Jostain löysin jonkun (ilmeisesti asiantuntija kun oli esiintyi kokonimellään) kertovan mainoslauseen olevan vääristetty. Oikeasti se olisi ensimmäinen suomalainen mangasarja.
Syyttäjän/puolustuksen puheenvuoro:
Markkinointina oivallinen idea, ensimmäinen sarja. Tämäkin on hieman kyseenalainen käsite, minkä kukakin laskee ensimmäiseksi. Ajoittaminen juuri ennen Oblivion High:ta ei ehkä ole tarkoituksellista kustantajankaan osalta, mutta minussa se herätti ikäviä mielleyhtymiä.
Sarjojen tekijöiden välillä ristiriitoja ei liene lainkaan.
Sarjan nimi se vasta oivallisesti onkin valittu.
Vartijat-nimisiä sarjakuviahan ei ennestään ole.
Vartijoilla on kyllä meriittejäkin, mutta hyperbolea on liikaa. Nyt teoksen varsinaisen ansiot uhkaavat hukkua epäolennaisen mainonnan alle.
Lasta ei kannata pestessä nakata pihalle kuitenkaan.
Sillä jo ykkösosassa on muutama hyvää tulevaisuutta lupaava osuus.
Ja vielä: manga on kuitenkin erillinen termi. Erottelemmahan myös kotimaisen Rockin Popin ja Tangon vaikka kaikki ovat musiikkia.