Vasta tänään tajusin, että Salon Seudun Sanomat julkaisee Fingerporia - ainoastaan nettisivuillaan. Parempi sekin kuin ei lainkaan, ja varmaan on muitakin lehtiä, jotka julkaisevat Fingerporia vain netitse. Mutta kun kyse on SSS:stä, asia saa lisämerkityksiä. SSS on nimittäin yhtä kuin poliittinen korrektius, keski-ikäisyys, Lintukoto-uutiset, pilapiirtäjäkin on Suomen munattomin kaikkienmiellyttäjä. Lehden tapa editoida mekaanisesti yleisöpalstalle tulevien tekstien kaikki mahdolliset särmät on vituttanut jo 20 vuotta.
Ja nyt - Fingerporia vain netissä. Jee jee waytogo vellihousu demarigazeta. Nokia sitä ja nokia tätä, ja valtakunnassa kaikki hyvin, ja kulttuuriin 30 euroa per asukas. Että oikein Fingerporia - onkohan lehden toimituksessa nyt sattunut jokin virhe? Jos, niin siitä vastaava on varmaan jo erotettu?
Kilahdin. Tulen propagoimaan Fingerporia lehden paperiversioon aina mahdollisuuden tullen. Salkkarin ajatteleminen tekee pahan olon.