Vitsi on Masa-Yards -telakan nimiväännöksessä. Stripissä on siis masaiden versio laivatelakasta, jossa nähdään perinteisiin asuihin pukeutuneita paimentolaiskansan edustajia rakentamassa epäilemättä perinteisin menetelmin venettä. Vene ei muuten näytä mitenkään erityisen huonolta tai tyhmien tahi osaamattomien masaiden rakentamalta. Vaan sellaiselta, jonka ikivanhoja perinteitä edelleen elävän kansan edustajat voisivat tehdä, jos heillä olisi veneenrakennuskulttuuria
Ajatusleikkinä, kuvitellaanpa, että vaikkapa Venetsian nimi olisikin Masaia, ja sen asukkaita kutsuttaisiin masaiksi. Sitten sarjakuvapiirtäjä Jarla Suomesta tekisi stripin, jossa kaksi venetsialaista, siis tässä tapauksessa masaita, tekisi rannalla gondolin näköistä venettä, ja taustalla olisi kyltti Masai Yards. Olisiko tulkinta se, että kylläpä nuo masait (siis venetsialaiset) ovat tyhmiä, kun eivät osaa kunnon telakkaakaan rakentaa? Vai olisiko vitsi vain siinä Masa-Yards -väännöksessä?
Tai edelleen ajatusleikkinä, jos meidän tuntemamme viikingit olisivatkin olleet masai-niminen poppoo, ja stripissä pari sarvikypärää väkertäisi lohikäärmekeulaisen paatin parissa, Masai Yards -plakaatti edelleen taustalla. Tyhmät viikingitkö, vai vain nimiväännös?
Edit: Jahas, samat asiat tuli sanottua moneen kertaan tuota kirjoittaessani.