Tätä julkaisua on kaivattu.
Punaparran poika, Haaste kuninkaalle, Valtameren kapinalliset.
Albumit 3, 4, 5. Jos mennään ranskalaisten integraalien tahtiin.
Joo, albumien ranskankieliset nimet ovat Le Fils de Barbe-Rouge, Défi au Roy ja Lés Révoltés de l’Océane. Ne kuitenkin itse asiassa ovat albumit 4 – 6, koska kolmas albumi oli lyhyt juttu nimeltä Nuori kapteeni (ekassa integraalissa se on osa pitkää tarinaa Seitsemän meren kuningas).
Kokoelma käyttää seikkailujen alkuperäisiä nimiä Pilote-lehdestä. Ensimmäisen seikkailun alkuperäinen nimi on Le Capitaine sans Nom, mikä lukee suomeksi kirjan kannessa: Kapteeni vailla nimeä. Kolmannen seikkailun originaali nimi on Le Fils de Barbe-Rouge eli suomeksi Punaparran poika, mutta sitä ei saa sekoittaa myöhemmin nimettyyn albumiin.
Kapteeni vailla nimeä on julkaistu suomeksi aiemmin nimellä Vainottu perillinen. Muita ei ole nähty suomen kielellä aiemmin.
Pois se, että valittaisin, mutta toivottavasti väriskaala on hiukan valoisampi kuin ensimmäisessä integraalissa.
Minusta värit olivat hyvät. Skaala saattaa muuttua itsestään, jos paperi on erilaista kuin ekassa suomalaisessa integraalissa. Siinähän oli himmeää paperia, mutta kuulemma tanskalainen Zoom-kustantamo käyttää aina kiiltävää paperia.