Oivoi. Luin nyt vasta tämän surullisen kuuluisan kirjoituksen ja kyllähän tässä naurunalaiseksi joutuu kirjoittarauka itse. Varsin suppeasta näkökulmasta kirjoitettu vuodatus on täynnä asiavirheitä. Huomaa, että kirjoittaja ei tiedä kirjoittamistaan asioista juurikaan mitään. Yhtä vähän, kuin Suomalaisen Kirjakaupan ostaja suomalaisesta huippusarjakuvasta.
Aluksi. "Parhaita sarjakuvia ei saa kirjakaupoista". Ja mitenköhän kirjoittaja määrittelee käyttämänsä termin paras? Kun taas minun mielestäni Viivi ja Wagner on parasta sarjakuvaa ja sitä saa kaupoista. Kumpi meistä on väärässä vai olisiko kyseessä molempien oma mielipide, jolla ei ole mitään rationaalista pohjaa?
"Hyvien sarjakuvataiteilijoiden lisäksi Suomessa on hyviä pienkustantamoita, jotka toimivat ammattimaiseen tapaan ja tarjoavat kirjojaan kaikkiin kirjakauppoihin koko maassa. Siis ei vain Helsingin kauppoihin, vaan kaikkialle." Aivan. Kun se ei nyt vielä riitä, että kustantaja saa myytyä kirjat kirjakauppaan, ne kun pitää myydä sieltä vielä uloskin. Markkinointi ja myynti on kustantajan tehtävä, ei KAUPAN. Jos kerran ollaan kustannustoiminnan lisäksi myös markkinoinnin ammattilaisia, niin miksi minä en ole kuullut näistä parhaista sarjakuvista koskaan mitään? En juurikaan käy kirjakaupoissa, mutta enpä ole törmännyt näihin tuotteisiin missään muuallakaan; lehdissä, TV:ssä, netissä yms. markkinointikanavissa, joita ns. normaalit kuluttajat käyttävät.
"Melkein kaikki kirjakaupat ovat Suomalaisia kirjakauppoja". Kirjakauppoja Suomessa on n. 500, näistä n. 60 on Suomalaisia Kirjakauppoja. En ole matemaatikko, mutta prosenttiosuus lienee lähempänä kymmentä kuin sataa.Tämän lisäksi kirjoja myydään tuhansissa muissa myyntipisteissä: antikvariaateissa, kioskeissa, marketeissa, huoltamoilla, asemilla. Pää pois puskasta ja mielikuvitusta! Se on muillakin kirjakustantajilla ongelmana ja siitä on selvittävä. Kirjan jakelukanavat ovat niin pirstaloituneet, että myyntimiehillä riittää tekemistä.
"Suomalainen kirjakauppa kieltäytyy asioimasta suoraan kustantajien kanssa. Se ostaa kaikki kirjansa Kirjavälitys Oy:ltä." Kyllä SK asioi kustantajien kanssa jatkuvasti. Kirjat se ostaa keskitetysti. Kirja-alalla toimii useampia logistiikkataloja, joista SK kirjat hankkii: mm. Porvoon Kirjakeskus, Itella, Kustannustaito ja Kirjavälitys. Näppituntumalla kustantajista n. 150 on ulkoistanut logistiikan kokonaan näille toimijoille, eikä heillä ole omaa varastoa, vaan ovat keskittyneet omaan ydinosaamiseen; kustannustoimintaan, markkinointiin ja myyntiin. Sitten on olemassa nyrkkipajoja, joista ilman Kirjavälitystä tuskin yksikän kirjakauppa vaivautuisi kirjoja hankkimaan, kustannussyistä. Tukkukauppaa ei harjoita, kuin Kirjavälitys. Mitäs luulette, jos se kerran kirjoittajan mielestä on rahasampo vailla vertaa, niin miksihän kukaan muu ei ole lähtenyt kilpailuun mukaan? Esim. Itella, jolla resursseja olisi riittävästi. Ehkäpä se ei olekaan sellainen kultakaivos, kuin pienet kustantajat olettavat. Kannattaa lukea Kirjavälityksen avoimia tilinpäätöksiä, ennen kuin alkaa puhumaan läpiä päähänsä.
"Se maksattaa kirjojen toimitukulut yhdessä päässä kustantajilla, toisessa kirjakaupoilla. Näin sen ei tarvitse keskittää tilauksiaan eikä pitää varastoa." Jaa. Tässä paistaa taas tietämättömyys Kirjavälityksen toiminnasta ja toimintamallista. Suosittelen edelleen tutustumista aiheeseen, ennen kuin alkaa kirjoittamaan. Toiseksi, otetaan esimerkki, mitäs jos Kirjavälitystä ei olisi. Miten sitten toimittaisiin? Kauppa joutuisi ostamaan jokaisen tuotteen erikseen kustantajalta ja kustantaja joutuisi yksittäiset kappaleet lähettämään suoraan kauppaan. Kulut nousisivat pilviin, kuka ne silloin maksaisi? Kustantaja vai kauppa? Ilmeisesti kannattavuus ja liiketoiminta on vieraita termejä, vaikka ollaankin kustantamisen ja markkinoinnin ammattilaisia.
"Kaikki kirjallisuus, jota ei ole julkaissut Wsoy:n tai Otavan kaltainen suurkonserni, on jo nyt muuttunut tavallisten ihmisten silmissä merkityksettömäksi ja näkymättömäksi kirjallisuudeksi." Hyvää provoa, mutta ihan tyhjää sananhelinää. Tutkippas vaikkapa Mitä Suomi lukee-listoja ihan huviksesi.
Provoillaan takaisin. Jatketaa keskustelua. Tämä on minun näkökulmani. Eiköhän tämä perustettava sarjakuvatukkukin huomaa, että niitä kuluja vaan jostain kummasta syntyy. Ihmeellistä, mutta totta.