjetti oli runsaasti festivaaleja suurempi.Ei Finnconeissa välttämättä ole llut pitempi suunnittelurytmi.
Ja onhan Festarikin tuonut ihmisiä kauempaa. Viime vuonna oli Stan Sakai ja Aragones Amerikoista, kolme vuotta sitten oli se japanilainen hemmo. Jos juuri kalsarisankareita kaipaa, niin meillä oli WARREN ELLIS. Puhumattakaan ihmisistä mantereelta yms.Tattis, kyl mää täl pärjään si koko vuoden.
Sarjakuva on paljon monimuotoisempi laji kuin Finncon.Ööööh...???
Jälkimmäisessä meillä on kotimaiset vieraat ja britti/jenkki-kirjailijat, mutta sarjakuvan puolella Briteistä ja Jenkeistä ei "mainstreamin" puolelta tule enää oikein mitään mielenkiintoista.???
EDIT: Lisätään vielä katkerana, että Finncon ei joudu kerjäämään vapaaehtoisia. Sarjakuvafestivaalit joutuu. Vuonna 2008 rakensin näytteilleasettajatilat Gloriassa käytännössä yksin, kun vapaaehtoisia ei sinne asti oikein enää riittänyt ;_;Kyllä Finnconeihin kerjätään ihan samaan tapaan vapaaehtoisia.
Vaikka mä oon kyllä miettinyt tässä, että loppujen lopuksi se on aika pieni osa festarivieraista, joka jotain jenkki- tai eurotähtiä haikailee.Ainakin Bilalin nimmaria jonotti n. satametrinen jono.
Systeemi lienee muuttunut moniltakin osin Finnconin lähdettyä kiertoon eri kaupunkien kesken (eri ihmiset sielläkin puuhastelee).
Kyllä Finnconeihin kerjätään ihan samaan tapaan vapaaehtoisia.
Tulipa mieleeni:
Onkos koskaan ollut festareilla yhtään Tex Willerin tekijää?
Onkos koskaan ollut festareilla yhtään Tex Willerin tekijää?
Uskoisin ainakin Kvaakin perusteella, että kiinnostuneita saattaisi hyvinkin riittää ruuhkaksi asti. Tex on ilmestynyt Suomessa niin pitkään, että piirtäjä/käsikirjoittaja voisi tuoda kovinkin eri ikäisiä ihmisiä piipahtamaan festareille.
Sarjakuva on paljon monimuotoisempi laji kuin Finncon. Jälkimmäisessä meillä on kotimaiset vieraat ja britti/jenkki-kirjailijat, mutta sarjakuvan puolella Briteistä ja Jenkeistä ei "mainstreamin" puolelta tule enää oikein mitään mielenkiintoista. Ja muusta maailmasta taas sitäkin enemmän. Ja sitä julkaistaan suomeksi, ja näiden tekijöiden tuominen Suomeen kiinnostaa myös kustantajia ihan eri tavalla kuin joku Mark Waid.
Kemin festareilla taisi olla, jos en ihan väärin muista. Kukakohan se nyt oli... ?
Uskoisin että kävijöistä valtaosa on tällaisia.Vaikea uskoa, että kävijät olisivat näin fakkiutuneita. Mutta uskottava kai se on...
Toista kiinnosti vain Stan Sakai, toista vain pienlehtitaivas. Kumpikin valitti että tätä oli liian vähän osana ohjelmaa. Uskoisin että kävijöistä valtaosa on tällaisia.En tosiaan usko että suurinta osaa kiinnostaa vain joku yksi asia.
En tosiaan usko että suurinta osaa kiinnostaa vain joku yksi asia.
"Paikalle" tuntuu tulevan paljon ihmisiä jotka vain kuluttavat aikaansa baarissa odotellen Black Peideriä tai Kylli-tätiä.Eli aiemmin ketjussa olleet jutut kaljan kittaamisesta pitävät paikkansa. Itse en ole kokenut tätä puolta kiinnostavaksi vaan nimenomaan sen sarjakuvan.
Itse en ole kokenut tätä puolta kiinnostavaksi vaan nimenomaan sen sarjakuvan.Samma här.
Uskoisin että kävijöistä valtaosa onOnko kukaan tekemässä kävijäkyselyä tänä vuonna? Lukisin jopa sellaisen tuloksia paljon mieluummin kuin epämääräisä yleistyksiä, joilla ei ole juuri kosketusta todellisuuteen.
Eli aiemmin ketjussa olleet jutut kaljan kittaamisesta pitävät paikkansa. Itse en ole kokenut tätä puolta kiinnostavaksi vaan nimenomaan sen sarjakuvan.Aika monelle, varsinkin ulkopaikkakuntalaiselle festarit ovat hyvä (ainoa?) mahdollisuus tavata tuttuja. Jos vaikka muutenkin seuraa meininkejä puoliammattimaisesti, niin ei se festariohjelma niin kauheesti sykähdytä. Nämä ihmiset, tai monet heistä sattuvat myös olemaan aktiivisia kirjoittajia Kvaakiin. Ei tässä sen kummemmasta vääristymästä kuin äänekkäästä/näkyvästä vähemmistöstä ole kysymys.
Lähtökohta ei voi olla, että jos ei ole jenkkiä, niin ei ole mitään.Eikä sitä kukaan ole ehdottanutkaan.
Eli aiemmin ketjussa olleet jutut kaljan kittaamisesta pitävät paikkansa. Itse en ole kokenut tätä puolta kiinnostavaksi vaan nimenomaan sen sarjakuvan.
Edit: Toisaalta en tunne teistä ketään henkilökohtaisesti, joten se voi osaltaan selittää sen, miksi baarikierros on jäänyt väliin.
sarjakuvan puolella Briteistä ja Jenkeistä ei "mainstreamin" puolelta tule enää oikein mitään mielenkiintoista.
Siis tarkoitan sitä, että voit antaa itsesi vapaahetoiseen palvelukseen festareiden ajaksi. :DTeidän jälkeenne, Sir. :)
Siinä missä Finnconin kävijät voi jakaa niihin jotka tykkäävät scifistä ja niihin, jotka tykkäävät fantasiasta,
Unohtui kysyä, että saako mistään menneiden vuosien haastatteluja sarjakuva-fertivaaleilta digitaalisessa muodossa?
No johan pomppas! Jenkeistä ja briteistä ei ole ikinä aiemmin tullut niin valtaisaa määrää hyvää "mainstream"-laatusarjakuvaa kuin nykyisin!
Höpsis!No joo, kohderyhmiä on joko yksi tai muutama, mutta overlappia on hirveästi. Sarjispuolella en ole huomannut vastaavaa. Huomasin että moni väitti yllä toista, mutta tämä on henkilökohtainen näkemykseni.
Onko kukaan tekemässä kävijäkyselyä tänä vuonna? Lukisin jopa sellaisen tuloksia paljon mieluummin kuin epämääräisä yleistyksiä, joilla ei ole juuri kosketusta todellisuuteen.En usko, vaikka siitä olisikin paljon hyötyä. Kysymysten asetteluhan se helppo puoli on, mutta excelin tekeminen jälkikäteen vie monta tuntia koneen ääressä. Varsinkin jos pyritään siihen 20 000 kävijämäärään ja halutaan tehdä kyselystä jotenkin luotettava.
Nimeä yksi, jota on julkaistu suomeksi ja jota festivaalit ei ole huomioinut.
Sarjakuva on paljon monimuotoisempi laji kuin Finncon. Jälkimmäisessä meillä on kotimaiset vieraat ja britti/jenkki-kirjailijat, mutta sarjakuvan puolella Briteistä ja Jenkeistä ei "mainstreamin" puolelta tule enää oikein mitään mielenkiintoista.
Sen jälkeen on vähän paha ottaa vakavissaan muuta kuin paranoiaa siitä että jokainen kommentti joka ei suoraan pursua pelkkää ekstaasia tarkoittaa että haluamme nauraa sarjakuvafestarien roviolla.Juuri tätä on mielestäni yritetty tuoda esiin, mutta joillekin mikä tahansa kritiikki on liikaa. Pitäisi vain kiitellä.
Näin ei nimittäin asia ole .
...
Festarit eivät ole itsestäänselvyys. Asia jonka jokainen hiukankin asiaa seurannut kolme aivosolua omaava hoksaa. Tällainen projekti vaatii rahaa ja vaatii selkänahasta otettua aikaa ja vaivaa.
Sitä ei olla mitenkään halventamassa.
Kaikki kritiikki ei näet tarkoita samaa kuin murskaaminen.
Osa siitä on tarkoitettu rakentavaksikin.
Juuri tätä on mielestäni yritetty tuoda esiin, mutta joillekin mikä tahansa kritiikki on liikaa. Pitäisi vain kiitellä.
Kaikki kritiikki ei näet tarkoita samaa kuin murskaaminen.
Osa siitä on tarkoitettu rakentavaksikin.
Juuri tätä on mielestäni yritetty tuoda esiin, mutta joillekin mikä tahansa kritiikki on liikaa. Pitäisi vain kiitellä.
Millaisella paneelilla näitä vieraita kutsutaan? Olisi hauska tietää kenen kutsumisesta on keskusteltu ja miten näihin päädyttiin.
Tulipa mieleeni:
Onkos koskaan ollut festareilla yhtään Tex Willerin tekijää?
Uskoisin ainakin Kvaakin perusteella, että kiinnostuneita saattaisi hyvinkin riittää ruuhkaksi asti. Tex on ilmestynyt Suomessa niin pitkään, että piirtäjä/käsikirjoittaja voisi tuoda kovinkin eri ikäisiä ihmisiä piipahtamaan festareille.
Olisi kyllä mielenkiintoista tietää ketka ovat festivaalin järjestelytoimikunnassa-tai-mikä-se-nyt-lieneekään. Festivaali saisi ikään kuin kasvot.
Nimet voisi panna vaikka ohjelmalehtiseen.
... palautettakin voisi antaa face-to-face, sekä positiivista että negatiivista.
Vao ovatko nuo nimet jo nyt esillä esim. jollain nettisivulla.
(tai jopa tässä ketjussa ::) )
Lisääkin voisi varmaan keksiä. Heppatytöille Lena Furbergia ja ja...
Lena oli Hevoshullun 35-vuotisjuhlissa Suomessa vuonna 2007!Ihan kiva että heppasarjojen ystäviä muistetaan, mutta Texiin verrattuna
Ihan kiva että heppasarjojen ystäviä muistetaan, mutta Texiin verrattuna
kysymys on aika mitättömästä ilmiöstä.
No KÖH tuota noin... mitätön ilmiö kattaa vain suurimman osan n. 7-35-vuotiaista pohjoismaisista naisihmisistä... Kyllä nyt ihan kaikki ovat lukeneet Lena Furbergin heppasarjiksia penskana.
Kritiikin antaminenkin on taiteenlaji.Niin on kritiikkiin vastaaminenkin. Yleensä suositellaan, että laskee hitaasti kymmeneen ennen kuin kuittailee. Ehkäpä työryhmän jäsenet niin tekevätkin.
Mutta ne on tyttöjä, ei niitä lasketa :P
Laskin muuten pari päivää sitten ohjelmanumeroiden lukumääräksi tasan 100! Mukana mm. tämmöisiä pikku helmiä:Etsin [Tykkää]-nappulaa, mutta valitettavasti turhaan. Mentusen luennoimana olenkin jo päässyt aiheeseen pinnan alle. Toivottavasti tämäkin esitys on voimakkaan audiovisuaalinen. :-[
Su 12.9. klo 15:00 Power Girlin paidassa on reikä - supersankariasiatuntijat keskustelevat siitä, mistä vähiten tietävät, eli naisista
Mutta vain kuvitteellisista, jotta vältytään paniikkikohtauksilta. Sippo Mentunen, Rami Rautkorpi, Otto Sinisalo ja Jyrki Vainio puhumassa.
Tuo ei voi olla totta....kuinka arvokasta ja upeaa historiallista materiaalia olisi ollut joka vuosi arkistoitavaksi, jos ne eri haastattelut jne olisi taltioitu tuleville sarjakuva-harrastajille ja tietenkin muidenkin katsottavaksi.Osin ja varmaan aika pitkälle kyse on siitä mainitusta työvoimapulasta. Puhumattakaan siitä mitä kaluston hommaaminen ja sen kanssa säätäminen vaatisi kun tapahtumapaikkoja on ollut kourallinen jo pitkään. Silloin kun itse olin tekemässä Festareita oli täysi työ siinä että homma saatiin edes jotenkin toimimaan ja tärkeimmät asiat hoidettua. Monet itsestäänselvät oheisjutut, kuten vaikka mainittu kävijäkysely tai taltiointi ovat niitä vähemmän tärkeitä. Ohjelmanjärjestäjät ja esiintyjät ovat muutamaa harvaa poikkeusta lukuun ottamatta tämän alan amatöörejä. Kaikki toimivat ilman palkkaa, joten lienee ymmärrettävää, että aikatauluissa on pitämistä.
Manga-animepuolellahan oli pitkään rutinaa kanssa monista asioista ja nimen omaan conien vieraista. Asia korjaantui melko lailla kun perustettiin uusi, kävijöille maksullinen tapahtuma. Sarjakuvaseuran lähes järkkymätön politiikka on ollut pitää kiinni päiväohjelman maksuttomuudesta. Mutta ajat muuttuvat ja festarit niiden mukana. Sitäpaitsi kehitys on tosiaan kehittynyt parempaan suuntaan, uskokaa minua.
... siksi tuntuu oudolta noin kärkäs puolustautuminen organisaation puolelta (lähinnä J.Salo).
Mikäs se maksullinen tapahtuma on ??? Mää kyllä tykkään maksuttomuudesta! Kun sillon ei tartte...tuota...maksaa mitään :laugh: Voi jessus. Mää meen kaffille ::)
Sarjisfestarit taitavat aika turvallisesti edelleen maata tuossa ensimmäisessä ryhmässä?
Kaikki isommat suomalaiset japanitapahtumat (joissa sarjakuva- ja animaatioviihteen lisäksi ollaan innoissaan myös peleistä, j-rockista ja gothic lolita -muodista, vain jotain mainitakseni) ovat nykyisin maksullisia. Ainoa poikkeus on käsittääkseni Turun Finncon-Animecon 2011, mutta se onkin varmaan viimeinen Suomen Animecon ikinäJotenkin olen vähän hassu ja kuvittelen, että siinä vaiheessa kun nämä maksulliset (ja maksuttomat) "japanitapahtumat" ovat historiaa Finncon jatkaa omalla tahollaan - samoin Sarjisfestarit. Uskon myös että tämän vision toteutumista ei tarvitse odottaa kovinkaan montaa vuotta. Toivon toki olevani väärässä, sillä sarjakuvatapahtumia ei ole koskaan liikaa, mutta ans kattoo.
No se oli tyhjentävä vastaus echramath, kiitos. Vai että vihaavat...omituista...minusta se oli aika hauskaa ja piristävää se manga/anime/whatever-systeemi.
Näitä viattoman utelun sävyyn puettuja järjestäjätahon pätevyyden kyseenalaistamisia tuskin olisi tullut jos vieraana olisi ollut yksikin suurempi stara:Hämmästyttävää, tunnut tietävän tarkoitukseni paremmin kuin minä itse!
Hämmästyttävää, tunnut tietävän tarkoitukseni paremmin kuin minä itse!Voisi lopettaa tämän metakeskustelun siitä mitä kukakin ehkä tarkoittaa tai tietää tai on tietävinään.
Älä haasta riitaa tai mene mukaan vaikka joku haastaisikin.
Voisi lopettaa tämän metakeskustelun siitä mitä kukakin ehkä tarkoittaa tai tietää tai on tietävinään.Lisäselvityksiä on annettu, mielestäni jopa ihan selkeitä. Silti mielipiteitä vähätellään ja asiat ymmärretään väärin. Tarkoitushakuisestiko?
Jos pysyttäisiin aiheessa ja tulkintavaikeuksien ilmetessä omassa tai toisen päässä, asia selvitettäisiin rakentavassa hengessä, niin ketjua olisi varmasti mukavampi lukea.
Aina foorumille kirjoittaessa alistamme tekstimme tulkinnalle, silloin syytä varautua myös väärintulkintaan. Siinä tilanteessa vaikeneminen tai lisäselvitys ovat paikallaan.
Bedethequen foorumilla tavataan!Kiitos vinkistä. Aktiiviranskani on vaan täysin olematonta.
Minusta Warren Ellis oli Otolta todella munakas valinta, sillä muistaakseni mieheltä ei ollut (eikä ole vieläkään) suomeksi tullut muuta kuin 2/3 Planetaryn ensimmäisestä volumesta ja Carnage-oneshot 90-luvulla (plus jotain huttua, mitä mies ei itsekään muistanut kirjoittaneensa).
Laskin muuten pari päivää sitten ohjelmanumeroiden lukumääräksi tasan 100! Mukana mm. tämmöisiä pikku helmiä:
Su 12.9. klo 15:00 Power Girlin paidassa on reikä - supersankariasiatuntijat keskustelevat siitä, mistä vähiten tietävät, eli naisista
Toivottavasti tämäkin esitys on voimakkaan audiovisuaalinen. :-[
Siinä missä Helsingin sarjakuvafestivaalit käyttävät budjettia mm. näyttelytilojen ja pienlehtitaivaan vuokriin, Finncon pistää kaikki panokset kutsuvieraisiin (ja prameisiin tiloihin - Paasitorni, Kaapeli).Esim. tämän vuoden Finnconin (jonka puitteet olivat huomattavasti vähemmän prameat kuin viime vuosina) budjetista kunniavieraiden osuus oli pikaisen tarkistuksen jälkeen alle 25 %. Eli ylläoleva "kaikki panokset" ei pidä paikkaansa.
Lisätään vielä katkerana, että Finncon ei joudu kerjäämään vapaaehtoisia. Sarjakuvafestivaalit joutuu.En tiedä, mistä olet tämän keksinyt, mutta kyllä Finnconin tekijät uhkailevat, lahjovat ja kiristävät vapaaehtoishommiin muiden harrastajien lisäksi ystävät, sukulaiset ja perheenjäsenetkin -- kirjaimellisestikin (ainakin tänä vuonna). Eli ilmeisesti olemme vain parempia siinä kerjäämisessä. :-)
missä Finnconin kävijät voi jakaa niihin jotka tykkäävät scifistä ja niihin, jotka tykkäävät fantasiasta, niin festivaaleilla pitää ottaa huomioon myösEi millään pahalla, mutta tuo on yhtä tyhmä yleistys kuin sanoa, että sarjakuvafestarithan on helppo järjestää, kun tarvitsee ottaa huomioon vain ne, jotka tykkäävät supersankareista, ja ne, jotka tykkäävät mangasta. Nöyrimmin ehdottaisin, että Sarjakuvafestari-aiheen suhteen keskustelu olisi hedelmällisempää, jos lakkaisit tekemästä pinnallisten mielikuvien pohjalta vertailuja asioihin, joista et selvästi ole juurikaan perillä.
Tuolla nyt muutetaan ohjelmaa, mitään kysymättä tai ilmoittamatta ko. esiintyjille. Hmm?
Kuulemma tämä oli niinkuin sovittu, ohjelmaan ei ole tietääkseni tullut muutoksia. Jos on kysymyksiä, ohjelmavastaavat tavoittaa ohjelma@sarjakuvafestivaalit.fi.
Esim. tämän vuoden Finnconin (jonka puitteet olivat huomattavasti vähemmän prameat kuin viime vuosina) budjetista kunniavieraiden osuus oli pikaisen tarkistuksen jälkeen alle 25 %. Eli ylläoleva "kaikki panokset" ei pidä paikkaansa.Isompi osuus kuin meillä! Lisäksi saanen sanoa, että puhuin tarkoituksella 00-luvun lihonneista Animecon/Finnconista, koska Jyväskylä oli todellakin irtiotto.
En tiedä, mistä olet tämän keksinyt, mutta kyllä Finnconin tekijät uhkailevat, lahjovat ja kiristävät vapaaehtoishommiin muiden harrastajien lisäksi ystävät, sukulaiset ja perheenjäsenetkin -- kirjaimellisestikin (ainakin tänä vuonna). Eli ilmeisesti olemme vain parempia siinä kerjäämisessä. :-)Perustelen tämän sillä, että Finnconissa on tuskin moniin vuosiin jouduttu tilanteeseen, jossa alueen suunnitellut ihminen on myös sen ainut rakentaja. Jos teillä asiat on yhtä huonosti, niin otan osaa. Toivoisin että Festivaalit on ainoa tapahtuma jossa on käynyt näin. Tapahtuma ei ole elämäni parhaita muistoja.
Ei millään pahalla, mutta tuo on yhtä tyhmä yleistys kuin sanoa, että sarjakuvafestarithan on helppo järjestää, kun tarvitsee ottaa huomioon vain ne, jotka tykkäävät supersankareista, ja ne, jotka tykkäävät mangasta.Sarjakuvafestivaalit on monta vuotta kärsinyt nuorison puutteesta, kun mangaa ei joko ollut tai se oli liian sekaisin "vanhusten" ohjelman kanssa. Nyt se on erillisessä rakennuksessa vieressä, ja kaikki on tyytyväisiä.
Nöyrimmin ehdottaisin, että Sarjakuvafestari-aiheen suhteen keskustelu olisi hedelmällisempää, jos lakkaisit tekemästä pinnallisten mielikuvien pohjalta vertailuja asioihin, joista et selvästi ole juurikaan perillä.Sovitaan sitten, että pitäisi olla sekä Finnconin että Festivaalien suunnitteluorganisaatiossa, että asiaa saa kommentoida. Kun nyt olen edeltävän kanssa ollut tekemisissä vain kävijänä, niin ehkä pidän sitten pääni kiinni.
Sarjakuvafestivaalit on monta vuotta kärsinyt nuorison puutteesta, kun mangaa ei joko ollut tai se oli liian sekaisin "vanhusten" ohjelman kanssa.
Pienlehtitaivaassa en ole ainakaan nuorison puutetta havainnut. Pikemminkin päinvastoin.
Kävijäkysely 2007 ei oikein tuota näkemystä tukenut.
Kävijäkysely 2007 ei oikein tuota näkemystä tukenut.Kävijäkyselyistä olisi varmaan ihan kivasti hyötyä festarirahoitusta hakiessa.
Omat silmäni ainakin 2008 ja 2009 tukivat. ;D
Kävijäkyselyistä olisi varmaan ihan kivasti hyötyä festarirahoitusta hakiessa.
Vähän kyllä kummastuttaa, ettei MKKEntertainmentilta edes kysytty ketään, vaikka julkaisemme helposti eniten suomalaisista supersankareista kertovia lehtiä.
Pahoittelut nyt, että on vähän aiheen vierestä.
Tallennetaanko ohjelmia minnekään? Yksi paneeli kiinnostaisi, mutta en tiedä pääsenkö kuuntelemaan sitä.
Oikeat aukioloajat ovat perjantaista sunnuntaihin (myös mangapäivän osalta) klo 12-18.
Myyjät luetteloitu täällä (http://sarjakuvafestivaalit.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=212&Itemid=300).
Onko nuo mestoilla jo perjantaina? Entä pienlehtiosasto?
Onko printattua ohjelmakarttaa saatavilla jo jostakin tai voiko sellaisen printata itse vaikka nettisivulta?
Ohjelmaflyer löytyy nyt sivuilta. (http://sarjakuvafestivaalit.fi/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=68&Itemid=301)
Vanhoja sarjakuvia ei enään kohta hevillä löydy jolloin ne menevät kastiin "antiikki" ja silloin hinta tietysti nousee. Nyt kannattaa tehdä hankintoja kun siihen on vielä mahdollisuuksia.En ymmärrä tätä komenttia laisin.
Ja sitten olin näkevinäni myös GoodfellowsinJep, oikein pisti ihmetyttämään koska en muista onko GF milloin viimeksi, jos koskaan, ollut festareilla.
Päivän menotärppi: Helsingin sarjakuvafestivaalit Lasipalatsinaukiolla
10.9.2010 6:58
A A Helsingin Sanomat
1. Helsingin 25. sarjakuvafestivaalit 10.–12. 9. Lasipalatsinaukiolla. Suomen Sarjakuvaseuran järjestämän festivaalin teemana on eurooppalainen sarjakuva. Ohjelmassa on paneelikeskusteluja, tekijähaastatteluita, performansseja, työpajoja ja kilpailuja. Mannerheimintie 22–24 klo 12–18. Vapaa pääsy.
Jep, oikein pisti ihmetyttämään koska en muista onko GF milloin viimeksi, jos koskaan, ollut festareilla.
Nyt voisi reissata koko syyskuun pitkin Eurooppaa eri sarjisfestareilla.
http://forbiddenplanet.co.uk/blog/2010/if-you-dont-know-where-to-go/
Linkissä mainitaan totta kai myös Helsinki!
Kävelin juuri tuosta teltan ohi ja se sai minut oikein hymyilemään, upea paikka ja hienosti näkyy kaikelle kansalle. Kiitos kaikelle työtä tehneille jo pelkästään tästä parannuksesta!Ehdotin että teltassa olisi iso juliste: "tämän rakensivat sarjakuvanörtit", mutta ei tainnut tälle vuodelle ehtiä ;)
"Guests of honor include Warren Ellis, Neil Gaiman, Lewis Trondheim and Guy Delisle." No tämä vieraslista kai alkais jo kelvata nirsommallekin festarivieraalle! ;D Vähän väärä aikamuoto...
Kukaan ei ekana päivänä kuollut, tai ainakin ruumiit saatiin piilotettua hiljaisuudessa. Muutamia puheita tuli kuunneltua, joitain kvaakkaajia bongattua (myös epävarma tunnistus Furinin avatarin näköisestä tyypistä, osuiko oikeaan?), mitään ei tullut vielä ostettua vaikka pöydät tulikin kartoitettua että minnepäin sitä huomenna rahojaan viskoo.
Porukkaa oli paikalla ihan kivast. Enemmänkin olisi mahtunut muttei pääteltassa tyhjältäkään näyttänyt.
Huomenna taas.
En muista varmaankaan kaikkia mainita kenen kanssa juttelin.
Kiitos Soljalle ja Jukalle teltassa kun kuuntelivat levottomia horinoitani niin...tuota...antaumuksella (noh, ettehän te päässeet karkuunkaan). Jarmo, Kaltsu, Jupu, ööh ööh..."hollolainen kirjastonhoitaja"...ööh ööh...
(tsemppiä ja jaksamista etenkin Karille ja Askolle).
mutta eipä sitä minnekään Lukkanille tai mikä paikka se nyt olikaan tullut eksyttyä tai jaksettua.
Maakies (mielipuolisen hauska ja loistavasti kuosiin laitettuLehteilin tuota Maakiesia. Näytti oikein hyvältä. Hinta 15 euroa!!! (vrt. Nelivärinen, 44-sivuinen Alix: 10 euroa).
Lewis Trondheim: Mister IOn sangen hieno, mutta se "edellinen" vastaava Trondheimilta eli Mister O on douppii shittii!
Puolittaisesta festaroinnistani huolimatta olen julmetun tyytyväinen siihen sarjakuvasettiin, jota lehteilin lauantain yöbussissa: Maakies (mielipuolisen hauska ja loistavasti kuosiin laitettu), Niilin Alix, Huuhkaja 2, Paakkasen Somero-pilakuvia, Kaltsun mikrolehti, Ankkalinnan Taskumanteli 2...
On sangen hieno, mutta se "edellinen" vastaava Trondheimilta eli Mister O on douppii shittii!
Huono idea oli sijoittaa pienlehteilijät eri paikkaan, ja vieläpä kolmeen eri paikkaan.
Lehteilin tuota Maakiesia. Näytti oikein hyvältä. Hinta 15 euroa!!! (vrt. Nelivärinen, 44-sivuinen Alix: 10 euroa).
Tennariin en ikinä eksynyt mutta siellä ei tänään tainnut ollakaan ohjelmaa (ja yksi järkkäri mainitsi viime vuonna olleensa vain Bio Rexin mangapäivässä eikä ollut edes tiennyt missään muualla olevankaan mitään, eli sinänsä tuo hajoaminen ei ilmeisesti ollut mitään uutta...)Tennispalatsissa järjestettiin Ruotsi-Suomi maaottelu ja Kylli-täti, jotka ovat henkilökohtaisesta näkemykseni parasta, mitä Festivaalit tarjoavat vuodesta toiseen.
Mulle ei tänään tulekaan vieraita, joten voisin käydä kuuntelemassa tuon T. Koiviston osuuden. Onkos Blacksad jo ilmestynyt?Kuulin sanottavan, että Kirjamessuille tulisi jos logistiikka ei petä.
Ihan asialliset festit. Täytyy sanoa että tilanteen hajanaisuus vaikutti että jotenkin lipsahti se perinteinen fiilis että ei oikein pysynyt yleistuntuma mitä pitäisi tehdä. Lopulta 2h festareia oli jo riittävästi.
Häiritsi nimenomaan se, että ellei henk. koht. varaudu kartoilla ja ennakkosuunnitelmilla, paikanpäällä se tuntuu mahdottomalta. Kuulemma painetut esitteet karttoineen jäi jonnekin ulkomaille? Ne nopeasti väsätyt monisteet ei yllättäen sisältäneet edes listaa missä muualla on jotain. Pitäisi varmaan olla joku tiedotusta suunnitteleva henkilö mukana ja katsoa että etuovella tulee keskittymishäiriöisellekin selväksi että mitä missä milloin.
Mutta olisiko kokeilla joskus hieman syrjemmässä missä onnistuu? Satunnaisen kadullakävelijän puute ei ehkä vaivaa niin paljon, jos yhden katon alla oleva jättitapahtuma saa porukan sekä tulemaan että pyörimään paikanpäällä pidempään? Mitäs kokoluokkaa esim. Kaapelitehdas? Ei kai se niin kaukana ole kun julkiset kulkee ja parkkitilaa riittää jne-
Mitä parantamista vaativiin osa-alueisiin tulee, niin pitää kai ilmoittautua vapaaehtoiseksi ensi vuonna ja tehdä itse niille asioille jotain.
Maakiesissa taas on sata sivua ja kovat kannet.Satako? Vaikutti ohuemmalta, mutta uskotaan
Jäi tunne että nämä festarit olivat enemmän sarjakuvien esittelyä ja myymistä ulkopuolisille kun aiemmissa on enemmän tavattu toisia sarjakuvan harrastajia.
Kiitokset kaikista onnentoivotuksista.
Juuri näin, ja se oli mun nähdäkseni erittäin hyvä asia. Ensimmäistä kertaa koko Helsingin Sarjisfestarien historiassa mulle tuli tunne, että tavalliset kadultatulijatkin osuvat paikalle ja näkevät yhdellä silmäyksellä miten valtava määrä hyvää ja korkeatasoista sarjakuvaa joka vuosi julkaistaan, että sarjakuvan myynti on aivan verratavissa vaikka kaunokirjallisuuteen (paitsi tietenkin siinä suhteessa, että sarjakuvan omakustantaminen on coolia ja hyvä juttu, kirjallisuuden taas kulkee nimellä "vanity publishing" - turhamaisuuskustantaminen, ja kertoo siitä että henkilöllä on tarve tulla kutsutuksi kirjailijaksi muttei edellytyksiä vakuuttaa kustantajia kyvyistään).
Pienlehdille voisi vallan hyvin laittaa toisen teltan tämän nykyisen viereen. Tai sitten vaikka toiselle puolelle Henry's Pubia niin saisi juottopisteen keskelle festarihulinaa.
Muutenkin teltta oli erinomainen ratkaisu, ilma liikkui (varsinkin verrattuna Luckanin hapettomaan pätsiin). Piskuinen ohjelmalava ei tukkinut myyntipöytiä. Yleisö mahtui hyvin kulkemaan.
...
Ja sitten vielä aivan erityinen kiitos siitä, että festaripäivä alkoi vasta kello 12. Aamukymmeneltä alkavissa festareissa kaksi ensimmäistä tuntia menevät krapulanhikisten myyjien pälyillessä tyhjää salia, nyt huomasi kuinka paljon tunti lisä unta ja aika kunnon suihkuun auttoi.
...
Hyvää työtä. Kiitos kaikille talkoolaisille, vapaaehtoisille ja vastaaville. Nyt oli pääteltassa oikea ote, loput samaan malliin.
Kivi
Erikoiskiitos myös tapahtuman vapaaehtoisarmadalle. Ilman teitä komeaa tapahtumaa ei olisi.
Lehteilin tuota Maakiesia. Näytti oikein hyvältä. Hinta 15 euroa!!! (vrt. Nelivärinen, 44-sivuinen Alix: 10 euroa).
En ostanut. Kymppillä olisin ostanut, kohtuuhinta olisi ollut 6 euroa.
Mikäs tuo Ankkalinnan taskumanteli 2 oikein on?:o Ei osunut minun silmääni...
Ensi kerralla isokokoiset ja huolitellut mainokset, kiitos.
Toinen seikka mikä pisti silmään oli ehkä hieman vaatimattomat bannerit teltan päädyssä.
Alix saattaa olla hölmö, mutta minun lompakossani raja meni tässä. "Pöh" vaan sinnekin.
Tehdään telttakylä!
Oliko osa Henry's Pubin tapahtumista peruttu?
(...)
Mitään infoa perumisista ei ollut mistään...
Kysehän on siitä, ketä festivaaleilla tavoitellaan. Tällä hetkellä missiosta löytyy satunnaisen kävijän tavoittelu, näkyminen katukuvassa ja sarjakuvatapahtuman tarjoaminen Helsingissä niille, jotka eivät muuten sarjakuvaa niin kovin palavasti ole seuranneet, mutta jotka asiasta ovat kuitenkin kiinnostuneita. Se tarkoittaa järjestystä keskeisellä paikalla ja panostamiseen "paikalle helposti eksymiseen".
Toinen seikka mikä pisti silmään oli ehkä hieman vaatimattomat bannerit teltan päädyssä. Teltan tapahtumasta ei oikein saanut selkoa jollei tullut kohtalaisen lähelle. Ehkäpä jatkossa, jos telttailua tehdään, voisi ulos laittaa ainakin ison koiran kokoiset tekstibannerit julistamaan sarjakuvaseurojen ilosanomaa.
Pahoittelen, jos näin on käynyt. Itse en ainakaan ole saanut mitään infoa asiasta.
EDIT: 12 000 kävijää, kertoo media (KSML (http://www.ksml.fi/uutiset/kulttuuri/sarjakuvafestivaaleilla-yli-12-000-vierailijaa/597793)).
Isompi teltta tai viereen pystytettävä erillinen pienlehtiteltta voisi olla eri hyvä ratkaisu.
Mihinhän tuo luku perustuu, kun mitään kävijälaskuria ei ollut. Näytteilleasettajien ja muiden toimipaikkojen mukaanlasku toi oman arvioni haarukkaan 15 000 - 18 000.
Vai vielä ISOMPI teltta???Osallistun muihin purkuihin ja pystytyksiin nyt jo sen verran ettei valitettavasti veny.
Tervetuloa vaan mukaan pystyttämään / purkamaan ensi vuonna. Löytyipä taas työ, jota en halua alkaa isona tekemään...
OLI AIVAN MAHTAVAT FESTIVAALIT!
(Muistutan teitä kaikkia niin kritiikin antajia kuin vastaanottajiakin, että nämä festivaalit ovat tehty rakkaudesta sarjakuvaan ja melkein täysin vapaaehtoisvoimin. Se on huippusuoritus! )
Osallistun muihin purkuihin ja pystytyksiin nyt jo sen verran ettei valitettavasti veny.
Nimim: hikisenä klo 20.45 festareilta sunnuntaina veks
Vai vielä ISOMPI teltta???
Tervetuloa vaan mukaan pystyttämään / purkamaan ensi vuonna. Löytyipä taas työ, jota en halua alkaa isona tekemään...
Oliko niille kuivauslamppujen öiselle sulkemiselle joku syy muuten? Ei niitä yksin kannata jättää mutta olihan siellä kuiteskin vartija yöllä...
mikäli jotain tällaista hommaa (telttojen yms rakentelua) niin se nyt itse asiassa lukeutuu tietotaitooni ja arkeeni, nimim. ex-roudari ja nykyisin rakennusalalla.
Mikäli moista rytätään ensi vuonna ja siitä tietää ajoissa voisi harkita sopivansa jotain töissä ennakkoon.
Ei siinä raavautta tarvita, itseeni ei ainakaan moista adjektiivia ole ikinä lisätty.
Mutta hyvät festarit, joista eittämättä petrataan entisestään.
Vai ei tarvita raavautta! Ensi vuonna kuule tosiaan tulet roudaamaan niitä saakuran pohjalevyjä. Niiden kanssa meinasi usko, toivo ja rakkaus loppua. Mutta saatiinhan ne paikoilleen ja pois.
-Roskiksia en nähnyt. Vaikkapa ovien pieleen olisi voinut sellaiset laittaa. Jos niitä oli niin sitten puusilmä ei vain nähnyt :-[Oli siellä roskikset.
-Kaiketi mestoilla oli joku kosteudenpoistolaite jota sitten ei huhun mukaan ollut laitettu päälle esmes pe/la yönä? Vaikkei tilanne ollut katastrofaalinen niin kosteus + painotuotteet ei kuulosta hyvältä yhtälöltä.Jos tapahtuma järjestetään teltassa, niin sitä kosteutta tulee. Itse ainakin nukuin yöni paremmin kun tiesin, että ne kaasulla toimivat lämppärit ei ollut yöllä toiminnassa. Itsellä kävi mielesssä, että kaikki uudet tuotteet pitäisi muovittaa ja päällimäiseksi jättää selailu kappale. Tämähän suojaisi myös hiukan rajummalta selailulta. Sillä peitteleekö tuotteet yöksi ei ole hirveästi merkitystä.
aka Rankka Ankka 2 - Tuhmuudet jatkuvat.
Parhaiden/pahimpien ruutujen koostevihkonen. Tuttua kamaa Kvaakin "Hauskin sarjakuvaruutu" -säikeestä.
Paikallisradiot, ilmaisjakelut (Metropoli, City yms). Voisiko näitä hyödyntää mainonnassa?
Ja se Millan "haastattelu" oli kyllä hieman surkuhupaisa päätös muuten loistaville festareille.
Oliko Luckanin eli Pienlehtitaivaan yläkerrassa myyntiä vaiko vain alakerrassa?
Taivaallisin pienlehti: Runi Maneo & Sonja Ori: Kerran elämässäHienoa miten myyntiin voi voitto vaikuttaa, koska sunnuntaiaamuna kun tätä koetti hankkia oli se myyty loppuun; luultavasti jo oleellisestiu aiemmin.
Uusi painos on kuulemma jo tekeillä, mutta mistä tuon onnistuisi saamaan?
Kaiken saman katon alle mahduttaminen tarkoittaisi myös ohjelman vähenemistä (vähemmän lavoja!). Nyt näytti porukkaa kuitenkin riittävän muuallekin kuin päälavalle seuraamaan ohjelmaa.
Kun tämä on mainittu niin monessa yhteydessä, niin mitä siellä haastattelussa oikein tapahtui?Melko lailla hyvän kuvan saa katsomalla Between Two Ferns with Zach Galifianakis (http://www.funnyordie.com/videos/e8e4424115/between-two-ferns-with-zach-galifianakis-from-between-two-ferns-zach-galifianakis-michael-cera-and-comedy-deathray)-haastattelusarjaa.
Alakerrassa oli vain myyntiä, yläkerrassa oli ohjelmaa (tämä oli ehkä vähän huonosti merkitty ja ilmoitettu).
Kaiken saman katon alle mahduttaminen tarkoittaisi myös ohjelman vähenemistä (vähemmän lavoja!).
Lauantai-iltana poltimme kaasua kolme tuntia täysillä, jotta teltta saataisiin riihikuivaksi ja lämpimäksi yötä varten. Kävin myös lauantai-iltana heittämässä t-paitoja ja muita kankaita tiskeille, joissa ei mielestäni ollut omasta takaa tarpeeksi peitettä päällä (mistä tuli mieleen, että ensi vuonna pitää pyytää näytteilleasettajia tuomaan filttejä ja petivaatteita). Sunnuntai-aamuna kerättiin pois ja laitettiin taas kattilat kuumiksi. Kun ihmiset saapuivat, oli teltta taas kuivana ja sen verran kuuma että kosteus pysyi ulkona tai ainakin haihtui hyväksyttävän nopeasti sisällä.
Minun piti ainakin tilata oma kappaleeni kotiin.Tätä vaihtoehtoa minullekin suositeltiin kun turhaan sitä etsittyäni kyselin Sarjainfon tiskiltä apua. Olisi vaan pitänyt lähteä takaisin toikakroimaan Luckaniin jossa tekijöiden pöytä tuntui kaiketi vielä olevan mystisesti vähän jemmassa.
Myöskään Helsinki 10:tä en löytänyt, tosin luulin koko festarin ajan että se tarkoittaa Rikhardinkadun kirjastoa (joka taas oli liian kaukana)
Sijaintini vuoksi en nähnyt lavalle (enkä juuri yleisön hälinältä kuullut mitä siellä hölistiin), joten minullekin jäi mysteeriksi mitä Millan haastattelussa tapahtui.
Tekijät hoi!
Onnaako tilaaminen vielä tässä vaiheessa?
Mahtavaa, kiitos!
Ai niin, vielä jäi hehkuttamatta kuinka erinomainen DJ oli lauantaina Bellyssä! Soittolistalla oli mm. Hurriganesia, Sonicsia, Korroosiota ja illan aikana soi Maailman Paras Biisi TM, eli Undertonesin Teenage Kicks, jopa kahteen kertaan!
Gravettin heitto siitä, että ensi vuonna Helsingissä olisi teemana brittisarjakuva, oli vähintäänkin mielenkiintoinen!
On tietenkin liian aikaista tivata mitään sen tarkempaa, mutta hyvänen aika sentään, tässähän oikein odottaa jo sitä ensi vuoden festivaalia. Good heavens!
Essenissä tuli tavattua brittiläinen taitelija John Bolton.
Kun kuuli että olen suomesta oli eri kiinnostunut pääsemään paikallille festareille. Täällä tosin ei ole liiemmin ilmestynyt miehen matskua. Noh, ehkä saamme sitten mestoille vaikkapa herra ja rouva Alan Mooren... :P
Brittiläisten indiekustantamojen edustajien tilanneraportteja olisi myös kiinnostava kuulla ensi vuonna (myös mitä tulee käännössarjakuvaan).
No nyt tuli suurinpiirtein VIIMEINKIN kaikki viestit luettua. Mainitsen tässä vielä siitä teltan "rakenteista" että vaikka tykkäsin siitä upeasta tilavuudesta mikä sisällä vallitsi niin jostain syystä meinasin tulla merikipeäksi(!) kävellessäni siellä sisällä. Tuntui kuin se lattia olisi ollut hiukan kalteva ja antanut hiukan periksi.
No nyt tuli suurinpiirtein VIIMEINKIN kaikki viestit luettua. Mainitsen tässä vielä siitä teltan "rakenteista" että vaikka tykkäsin siitä upeasta tilavuudesta mikä sisällä vallitsi niin jostain syystä meinasin tulla merikipeäksi(!) kävellessäni siellä sisällä. Tuntui kuin se lattia olisi ollut hiukan kalteva ja antanut hiukan periksi.
Commando-lehden (eli tän meikäläisittäin [II Maailmansodan] Korkeajännityksenä tunnetun julkaisun) tekijöitä olis kiinnostavaa nähdä. Egmont vois maksaa viulut.