Kirjoittaja Aihe: Ranma 1/2  (Luettu 49868 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

JussiP

  • Jäsen
  • Viestejä: 662
  • Muutoksen tuulipuvut
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #60 : 17.01.2004 klo 00:12:16 »
Joitain käännöksiä olisi voinut hiukan hioa, esim

Tendo dojon nimi on suomi-painoksessa:

Tendon taistelukoulu -kamppailulajit joka lähtöön


Mutta Vizin mangassa vastaava nimi on Tendo´s School of indiscriminate grabling eli suomeksi jotakuinkin
Tendon silmittömän huitomisen koulu.

Tässä ollaan varmaan jonkin japanilaisen kielikoukeron/sanaleikin äärellä. Ranman animen fansub englannistaa nimen muotoon "School of anything-goes martial arts", joka on lähempänä Egmontin suomennosta.

Lopullisen totuuden selvittämiseksi tarvitsisimme varmaan japanin kielen taitoista henkilöä. Onko täällä sellaisia?
Jos haluat masentua tai vahingoniloistua, lue Ilman naista.

Xanna

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 7
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #61 : 18.01.2004 klo 15:59:35 »
Ystäväni mielestä ainakin englanninkielinen käännös koulun nimestä oli loistava  :)

Kyseessä siis ihminen, joka on friikahtanut kunnolla animeen/mangaan ja opiskelee sivutoimisesti japania ja on lähdössä ensilukuvuodeksi vaihtoon Tokioon. Tosin hänenkään japanintaitonsa ei ole ihmeellinen, vaikka hyvä onkin.

Ei kommentoinut silloin oikeastaan muutoin tuota käännöstä tai mitä se olisi hänen mielestään tarkkana käännöksenä ollut. Mutta luultavasti englannos on lähellä totuutta.

Ja niin löytyyhän se 3. Ranma½ minunkin hyllystäni nyt. Täytyy kyllä todeta, etten ole koskaan kokenut mangaa omaksi lajikseni (itse olen ihan friikahtanut animen katsomiseen) ja tuntuu kyseinen mielipide osoittautuvan aina vain oikeammaksi. Ranma½ on ensimmäinen sarja, jota luen. Siis todella _luen_. Aiemmin ole kyllä katsellut ystävieni mangoja ja selaillut, mutta en vain pääse sisälle juttuun. Se ei vain ole imaissut pyörteeseensä. Se ei nappaa.

Ehkä olen liiaksi lukenut akkareita, mutta mielestäni sarjakuvassa väritys merkitsee melkoisesti ja mustavalkoisuus (vieläpä peräti vähän nuhruisena esityksenä) tekee lukemisesta aika raskasta. Tietenkin on hyviä mustavalkoisia sarjoja olemassa, mutta yleensä niissä piirrosjälki on huomattavasti selkeämpää (ja pelkistetympää) ja ruutujen asettelu standardimpaa, kuten esim. sanomalehtisarjat.

Ranman½ kaltaisessa vauhtisarjassa, jossa juoni perustuu myös hyvin paljon hahmojen tekemisille ja ilmeille ja liikkeille, olisi mielestäni väritys ollut hyvästä.  Itsellä ainakin koen sivut vähän liian sekasortoisiksi ja välillä ranman tyttö- ja poikahahmojen erottaminen on vaikeaa. Ehkä olen sitten hieman hidas nupistani ;D, mutta ellen olisi nähnyt kyseistä sarjaa jo ennakkoon animena, en tiedä, kuinka hyvin pysyisin kärryillä juonessa pelkkää mangaa lukemalla.

Tästä voi kertoa jotain jo se, etten lainkaan huomannut mitään sivujen väärinsijoittelua tuota lukiessani  :-[

Mutta yritetään totuttelun voimalla ja vähän väkisin. Ehkä se pureutuu paremmin pokkari pokkarilta  ;)

Lisätään nyt loppuun vielä, kun muutama muukin täällä on jo sitä kommentoinut, niin lempihahmoni Ranmassa½ on ehdottomasti Genma Saotome ja etenkin tämä hänen pandainen olemuksena.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #62 : 19.01.2004 klo 09:28:49 »
Suomea osaaville mangan ystäville muistutettakoon, että Sarjainfosta N:o 80 eli 3/93 löytyy Esa Toivosen kirjoittama todella laaja artikkeli Rumiko Takahashista. Siinä käsitellään mm. Takahashin mieltymystä sanaleikkeihin ym. kielipeleihin.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Janne Kuusinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 924
  • I.L.S.J.K.P.(R)
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #63 : 19.01.2004 klo 14:00:21 »
 Siis eihän tässä sarjassa mitään ns. "järkeä" näytä olevan. Koululaiset vain haastavat toisiaan, matsailevat ja sitten häviäjä sanoo, että nähdään taas seuraavassa haasteessa. Minkäänlaista puhumis- tai neuvottelutaitoja noille hermoilijoille ei näemmä ole suotu.
 Ilmeisesti tämän ei ole tarkoituskaan kehittyä mihinkään suuntaan? Tulee mieleen ihan WWF-wrestling.

 Kolmospokkarihan keskittyi vallan sen Musta Ruusu-matsin ympärille. Sinänsä vakuuttavaa todellisuuspakoa, ja Ranmat tulee varmasti ostettua vastaisuudessakin. Täytyy kyllä ihailla sitä, miten joku pystyy kertomaan näin taitavasti pitkitettyä hömppää.

 Voimistelu, luistelu, mitähän seuraavaksi? Taistelumäkihypyn haluaisin nähdä.

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 292
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #64 : 19.01.2004 klo 14:12:33 »
Voimistelu, luistelu, mitähän seuraavaksi? Taistelumäkihypyn haluaisin nähdä.

Kävisikö taisteluruoanlaitto:


Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 292
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #65 : 19.01.2004 klo 14:15:33 »
Taistelupöytätennis!



Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 292
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #66 : 19.01.2004 klo 14:24:08 »
Taistelu, hm, Go-lautapeli, ilmeisesti!



Ok, lopetan nyt.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #67 : 19.01.2004 klo 14:28:05 »
Saakeli, löytysköhän niiltä manganpiirtämis-taistelua?

Timo
« Viimeksi muokattu: 19.01.2004 klo 14:28:53 kirjoittanut Timo Ronkainen »

Otto Sinisalo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 292
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #68 : 19.01.2004 klo 14:39:34 »
Saakeli, löytysköhän niiltä manganpiirtämis-taistelua?

Ehkä How to Draw Manga -kirjoissa? Niissä näyttäisi olevan metasarjakuvallisia sarjakuvia.

Mutta, pitkällisen googlettamisen jälkeen: ei mäkihyppymangaa! Uskomaton juttu, luulisi olevan Nipponilaisten sydäntä lähellä. Ja mäkihyppy olisi (voisi olla) vieläpä visuaalisesti mielenkiintoisen näköistä.
« Viimeksi muokattu: 19.01.2004 klo 14:48:54 kirjoittanut Otto Sinisalo »

Esa

  • Jäsen
  • Viestejä: 712
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #69 : 19.01.2004 klo 16:18:03 »
Hauska juttu, naiset taistelevat fyysisesti keskenään miehestä yleensähän se on toisin päin. Tai Ranmahan sitten lopulta taisteli itsestään..Joo.. aika outoa! Joskus tätä Ranmaa on vaikea lukea, kun ei tiedä kuka kukin on. Hahmot kun ovat kaikki samannäköisiä! Mut tää oli täynnä kaikkia hauskoja yksityiskohtia. Lopussa alkoi näyttää siltä, että Ranman ja Akanen välit ovat lämpenemään päin. Se luistelutaistelu vois toimia täällä Suomessakin, kun tällainen lätkä kansa ollaan. Olisi se ainakin järkevämpää kuin jääkiekko!

Master Joonas

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 5
  • Kuno!
Re:Ranma 1/2
« Vastaus #70 : 19.01.2004 klo 23:10:14 »
No niin nyt olen minäkin ostanut oman kolmannen Ranman ja... Nojoo pakkohan se on sanoa että tämäkin on hyvä mutta odottelen kumminkiin enemmällä mielenkiinnolla myöhempiä kirjoja, koska niissä tuntuu olevan parempi juoni (noh lopussa sarja kyllä alkaa toistaa itseään aika pahasti) Tuossa vähän aikasemmin puhuttiin eri taistelu jutuista joten tässä olisi vähän asiaa Ranma kirjojen kannalta:
http://www.furinkan.com/gallery/ld/ld27.jpg
kuten esim. tuosta kuvasta voi päätellä niin Ranmassa on mm. Taistelu ruuan syömistä :) muitakin on: taistelu pingistä(ainakin animessa oli tämä jakso), taistelu ruuan tekemisestä, kaikellaisia radan juoksemisia ynnämuuta... ynnämuuta... ettei tässä ole läheskään kaikki :) P.S. Myöhemmin tulee kaikellaisia erikoshyökkäyksiä esim. Bakusai Tenketsu,"Sö, Kö, Kö",Shishi Höködan,niin jos Egmontin pojat lukevat näitä sivuja niin toivoisin että ainakin nämä suomennettaisiin kunnolla! (koska ainakin iten pidän tätä tärkeänä) Kiitos!

Ryo- chan

  • Vieras
Tilasin "Ranma½ 1"suoraan kustannusyhtiöltä..
« Vastaus #71 : 25.04.2004 klo 08:37:48 »
Nykyäänhän Ranmojen perästä löytyy se kuponki millä voi tilata edellisiä numeroita..Joskus pari viikkoa sitte tilasin Ranma½ 1 mutta ei ole ainakaan vielä kuulunut mitään..tietääköhän kukaan kuinka pitkä toimitusaika on ja miten maksu sitte tapahtuu?[asioita ei ilmoitettu ranmassa, eikä oikeen missään muuallakaan..]

Laitoin myös tällä viikolla postiin kupongin missä tilasin 3 ja 4 numerot..Koska nekin puuttuivat..ne tilasin yhtä aikaa joten tuleeko niillä postimaksuksi se 1,60 joka ilmoitetaan kupongissa vaiko kaksinkertainen..?

Kiitos jos joku osaa neuvoa!

Hassan

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 7
Re:Tilasin "Ranma½ 1"suoraan kustannusyhtiöltä..
« Vastaus #72 : 25.04.2004 klo 10:38:26 »
Itse tilasin oman ykköseni Akateemisesta ja siellä tilaus kesti noin 3 viikkoa. Eiköhän se mene samoihin suoraan kustantajaltakin.

Lähettänevät varmaan joko postiennakolla tai laittavat laskun mukaan.


Ryo- chan

  • Vieras
Re:Tilasin "Ranma½ 1"suoraan kustannusyhtiöltä..
« Vastaus #73 : 25.04.2004 klo 11:33:15 »
Kiitoksia vastanneille:]

Kai se nyt pian sitten tulee:]..Odotan vain innolla vaikka ykkösen olenkin moneen kertaan kaverilla lukenut:D

Kukaan ei vastannut tuohon postimaksu juttuun;o Mutta tietääköhän kukaan edes?Kun siinä kupongissa sanottiin että "4.95+1.60[postimaksut]"
Eli onkohan se kaksinkertainebn jos on tilannut kaksi yhtäaikaa?

J.M:salo

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 916
Re:Tilasin "Ranma½ 1"suoraan kustannusyhtiöltä..
« Vastaus #74 : 25.04.2004 klo 12:41:40 »
Tämähän selviää varmaan postin sivuilta, kun kerran posti ne raijaa. Mutta itsellä olisi mielikuva että aika painava paketti saa olla ennenkuin se tuon 1,6:n ylittää. Luulen että selviät tuolla ilmoitetulla hinnalla, eli se on yhteinen. Ainakin jos maailmassa on oikeutta..