Kirjoittaja Aihe: Aku Ankan näköispainokset  (Luettu 2947 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #105 : 03.02.2012 klo 16:45:39 »
Tämä 1970 ja varsinkin pari seuraavaa vuosikertaa ovat itselleni hyvin tärkeitä, niitä tuli tankattua kerta toisensa jälkeen useammin kuin oikeastaan mitään muita Akun vuosikertoja.

Merkittäviä asioita tapahtui myös Ankassa, Markut Kivekäs ja Saarinen aloittivat uransa lehden toimituksessa. Kivekkään ensimmäinen suomennos Gorilloja ja sipuleita ilmestyi Akussa 49/70, kertoo Disney, Aku & minä -teos.

Käännöstekstit poikkeavat toisinaan huomattavasti myöhemmistä, alkuteksteille uskollisemmista suomennoksista. Kivekäs tekeekin selvän eron käännöksen ja suomentamisen ( = tulkitsemisen) välille. Alkutekstit olivat useimmiten ruotsia, tanskaa tai norjaa. Ruotsalaiset väänsivät huolettomammin, tanskalaiset olivat tarkempia. Englanninkielisiä versioita AA:n toimitus sai käsiinsä vain harvoin.

Sensuroinneista Kivekäs toteaa, että päävastuullinen niihin oli Tanskan Anders Andin päätoimittaja Carsten Jacobsen, jolla oli traumoja toisesta maailmansodasta. Pyssyt pois ja poliisit heristämään vain sormella konnille. 
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #106 : 03.02.2012 klo 17:48:47 »
Hemmetistäkö sitä silloin tiesi että parempaa Ankkaa oli olemassa. Oma keräilyni alkoi käytännössä vasta 1980-luvun alussa.

Esimerkiksi Vicarin ekat sarjat tulivat Akuun vasta 1973, mutta sarjojen tason vaihtelu ei alle kymmenvuotiaana erityisemmin haitannut. Stroblin riisutusta tyylistä pidän yhä edelleen enemmän kuin Jippesin "oikeaoppisemmista" Barks-tulkinnoista.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #107 : 05.02.2012 klo 12:00:44 »
Se tuli vielä mieleen tuosta Kivekkään kirjasta, että siinähän kerrotaan suht tarkkaan miten Akuja teknisesti kasattiin aina 1980-luvulle asti eli painofilmeistä. Niissä oli kolme eri värikerrosta (layeria nykysuomeksi) sekä viivapiirrokset.
Osa kellariin säilötyistä vanhimmista filmeistä tuhoutui vesivahingon takia. Sillä tosin ei lie merkitystä näköispainoksiin, jotka on käsittääkseni kaikki skannattu alkuperäislehdistä. Väriheilahtelut olisi silti voitu korjata, mutta sellainen toki vie aikaa joka on rahaa. Niin, ja tietysti "autenttisuuskin" kärsisi.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Miqz

  • Avustava Slemmy
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 833
  • Riipivä jännityspommi!
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #108 : 05.02.2012 klo 19:35:05 »
Näkkärit adlibriksessä 35e/kpl, ei postikuluja.

http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9513233510
http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9513233529

Taitaa olla halvin tarjous?

Edit: Vastaan itse, bookplussalla 31,95e/kpl.
« Viimeksi muokattu: 05.02.2012 klo 19:38:09 kirjoittanut Miqz »
"Aijaa no minä olen Rauta-Pekka!"
"Iskä, saanko minä sinun Batman-kalsarit sitten kun sinä kuolet?"

Miqz

  • Avustava Slemmy
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 833
  • Riipivä jännityspommi!
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #109 : 06.02.2012 klo 15:22:26 »
Kyllä sittenkin sivuilla 289 ja 290 oli pahoja pompahduksia, ja sivulla 289 osa on kuin kalvolla peitetty. Myös sivut 304 ja 305 pomppivat eikä puhekuplista saa edes joka kerta selvää.

Vähän on vielä seuraavillakin sivuilla, Pepi-sarjan sivu 320 on pomppua. Sitten paranee.

Selailin näitä Kampin Suomalaisessa, ja koitin katsoa nimenomaan noita sivuja molemmista kirjoista. En voi vahvistaa ongelmaa, enkä huomannut muutenkaan mitään valittamista kummassakaan kirjassa selailun perusteella. Tietenkään en käynyt joka sivua läpi mutta parin kerran ahkera plärääminen läpikotaisin ei osoittanut ongelmia.
"Aijaa no minä olen Rauta-Pekka!"
"Iskä, saanko minä sinun Batman-kalsarit sitten kun sinä kuolet?"

ukormi

  • Jäsen
  • Viestejä: 47
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #110 : 06.02.2012 klo 20:24:59 »
Prismaan oli tullut tuota kakkososaakin. Niissä sivuniput olivat sileämpiä kuin ykkösosassa mutta kyllä niissäkin tuo kumpuilu oli todella selvää.

Ostan kirjat joka tapauksessa jostakin ja tuskin noita tulee edes juuri luettua eikä tuo sikäli haittaa. Ei se näy kun kirjat ovat hylllyssä muiden seurana.

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #111 : 06.02.2012 klo 22:21:09 »
tuskin noita tulee edes juuri luettua

Sarjakuvan väärinkäyttöä :o
"Tex-tieteen yli-morisco"

ukormi

  • Jäsen
  • Viestejä: 47
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #112 : 07.02.2012 klo 07:22:36 »
Sarjakuvan väärinkäyttöä :o

Minulla on kyllä nuo ihan irtonumeroina ja ne on jo luettu useamman kerran.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #113 : 07.02.2012 klo 08:52:26 »
On näissä ihanan korneja juttuja. Piirroskin on välillä niin kömpelöä, että värien luiskahduksetkaan eivät oikeastaan pahenna asiaa.
Vaikka sarjakuva ei ole koskaan ollut Disney-yhtiölle ykkösjuttu, tuskin tämmöinen menisi enää läpi. Viimeksi yhtiö on älähtänyt Ranskassa, kun Picsou (Roope) - lehdessä julkaistiin melkoisen underground-henkisiä ankkakuvia. Tuskin niissä mitään varsinaisesti arveluttavaa oli, piirros vain oli turhan groteskia sopiakseen sliipattuun Disney-tyyliin.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

jjl

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 1
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #114 : 26.03.2012 klo 19:54:03 »
Olen joskus aiemminkin akuja keräillyt ja vein osan omista lehdistä yms. divariin ja vaihdossa tarttui mukaan vuosien 63 ja 65 koko vuodet näköispainoksina.

Ajattelinkin, että kaikki nuo ilmestyneet näkkärit olisi kiva keräillä & lukea. Juuri ostin vuodet 58,59 ja 60 ilmeisesti aika edulliseen hintaan 20 € / kpl. Tosin ovat suht. löysäksi luettuja ja muutama naarmu / pieni kolhu tuntui olevan 58 ja 60 vuosissa.

Lueskelin keskustelun läpi ja ilmeisesti tuo vuosi 1960 taisi olla niitä harvinaisempia vuosia. Mitkäs muut vuodet ovat tuollaisia vaikeita löytää/kalliita (ja mitä hintaluokkaa suurinpiirtein)?



TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 003
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #115 : 27.03.2012 klo 08:57:45 »
Mieluummin saisi tulla uusia näkkäreitä kuin uusintapainoksia. Onhan se hienoa jos tällä tavalla saadaan uusillekin näkkäreille uusia ostajia mutta odottavan aika on pitkä kun väliltä 1971-1993 puuttuu oikeastaan kaikki Aku Ankat. Toivottavasti jossain vaiheessa saataisiin näköispainokset Maija Poppasesta sekä 70-80 luvun erikoisnumeroista.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #116 : 23.01.2013 klo 13:35:48 »
Tiedote:

Aku Ankka -lehti oli vahvassa nousussa 1970-luvun alussa
 
Vuonna 1971 Aku Ankka -lehti juhli 20-vuotista taivaltaan Suomessa. Tällä viikolla julkaistava kaksiosainen Aku Ankan näköispainoskirja 1971 kokoaa koviin kansiin kaikki vuoden aikana ilmestyneet 52 numeroa. Lehden levikki oli jatkanut tasaista nousuaan läpi koko 1960-luvun, ja vuonna 1971 saatiinkin todistaa silloista kaikkien aikojen levikkiennätystä: 276 284 kappaletta.  Haamurajan eli 300 000 kappaleen levikin saavuttaminen odotti jo seuraavana vuonna 1972.
 
Vuoden 1971 näköispainos tarjoaa nykylukijoillekin vankan kattauksen klassista Disney-sarjakuvaa, joka ei vanhene koskaan. Näköispainoksessa taiteilevat muiden muassa huippupiirtäjät Tony Strobl, Jack Bradbury, Mikki Hiiri -sarjojen mestari Paul Murry, Pikku Hukka -piirtäjä Gil Turner, Giovan Battista Carpi, Romano Scarpa sekä tietysti legendaarinen ankkamestari Carl Barks.
 
Edellä mainittujen amerikkalaisten ja italialaisten taiteilijoiden lisäksi vuoden 1971 Aku Ankoissa nähtiin jo jonkin verran tanskalaisen Gutenberghus-yhtiön tanskalaistaiteilijoita, jotka vastasivat mm. joidenkin lehtien kansikuvista. Gutenberghusin oma sarjakuvatuotanto pääsi parhaaseen vauhtiinsa kuitenkin vasta myöhemmin 1970-luvulla, kun tekijäkaartiin alkoi löytyä chileläisen Vicarin (1934–2012) kaltaisia taitureita.
 
Vuoden 1971 Aku Ankoissa seikkailee Ankkalinnan tutun vakiokaartin ohella myös hahmoja, joita ei nykyään lehdessä enää kovin usein tapaa: esimerkiksi katala keksijä Velmu Viurusilmä, Karhukoplan pikkukonnat eli Karhunpennut ja Akun lemmikkikissa Kisumisu tulivat tutuiksi 1970-luvun alun lukijoille. Vakiovieras oli myös valaanpyytäjä Moby Ankka, joka taisi joutua väistymään Aku Ankan sivuilta poliittisesti epäkorrektin ammattinsa vuoksi. Nykyäänhän Moby seikkailee Roope-setä-lehden italialaisissa tarinoissa, mutta ei enää valaanpyytäjänä vaan laivurina. 
 
”Monille Aku Ankka -lukijalle oman lapsuuden aikana julkaistut Akkarit ovat edelleen sitä parasta Aku Ankkaa, jonka pariin palaa mielellään vielä aikuisenakin. Tämän päivän Akkareilla on kenties vielä suotuisampi mahdollisuus saavuttaa lasten keskuudessa tämä nostalginen asema, onhan tarinoiden sisältö 70-lukuun verrattuna vahvemmin suomalaisten tekijöiden käsissä”, pohtii Aku Ankka -lehden päätoimittaja Aki Hyyppä, joka edustaa näköispainoksen lailla vuosikertaa 1971.
 
Aku Ankan näköispainoskirjat 1971
•             Kaksi osaa, molemmissa 840 sivua
•             Suositushinta 51 €

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #117 : 02.02.2013 klo 15:50:56 »
Taas näitä Suomen pään outoja poistoja, en näe mitään ihmeellistä tai vaarallista noissa sivuissa,  en ymmärrä kyllä tuota sensuuria kannessa.  Kummaa touhua.
Je suis alle kuuden euron pizza!

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #118 : 02.02.2013 klo 16:44:27 »
^Totta, mutta eipä noista haittaa olisi ollut. Jotain mätää Tanskanmaalla >:D
Je suis alle kuuden euron pizza!

K.I.P

  • Jäsen
  • Viestejä: 996
  • Kyseenalaisia™ näkemyksiä
Vs: Aku Ankan näköispainokset
« Vastaus #119 : 11.02.2013 klo 19:50:55 »
Onkos 1971 näkkärien ilmestymisessä joku viive, kun ei ole vielä kaupoissa näkynyt ?