Kirjoittaja Aihe: DC vs. Marvel...oikeasti?  (Luettu 33806 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Rami Rautkorpi

  • Has been
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 986
Re: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #15 : 24.01.2005 klo 10:39:23 »
Myös Batman/Darknessin tapahtumat vaikuttivat jälkimmäisen omaan lehteen. Eivät kai Batman ja Darkness kuitenkaan tapahdu samassa universumissa? DC osti joskus Wildstormin mutta kuuluiko se Darkness Wildstormiin...

Ei, vaan Top Cow'n universumiin, kuten Witchblade ja Tomb Raider... (Six degrees of Lara Croft, anyone?)

Crossovereita on tosiaan silloin tällöin liitetty virallisiin jatkumoihin sarjanumerot poisviilattuina. Teräsmies vs. Aliens kuului viralliseen jatkumoon ainakin jonkin aikaa -- viitaukset Byrnen Kryptoniin taitavat olla nykyään vanhentunutta kamaa. Warren Ellis taas käytti Alieneita Stormwatchin rivien harventamiseen. Myöhemmissä tarinoissa niihin tietysti viitataan vain jonain muukalaishirviöinä.
"Vaikka onhan joukossa Anssi Rauhalaa ja Rami Rautkorpea, jotka ovat paremmasta päästä verrattuina tekijöihin, joiden taso olisi jokin aika sitten supistunut omakustanteisiin ja sarjakuvaseurojen julkaisuihin." -- Kari T. Leppänen (https://tinyurl.com/ycbb3cw2)

Blackwing

  • Jäsen
  • Viestejä: 166
  • Kvaak!
Re: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #16 : 24.01.2005 klo 17:03:23 »
Eikös Busiek käytä just JLA/Avengersia JLA-tarinansa pohjana?

Juu ja Earth 2:n "Pahuuden puolustajia".

Mä tykkäsin kovasti JLA/Avengers lehdistä. Juuri tuo metojen aseman vertailu oli hauska. Amalgam-jutut ovat kanssa olleet hauskoja. Niissä on seikkaillut yhdistelmä jostain DC:n ja Marvelin hahmoista ja/tai ryhmistä. Esim. Rautamies/Vihreä Lyhty. Niissä oli myös mukamas kirjeitä lukijoilta. Heh.

Amazonilla:
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/1563893827/002-3253849-8737616?v=glance
Mies hakee työpaikkaa. Haastattelija kysyy:
- Ymmärrättekö hyvin suusanalliset ohjeet ja osaatteko lukea ja kirjoittaa?
- Minä olen filosofian maisteri.
- Siitä nyt viis. Tahdon kuitenkin vielä lisäksi tietää, osaatteko te siis lukea ja kirjoittaa.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #17 : 21.04.2006 klo 16:48:09 »
Pistetääs vaikka tää tänne. Eli varmaankin ensimmäinen DC:n ja Marvelin välinen cross-over olikin jo vuonna 1972, vaikkakin vain epävirallisesti. Lue koko tarina täältä. Mutta hetkinen, onkohan sittenkin joku vielä vanhempi juttu...
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

J.M:salo

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 916
Re: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #18 : 21.04.2006 klo 17:46:23 »
Joelle. Omistan Amalgram-lehden "The Magnetic Men featuring Magneto", ja se on vähintäänkin keskihyvä. Siinä on hyvä idea, eikä tarinakaan ollut ihan onneton.

gerber

  • Jäsen
  • Viestejä: 168
  • What did ya expect - A drunken Galactus?!!
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #19 : 25.05.2009 klo 16:05:47 »
Yhtiöiden väliset crossoverit ovat turhanpäiväisiä. Pysyköön kukin sarallaan. Eihän kukaan halua kuulla Antti Tuiskun ja Andy McCoyn duettoa. Täysin selvää kumpi on roskaa  >:( ja kumpi rockia  8].

Sitä paitsi Marvel on vuosia myynyt paremmin kuin DC.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 16:07:55 kirjoittanut gerber »

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #20 : 25.05.2009 klo 16:09:28 »
Sitä paitsi Marvel on vuosia myynyt paremmin kuin DC.
Äläs nyt. Marvel ehkä useimmiten peittoaa DC:n lehtipuolella, mutta yleensä DC:llä on suurimmat kokoelmahitit.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #21 : 25.05.2009 klo 16:20:39 »
DC on nyt hyvässä nousussa...
http://www.icv2.com/articles/news/14979.html

Kesällä alkaa lisäksi sitten se superhypetetty Batman ja Robin, joka varmaan myy kuin ne hot pancakes.

gerber

  • Jäsen
  • Viestejä: 168
  • What did ya expect - A drunken Galactus?!!
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #22 : 25.05.2009 klo 16:43:54 »
Äläs nyt. Marvel ehkä useimmiten peittoaa DC:n lehtipuolella, mutta yleensä DC:llä on suurimmat kokoelmahitit.

Kyllä, mutta kyseessä on yleensä sen verran pieni ero, että kun lasketaan yhteen lehdet ja tradet, niin Marvel on selvästi parempi.
Tässä katsaus kuluvan vuoden ensimmäiseen neljännekseen...

Maaliskuu 2009             Lehdet                Tradet

Marvel Comics       $9,433,157.67        $2,212,531.62     = 11,645,689.29
DC Comics       $4,590,863.41            $2,600,828.63     =   7,191,692.04

Helmikuu 2009             Lehdet                Tradet

Marvel Comics       $10,489,849.29        $1,475,351.42     = 11,965,200.71
DC Comics       $  5,093,090.49          $1,821,363.54     =   6,914,545,03

Tammikuu 2009             Lehdet                Tradet

Marvel Comics       $9,692,456.30        $2,210,490.22     = 11,902,946.52
DC Comics       $6,267,346.57            $2,215,307.48     =   8,482,654,05

Alkuvuosi yhteensä

Marvel Comics      $35,513,836.52
DC Comics            $22,588,891.12

Kuten luvuista nähdään, niin Marvel on myynyt 57,22% enemmän kuin DC. Sama suunta on ollut edellisinäkin vuosina.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #23 : 25.05.2009 klo 16:54:44 »
Kyllä, mutta kyseessä on yleensä sen verran pieni ero, että kun lasketaan yhteen lehdet ja tradet, niin Marvel on selvästi parempi.
Niin siis tarkoitin kirjakauppamyyntiä, en Diamondin kautta levitettäviä painotuotteita.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #24 : 25.05.2009 klo 19:23:51 »
... kun lasketaan yhteen lehdet ja tradet, niin Marvel on selvästi parempi.

Vain myyntimääriltään.

bats

  • Jäsen
  • Viestejä: 554
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #25 : 25.05.2009 klo 20:56:27 »
Sivulta kaksi:
"Mr. Quesada is convinced that some good old-fashioned gloves-off rivalry will be good for business. "I liked it when the two companies hated each other," he said. "It made it better for the fans. You know, if you like DC, then you hated Marvel. If you like Marvel, then you hated DC."

"What the fuck is DC anyway?" Mr. Quesada said, stoking the fires. "They'd be better off calling it AOL Comics. At least people know what AOL is. I mean, they have Batman and Superman, and they don't know what to do with them. That's like being a porn star with the biggest dick and you can't get it up. What the fuck?"


Saisi siistiä suunsa tuo Quesada. Varsinainen päänaukoja. Miten päätoimittaja voi olla noin paha suustaan?  ;D Luulisi että saisi potkut tuollaisilla puheilla.

Omia mielipiteitäni: Minusta Quesadan puheissa on totuuttakin. DC:n eventit ovat aivan ihmeellisiä ja leffapuolella menee heikosti. Onhan DC:llä tietysti The Dark Knight mutta Marvel voittaa heidät lukumäärällä. Ja lisää tulee kun taas DC:llä ei ole mitään mielenkiintoista luvassa paitsi Batman kolmonen. Ja tietysti leffoista tehdään pelejä joista kilisee lisää hynykkää Marvelin kassaan. DC:llä on tulossa Batman: Arkham Asylum mutta se on vaan yksi peli.

Jossain vaiheessa pidin DC:stä todella paljon enkä jaksanut lukea Marvelia (ei mitään Marvel-vihaa kuitenkaan) mutta nyt pidän Marvelista enemmän. Minusta ennen vanhaan (vaikkapa 70-luvulla) esim. DC:n Batman-tarinat olivat paljon parempia kuin Marvelin tarinat, mutta nyt ne ovat tasavertaisia. Jos vertaa Jätti-Batmania ja Hämähäkkimiehen Ihmesarjaa niin Jätti-Batman on parempi. Marvelin puolelle minut on saanut erityisesti Marvel Ultimate Alliance peli, johon on tulossa jatko-osakin..  ;D
« Viimeksi muokattu: 25.05.2009 klo 20:59:20 kirjoittanut bats »
"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."

- Jari Tapani Peltonen

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #26 : 25.05.2009 klo 21:13:26 »
Pitää toki muistaa myös DC:n Vertigo, jonka lehdet eivät myyntilastoissa näy... Ko. linja julkaisee parasta jenkkinykysarjista, mitä löytyy. Tradeinahan ne sitten myyvätkin. Y näyttää olevan nyt listaykkösenä.

Supersankarilehdistä All Star Supes, Supergirl, mainittu Booster Gold, Johnny DC:n Tiny Titans, Green Lantern ja Trinity ovat suurta viiihdettä. DC julkaisee jopa länkkärisarjista, Jonah Hexiä! En ole sitä vielä käsiini saanut, mutta onhan sitä kehuttu.

Kriisiä voi kehua sen verran, että alku oli hyvä: varsinkin Identity Crisis ja 52. Countdownissakin oli vielä vipinää mutta sitten kieltämättä meni tehosekoitin vähän liian isolle vaihteelle... Tosin Aftermathista se Flashin roistojen Rogues-juttu oli ihan hillitön. Ai niin, Flash!

Marvel on muuten hyvää vauhtia tuhoamassa leffabrändinsä, jos tämä meno jatkuu...

Jaa, sitten pitäisi saada se uusi uljas Krypton -tarina näppeihin.

No, mitkä ne hyvät Marvelit sitten oikein on?


Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #27 : 26.05.2009 klo 09:28:40 »
Se myönnettäköön, että DC:llä taso heittelee enemmän. Mutta silloin kun firma on oikein iskussa, niin sieltä syntyy semmoisia klassikkoja, että ne myyvät vuosikymmeniä sarjakuvaromaaneiksi koottuina. Joskus sitten tulee linjalta vähän vähemmän tasokasta tavaraa...

Marvelin tehtaasta tuotteet ovat tasalaatuisempia, mutta niitä taivaisiin ulottuvia huippuja on harvassa - jos ollenkaan. Dark Knightit, Sandmanit, Watchmenit, Final Frontierit ja Killing Joket sekä sun muut myyvät täältä ikuisuuteen.

Löytyykö Marvelilta vastaavia "ihmeitä"? Ei oikein...

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #28 : 26.05.2009 klo 10:04:35 »
Stan Leen 60-luvun parhaista otetaan aina vaan uusia painoksia eri muodoissa.

Totta! Kultainen 60-luku oli sellaista aikaa, että Marvelin sarjakuvat ovat oikeastaan aivan keskeinen osa sen ajan pop-taidetta ja populaarikulttuuria - paljon enemmän kuin DC, joka ei silloin tehnyt oikeastaan mitään aikaa kestävää.


Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: DC vs. Marvel...oikeasti?
« Vastaus #29 : 26.05.2009 klo 17:29:44 »
Olen Lurkerin kanssa samaa mieltä että DC hakkaa Marvelin laadussa. Mennen tullen. Pienoista aaltoilua toki on laadussa riippuen kummalle tietyt tekijät ovat kullakin hetkellä sitoutuneet, mutta kyllä DC on ainakin 90-luvulta saakka ollut kirkkaasti edellä.

Eipä silti, useimmat kummankin kustantamon supersankarisarjakuvista ovat täyttä sontaa. Lähinnä nimitekijöiden vuoksi monia nimikkeitä molemmilta tulee seurattua.

Mutta kun se geneerisin sonta on karsittu pois niin kyllä minua harmittaisi jos DC menisi nurin. Marvelin tuho ei niinkään.

Muksuna DCllä ei ollut MITÄÄN jakoa Marvelin menolle.
Ja tuo pitää vielä enempi paikkaansa kun puhutaan kultaisesta 60-luvusta.

EDIT: Lisätään vielä että molempien megalomaanisiin mittoihin venytetyt eeppiset koko linjan kattavat corssover stoorilinet ovat rikos sarjakuvalukijoita vastaan. Sinänsä ymmärrettäviä myyntilukujen ja firmojen pystyssä pysymisen kantilta, mutta itse lukisin mielummin empi laadukkaampaa matkua.
« Viimeksi muokattu: 26.05.2009 klo 17:32:12 kirjoittanut Lönkka »