Kirjoittaja Aihe: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu  (Luettu 164239 kertaa)

0 jäsentä ja 6 Vierasta katselee tätä aihetta.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #660 : 11.02.2010 klo 13:54:54 »
Mutta kun kuvaa ruudulta arvioi ja tarkastelee etenkin kaaria, vaikuttaa että se 600 ei taida riittää "pyöreään" jälkeen tuossa senttikoossa. Eli pitäisi olla alunperin skannattu peräti 1200 dpi?
Komppaan Timoa. Tarkkasilmäinen erottaa kyllä 600dpi:n jäljestä sahalaitaa jos rinnakkain on musta ja valkoinen pikseli, mutta värin ja mustan välillä hammaslaitaa on silloin todella vaikea huomata. Eikä sitä tosiaan huomaa ellei tiedä, ja lähellekään kaikki ei erota pikselöitymistä edes kiiltävälle paperille painetusta mustavalkojäljestä.
Se jälki mistä on valitettu näyttäisi käsittääkseni olevan jotain 200-300dpi:tä ja vielä niin että ohuimpia viivoja on tämän vuoksi häipynyt kokonaan.  
« Viimeksi muokattu: 13.02.2010 klo 09:02:19 kirjoittanut Reima Mäkinen »
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Avalkis

  • Valveunessa
  • Jäsen
  • Viestejä: 324
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #661 : 13.02.2010 klo 01:47:08 »
Hyvä juttu että näyttää olevan ok tämän esimerkin tapaiset sivut. CBK:ssa kun on käytetty erittäin korkealaatuista paperia (eikä esim. mustekaan oletettavasti leviä juuri yhtään ja "pehmennä" viivaa), oletin että olisi tarvittu peräti 1200 dpi ja ongelmien johtuvan siitä. En tosiaan ottanut värejä huomioon.
« Viimeksi muokattu: 13.02.2010 klo 16:55:30 kirjoittanut Psychic »
http://www.jukkaeronen.com - Suomen luonnosta inspiroituneita fantasiasarjakuvia ja scifi-elokuvia & ambient-musiikkia

Heikki.T

  • Minä olen
  • Jäsen
  • Viestejä: 31
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #662 : 10.04.2010 klo 14:47:10 »
Luin että kootut 2 ja 12 olisivat olleet jouduttu uudestaan painaa?

[guote]Lisäksi kaupanpäälle vielä kaksi kirjaa, eli osat 2 ja 12, joissa oli osassa painoksessa hieman huonompi painojälki.[/quote]

Totta vai tarua?

Linkki Huuto.net kohteeseen mistä kopioin tuon tekstin.

Illodiini

  • Multikeskinkertaisuus
  • Jäsen
  • Viestejä: 813
  • #MeHirviöt
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #663 : 10.04.2010 klo 15:44:50 »
Totta. Kahlaamalla tämän viestiketjun läpi saat tietää asiasta enemmän kuin oikeastaan on terveellistä mielelle. 8]
"There's nothin' wrong with bein' a son of a bitch."

-- Gaspode the wonder dog (Terry Pratchett, Moving Pictures)

vekka_of_savo

  • Jäsen
  • Viestejä: 590
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #664 : 10.04.2010 klo 16:45:02 »
Luin että kootut 2 ja 12 olisivat olleet jouduttu uudestaan painaa?

[guote]Lisäksi kaupanpäälle vielä kaksi kirjaa, eli osat 2 ja 12, joissa oli osassa painoksessa hieman huonompi painojälki.

Totta vai tarua?

Linkki Huuto.net kohteeseen mistä kopioin tuon tekstin.

Totta, uudeelleenpainetut ovat merkitty toiseksi painokseksi. Toimitettiin kaikille tilanneille.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #665 : 23.07.2010 klo 01:52:03 »
Kuluttajariitalautakunnasta tuli jokin aika sitten päätös koskien valitustani Barksin koottujen painojäljestä. Ja se päätös siis oli, että vikaa jonkun verran on havaittavissa, mutta ei niin paljoa, että se haittaisi lukemista. Korvaukseen ei siis ole mitään aihetta. Olen päätöstä nyt jonkun verran makustellut. En ole raivoissani, mutta erittäin tyytymätön.

Ensinnäkin: vikaa on sen verran havaittavissa, että se haittaa MINUA. Ja itsekäs kun olen, niin se on minulle tässä tärkein asia. Toiseksi: jos kerran vika on havaittavissa ihan ulkopuolisenkin silmin, niin kuinka kummassa valmistaja ei ole korvausvelvollinen? Priimaa luvattiin! Jos uudessa talossa katto vuotaa, niin rakentaja on korvausvelvollinen. Tai jos autossa on jäänyt yksi ovi maalaamatta, niin maalatahan se pitää. Mutta kaipa kuluttajariitalautakunnassa on ajateltu, että tämä on "vain sarjakuvaa". Eniten tässä siis kyrsii se, että Sanoma pääsee kuin koira veräjästä  valmistettuaan tuotteen, joka on selvästi todistettu väärin tehdyksi ja vialliseksi. Se ei ole oikeudenmukaista.

Positiivista Kuluttajariidan päätöksessä oli kuitenkin se, että tuote todettiin vialliseksi. Tämä on siis jotain sellaista, mitä Sanoma itse ei parhaalla tahdollakaan kyennyt havaitsemaan. Kuten me kaikki valittajat muistamme, niin vikaa oli vain lukijan silmissä. Mielestäni tämä seikka on asiassa enemmän kuin puoli voittoa. Toinen pieni erävoitto koko asiassa oli kollektiivinen vastalause, jonka täällä kvaakissa saimme aikaan. Sanomalle varmasti tuli selväksi, että tarkkasilmäisimmät lukijat eivät hyväksy pikselöitymistä tai muuta hutilointia sarjakuvan valmistuksessa. Mielestäni on anteeksiantamatonta, että taiteilijan, minkä alan taiteilijan tahansa, työ tuhotaan jonkun toisen osapuolen toimesta ja myydään vaurioituneena eteenpäin.

Mitä hommasta sitten jäi käteen? Ensinnäkin komea kirjasarja, jossa suurin osa sarjakuvasta oli sellaista, kuin taiteilija sen tarkoitti. Kustantaessaan kirjasarjan Sanoma teki urotyön, josta kaikesta huolimatta kiitän. Hyvästä yrityksestä huolimatta hommasta jäi paskan maku suuhun, ja siitäkin kiitän Sanomaa, vaikka tuskinpa he pikselöitymiselle tällä aikataululla mitään olisivat voineet. Kunnioituksen puute sekä tilaajia että Barksia kohtaan oli kuitenkin niin karkeaa, että sitä en voi antaa anteeksi. Kahdeksannen boksin aikana kärjistynyt tilanne olisi voitu hoitaa monella muullakin, paremmalla, tavalla kuin lähettää pikseleistä reklamoinneille henkilöille lukijoita törkeästi aliarvioiva sekä suorastaan hävytön kirje. Sanoman asenne sai ainakin minun raivoni läikkymään yli.

Ainoa tavoitteeni koko valitusprosessissa oli se, että jatkossa saisimme käsiimme huolellisemmin valmistettua sarjakuvaa. Jää nähtäväksi, kuinka sen asian suhteen käy. Tuskin tilanne tästä enää ainakaan huononee. Tunnen pienen pistoksen, kun en vie asiaa enää eteenpäin. Taisteluväsymystä. Toisaalta en usko asian oikeuskäsittelyssä muuttuvan miksikään. Olen Sanomalle sanottavani sanonut niin kuuluvasti kuin kykenen, ja siitä on hyvä mieli.
« Viimeksi muokattu: 23.07.2010 klo 18:35:57 kirjoittanut Janne »
"Tex-tieteen yli-morisco"

tertsi

  • Vieras
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #666 : 23.07.2010 klo 07:47:42 »
Ja se päätös siis oli, että vikaa jonkun verran on havaittavissa, mutta ei niin paljoa, että se haittaisi lukemista.
Just joo!
Näköjään se ei merkkaa mitään, että se haittaa lukemisesta nauttimista. Tai siis se haittaa kuvien katsomista.
Taitaa olla lautakunnassa pelkkiä pölkkypäitä!

edit:
Tuo talovertaus on hyvä. Katto vuotaa hieman, mutta ei haittaa asumista. Ei aihetta korvauksiin.
Suomi on muka oikeusvaltio. Sviddu.

Priimaa siis luvattiin. Kuluttajalla ei ollut mitään mahdollisuuksia tarkistaa etukäteen tavaran laatua kuten olisi ollut jos Koottuja myytäisiin tavallisessa kirjakaupassa.


Tekisi mieli lopettaa Suomessa julkaistun sarjakuvan ostaminen ihan pelkästään tämän tapauksen takia. Meille saa siis myydä mitä sontaa tahansa.
« Viimeksi muokattu: 23.07.2010 klo 11:17:34 kirjoittanut Tertsi »

jans

  • Jäsen
  • Viestejä: 16
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #667 : 23.07.2010 klo 10:48:16 »
Itseäni harmitti, kun jäi tämä aikoinaan tilaamatta ja olen sivusilmällä katellut, jos joku myisi koko sarjaa kohtuulliseen hintaan.

Kävin sitten eilen Akateemisessa kirjakaupassa, jossa on hyllyssä Ruotsin kootuista tuo "Kuka kukin on" -kirja. Ainakin kyseisessä kirjassa pikselöitymistä on selvästi ja häiritsevästi havaittavissa. Barksin kynänjälkeä ei kyllä ainakaan siitä kirjasta voi varsinaisesti ihailla, näytti pikkuresoluutiosta suurennetuilta kuvat ko. kirjassa.

Jos koko Suomen CBK-kirjasarja on tuollaista painojälkeä, taitaapi jäädä käytettyjen markkinat itseltäni katsomatta, ellei sitten halvalla saa tuota sarjaa jostain.
« Viimeksi muokattu: 23.07.2010 klo 14:41:20 kirjoittanut jans »

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #668 : 23.07.2010 klo 12:58:35 »
Ja se päätös siis oli, että vikaa jonkun verran on havaittavissa, mutta ei niin paljoa, että se haittaisi lukemista.
Kuluttajariitalautakunnan päätöksen perusteella Barksin koottujen painojälki olisi siis voinut olla hyväksyttävästi nykyistäkin paljon hirveämpää söhröä, kunhan kirja vain olisi kutakuinkin luettavissa. Eli skaala tuon pikselöitymisen ja sen välillä, että sarjakuvakirjan lukeminen häiriytyy, on todella laaja. Ilmeisesti vasta kauttaaltaan sysimustat sivut olisivat saaneet kuluttajariitalautakunnankin toteamaan, että nyt luettavuus on kärsinyt merkittävästi ja tuotteessa on jotakin vialla (...mutta mitä? Siihen tarvitaankin sitten jo toisen lautakunnan valopäiden selvitystyö ja lausunto.)  
« Viimeksi muokattu: 23.07.2010 klo 13:03:55 kirjoittanut Claudius Gothicus »
"Ihminen on ihmiselle kettu."

K.I.P

  • Jäsen
  • Viestejä: 996
  • Kyseenalaisia™ näkemyksiä
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #669 : 23.07.2010 klo 22:54:38 »
Kiitokset Jannelle raportista ja LAADUN eteen tehdystä työstä !
Olinkin suunnitellut asian edistymistä kysellä, mutta tässähän se nyt olikin.

Oli todellakin outoa, että lautakunta puhuu pelkästään luettavuudesta, vaikka sarjaa nimenomaan markkinoitiin KERÄILYkohteena ja ehdottoman LAADUKKAANA.

Ilmeisesti lautakunnan mukaan siis esim. Ladaa saa myydä väittämällä laatua Mersun veroiseksi ja kaikki on ok, koska autolla voi ajaa ?
(autot valittu esimerkkiin satunnaisesti hintatasojensa takia, joten ei herneitä nenään)



tertsi

  • Vieras
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #670 : 09.09.2010 klo 17:48:31 »
Korvaukseen ei siis ole mitään aihetta.
Milloin tuotteessa on virhe?
- tavarassa on valmistusvika
-se ei vastaa tietoja, joita siitä on aiemmin annettu

http://www.kuluttajariita.fi/milloin-tuotteessa-tai-palvelussa-on-virhe/?language=fi&linkID=3&subLinkID=0

Ovatko ne siellä lautakunnassa unohtaneet vilkaista omia määritelmiään asiasta nimeltään "virhe"?

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #671 : 18.09.2010 klo 15:18:41 »
Ehkä asian painotuksessa on taholtani ollut puutteita. Lähinnä se, että julkaisussa on selvästi virheitä, vaikka parasta mahdollista luvattiin, oli pointti. Tiedä sitten, olisiko valituksen jämäkämpi painottaminen luksustuotteeseen ja lukunautinnon tärvääntymiseen tuonut toisen tuloksen.

Tässä sanatarkat lainaukset päätöksestä, jotta ei jää väärinkäsityksiä vääriä luuloja päätöksestä:

"Viitalan mainitsemassa Akuiitti-tarinassa on silmämääräisesti tarkasteltaessa todettavissa sahalaitaisuutta sarjakuvan mustissa viivapiirroksissa. Kyseinen sahalaitaisuus on kuitenkin havaittavissa ainoastaan tarkasteltaessa sarjakuvaa äärimmäisen tarkasti. Lautakunta katsoo, ettei sahalaitaisuus myöskään häiritse lainkaan sarjakuvan tavanomaista lukemista.

"Lautakunta toteaa lisäksi, että arvioitaessa sitä, milloin tavara on virheellinen sen vuoksi, ettei se ole vastannut sitä, mitä kuluttajalla on yleensä perusteltua aihetta olettaa, arviointi perustetaan yleiseen mittapuuhun eikä kuluttajan henkilökohtaisilla odotuksilla ja toiveilla ole ratkaisevaa merkitystä virhearvioinnissa.

"... virheellisyyden arviointi on tällöinkin perustettava keskimääräisin odotuksiin kyseisen kaltaisen ja hintaisen tavaran kaupassa."

Jos jotain tuosta sepustuksesta ymmärsin, niin kuluttajan on syytä odottaa, että sarjakuvaa tehdään Suomessa keskimääräisesti huolettoman huolimattomasti. Hyvää jälkeä ei ole lupa odottaa edes siinä tapauksessa, kun kirjallisesti priimaa luvataan.
"Tex-tieteen yli-morisco"

K.I.P

  • Jäsen
  • Viestejä: 996
  • Kyseenalaisia™ näkemyksiä
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #672 : 18.09.2010 klo 19:39:21 »
Lautakunta katsoo, ettei sahalaitaisuus myöskään häiritse lainkaan sarjakuvan tavanomaista lukemista.
KERÄILY LUKSUS tuotteen ostaja lukee hankintansa TAVANOMAISESTI.....

Kannattaa muistaa taiteenkerääjienkin, ettei taulun kunnolla, tai sillä onko se väärennetty ole mitään merkitystä, jos sitä voi katsella TAVANOMAISESTI....

"Kyllä taulussa on naisen kuva ja sen voi ripustaa seinälle.
Kuluttajalautakunta katsoo, että ostamanne Mona Lisa vastaa sitä, mitä kuluttajalla on YLEENSÄ aihetta odottaa..."


Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #673 : 18.09.2010 klo 20:26:45 »
Ei sahalaitaisuus tai pikselöityminen nyt voi haitata lukemista. Siltä sattumanvaraiselta mahdollisuudelta että lautakunta lukee viestejä: toivottavasti autoistanne irroitetaan laikalla katot, auton ideahan on vain kuljettaa paikasta toiseen, ei suojata sääilmiöiltä.

Itse en kokenut barks koottujen hankkimista tarpeellisena(en ole varsinaisesti ankaa-fani) mutta tämän asteen ylimielisyys  harrastajia kohtaan on jo turhan paksua.

VilleM

  • Jäsen
  • Viestejä: 801
Vs: Barksin koottujen kunto ja painatuksen laatu
« Vastaus #674 : 19.09.2010 klo 19:43:33 »
Lautakunnan mielestä tavanomainen lukeminen ei häiriinny, mutta on unohdettu että kyse on kalliista erikoistuotteesta jonka on luvattu olevan vähän muuta kuin "tavanomaista".

Tällainen "työtapaturma" on todennäköisesti päässyt käymään, mikä on äärimmäisen harmillista, jopa noloa, koska juuri kalliista erikoistuotteesta koko jutussa on perimmältään kyse.

Koottujen kotisivuilla sanotaan selvästi näin:

"Taataksemme tämän suurprojektin laadun olemme koonneet toimitusneuvoston suomalaisista Carl Barks -asiantuntijoista. Yhdessä Sanoma Magazines Finlandin sarjakuvatoimittajien kanssa he pitävät huolta julkaistavan materiaalin korkealaatuisuudesta."

"Korkea laatu taataan läpi koko sarjan. Kirjojen sidonta sekä paperin laatu ovat sisällön tavoin ensiluokkaisia."

Vaikka painotyön korkealaatuisuutta ei varsinaisesti erikseen mainita, niin kyllä kuluttajat asian niin tulkitsevat. Ei siinä pitäisi olla mitään epäselvää. Tietysti lähdemateriaalin olisi pitänyt olla priimaa muiden muassa. Ja kuten Tertsi mainitsi, kuluttajariitalautakunnan omilla sivuilla mainitaan tuotteen virhesyyksi mm, että "se ei vastaa tietoja, joita siitä on etukäteen annettu". Tässäkö ei lautakunta nähnyt mitään ristiriitaa? Käsittämätöntä.

"... virheellisyyden arviointi on tällöinkin perustettava keskimääräisin odotuksiin kyseisen kaltaisen ja hintaisen tavaran kaupassa."

Yhä käsittämättömämpää sanahelinää. Jos kootut maksoivat 1900 euroa ja olivat ehkä kalleimpia sarjakuvakirjoja Suomessa koskaan, niin eivätkö silloin ("keskimääräisetkin") odotukset nimenomaan olleet hyvin korkealla? Varsinkin Sanoman laatulupausten jälkeen.

Summa summarum, vaikea on kuluttajan ymmärtää tehtyä päätöstä. Kiitos kuitenkin Jannelle asian ajamisesta. Tuulimyllyjä vain on todistetusti vaikea voittaa.