Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Eurooppalaiset sarjakuvat => Aiheen aloitti: Timo Ronkainen - 29.08.2007 klo 03:05:16

Otsikko: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 29.08.2007 klo 03:05:16
Monialamiljonääri Virginin Richard Branson tuo lapsuuden suosikkinsa avaruusseikkailija Dan Daren takaisin sarjakuvasivuille. Virgin Comicsin kustantamana. Muistamme muutaman vuoden takaa kehnohkon CGI-animaation modernisoidusta Daresta. Saa nähä miten tämän käy. "Branson has been such a fan over the years, he's displayed artwork from the Dare comic series in Virgin Atlantic Airways lounges."
http://www.variety.com/article/VR1117970907.html?categoryid=1350&cs=1 (http://www.variety.com/article/VR1117970907.html?categoryid=1350&cs=1)

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Fantastix - 30.08.2007 klo 21:58:16
Dan Dare oli yksi nuoruuden suosikeista. Olin aivan myyty tähän sarjakuvaan. Dan Dare tai Dan Djärv niin kun häntä nimettiin ruotsissa oli mielestäni tiukempi kuin Flash Gordon.

Hauska asia oli että Dan Dare oli vähän samanlainen sankari kun avaruuden tosimiehet Jet-Ace Logan ja Rick Random. Nimittäin oikeita sankareita eikä mikään sukkahousunynny. Minulla on näitä sarjakuvalehtiä kotona tabloitlehtinä sekä 2 värisinä. Ihanaa täytyy kaivaa esin ja lukaista taas.

Päivä on pelastettu.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lönkka - 09.09.2007 klo 14:48:31
Lomalla tuli luettua uunituore Knockaboutin / Goshin julkaisema Rian Hughes -kokooma Yesterday's Tomorrows ja komian kirjan ehdottomasti parasta antia (onko ihme?) oli Grant Morrisonin kynäilemä noin 70 sivuinen Dare joka on upea dystopinen lopetus Dan Darelle. Sans ligne -tyylin kuvitus sopii stooriin kuin nenä päähän.

Valitettavasti tuhti alppari ei muuten enimmiltä osin sen kummemmin jaksanut innostaa.


Kaiketi tuo Dare on julkaistu Englannissa aiemminkin kokoomana ja jenkkilässä 90-luvun alussa Fantagraphics julkaisi sen neljänä lehtenä.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 09.09.2007 klo 15:53:37
Mulla on Dragon's Dreamin joskus 80-90-luvulla julkaisema kokoelma 50-luvun Darea. Hieno on kuvitus (Frank Hampson) tarinat nyt tietty vähän hupsuja.

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: AstroBoy - 16.09.2007 klo 02:35:00
Kiva!
Nämä uudet kirjat ovat hiukan pienempiä ja puolet ohuempia kuin vanhat järkäleet mutta eBayssä noilla vanhoilla järkäleillä on KOVAT hinnat (mutta tuntuvat hyviltä hyppysissä... on näitä helpompi lukeakin).
Näitä järkäleitä sai onneksi myös pehmytkantisina, muuten ei olisi ollut varaa ihan ensimmäiseen osaan.
Dan Dare on kirjoitettu suhteellisen hyvin ja erinomaisesti jos muistelee taannoista tv-sarjaa jossa laskeuduttiin Aurinkoon.
Morrisonin Dan Dare oli aika karua luettavaa... erinomainen tarina.
Otsikko: Dan Dare - Pilot of the Future radio minisarja
Kirjoitti: Heikki "VermeS" Heiska - 24.12.2007 klo 20:53:15
Dan Dare - Pilot of the Future
Disaster: Dan Dare embarks on a mission to Venus to save the world. Based on Frank Hampson's original creation.
http://www.bbc.co.uk/bbc7/listenagain/monday/rams/1800.ram
Seuraavat osat löytyvät muutama tunti klo 20.00 jälkeen täältä:
http://www.bbc.co.uk/bbc7/listenagain/tuesday/
http://www.bbc.co.uk/bbc7/listenagain/wednesday/
http://www.bbc.co.uk/bbc7/listenagain/thursday/
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lurker - 08.04.2010 klo 16:00:51
Paul Gravett kirjoittaa Frank Hampsonista:
The Man Who Drew Tomorrow. (http://www.paulgravett.com/index.php/articles/article/frank_hampson/)

Piirtäjällä näyttää olleen pienoismallit hahmoista ja aluksista pöydällä.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 08.04.2010 klo 16:13:56
Onko kukaan nähnyt tätä uusio- Dan Darea?
http://www.2000ad.nu/spacefleet/virgin/
http://bearalley.blogspot.com/2008/08/dan-dare-and-virgin-comics-final.html


Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: tertsi - 08.04.2010 klo 16:20:22
Piirtäjällä näyttää olleen pienoismallit hahmoista ja aluksista pöydällä.
Helpottaa piirtämistä valtavasti, kun ei
tarvitse arvailla, että miltäs se tähtilaiva
näyttäkään juuri tästä perspektiivistä.

Vielä jos valokuvaa alukset, niin voi
piirtää valopöydällä suoraan läpi.

Viisas pääsee vähemmällä.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: sarja - 08.04.2010 klo 16:52:28
Kannattaa  vilkaista  uusinta  Mustanaamio - lehteä  siinä  on Dan  Darea   mustavalkoisena  versiona.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: pertti jarla - 08.04.2010 klo 17:12:44
Onko kukaan nähnyt tätä uusio- Dan Darea?
http://www.2000ad.nu/spacefleet/virgin/
http://bearalley.blogspot.com/2008/08/dan-dare-and-virgin-comics-final.html

Nuohan saavat Hampsonin piirrokset näyttämään entistäkin paremmin tehdyiltä ja eloisammilta! Hirveää jäykistelyä, miten voi räjähdyksetkin piirtää noin staattisesti.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 08.04.2010 klo 21:15:31
Nuohan saavat Hampsonin piirrokset näyttämään entistäkin paremmin tehdyiltä ja eloisammilta! Hirveää jäykistelyä, miten voi räjähdyksetkin piirtää noin staattisesti.

Niin, ajatteles sitä, että 60 vuotta vanhat ovat dynaamisempia ja elävämpiä!

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Curtvile - 08.04.2010 klo 21:24:50
Onko kukaan nähnyt tätä uusio- Dan Darea?
http://www.2000ad.nu/spacefleet/virgin/
http://bearalley.blogspot.com/2008/08/dan-dare-and-virgin-comics-final.html


On.
Erskine piirtää hyvää, jos kohta teknistä jälkeä. Ennisin tarina sitten taas pieksää kilpailijansa ja aikuistaa hyvällä tavoin Dan Darea: pilkkaamatta, parodioimatta.

kannattaa lukea
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 16.04.2010 klo 09:34:48
"Branson has been such a fan over the years, he's displayed artwork from the Dare comic series in Virgin Atlantic Airways lounges."
Itse muistan ihailleeni Hampsonin Dare-originaaleja Lontoon teknillisessä museossa. Niitä roikkui muutama kappale siellä seinällä oikean avaruusteknologian seassa. Tiedä häntä ovatko vieläkin näytillä, aikaa tästä havainnosta on n. 10 tai 20 vuotta?

Erskine piirtää hyvää, jos kohta teknistä jälkeä. Ennisin tarina sitten taas pieksää kilpailijansa ja aikuistaa hyvällä tavoin Dan Darea: pilkkaamatta, parodioimatta.
Dan Daren viehätys perustuu nimen omaan loistavaan garfiikkaan ja kauniiseen värimaailmaan. Tuotahan julkaisi meillä yksivärisenä Peitsi lehti -60 luvulla.

Ihan tätä uutuutta näkemättä voisi sanoa, että hahmon voi kyllä siirtää, mutta jos meinaa onnistua niin pitää tosiaan tulkita ja kehittää miltei kaikki uudelleen. Sen verran on tiede ja sarjakuvakerronta ja ihmiset muuttuneet 50 vuodessa.  :)
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 16.04.2010 klo 09:55:57
Alkuperäisen Dan Daren viehätys (nykykatsannossa) perustuu em. kauniin värimaailman ja grafiikan lisäksi komealle designille, mutta myös hupsun vanhahtaville asenteille, ikään kuin britti-imperiumi olisi jatkanut 1800-luvun lopun ja 1900-luvun alun suuruuttaan 2000-luvulle. Piippu suussa ja stiff upper lip -asenteella avaruuteen, gingin chap old boy and toodeloo...
Mitenkähän brittilukijat tuon aikanaan tuoreeltaan ottivat vastaan?

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 16.04.2010 klo 16:02:15
Mitenkähän brittilukijat tuon aikanaan tuoreeltaan ottivat vastaan?
Innoissaan. Ainakin pojat joille se oli suunnattu. (kyselin tätä itse asiassa kerran yhdeltä kaverilta). Eiköhän tuo ilmestynyt muutaman sivun jakso per viikko, ja niitä sitten jännittäen odotettiin. Sehän oli aikaa kun televisiokin oli vielä kodeissa sangen eksoottinen ja harvinainen ilmestys. Tuohon aikaa sarjakuva pystyi tarjoamaan paremmat erikoistehosteet kuin mikään muu media. Aika oleellinen juttu tässä lajityypissä.  Minkä verran sitä lienee sitten aikuiset lukeneet, tuskin paljoakaan?

Mutta eikös se ollut myös aikaa kun britti-imperiumi oli hajoamassa tai oikeastaan jo hajonnut? Jonkinlainen joutsenlaulu siis. Toisaalta muutkin vastaavat sarjat, Rick Randomit ja Jet Ace Loganit hellivät tuolloin sitä samaa vailla todellisia perusteita olevaa tulevaisuuden suurvaltamielikuvaa. Vähän Tämän jälkeen, 60-luvun lopulla 70-luvun alussa tuli sitten YK ja sitä heijasteleva Star Trek.  :)
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 16.04.2010 klo 16:16:25
Mutta eikös se ollut myös aikaa kun britti-imperiumi oli hajoamassa tai oikeastaan jo hajonnut?

Sitäpä juuri. Rippeistä pideltiin kiinni ja sarjakuvissa jaksettiin vielä unelmoida ajasta jota ei ollut eikä tullut.  :P

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 25.04.2010 klo 18:18:59
Tämmöstäkin on ollu.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lurker - 02.08.2010 klo 10:25:53
Spaceship Away! näyttää upealta julkaisulta.
http://spaceshipaway.org.uk/summaries/issue-21.htm

Dan Daren lisäksi se sisältää mm. Garthia!

Aviisi tuntuu suorastaan rypevän brittisarjisnostalgiassa... ja Dan Dare on niin ryhdikäs sankari.

Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 22.06.2015 klo 14:17:58
Frank Hampson piirsi itselleen eri asioista ja henkilöhahmoista tarkat referenssikuvat (https://frankhampsonartwork.co.uk/EagleReferenceBoards.html) ja väsäsipä joitain pienoismallejakin. Katso kuvat!  ;D

Timo

Edit (16.6.2020): korjattu linkki.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Toni - 16.06.2020 klo 20:45:10
On vaikea kuvitella, että kukaan jaksaisi lukea netin kautta artikkelia, joka vie painetussa Tähtivaeltajassa 24 sivua. Halusin kuitenkin tuoda myös netin kautta esiin vanhojen Dan Dare -sarjakuvien mahtavuuden. Onhan kyseessä kuitenkin kaikkien aikojen tärkein brittiläinen tieteissarjakuva – josta ei ole Suomessa edes pahemmin kirjoiteltu.

Niinpä päätin heittää Tähtivaeltajablogiin artikkelin kaksi ensimmäistä sivua, joista saanee jo jonkinlaisen käsityksen Dan Daren merkityksestä. Kuvitukseksi valitsin pääosin ruutuja, joita ei painetussa lehdessä nähty, joten näin postaus tarjoaa jotain uutta myös lehden vakilukijoille.

https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/ (https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/)

Dan Dare rulaa!
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lurker - 16.06.2020 klo 21:48:41
On vaikea kuvitella, että kukaan jaksaisi lukea netin kautta artikkelia, joka vie painetussa Tähtivaeltajassa 24 sivua.--

https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/ (https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/)

Dan Dare rulaa!

Ihan kevyesti jaksaisi, tästä aiheesta!
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: echramath - 17.06.2020 klo 09:58:53
No, onhan sitä pitempiäkin tekstejä luettu sillä tapaa, mutta toisaalta paperivaeltajakin kolistelee postiluukussa kuin pahempikin haastemies.

Omituista sinällään, että Titan Booksin nettisivuilla mainitut kaikki Dan Daret -kokoelmat, joita tuupattiin ulos 00-vuosikymmenen puolella, on aikaa sitten myyty loppuun, mutta sen sijaan Dan Dare: Complete Collection Volume 1: The Venus Campaign, sisältäen Voyage to Venus kokonaisuudessaan ja The Red Moon Mystery, on myynnissä... mutta Titanin sivuilta sitä ei löydy? Eikö web3.0 kannata päivittää enää edes omia nettisivujaan?

Koska tilasin kuitenkin Book Depositorysta, oletan sieltä tulevan kuvauksen mukaisen teoksen.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Toni - 17.06.2020 klo 19:40:46
Kiva, että Dare-juttu kiinnostaa!

On ollut aikamoisen pitkä proggis tämän artikkelin kanssa. Alkuun tuo piti tehdä jo kymmenen vuotta sitten, jolloin keräsin juttua varten jo aika paljon pohjamatskuja. Missään vaiheessa ei kuitenkaan löytynyt aikaa syventyä hommaan tosissaan.

Toisaalta oli hyväkin, että juttu myöhästyi alkuperäisestä aikataulusta, sillä viimeisen kymmenen vuoden aikana ehti ilmestyä rutkasti lisää materiaaleja, joita ilman artikkelista olisi tullut paljon köyhempi.

Nyt tuon tekemiseen, eli matskujen lukemiseen ja tutkimiseen, kirjoittamiseen ja tekstin editointiin sekä kuvamatskujen valintaan ja skannaukseen meni aika tasan tarkkaan yli kolmen kuukauden kaikki työtunnit. Mutta onpahan vihdoin valmis ja tehty!
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 17.06.2020 klo 21:24:38
Suuren työn huomaa. Mahtavan informatiivinen artikkeli kerta kaikkiaan!
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: sihvonen - 30.06.2020 klo 11:37:21
On vaikea kuvitella, että kukaan jaksaisi lukea netin kautta artikkelia, joka vie painetussa Tähtivaeltajassa 24 sivua. Halusin kuitenkin tuoda myös netin kautta esiin vanhojen Dan Dare -sarjakuvien mahtavuuden. Onhan kyseessä kuitenkin kaikkien aikojen tärkein brittiläinen tieteissarjakuva – josta ei ole Suomessa edes pahemmin kirjoiteltu.

Niinpä päätin heittää Tähtivaeltajablogiin artikkelin kaksi ensimmäistä sivua, joista saanee jo jonkinlaisen käsityksen Dan Daren merkityksestä. Kuvitukseksi valitsin pääosin ruutuja, joita ei painetussa lehdessä nähty, joten näin postaus tarjoaa jotain uutta myös lehden vakilukijoille.

https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/ (https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/)

Dan Dare rulaa!

Tähtivaeltajan Dan Dare -artikkeli oli todella räjäyttävä! Kun Darea ei juurikaan ole julkaistu Suomessa niin tällainen mittava läpileikkaus hahmon vaiheista oli erityisen mielenkiintoinen. Nyt on helpompi artikkelin perusteella miettiä mitkä kokoelmakirjat olisi hyvä hommata tutustuakseen hahmoon.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lurker - 13.05.2023 klo 17:51:13
Dan Dare: leukaperät kuin veneen tuhto!

(https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8844.0;attach=43767;image)
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lurker - 31.03.2025 klo 09:34:52
Nastasarjojen paluu!

Dan Dare – Avaruuspilotti: Purppurakuolema Jalavalta syksyllä 2025! 🚀

https://www.facebook.com/share/p/1FHDx7BKk8/?mibextid=wwXIfr (https://www.facebook.com/share/p/1FHDx7BKk8/?mibextid=wwXIfr)

Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lurker - 07.08.2025 klo 18:44:29
Nastasarjojen paluu!

Dan Dare – Avaruuspilotti: Purppurakuolema Jalavalta syksyllä 2025! 🚀

https://www.facebook.com/share/p/1FHDx7BKk8/?mibextid=wwXIfr (https://www.facebook.com/share/p/1FHDx7BKk8/?mibextid=wwXIfr)

Nyt jo ennakkotilattavissa.

https://arthouse.fi/sivu/tuote/avaruuspilotti-dan-dare-purppurakuolema/5306087

Dan Dare on yksi Britannian rakastetuimmista avaruussankareista - rohkea ja oikeudenmukainen lentäjä, joka puolustaa Maata ja koko aurinkokuntaa pahuudelta.

Purppurakuolemassa avaruuslentoja häiritään ja aluksia katoaa - niiden joukossa myös avaruuslaivaston ylipäällikköä Sir Hubertia kuljettanut alus. Dan kumppaneineen lähtee etsimään päällikköään ja syytä oudoille tapahtumille. Matkallaan he kohtaavat rauhanomaisia kosmobeja, jotka pakenevat sotaisaa vesikansaa, pescodeja. Pian selviää, että pescodeilla on tappava ase, purppurakuolema - ja heidän seuraava kohteensa on Maa!

Onnistuuko Dan Dare estämään hyökkäyksen?

Dan Dare on scifi-sankari, jonka tarinat ovat täynnä toimintaa, jännitystä ja huumoria. Purppurakuolema-tarina julkaistiin ensimmäisen kerran brittiläisessä Eagle-sarjakuvalehdessä vuonna 1958.


(https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8844.0;attach=45696;image)
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: jussih - 07.08.2025 klo 20:24:14
Eli tätä ei oo aiemmin suomeksi julkaistu...?
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 08.08.2025 klo 21:07:14
Eli tätä ei oo aiemmin suomeksi julkaistu...?

Tietääkseni ei ole, koska Nastasarjoissahan julkaistiin tarina "Operaatio Ajanmurtaja" (Operation Time Trap), joka oli Keith Watsonin taiteilema. Jalavan albumissa on alkuperäinen piirtäjä Hampson. Mustiksissa nähtiin lyhyt "Operaatio Q3". En tiedä muita Dan Daren julkaisupaikkoja suomeksi.
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 09.08.2025 klo 12:22:04
Tarkistuksen jälkeen pitääpä laittaa pari täydennystä: näköjään Kvaakin arvostelussa (https://www.kvaak.fi/pelkoa-ja-inhoa-avaruudessa/) mainitaan, että Dan Dare ilmestyi myös Peitsi-lehdessä.

Ja näköjään Jalavan albumi mainitsee kansiteksteissään Hampsonin ohella Don Harleyn, joka sai nimensä sarjaan ennen Watsonia. Molemmat olivat aiemmin työskennelleet Hampsonin avustajina.

Mustanaamiossa julkaistu lyhyt tarina ”Operaatio Q3” on alun perin ”Operation Moss” Eagle Annual 8:ssa vuodelta 1958. Sivutaitto on muutettu ja värit poistettu Mustikseen. Piirtäjinä ovat Hampson ja Harley. Se siis on samalta vuodelta kuin Jalavan tuleva Purppurakuolema-seikkailu.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 11.08.2025 klo 20:07:14
Kvaakin edellä linkatussa arvostelussa mainittiin, että "Dan Dare ilmestyi Suomessa mustavalkoisena Peitsi-lehdessä vuosina 1957-1965 ... "

Onko kenelläkään tarkempaa tietoa Peitsi-lehdessä julkaistuista Dan Dare -tarinoista? Ja ilmestyikö niitä todellakin noin monen vuoden ajan?

ESC:n sivuilla (https://www.esc-ape.net/scifi/dandare.html) vuodet ovat toiset:
Nastasarjojen lisäksi Peitsi lehdessä oli 5-1962...5-1965 Darea kaksi mustavalkoista sivua kerrallaan.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 11.08.2025 klo 22:04:46
En tiedä Peitsen sarjakuvista mitään ja minullekin oli uutta, että Dan Dare on seikkailut lehdessä, mutta uskon, että Kvaakin käyttäjä Raudalla on tuolla oikeat tiedot. Maanpuolustajien lehti (kas kun ei Maan puolustajien, kun kerran Dan Dare on mukana!) Peitsi näkyy ilmestyneen juuri vuosina 1957–65.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 12.08.2025 klo 10:57:37
Aiemmin mainitussa pitkässä Tähtivaeltajan artikkelissa (TV 2/2020) on aukeaman verran Daren suomijulkaisuista. Sen mukaan Peitsi 5/1962 ei olisi sisätänyt Darea, seuraava numero jo kylläkin.  Ja julkaistut tarinat olivat The Solid Space Mystery sekä The Platinum Planet. Kaikkiaan Peitsi olisi julkaissut Dan Darea noin 70 sivua, mutta koska tuolloin vietettiin koronakevättä eikä Toni päässyt kirjastoon tarkistamaan asiaa.

Kyllähän Dan Dare oli pitkään brittilän massiivisin sarjakuvahahmo, nyttemmin Dredd on ajanut ohi. Jopa 2000AD -lehden käynnistyksessä luotettiin vielä hahmon vetovoimaan. Piirtäjinä tuolloin olivat Belardinelli (https://en.wikipedia.org/wiki/Massimo_Belardinelli), joka tekikin komeaa jälkeä. Bollandkin hieman verrytteli hahmon parissa, mutta aika oli jo tuolloin -70 luvun lopulla jo ajanut ohi Daren jäykkähuulimeiningistä. Aika nopeasti Dare pudotettiin kokonaan pois 2000AD:n rosterista. Toki hahmoa on lämmitelty sen jälkeenkin, kuten ketjussa mainittiin, mutta alkuperäisen tasolle on mahdoton yltää.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 12.08.2025 klo 18:52:29
Mainiota tietoa Tonilla ja Reimalla! Hyvä kun sarjan aiemmin suomeksi julkaistut seikkailut selvisivät, ja toivottavasti tieto ehti mennä Jalavan albumin mahdolliseen artikkeliin.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 17.08.2025 klo 20:48:01
Fumetto Mania Factoryssa on aivan erinomainen kuusiosainen artikkelisarja Dan Daresta ja erityisesti hahmon luojasta, Frank Hampsonista.
Tarina ei ole lopussa kovinkaan kaunis... kohtalo koetteli, ja todella kovaa.

Linkki on sarjan kuudenteen osaa, koska siitä löytävät suorat linkit aiempiin artikkeleihin.

https://www.fumettomaniafactory.net/special-project-dan-dare-dan-e-frank-two-british-heroes-part-6-bibliography-by-gsherwood/ (https://www.fumettomaniafactory.net/special-project-dan-dare-dan-e-frank-two-british-heroes-part-6-bibliography-by-gsherwood/)

Sekä Jeff Hawken että Dan Daren osalta on sanottava, että Italiassa on ymmärretty näiden brittisarjakuvien arvo ja merkitys huomattavasti ennen muita.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Petri Aarnio - 13.09.2025 klo 12:59:24
Dan Dare: Purppurakuolema ostettavissa verkko- sekä valistuneista kirja- ja sarjakuvakaupoista. Ei kuitenkaan Libriconista.
https://arthouse.fi/…/avaruuspilotti-dan-dare…/5306087 (https://arthouse.fi/…/avaruuspilotti-dan-dare…/5306087)


 
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 03.10.2025 klo 22:59:27
Sain Dan Daren käsiini. Jostain syystä minulle oli yllätys, että albumi on värillinen. En olettanut sitä, mutta se oli hyvä yllätys. Painoasu näyttää mainiolta.

Oheisartikkeli on nautittavan hieno, mutta harmillisesti se ei tunne Dan Daren esiintymistä Peitsi-lehdessä, vaan väittää sarjan ensiesiintymisen Suomessa tapahtuneen Nastasarjoissa.

Rupean lukemaan albumia!
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 05.10.2025 klo 17:36:12
Jalavan uusi Dan Dare noteerataan Britannissa, avaruuspilotin syntysijoilla.

downthetubes.net: Dan Dare returns to Finland (https://downthetubes.net/dan-dare-returns-to-finland/)
"Considerable effort has been made to restore the colour to bring the pages closer to their original look, the work of graphic artist Anniina Tynkkynen."

Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 07.10.2025 klo 12:06:19
Jalavan uusi Dan Dare noteerataan Britannissa, avaruuspilotin syntysijoilla.

downthetubes.net: Dan Dare returns to Finland (https://downthetubes.net/dan-dare-returns-to-finland/)
"Considerable effort has been made to restore the colour to bring the pages closer to their original look, the work of graphic artist Anniina Tynkkynen."

Tulipa tuossa tuumittua, että jos Dan Dare olisi ilmestynyt Belgiassa Spirou- tai Tintin -lehdessä jatkotarinoina ja jokainen seikkailu olisi sen jälkeen toimitettu albumimuotoon, tarvittaessa kaksiosaisiksi tarinoiksi, ne olisivat jääneet elämään sarjakuvan klassikkoina siinä missä vaikka Blake & Mortimerit. Brittiläisen Dan Daren huippuunsa studiossa työstetty taiteellinen laatu mielestäni jopa ylitti (!) mannermaan parhaiden sarjakuvien tason! Mutta historiaa ei voi muuttaa. Dan Dare jäi formaattinsa vangiksi ja unohtui osin sen takia.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 07.10.2025 klo 13:39:51
jokainen seikkailu olisi sen jälkeen toimitettu albumimuotoon, tarvittaessa kaksiosaisiksi tarinoiksi, ne olisivat jääneet elämään sarjakuvan klassikkoina
Tämähän on aika yleistä brittisarjakuvassa. Jostain syystä esim. Jet-Ace Logania ja Mytekiä (King Kong) on muokattu ja julkaistu meillä kirjamuodossa. Ne eivät vain tasoltaa yllä lähellekään Dan Darea. Syynä muokkaamattomuuteen saattaa olla paitsi lähtömaan ja sen jakelijoiden suhde Suomeen, myös Daren piirrostekniikka. Tintti esimerkiksi oli huomattavasti helpommin muokattavissa ja albumituotanto tähtäsi suoraan ja ensisijaisesti omalle kielialueelle. Sarjakuva ei myöskään Iso-Britanniassa koskaan noussut (ehkä syystä) yhtä arvostetuksi kulttuuriksi kuin kanaalin toisella puolen.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 07.10.2025 klo 17:40:37
Tämähän on aika yleistä brittisarjakuvassa. Jostain syystä esim. Jet-Ace Logania ja Mytekiä (King Kong) on muokattu ja julkaistu meillä kirjamuodossa. Ne eivät vain tasoltaa yllä lähellekään Dan Darea. Syynä muokkaamattomuuteen saattaa olla paitsi lähtömaan ja sen jakelijoiden suhde Suomeen, myös Daren piirrostekniikka. Tintti esimerkiksi oli huomattavasti helpommin muokattavissa ja albumituotanto tähtäsi suoraan ja ensisijaisesti omalle kielialueelle. Sarjakuva ei myöskään Iso-Britanniassa koskaan noussut (ehkä syystä) yhtä arvostetuksi kulttuuriksi kuin kanaalin toisella puolen.

Niinpä. Briteissä ei syntynyt albumikulttuuria, joka mantereella on pitänyt sarjakuvaklassikot elossa vuosikymmeniä ja tuoneet niille myös arvostusta osana kirjallista kulttuuria. Vuosikirjat, annuals, olivat toki suosittuja ja niiden keräily on suosittua.

Ja kuten täällä on jo keskusteltu, Mytekit mutatoitiin Ranskanmaalla pokkareiksi.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Curtvile - 09.10.2025 klo 10:33:04
Itae väittäisin että sivuatte totuutta.
On, brittiläinen sarjakuvakulttuuri on erilainen kuin BDalue. Ja sitten saksankielinen vyöhyke on omanlaisensa kuin myös latinalainen ja erikseen vielä Italia.
Dan Daret ovat lehtipohjaisen kulttuurin tulos Viz, Eagle joiden funktio on eri. Sarjakuva ei ole osa etabiloitunutta kirjallisuuden arvostettua kenttää vaan osa arkea.
Toki Dan Dare on yhä enemmän koti, kirkko, isänmaa tai siis imperiumi, kuningas, partio ollen Eaglen peruja eikä sukua 2000ADlle mutta rakenne on eri.
Monelle mangan ja ranskalais-belgialaisen kulttuurin albumikeskeisyys ovat avaimia . Tämä on tietenkin aivan totta. Se vain unohtaa että lukkoja on monenlaisia.
Brittiläinen lehtikulttuuri johtuu osittain entisen siirtomaansa lehtikulttuurista ja sen verrattaisesta edullisuudesta muinoin. Asioihin kun vaikuttavat ulkosarjakuvalliset seikat myös, halusi tai ei.

Dan Dare oli ja on (sikäli kun pätee) yritys ylevöittää pulp-henkistä tarjontaa ja antaa "tervehenkisempi" vaihtoehto tarjoten silti seikkailuja.
Sillä täysin kuvitteellisella X/Y -akselistolla kun on Dan Dare, Jeff Hawke, Jet-Ace Logan, Garth, Judge Dredd, Nemesis the Warlock ja useampi muu 2000ADn sekä Actionin hengentuote. Kaikki scifiä ( ja kas en maininnut Doctor Who:ta enkä lukuisia Marvel UKn sarjoja) mutta ei mitenkään erityisen samoilla ideologisilla linjoilla kulkevaa.
Aikoinaan Sarjainfossa huomioitiin kuinka Judge Dredd omasi Dan Dare tyylisen avaruuskypärän ja valitteli miten roisi fasisti on pistänyt tuon puhtoisen sankarin sädeaseella kylmäksi

Omaan makuun 2000AD on paljon enemmän kuin Dan Dare ja korkeajännitys mutta hyvä että valikoimaa pidetään yllä. Dan Dare ja Jeff Hawke ovat kuitenkin omien havaintojen ( myönnetään ympäristön värittämien) perusteella aavistuksen heikommin tunnettuja kuin Judge Dredd. Se onko kyse Dreddin asenteesta vai saamista Jalavan albumeista, parista elokuvasta ( joista vain Dredd on katsottava) vai siitä että sai kahteen otteeseen lehtijulkaisun ja laajemman levikin on kokonaan toinen keskustelu.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 09.10.2025 klo 14:00:34
Dan Daret ovat lehtipohjaisen kulttuurin tulos Viz, Eagle joiden funktio on eri. Sarjakuva ei ole osa etabiloitunutta kirjallisuuden arvostettua kenttää vaan osa arkea.
Toki Dan Dare on yhä enemmän koti, kirkko, isänmaa tai siis imperiumi, kuningas, partio ollen Eaglen peruja eikä sukua 2000ADlle mutta rakenne on eri.
Myös Tintti oli koti, kirkko ja isänmaa -henkinen. Ja BD-alueen sarjat ja tekijät kasvoivat kaikki kukoistukseensa nimen omaan lastenlehdissä. Itse asiassa meininki oli samaa myös Japanissa ja USA:ssa. Lehdet olivat halpaa kertakulutushubaa, johon kakaroilla oli varaa.

Darehan oli lähes pari vuosikymmentä valtava ilmiö. Sen takia sitä kaavailtiin myös 2000AD:n johtotähdeksi. Belardinin graffa oli kyllä mahtavaa ja nähtiinhän siellä myös Bollandin ja Gary Leachin kynän jälkeä, mutta juonet oli hieman köpöisiä, sukua vaikkapa -60 luvun Star Trekille. -70 luvun loppu oli kuitenkin kulttuurisesti jo aivan eri planeetalta kuin sodan jälkeinen aika. Ja tuon ajan teinit jo seuraavaa sukupolvea. Tähän saumaan Dredd iski.

Monelle mangan ja ranskalais-belgialaisen kulttuurin albumikeskeisyys ovat avaimia . Tämä on tietenkin aivan totta. Se vain unohtaa että lukkoja on monenlaisia.
Brittiläinen lehtikulttuuri johtuu osittain entisen siirtomaansa lehtikulttuurista ja sen verrattaisesta edullisuudesta muinoin. Asioihin kun vaikuttavat ulkosarjakuvalliset seikat myös, halusi tai ei.
En ihan ymmärrä mitä tarkoitat tuolla. Mutta BD:n invaasio Suomeen -70-luvun alussa oli kyllä mielenkiintoinen. Ruutu ja Non Stop menestyivät suht hyvin (Raketti -lehteä unohtamatta), mutta samaan aikaan esimerkiksi Sanoma puski kunnon panoksilla Asterixit tänne nimen omaan albumi-muodossa. Oisko tilaamiseen perustuvien sarjakuvalehtien lanseeraaminen ollut sitten liian kallista BD-matskun kanssa. Samaan aikaan kuitenkin Williams täytti markkinaa lähinnä halvalla tuuballa.

Aikoinaan Sarjainfossa huomioitiin kuinka Judge Dredd omasi Dan Dare tyylisen avaruuskypärän ja valitteli miten roisi fasisti on pistänyt tuon puhtoisen sankarin sädeaseella kylmäksi
Taisi olla Murtosaaren varsin kepein tiedoin heittämä plagiaattisyytös tuo.
Brittilän scifiin liittyen olen hiljakkoin oppinut, että myös erilaiset robottisarjat olivat yhteen aikaan kovassa huudossa. Tai ainakin niitä tyrkytettiin paljon. Lionissa ilmestynyt Archie (robotti) sai lukuisia jäljittelijöitä. Robotille sallittiin hieman rajumpia juttuja kuin mitä sisäsiistissä Daressa oli nähty. Ja siitä oli sitten helpompi räjäyttää Thatcherin ajan pankki Dreddillä. Toki myös Rautanyrkki oli tärkeä edelläkävijä.

Omaan makuun 2000AD on paljon enemmän kuin Dan Dare ja korkeajännitys mutta hyvä että valikoimaa pidetään yllä.
Joo, Dare on aikoja sitten kuollut reliikki. Hampsonin ja kumppaneiden taidetta toki sopii perustellusti ihailla edelleen. Vähän samaan tyyliin kuin jotain Roddenberryn Myrskylinnut animaatioita. Toki Dreddikin taitaa hieman polkea paikallaan, mutta toisaalta se on maailmanpolitiikka katsoessa nyt ehkä ajankohtaisempi kuin koskaan.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Curtvile - 09.10.2025 klo 14:43:13

En ihan ymmärrä mitä tarkoitat tuolla. Mutta BD:n invaasio Suomeen -70-luvun alussa oli kyllä mielenkiintoinen. Ruutu ja Non Stop menestyivät suht hyvin (Raketti -lehteä unohtamatta), mutta samaan aikaan esimerkiksi Sanoma puski kunnon panoksilla Asterixit tänne nimen omaan albumi-muodossa. Oisko tilaamiseen perustuvien sarjakuvalehtien lanseeraaminen ollut sitten liian kallista BD-matskun kanssa. Samaan aikaan kuitenkin Williams täytti markkinaa lähinnä halvalla tuuballa.

Että paitsi että on muitakin tapoja luoda sarjakuvakulttuuri kuin ranskis albumit tai tankobonit. Ja ulkosarjakuvallisuus on juuri se, kulttuuri-ja muu historia.
Mainitsemasi 1970-luku oli juurikin sarjakuvan osalta pyrkimys "länsimaistaa" koska ja toisaalta sarjakuva nähtiin pitkälti juuri " halpana roskana, lähinnä lapsille" jonka painolasti molempiin suuntiin on vieläkin maksussa kulttuurisesti.
Klassinen yhden myrkky on toisen herkku ja rappiotaidetta on usein myöhemmin arvostettu ja moni aikansa kriittistä suosiota nauttinut on painunut, usein syystäkin, unohduksiin.
Tintin koti, kirkko ja isänmaa linja sekin piti pienen tauon ulkosarjakuvallisista syistä 1940-luvun lopulla.


Taisi olla Murtosaaren varsin kepein tiedoin heittämä plagiaattisyytös tuo.


Itse olen aina ja yhä nähnyt siinä vain tahallisesti nk suomettumisen kautta tietoisesti väärinymmärretyn homagen.
2000AD kuitenkin elää brittiläisessä sarjakuvan ekosysteemissä ja ihan tietoisesti knoppailee suurin piirtein samalla hienovaraisuudella kuin allekirjoittanut.
Varmasti mukana myös markkinointi tietoisesti siinä kuin hatunnostokin.
Silloin 1989-luvulla lapset meni usein pesuveden mukana eritoten jos "uusi" (silloin kylläkin) kustantamo rienaa Thatcheria JA on vakuuttunut että Neuvostoliitto on pahan valtakunta ( ja Yhdysvallat myös , mutta satiirisen sisällön lukeminen on aina ollut haaste yleisesti yhteiskunnalle)
Vrt Verhoevenin Starship Troopers jota pidettiin fasismin korkeaveisuuna julkaisuajankohtana ja yhä nykyäänkin osalta se satiiri on mennyt kokonaan ohi ja yli hilserajan.

Itse muistan pitäneeni noin kymmenkunta vuotta sitten noin muistin varaisesti tulleesta Garth Ennisin käsikirjoittamasta Dan Daresta. Sen moraalisesti harmaat sävyt eivät toki hahmon klassisille faneille, ehkä, maistu mutta senhän "reliikki" vaatisi, elämisen hetkessä ja ajassa.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Veli Loponen - 09.10.2025 klo 22:01:52
Joo, Dare on aikoja sitten kuollut reliikki.
Ei nyt sentään. Ihan meidän päiviimme eli 2020-luvulle saakka on Dan Dare saanut seikkailujaan julki. Mutta onhan nää seikkaulut tosiaan aika vähissä.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 10.10.2025 klo 19:17:13
Että paitsi että on muitakin tapoja luoda sarjakuvakulttuuri kuin ranskis albumit tai tankobonit. Ja ulkosarjakuvallisuus on juuri se, kulttuuri-ja muu historia.
Japanissa on ollut näihin päiviin asti kulttuuri jossa sarjat julkaistaan ensin lehdissä ja kootaan sitten "albumeiksi". U.K.:ssa ja U.S.A:ssa perinteisesti kustantajat katsoivat että kokoomat eivät yleisöä kiinnostaisi.

Ei nyt sentään. Ihan meidän päiviimme eli 2020-luvulle saakka on Dan Dare saanut seikkailujaan julki. Mutta onhan nää seikkaulut tosiaan aika vähissä.
Kärjistin toki, mutta minusta nämä 60-luvun jälkeiset julkaisut ovat lähinnä sitä, että Darea on syystä tai toisesta yritetty puoliväkisin tuoda haudan takaa elävien kirjoihin. Siinä  (kaupallisesti) onnistumatta. (Olen tosiaan nähnyt vain 2000AD:n 70-luvun lopun yrityksen.)

Oisko niin että Daren maailmaa ei lopulta ehditty kovin pitkälle kehitellä? Hampsonin studioiden tuottama siivumäärä on kuitenkin aika maltillinen. Lähempänä sitä Tinttiä. Eikö siellä stooreissa lähinnä muutamat vakipahikset pyörineet? Lore jäi siis aika ohkaiseksi.
Ainakin nyt verrattuna Dreddiin, jonka maailma on venynyt ja paukkunut vähän joka suuntaan ja genreen. Vakkaripahiksia ja sivuhenkilöitä on aika monta ja lisäksi tuomarien maailmalle löytyy kirjoitettuna yli satavuotinen historia. Dare onkin tässä mielessä paljon realistisempi sarja. Päähenkilö on vähemmän supersankari eikä vaikkapa yliluonnollisille tapahtumille taida olla uhrattu juurikaan ruutuaikaa.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: sarja - 12.10.2025 klo 23:30:19
Nyt pystyn lukemaan Dan Daren kokonaisuutena. Sarjakuvalehti-Nastasarjat julkaisi Dan Darea päälikannessaan. Se kuitenkin edellytti, että omistaa useamman numeron lehteä voidakseen lukea koko tarinan.
Nyt se on mahdollista. Pääsen tutustumaan Dan Dareen kunnolla.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 27.10.2025 klo 12:42:57
Aikoinaan Sarjainfossa huomioitiin kuinka Judge Dredd omasi Dan Dare tyylisen avaruuskypärän ja valitteli miten roisi fasisti on pistänyt tuon puhtoisen sankarin sädeaseella kylmäksi
Hyvin muistettu. Piti ihan kaivaa tämä esiin Lurkeria varten. Näkee, että miten niin Dreddin kypärä muistutti Daren kypärää. (Tämä nousi vielä esiin Kirjamessuilla.) Tuo Dredd kopio on ekasta tai tokasta suomessa ilmestyneestä Lehtimiesten kustantamasta lehdestä. Sarjainfo 4/1984 on lähde. Ja väitän, että kyse oli nimen omaan kunnianosoituksesta.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 27.10.2025 klo 15:33:02
Hyvin muistettu. Piti ihan kaivaa tämä esiin Lurkeria varten. Näkee, että miten niin Dreddin kypärä muistutti Daren kypärää. (Tämä nousi vielä esiin Kirjamessuilla.) Tuo Dredd kopio on ekasta tai tokasta suomessa ilmestyneestä Lehtimiesten kustantamasta lehdestä. Sarjainfo 4/1984 on lähde. Ja väitän, että kyse oli nimen omaan kunnianosoituksesta.


Tästä keskustelin vielä tilaisuuden jälkeen hiukan "loukkaantuneen" Dredd-fanin kanssa. Se vissi ja tärkein ero on, että Daren silmät näkyvät, Dreddin ei.


Höh, nyt vasta tajusin että herrojen nimetkin muistuttavat toisiaan: Dare --> Dredd. Tarkoituksellista?
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 27.10.2025 klo 17:17:56
Tästä keskustelin vielä tilaisuuden jälkeen hiukan "loukkaantuneen" Dredd-fanin kanssa. Se vissi ja tärkein ero on, että Daren silmät näkyvät, Dreddin ei.
Tosiaan tuo kypärä on ollut Dreddillä vain hyvin pikaisesti siinä varhaisessa Bollandin piirtämässä kuu-jaksossa, eli ruudussa jota Murtsi lainasi. Muuten en hahmota että hahmoilla, tai niiden kypärillä olisi juuri mitään yhteistä. Toki silmänvinkkauksia Daren suuntaan voi olla kylvetty jonnekin vaikkapa liittyen ajoneuvoihin tai raketteihin. Enkä ihmettelisi vaikka jossain jaksossa puhuttaisiin jostain Frank Hampson -korttelista. Esim. Charlton Heston -blockihan on alkupään tarinoissa hyvin esillä ja sarjan tekijöidien nimiä on vilahdellut sarjan maailmassa (Tuomari Gibson ja Tom Frame -block tulee nyt ekana mieleen).

Höh, nyt vasta tajusin että herrojen nimetkin muistuttavat toisiaan: Dare --> Dredd. Tarkoituksellista?
Mielestäni ei. Wikipediassa on jotain ihme juttua siitä että Dreddin piti aluksi olla mustaihoinen (linkki viitteeseen puuttu). Itse muistan lukeneeni jotakin, että Dredd -nimen Mills tai Wagner oli keksinyt jo aiemmin ja hahmon olemus, luonne, maailma ja ulkonäkö on keksitty vasta myöhemmin sen jälkeen. Täytyypä tsekata.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 27.10.2025 klo 17:35:07
-- Dredd -nimen Mills tai Wagner oli keksinyt jo aiemmin ja hahmon olemus, luonne, maailma ja ulkonäkö on keksitty vasta myöhemmin sen jälkeen. Täytyypä tsekata.

Mills oli ekaksi kehitellyt kauhusarjiksen, jonka hahmon nimi oli Judge Dread (brittiläisen ska-bändin mukaan - dreadlock on ne rastahiukset). Nimi jäi vähän muokattuna vaikka idea muuttui.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 28.10.2025 klo 13:56:39
Bolland on piirtänyt Masters of British Comic Art -kirjan kanteen Daren tuossa samassa avaruuskypärässä. Näköjään tämä on Daressa esiintyneistä varhaisimpia kypärämalleja. Jostain vuodelta 1950. Myöhemmin on näkynyt ainakin pari muutakin kypärämallia.

Darea ja Dreddiä yhdistää joidenkin molempia hahmoja piirtäneiden taiteilijoiden (Bolland, Turner) lisäksi myös ehkä kaikkein ilmeisin juttu eli leuka! Joissakin kuvissa Dare on silmiinpistävän leukava. 
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 28.10.2025 klo 16:03:51
Näin Bolland luonnehtii Dan Darea itselleen omistetussa Dredd-taidekirjassa.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 28.10.2025 klo 19:06:12
Totta, tuossa kuvassa Dreddin kypärä ja koko avaruuspuku on suoraan pöllitty Darelta. Kiitos, kun kaivoit artikkelin esiin!

(https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8844.0;attach=45901;image)


Tästä keskustelin vielä tilaisuuden jälkeen hiukan "loukkaantuneen" Dredd-fanin kanssa. Se vissi ja tärkein ero on, että Daren silmät näkyvät, Dreddin ei.

Höh, nyt vasta tajusin että herrojen nimetkin muistuttavat toisiaan: Dare --> Dredd. Tarkoituksellista?

Eikun sanoinhan minä se jo tuossa esityksessäkin (18:10). (https://youtu.be/fYogStAaAuE?si=10brUObQv6tld4Db&t=1090)

"Joku sanoi, että Judge Dreddin kypärä muistuttaa hyvin pitkälle Dan Daren kypärää. Täytyi oikein vertailla netistä ennen kuin tulin tänne. Ei, ei se kyllä näin ole, koska Daren silmät näkyvät ja Dreddin silmät eivät näy ja se on aika iso ero: toinen on inhimillinen ja toinen on lähes epäinhimillinen ja se on siinä se koko homman idea."

Mutta leukavia kavereita ovat tosiaan molemmat, kuten Reiman laittamasta kuvasta näkyy.

(https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8844.0;attach=45903;image)
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 28.10.2025 klo 20:31:41
Dredd -> dread (pelko) -> dare (uskallus, rohkeus).

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Curtvile - 28.10.2025 klo 21:28:29
Timon huomautus osoittaa että taustalla on selkeästi ihan tietoinen valinta. Ei pöllintä vaan hatunnosto saman kulttuuripiirin edeltäjälle.

Itse en silti

"Joku sanoi, että Judge Dreddin kypärä muistuttaa hyvin pitkälle Dan Daren kypärää. Täytyi oikein vertailla netistä ennen kuin tulin tänne. Ei, ei se kyllä näin ole, koska Daren silmät näkyvät ja Dreddin silmät eivät näy ja se on aika iso ero: toinen on inhimillinen ja toinen on lähes epäinhimillinen ja se on siinä se koko homman idea."


kutsuisi Dan Darea epäinhimilliseksi vaikka edustaakin vierasta kolonialistista mallia ja ihmiskuvaa.
Joku tuo sen arvottavan osuuden unohtaen kaikki antroposentrisen maailmankuvan ja miten kulttuurisidonnaisilla sisältää juuri sen miten sidottua se on aiempaan historiaan ja kulttuuripiirin ideologioihin.

Dan Dare on sisäoppilaitoksen ja brittiläisen luokkayhteiskunnan edustaja joka ei kyseenalaista selkeästi toimivinta mallia. Dredd on sama mutta esittämättä kaikkea positiivisessa valossa.
Leuan sijaan ratkaiseva tekijä on"Stiff Upper Lip " joka sekin näyttäytyy samoissa variaatioissa kuin oma, yhtä helposti avattava kulttuurinen piirteemme, sisu.

Ja ainahan teoksen julkaisuajankohta heijastaa arvojaan teokseen. Siltikin Jukka Murtosaari oli väärässä silloin ja on tässä asiassa väärässä nyt.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 31.10.2025 klo 11:01:04
Timon huomautus osoittaa että taustalla on selkeästi ihan tietoinen valinta. Ei pöllintä vaan hatunnosto saman kulttuuripiirin edeltäjälle.
Ei osoita. Näin voi todeta jos tutkiin Dreddin (hahmon ja nimen) syntyhistoriaa.  :)

Leuan sijaan ratkaiseva tekijä on"Stiff Upper Lip " joka sekin näyttäytyy samoissa variaatioissa kuin oma, yhtä helposti avattava kulttuurinen piirteemme, sisu.
Tuo on hyvä havainto. Tosin melko ilmeinen juttu, sikäli jos jäykkä ylähuuli on tyypillinen brittien ominaisuus. Ainakin se on minkä tahansa brittisankarin oletusasetus.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Curtvile - 01.11.2025 klo 13:25:33
Ei osoita. Näin voi todeta jos tutkiin Dreddin (hahmon ja nimen) syntyhistoriaa.  :)

Ei kun nyt tehdään tätä perinteistä, toinen puhuu yhdestä puusta ja toinen koko metsästä ja molemmat inttävät toisen olevan väärässä.

Kyllä, tiesin jo ennen postausta mistä Dreddin nimi on johdettu.
Mutta kun ei tullut ska-laulaja kauhusarjaa Jamaikan taustalla. En voi puhua Millsin puolesta mutta paitsi että on Sci-Fi sarjakuva ja brittiläinen sellainen niin aivan samalla tavalla kuin Batmanilla ei ole punaisia trikoita ja Mustan Pantterin nimi ei ole Hiilitiikeri ja alaleukansa ei näy.... puhumattakaan klassisesta Michael Moorcock>Petri Hiltunen tekniikasta jonka (Hiltunen poislukien Mills selkeästi tietää)
Viittaan siihen miten Praedoris tehdessä Hiltunen käyttl Moorcockin (brittiläisen fantasian ja scifin iso kirjailijanimi) tekniikkaa Elricistä: otetaan toimiva fantasiahahmo, Tolkienia reilusti edeltävä Robert E Howard luomus Conan, ja käännetään se päinvastoin. Jos Conan on väkivahva magiaa vieroksuva  barbaari niin Elric on heiveröinen magiaan varaava ylimys.
Siksi ottaen huomioon että miten monessa muussa kohden Dredd ja Dare ovat, genre poislukien, vastakohtia Timon teoria pitää enemmän vettä.
Muuten olisi Tuomari Milly, Jamaikalta.


Mutta kuten sanottu voin hyvin olla väärässä.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 02.11.2025 klo 13:41:25
Keskustellaan siis siitä on ko Dreddin nimeäminen hatunnosto Darelle ja sen tekijöille.

Minusta ei senkään takia että koko 2000AD, ja sitä edeltänyt Action oli pikemminkin keskisormen nosto aiemmalle pönötyskulttuurille. Lehden kaupallinen pohja kuitenkin laskettiin lähinnä sille, että amerikkalaiset olivat samaan aikaan nostamssa isoa scifi-brändiä Star Warsia. Scifi oli siis jonkinlainen populaarikulttuurin megatrendi, jota lehdellä haluttiin peesata. Edelleen, 2000AD:n yhdeksi vetonaulaksi kaavailtiin juuri (naftaliinista jälleen kerran kaivettua) brittien omaa scifi-brändiä Darea. Olisi vähän hassua että lehteen mietittäisiin ensin Darea, laitettaisiin paukkuja siihen, ja sitten mukaan vielä sarjaa joka olisi joku "hatunnosto" sille.
Toki nimissä on samaa niiden lyhyys ja iskevyys. Hyvä, mieleenjäävä nimi on sarjalle eduksi, totta kai.

Väärässä ja vinossa tässä varmaan ollaan, mutta spekulointi lienee sallittua.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 27.12.2025 klo 21:21:31
Palautan keskustelun Purppurakuolema-albumiin. Onhan sen sarja vuodelta 1958 asenteiltaan ja tunnelmaltaan vanhanaikainen, mutta kuviltaan erittäin kovatasoinen ja nautittava! Suomennoskin on upea.

Tämä Purppurakuolema-tarina muuten taitaa olla sarjan joutsenlaulu. Luin netistä, että Hampson ei sen jälkeen enää osallistunut sarjan piirtämiseen, koska hän vetäytyi taustalle suunnittelemaan sitä pidemmällä tähtäimellä. Lisäksi pian vuonna 1960 Eagle-lehti myytiin toiselle kustantajalle, joka leikkasi Dan Daren kuluja huomattavasti alaspäin, mikä oli studion tuho ja Dan Daren laadun tuho. Sarjan tekeminen lopetettiin sitten 1967, kunnes myöhemmin tuli uusia ja taiteellisesti paljon heikompia paluita.

Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Curtvile - 28.12.2025 klo 12:19:43
... Sarjan tekeminen lopetettiin sitten 1967, kunnes myöhemmin tuli uusia ja taiteellisesti paljon heikompia paluita.
Makuasia, aiemmin mainittu Garth Ennisin kirjoittama Dan Dare moppaa aiemmilla lattian eikä ole edes ainut. Graafisesti tämä tuore Dan Dare on hienosti toteutettu mutta se ei ihan riitä.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 28.12.2025 klo 17:50:14
En ota kantaa myöhempien versioiden tarinoihin. Ne voivat minustakin olla parempia kuin alkuperäisen Dan Daren tarinat, mutta en tiedä, koska en ole tutustunut niihin. Vanhassa sarjassa on rasitteena tietty jäyhyys tai jopa piiloimperialismi kuten on sanottu. Puhuin vain taiteesta. Uskon, että alkuperäinen versio on ylittämätön taiteessa niin kuin Reimakin kirjoitti ketjussa aiemmin.

Asiasta toiseen, kun luin Purppurakuoleman kunnolla, koetin hahmottaa, millaisen hallintojärjestelmän tulevaisuuden Maassa se esittää. Se ei tullut selväksi. Tietääkö joku, ovatko valtiot yhdistyneet "Maan hallitukseksi" vai ovatko ne vain tiiviissä liitossa? Entä mikä on "Avaruuslaivaston", "Avaruushallinnon" ja "Avaruusministeriön" välinen hierarkia? Kaikki nämä termit näkyvät tekstissä. "Amiraliteetti" koskenee vain vesiä.

Entä tarkoittaako "U.N." joissakin laitteissa ja hahmojen kypärissä YK:ta vai jotakin muuta? Liitän tästä "U.N.:sta" tähän skannin. YK:n lippu taitaa näkyä albumin sivulla 34.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 28.12.2025 klo 20:54:14
--
Entä tarkoittaako "U.N." joissakin laitteissa ja hahmojen kypärissä YK:ta vai jotakin muuta? Liitän tästä "U.N.:sta" tähän skannin. YK:n lippu taitaa näkyä albumin sivulla 34.

Kun Dan Dare alkoi ilmestyä 1950, vuonna -45 perustettu YK oli vain muutaman vuoden ikäinen. UN on YK, ja se on sarjan utopiassa 90-lukuun mennessä kehittynyt maailmanhallitukseksi. Köyhyys ja sairaudet on voitettu. Maan kansojen kesken ei sotia enää käydä, sen sijaan uhka tulee ulkopuolelta. Monikulttuurisuus näkyy ruuduissakin, kun kokouksia pidetään.  Avaruuslaivastossa on siinäkin väkeä ympäri maailmaa, joten sekin lienee YK:n alainen.  Ministeriössä ja amiraliteetissa on kyllä aika vankka brittimiehitys...
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 28.12.2025 klo 21:02:45
Noh, Daren nimeämisestä kopsaan Paul Gravettin face-päivityksestä pätkän, eikä tämä ihmetytä koskapa Eagle-lehden takana oli pappisväkeä:

'DAN DARE' WAS NAMED AFTER 1873 HYMN, 'DARE TO BE DANIEL'
Do you know how British space hero Dan Dare got his name? For their 18th article celebrating 'Dan Dare' on Fumettomania Factory - APS, Daniele Tomasi (another Dan'!) has shared a 2018 report by Stephen Whittle and Richard Moss about 'The World's Best Dan Dare Collection', housed previously at the Botanic Garden Museum in Churchtown, near Southport:
'At first [Marcus] Morris wanted Dan Dare to be a Christian antidote to what he saw as the pernicious effect of the shock-horror of the American comics that were coming over from the US at the time, so his lead character was going to be called 'Lex Christian'. This wasn’t really going to work so he and Frank Hampson came up with the idea of 'Chaplain Dan Dare' and the earlier incarnation of Dan Dare had a dog collar and a clerical looking cape. But when they started touting the idea around the publishing houses in London people found the religious message to be too strong so the character became 'Dan Dare', named after a hymn called ‘Dare to be a Daniel’, which was Frank Hampson’s mother’s favourite hymn.' Here are the full lyrics:
https://www.hymnallibrary.org/hymns/dare-to-be-daniel/ (https://www.hymnallibrary.org/hymns/dare-to-be-daniel/)
Full article rich with info and images, including this Dan Dare Bust, photo Richard Moss, here:
https://www.fumettomaniafactory.net/special-project-dan…/

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 29.12.2025 klo 17:58:42
Noh, Daren nimeämisestä kopsaan Paul Gravettin face-päivityksestä pätkän, eikä tämä ihmetytä koskapa Eagle-lehden takana oli pappisväkeä:

'DAN DARE' WAS NAMED AFTER 1873 HYMN, 'DARE TO BE DANIEL'
Do you know how British space hero Dan Dare got his name? For their 18th article celebrating 'Dan Dare' on Fumettomania Factory - APS, Daniele Tomasi (another Dan'!) has shared a 2018 report by Stephen Whittle and Richard Moss about 'The World's Best Dan Dare Collection', housed previously at the Botanic Garden Museum in Churchtown, near Southport:
'At first [Marcus] Morris wanted Dan Dare to be a Christian antidote to what he saw as the pernicious effect of the shock-horror of the American comics that were coming over from the US at the time, so his lead character was going to be called 'Lex Christian'. This wasn’t really going to work so he and Frank Hampson came up with the idea of 'Chaplain Dan Dare' and the earlier incarnation of Dan Dare had a dog collar and a clerical looking cape. But when they started touting the idea around the publishing houses in London people found the religious message to be too strong so the character became 'Dan Dare', named after a hymn called ‘Dare to be a Daniel’, which was Frank Hampson’s mother’s favourite hymn.'

Eli Dan Dare oli profeetta Daniel! Pastori Morris ilmeisesti ehdotti, että hahmo olisi pappi, joka veisi evankeliumia vieraille planeetoille! Avaruuslaivaston seikkailija-eversti oli parempi idea.

Kun Dan Dare alkoi ilmestyä 1950, vuonna -45 perustettu YK oli vain muutaman vuoden ikäinen. UN on YK, ja se on sarjan utopiassa 90-lukuun mennessä kehittynyt maailmanhallitukseksi. Köyhyys ja sairaudet on voitettu. Maan kansojen kesken ei sotia enää käydä, sen sijaan uhka tulee ulkopuolelta. Monikulttuurisuus näkyy ruuduissakin, kun kokouksia pidetään.  Avaruuslaivastossa on siinäkin väkeä ympäri maailmaa, joten sekin lienee YK:n alainen.  Ministeriössä ja amiraliteetissa on kyllä aika vankka brittimiehitys...

Onpa myönteinen tulevaisuuden kuva, kuin Star Trekissä. Ja tosiaan: oikeassa elämässä Iso-Britannia oli toisen maailmansodan jälkeen menettänyt valta-asemansa uusille suurvalloille Yhdysvalloille ja Neuvostoliitolle, mutta sarjakuva näytti, että tulevaisuudessa britit ovat taas valtiaita!
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 31.12.2025 klo 19:13:20
Marcus Morris (kirjoittaja) ja Frank Hampson (piirtäjä) näköjään tekivät Dan Daren jälkeen Eagleen sarjakuvan Jeesuksen koko elämästä (The Road of Courage). Se julkaistiin lehden takakannessa värillisenä 56:ssa peräkkäisessä numerossa sivu kerrallaan vuosina 1960 - 61. Netistä löytyy paikka (http://flashgordon.marianobayona.com/miscel25completa.htm), johon on skannattu 33 strippiä/sivua 56:sta. Onhan tuo komeaa jälkeä. Tarinassa Barabbas tutustuu Jeesukseen jo lapsena.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 01.01.2026 klo 11:09:32
--
Onpa myönteinen tulevaisuuden kuva, kuin Star Trekissä. Ja tosiaan: oikeassa elämässä Iso-Britannia oli toisen maailmansodan jälkeen menettänyt valta-asemansa uusille suurvalloille Yhdysvalloille ja Neuvostoliitolle, mutta sarjakuva näytti, että tulevaisuudessa britit ovat taas valtiaita!

Hampson halusi ottaa Dan Daren vakiokaartiin mukaan myös venäläisen, mutta se oli toimitukselle liikaa. Star Trekissä vuosikymmen myöhemmin jo oli Pavel Chekovin hahmo.

Eagle oli kristilliskonservatiivinen julkaisu, jonka tarkoitus oli kasvattaa. Mutta niin on maailma muuttunut, että YK:n alla toimiva monikulttuurinen maailmanhallitus olisi kuin nykykonservatiivien painajaisunista.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Curtvile - 01.01.2026 klo 13:13:31
Eagle oli kristilliskonservatiivinen julkaisu, jonka tarkoitus oli kasvattaa. Mutta niin on maailma muuttunut, että YK:n alla toimiva monikulttuurinen maailmanhallitus olisi kuin nykykonservatiivien painajaisunista.

Kristilliskonservatiivinen " kasvatus" tiedetään.
Ei se mikään vahinko ollut että jokaisen natsi-saksan sotilaan vyönsoljessa luki Gott mit uns.
Nykykonservativit ja entiskonservatiivit eivät eroa toisistaan samoja pitävät painajaisina.

Eagle oli pitkälti sidottu kristilliseen konservatismiin ja partioliikkeeseen jonka historiallista äärioikeiston fanitusta ei jostain syystä ikinä muisteta mainita. Aina hassua miten joka kerta kun joku joka syyllistyy raakoihin väkivallan ja seksuaalisen väkivallan tekoihin ja hallustaan löytyy sarjakuvia, ns genrekirjallisuutta tai elokuvia saati kuuntelee mitään Eino Gröniä raskaampaa musiikkia niin yllättäen kaikki komppaavat Raisa Cacciatorea ja nyökyttelevät että ehkä Wertham olikin oikeassa.
Kun mainitsee ja siteeraa tilastoja kristittyjen ja muiden uskovaisten merkittävästä määräenemmistöstä näiden rikosten tekijöissä on kyseessä aina yksittäistapaus.
Sinänsä jännää.


En yllättynyt että ovat tehneet myös jessen elämästä sarjakuvan.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 01.01.2026 klo 20:01:21
Curtvile: Ei luisuteta keskustelua katsomusten moittimiseen.

Kun luin Purppurakuolema-albumin, hämmästyin siitä, miten jouhevasti tarina eteni jaksosta toiseen. Daren tarinathan julkaistiin alun perin kaksi sivua kerrallaan joka viikko. Syy tähän selviksi, kun hain eBayssä Eagle-lehtiä ja nimenomaan sen yhdeksännen vuosikerran (volume 9) tiettyjä numeroita, joista suomenkielinen kokoelma koostuu: jaksojen aluista on poistettu kertaustekstit. Liitän oheen yhden esimerkin alkuperäisestä Eaglen sivusta, jonka siis nappasin brittien eBaystä. Ne, joilla on ulottuvillaan Purppurakuolema, voivat tsekata sen sivulta 11, että kertausteksti puuttuu. Albumin sivulla myös näkyvät aluksen yksityiskohdat ensimmäisessä ruudussa tarkemmin kuin Eaglessä!

Dan Daren ensimmäinen sivu oli alussa ja myös tähän aikaan vuonna 1958 lehden kansisivu. Tuo "4 1/2 d" lehden logon lähellä kai on lehden hinta jossakin rahayksikössä? Huomasin, että ensimmäisissä Eagleissä vuonna 1950 siinä lukee "3 d".
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 01.01.2026 klo 20:30:31
--
Dan Daren ensimmäinen sivu oli alussa ja myös tähän aikaan vuonna 1958 lehden kansisivu. Tuo "4 1/2 d" lehden logon lähellä kai on lehden hinta jossakin rahayksikössä? Huomasin, että ensimmäisissä Eagleissä vuonna 1950 siinä lukee "3 d".

4½ d on sama kuin fourpence halfpenny eli neljä ja puoli penniä. Nykyrahassa se vastaa noin yhtä puntaa, eli lehden sai taskurahalla. Ei se silti ihan halpa ollut. Eagle oli "keskiluokan" sarjakuva.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: echramath - 01.01.2026 klo 21:16:57
Kristilliskonservatiivinen " kasvatus" tiedetään.
Ei se mikään vahinko ollut että jokaisen natsi-saksan sotilaan vyönsoljessa luki Gott mit uns.

Kristilliskonservatiiveja on niin moneen junaan ja asioita tulkitaan eri tavoin, muistan lapsuudestani mm. (adventisteihin kuuluneen) Arthur Stanley Maxwellin Ikuisia kertomuksia -sarjan kuvitettuja Raamatun kertomuksia ja jos siinä skenessä kuvattiin nykypäivän tai jonkun paratiisi-tulevaisuuden lapsia, selvästi useimmiten esitettiin selvästi eri etnisiin ryhmiin kuuluvia lapsia yhdessä, samaa suurta perhettähän tässä ollaan jne. Siinä mielessä miksei venäläinen tyyppi olisi olisi sopinut brittiläisille konservatiiveille, varsinkin jos tämä olisi heittänyt sopivia kommentteja kommunismista.

(Mitä tulee saksalaisiin vyönsolkiin, lause oli enemmänkin saksalainen/preussilainen perinne, motto esiintyy jo Fredrik Suuren vaakunassa ja oli muutenkin käytössä sekä ennen että vähän jälkeenkin Kolmannen valtakunnan. Varsinaisilla emänatseilla eli SS-miehillä soljessa tosin luki Meine Ehre heißt Treue eli "uskollisuus on kunniani" hehän olleet Jumalan asialla vaan "itävaltalaisen taidemaalarin". Sinällään johonkin varhaismodernin ajan sodankäyntiin tietysti kuuluikin uskoa Jumalan olevan juuri meidän puolellamme, suvaitsimmehan palvoakin häntä oikealla kielellä)
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 04.01.2026 klo 14:06:19
Tein Jalavan Dan Dare -albumista arvostelun (https://www.kvaak.fi/dan-dare-purppurakuolema/) etusivulle.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Petri Aarnio - 04.01.2026 klo 17:54:21
Tekijä(t) kiittää.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Curtvile - 05.01.2026 klo 14:17:21
Curtvile: Ei luisuteta keskustelua katsomusten moittimiseen.

Kuukasjärvi: ei ole luisutus

Kyseinen " katsomus"on paitsi todistettavasti haitallinen myös syy miksi Dan Dare on alunperin.
Eagle oli Marcus Morris kun pappina halusi ennen muuta tuoda kristillisen näkemyksen ja sarjakuvan jolla olisi " tervehenkinen" moraali toisin kuin amerikkalaiset kilpailijat joissa oli hänestä liikaa väkivaltaa ja moraalittomuutta sekä yliluonnollisia asioita eikä tarpeeksi jumalan sanaa.

Paremmin tietävät korjaavat mutta Dan Dare oli Frank Hampsonin luomus mitä nyt saadakseen palkkaa ja avustajat kirjoitti sopimuksen jossa Morrisin yhtiö omistaa tekijänoikeudet.
Mikä oli ymmärrettävää kun Eaglen pyörittäminen aiheutti velkoja. Joiden tultua maksetuksi tekijänoikeus ei palannut Hampsonille. Eikä tietenkään sarjakuvan oheistuotteiden tulot. Tietenkään.
Eihän Hampson niitä oheistuotteita tehnyt.

Itse yhä pidän enemmän myöhemmistä inkarnaatioista Dan Daresta.
Niistä:
... Lisäksi pian vuonna 1960 Eagle-lehti myytiin toiselle kustantajalle, joka leikkasi Dan Daren kuluja huomattavasti alaspäin, mikä oli studion tuho ja Dan Daren laadun tuho. Sarjan tekeminen lopetettiin sitten 1967, kunnes myöhemmin tuli uusia ja taiteellisesti paljon heikompia paluita.

Koska esimerkiksi Dave Gibbons on kehno piirtäjä ja Grant Morrison ja Pat Mills huonoja.
Juu. Think of England.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Petri Aarnio - 05.01.2026 klo 15:02:58
"Kansikuvana toimii vain sarjakuvaruutu, joka on alaosasta kuvakäsitelty huolimattomasti. Kansikuva kuitenkin esittelee päähenkilöitä osuvasti."

Rakennettiin tuohon alareunaan hologrammimaisesti häipyvän efektin.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 05.01.2026 klo 15:24:03
(https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8844.0;attach=46007;image)
Se 50-luvun tyylinen Dan Dare on saanut jatkoa Spaceship Away -lehdessä.

https://downthetubes.net/british-comics-reference/british-comic-characters-and-strips-profiled/british-comic-characters-profiled-dan-dare/spaceship-away/ (https://downthetubes.net/british-comics-reference/british-comic-characters-and-strips-profiled/british-comic-characters-profiled-dan-dare/spaceship-away/)

Mukana ovat olleet jopa vanhat tekijät Keith Watson ja Don Harley.

Lehti on julkaissut myös Jeff Hawkea uudelleen väreissä toimitettuina jatkokertomuksina.

https://spaceshipaway.org/ (https://spaceshipaway.org/)

Tein Jalavan Dan Dare -albumista arvostelun (https://www.kvaak.fi/dan-dare-purppurakuolema/) etusivulle.

Mainio arvostelu!
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 05.01.2026 klo 17:37:10
Tein Jalavan Dan Dare -albumista arvostelun (https://www.kvaak.fi/dan-dare-purppurakuolema/) etusivulle.
Hyvä, taustoittava arvostelu. Kuitenkin alussa pisti silmään tabloid -sana, joka tässä tuntui olevan hieman väärässä paikassa. Edelleen:
Lainaus
Tämä Dan Dare on kenties jopa saarivaltakunnan tärkein scifisarjakuva.
Olisi vaatinut ehkä hieman selkeämpiä perusteluja. Tärkeyttä on hankala mitata ja se riippuu kriteereistä. Omasta mielestäni Dredd, jonka kukoistuskin esimerkiksi on kestänyt puolet pidempään kuin Daren, on kyllä tärkeämpi.  :)

Hieman ulkosarjakuvallisista asioista huomioit kertaustekstien poiston. Sivukorkeuden vaihtelevuudesta johtuva taiton hyppelehtivyys on kuitenkin tässä albumissa asia joka häiritsee minua melkoisesti. Esimerkiksi Dragon's Dreamin kokoelma-alppareissa moisesta haitasta ei tarvitse kärsiä.
 
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 05.01.2026 klo 18:58:49
"Kansikuvana toimii vain sarjakuvaruutu, joka on alaosasta kuvakäsitelty huolimattomasti. Kansikuva kuitenkin esittelee päähenkilöitä osuvasti."

Rakennettiin tuohon alareunaan hologrammimaisesti häipyvän efektin.

Pahoittelen, että kirjoitin tuon vähän epäkohteliaasti. Minusta itse asiassa on aivan hyvä, että Digbyn takin yksityiskohtia on alhaalla häivytetty, kun kerran halusitte laajentaa alkuperäistä ruutua (itse en olisi laajentanut, mutta se on eri asia). Kuvaa olisi ollut hankalaa jatkaa tavallisella tavalla – siis Digbyn käsivarsi, kyynärpää ja selkä sekä hänen takkinsa rypyt olisivat olleet vaikeat piirtää tarkasti koko alueelta.

Minua vaivaa Leimun kuulokkeen johto. 1) Mielestäni kuulokkeen löysä johto ei voi tehdä tuollaisia mutkia kuin mitä siihen on tehty kuvakäsittelyssä. Tuossa saisi olla nätimpi kaari. 2) Johdosta on myös tullut oudosti katkonainen yläosassa kohdassa, jossa taustaksi tulee Digbyn keltainen takki. 3) Leimun kuulokkeen johto on muutettu menemään Digbyn vasemman kuulokkeen pistokkeeseen. 4) Digbyn poistetun kuulokkeen varjo on silti jätetty paikoilleen, mikä näyttää hassulta. Lyhyesti kaikki neljä kohtaa: huolimatonta minusta.

Kuvakäsittelyssä minusta onnistunutta on yläosaan lisätty kuvio lasikupoliin.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 05.01.2026 klo 19:14:25
Kuitenkin alussa pisti silmään tabloid -sana, joka tässä tuntui olevan hieman väärässä paikassa.

Ok, pitää tarkistaa tämä. Itselleni muuten oli uutta, että Eagle oli tabloidi.

Edelleen: Olisi vaatinut ehkä hieman selkeämpiä perusteluja. Tärkeyttä on hankala mitata ja se riippuu kriteereistä. Omasta mielestäni Dredd, jonka kukoistuskin esimerkiksi on kestänyt puolet pidempään kuin Daren, on kyllä tärkeämpi.  :)

Onhan Dredd hyvin merkittävä, mutta ainakin Dare oli sitä ennen ja paaaaljon levinneempi Britanniassa. Lue perusteluksi vaikkapa Tonin artikkeli (https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=8844.msg513363#msg513363). Voimme olla eri mieltä. En kai esittänyt ehdotonta väitettä.

Hieman ulkosarjakuvallisista asioista huomioit kertaustekstien poiston. Sivukorkeuden vaihtelevuudesta johtuva taiton hyppelehtivyys on kuitenkin tässä albumissa asia joka häiritsee minua melkoisesti. Esimerkiksi Dragon's Dreamin kokoelma-alppareissa moisesta haitasta ei tarvitse kärsiä.

Totta, albumissa jaksojen ensimmäinen sivu on alhaalta aina lyhyempi kuin jälkimmäinen sivu. Eli ensimmäisellä sivulla on alhaalla enemmän marginaalia. Minua se ei haittaa, koska se menee säännöllisesti sillä tavalla. Asia oli sillä tavalla myös alkuperäisissä Eaglen sivuissa, koska ensimmäisellä sivulla oli ylhäällä mainosteksti. Miten korkeudet sitten on saatu tasaisiksi mainitsemassasi kokoelmassa? Onko ruutuja pienennetty tai suurennettu?

Itse yhä pidän enemmän myöhemmistä inkarnaatioista Dan Daresta.
Niistä:Koska esimerkiksi Dave Gibbons on kehno piirtäjä ja Grant Morrison ja Pat Mills huonoja.
Juu. Think of England.

Käsittääkseni melko yleisesti ollaan sitä mieltä, että myöhemmät Daret ovat heikompia kuin alkuperäinen. Katso vaikkapa lyhyt maininta UK Comics Wikissä (https://ukcomics.fandom.com/wiki/Dan_Dare): ”Enormously popular and influential and very much of its time, later attempts to revive the character have generally fallen flat.” Arvostan kyllä listaamiasi kavereita! Sinä kyllä taidat pitää enemmän tylystä uudesta meiningistä kuin vanhanaikaisesta seikkailusta – minulla on päinvastoin.

Paremmin tietävät korjaavat mutta Dan Dare oli Frank Hampsonin luomus mitä nyt saadakseen palkkaa ja avustajat kirjoitti sopimuksen jossa Morrisin yhtiö omistaa tekijänoikeudet.
Mikä oli ymmärrettävää kun Eaglen pyörittäminen aiheutti velkoja. Joiden tultua maksetuksi tekijänoikeus ei palannut Hampsonille. Eikä tietenkään sarjakuvan oheistuotteiden tulot. Tietenkään.
Eihän Hampson niitä oheistuotteita tehnyt.

Minä olen ymmärtänyt asian samalla tavalla paitsi en ole varma omistiko Dan Daren oikeudet Morrisin firma vai Eaglen kustantaja Hulton. Joo, ikävästi Hampson ei rikastunut luomuksellaan. Mutta, mutta: onko pointtisi, että ilkeät kristityt riistivät Hampsonia?
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 05.01.2026 klo 21:18:23
Ok, pitää tarkistaa tämä. Itselleni muuten oli uutta, että Eagle oli tabloidi.
Tabloidista puhutaan yleensä sanomalehtien yhteydessä. Ja koko pitäisi olla vähintään abaut A3. Tuskin Eagle niin iso kuitenkaan oli. Liittyiskö tuo jotenkin johonkin tabloid-tyyppiseen paperiin tms.

Onhan Dredd hyvin merkittävä, mutta ainakin Dare oli sitä ennen ja paaaaljon levinneempi Britanniassa. Lue perusteluksi vaikkapa Tonin artikkeli (https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=8844.msg513363#msg513363). Voimme olla eri mieltä. En kai esittänyt ehdotonta väitettä.
Joo, mä ajattelen lähinnä merkitystä Britannian (scifi)sarjakuvataiteelle, sitä miten monet tärkeät sarjakuva-artistit on tehneet tai aloitelleet Dreddin parissa ja miten tärkeitä juttuja on julkaistu. Ja miten monet sukupolvet on tän liki 50 vuoden aikana lukeneet Dreddiä. Verrattuna siihen että Dare jäi kuitenkin yhden-kahden sukupolven jutuksi. Maailmanlaajuista tunnettuutta ja brittisarjakuvan tunnetuksi tekemistä maailmalla löytyy myös Dreddiltä enemmän.

Miten korkeudet sitten on saatu tasaisiksi mainitsemassasi kokoelmassa? Onko ruutuja pienennetty tai suurennettu?
Suurenneltu joo. Nyt kun tarkemmin kattoo, niin on niissä osassa sellaisia 5millin heittoja korkeudessa puolin ja toisin. Välillä avaussivu on matalampi, välillä korkeampi kuin 2. sivu. Tärkeämpi pointti on ehkä se että alareunat on tasan, jolloin asia häiritsee vähemmän. Toki korkeampaa sivua olisi voinut myös pienentää tyyliin5%, jolloin korkeus olisi täsmännyt Jalavallakin paremmin. Marginaalien vaihtelu sivusuunnassa ei häiritse samalla tavalla kuin tää korkeuden vaihtelu.
Toki Dragon's Dreamin mustien palkkien ratkaisu on omaperäinen, mutta ei se silti minusta pahalta näytä. 

Tästähän puhuttiin ketjussa aiemminkin. Että miten olisi vaikuttanut, jos Daret olisi Tintin tapaan editoitu albumimuotoon. Ja ei kai se olisi ollut mahdoton alun perinkään miettiä vähän toisella lailla. Albumijulkaisu ei vaan silloin ollut Briteissä mikään juttu.

EDIT: Vahingossa nimesin tuon kuvanäytteen väärin. Dan Darea se on.  :D
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 06.01.2026 klo 14:12:37
Reima: Totta, että tabloid liitetään sanomalehtiin, mutta siitä puhutaan myös Eaglen yhteydessä englanninkielisissä teksteissä. Se oli taitettava lehti, jonka arvo nykyään on suurempi, mikäli sitä on säilytetty ilman taittamista eli jos se on pysynyt sileänä keskeltä. Amazonin ilmoituksissa näkyi, että sen koko oli 11" x 15" eli noin 28 x 38,1 cm. Jerrmanin Toni mainitsee artikkelissaan (https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/) kooksi 27 x 35 cm. Se on isompi kuin A4, mutta ei toki läheskään A3:n kokoinen. Hyvin pieni kyllä tabloidiksi ainakin suomalaisittain.

Sinulla on hyviä pointteja Judge Dreddistä. Kyllä, Dan Daren suosion ja tunnettuuden aika jäivät lyhyiksi. Muutan arvostelua lähipäivinä siten, että poistan tabloidimaininnan ja selvennän Daren merkittävyyden kriteereitä. Kiitos kommenteista!

Paul Gravett kirjoittaa täällä (https://paulgravett.com/articles/article/on_eagles_wings), että Dan Dare inspiroi seikkailusarjojen tekemistä brittiläisiin sarjakuvalehtiin. Sitä ennen ne lehdet julkaisivat vain joko huumorisarjoja taikka seikkailusarjojen koottuja strippejä. Ja näköjään uutta Eaglessä oli nimenomaan värit seikkailusarjassa.

Tuolla myös lukee, että samassa kuussa missä Eagle julkaistiin 1. kerran 900 000 kappaleen painoksella, Beano möi 2,3 miljoonaa kappaletta ja Dandy 1,9 miljoonaa. Järjettömiä lukuja nykyajasta katsottuna.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Veli Loponen - 06.01.2026 klo 16:22:38
Tabloidista puhutaan yleensä sanomalehtien yhteydessä. Ja koko pitäisi olla vähintään abaut A3. Tuskin Eagle niin iso kuitenkaan oli. Liittyiskö tuo jotenkin johonkin tabloid-tyyppiseen paperiin tms.
Googlettamalla saa sen käsityksen, että tosiaan olisi ollut tabloid-kokoinen. Brittien eBaysta löytyi tämä (https://www.ebay.co.uk/itm/157202077178) sidottu kirja vuodelta 1953, jossa mitat ovat 35x27 senttiä.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 06.01.2026 klo 18:33:10
Googlettamalla saa sen käsityksen, että tosiaan olisi ollut tabloid-kokoinen. Brittien eBaysta löytyi tämä (https://www.ebay.co.uk/itm/157202077178) sidottu kirja vuodelta 1953, jossa mitat ovat 35x27 senttiä.

Kyllä kai Eagle-lehteä voi tabloidiksi sanoa, oli myös painettu sanomalehtimäiselle paperille. 50-luvulla amerikkalaistyylisiä sarjakuvalehtiä Briteissä sai yleensä vain importteina ja merimiesten tuliaisina.

(https://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8844.0;attach=46015;image)

Mitä Dan Dareen tulee, niin se on yhä household name Briteissä - ehkä yhä jopa tunnetumpi kuin Judge Dredd, jota ei sarjakuvapiirien ulkopuolella juuri tunneta; noh, ehkä aina joku on leffan nähnyt. Elton Johnkin lauloi Dan Daresta. (https://www.youtube.com/watch?v=Alj-WPYkjDk&t=30s)

Keskustelin tästä natiivin britin kanssa, ja hän totesi heti alkuun että Dare oli keskiluokan sarjakuva. En olisi sellaista edes älynnyt kysyä, mutta siellä saarilla ihan kaikessa kuvastuu luokkajako. Dandyt ja Beanot olivat työväenluokkaisempia, ja härskimpiä. (Jeff Hawkesta tämä britti ei ollut koskaan kuullutkaan, hänet on unohdettu...)

Netistä tihrutin sen verran lehtien kansia, että 50-luvulla Beanon hinta oli 2 penceä ja Eaglen 3-4½ penceä; iso ero taskurahoissa!

Nuo Dragon's Dreamin editiot ovat tosiaankin siitä aivan poikkeuksellisia julkaisuja, että ne ovat uudelleen taitettu: niihin ovat Frank Hampson piirtänyt ja Don Harley tussannut uudet ruudut logoruudun tilalle! (https://www.comics.org/issue/769944/) Sellaiseen ei tietenkään enää ole mahdollisuutta.
 
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 06.01.2026 klo 19:03:21
Reima: Totta, että tabloid liitetään sanomalehtiin, mutta siitä puhutaan myös Eaglen yhteydessä englanninkielisissä teksteissä. Se oli taitettava lehti, jonka arvo nykyään on suurempi, mikäli sitä on säilytetty ilman taittamista eli jos se on pysynyt sileänä keskeltä. Amazonin ilmoituksissa näkyi, että sen koko oli 11" x 15" eli noin 28 x 38,1 cm. Jerrmanin Toni mainitsee artikkelissaan (https://tahtivaeltajablogi.com/2020/06/16/sarjakuvat-dan-dare/) kooksi 27 x 35 cm. Se on isompi kuin A4, mutta ei toki läheskään A3:n kokoinen. Hyvin pieni kyllä tabloidiksi ainakin suomalaisittain.
Missä tuosta tabloidista oikein puhutaan? Se että joku britti jossain puhuu Eaglesta tabloidina ei vielä tarkoita että se täällä Suomessa 2000-luvulla täyttäisi tabloidin määritelmän. Mut jos kahteen kertaan viikattu (taitettu) on "tabloid", niin siitten...  :) Painohommelit on aina olleet termistöltään enemmän tai vähemmän epämääräisiä, samalla tavoin kuin vaikka "tietokonejutut", markkinointi ja kaupallisuus venyttää termejä suuntaan jos toiseen.

Paul Gravett kirjoittaa täällä (https://paulgravett.com/articles/article/on_eagles_wings), että Dan Dare inspiroi seikkailusarjojen tekemistä brittiläisiin sarjakuvalehtiin. Sitä ennen ne lehdet julkaisivat vain joko huumorisarjoja taikka seikkailusarjojen koottuja strippejä. Ja näköjään uutta Eaglessä oli nimenomaan värit seikkailusarjassa.
Edelläkävijyys on kieltämättä yksi merkittävyyden kriteeri. Britanniassa kuitenkin myös jenkkilehtien (ja elokuvien) vaikutus oli iso, niin että ei uusien sarjisten kehittely Eaglen jälkeen pelkästään kotimaiseen sarjakuvatuotantoon nojannut.

Tuolla myös lukee, että samassa kuussa missä Eagle julkaistiin 1. kerran 900 000 kappaleen painoksella, Beano möi 2,3 miljoonaa kappaletta ja Dandy 1,9 miljoonaa. Järjettömiä lukuja nykyajasta katsottuna.
Britannian Suomea isompi väkiluku näkyy noissa numeroissa. Kuitenkin näyttää että siellä 50-luku oli myynnillisesti kovinta aikaa siinä missä -70 luku oli sitä täällä.
Parhaimmillaan Eagle näkyy myyneen 950 000kpl. 2000AD:ta taas näyttäisi aivan alussa menneen noin 150 000 kappaletta, minkä jälkeen kasarilla myynti vakiintui noin sataan tuhanteen. Toki -70 luvun alussa Eaglekin oli pudonnut jo 200 000:een. Mielenkiintoinen lähde tämä: https://downthetubes.net/british-comics-reference/the-british-comic-industry-questions-and-answers/british-comics-sales-figures-the-good-old-days/

Löysin myös keskustelun jossa spekuloitiin 2000AD:n 2000luvun levikistä. Mutta siitä ei oikein kukaan tunnu tietävän. Jotakin 20 000:n ja 100 000:n väliltä se lienee. Nykyäänhän myydään myös digitilauksia, on myyty vissiin ainakin kymmenen vuotta. Mutta Britanniassa levikki taitaa olla edelleen vahvasti irtonumeropainotteinen (?).

Tässä vielä linkki ekan 2000AD:n mainoksen, jossa siis ykkösmyyntivaltiksi vielä povattiin uudistunutta Dan Darea.
https://www.youtube.com/watch?v=2-iebBjKcf8
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 06.01.2026 klo 19:09:03
Kyllä kai Eagle-lehteä voi tabloidiksi sanoa, oli myös painettu sanomalehtimäiselle paperille. 50-luvulla Amerikkalaistyylisiä sarjakuvalehtiä Briteissä sai yleensä vain importteina ja merimiesten tuliaisina.
Voi sanoa. Mutta en tiedä sanoisitko, jos saisit sen käteesi ja kysyttäisiin että miten kuvailisit tätä.  :)

Mitä Dan Dareen tulee, niin se on yhä household name Briteissä - ehkä yhä jopa tunnetumpi kuin Judge Dredd, jota ei sarjakuvapiirien ulkopuolella juuri tunneta; noh, ehkä aina joku on leffan nähnyt. Elton Johnkin lauloi Dan Daresta. (https://www.youtube.com/watch?v=Alj-WPYkjDk&t=30s)
Oisko Anthraxin I am the Law kuitenkin tunnetumpi biisi? Ja Dredd leffat on nimen omaan ne mitä tunnetaan. Uudempi ja parempi on edelleen HBO:n valikoimassa, mutta moni muistaa paremmin Syltyn ysäriversion. Mielenkiintoinen on kyllä tämä hahmoja erottava luokkajako. Sitä on täällä Suomessa vaikea hahmottaa.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Veli Loponen - 06.01.2026 klo 21:42:20
Wikipediasta löytyi tällainen paperiformaattikaavio. Siinä näkyy, että tabloidia käytetään kokokformaattina, joka vähän vaihtelee eri maissa. Toi kanadalainen tabloid on lähimpänä Eaglea, brittiläinen tabloid on isompi. Mutta yleisesti tabloid voi olla sekava formaatti, koska toisaalta se viittaa kokoon, mutta myös sisältöön.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 07.01.2026 klo 01:56:41
Mulla on muistaakseni jossain muutama 1950-luvun Eagle (ja muutamia Mickey Mouse Weeklyjä samoilta vuosilta) kuitenkin jossain vähän hankalassa paikassa. Ihan heti en pääse mittailemaan.
Kysyin tekoälyltä tabloidin mittoja:

Lainaus
Tabloid size in centimeters is typically 28 x 43 cm, derived from its standard 11 x 17 inches (27.94 x 43.18 cm), and is popular in North America for smaller newspapers, brochures, and posters, though it's different from the A3 (29.7 x 42 cm) international standard.
Key Dimensions
Inches: 11 x 17 inches
Millimeters: 279 x 432 mm
Centimeters (approx.): 28 x 43 cm or 27.94 x 43.18 cm
Context
North American Standard: Tabloid is part of the US paper size series, also known as Ledger when rotated (17x11 in) or ANSI B.
International Comparison: While similar, it's not the same as the A3 size used in Europe and other regions, which is 29.7 x 42 cm (11.7 x 16.5 inches).
A British tabloid newspaper typically measures 28 x 43 cm

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 07.01.2026 klo 16:40:21
Mulla on muistaakseni jossain muutama 1950-luvun Eagle (ja muutamia Mickey Mouse Weeklyjä samoilta vuosilta) kuitenkin jossain vähän hankalassa paikassa. Ihan heti en pääse mittailemaan.
Zoomailin tänään SSLibriconilla Huckleberry Hound weekly -lehteä. Jotain Hanna-Barberan Hakki-Koira -sarjoja taisi olla, tehtäviä ja pikkutekstejä lapsille, ym. Se oli just taiteltu. Vaikutti että suurin piirtein tupla Aku Ankka, tai hieman pienempi: B4-kokoa avattuna. Varmaan postiluukkujen takia noita taitettiin? Lehtikioskissa tai -kaupassahan se ei toimi ollenkaan. Kai sitä nyt voi tabloidiksi kutsua jos haluaa. Suomessa vaan sana on vakiintunut sitä Ilta-Sanomat- kokoa tai vähän pienempää, mihin sanomalehdet Suomessa muuttuivat. Maaseudun tulevaisuus ainoana sinnittelee vanhassa broadsheet-kalakääre-formaatissa. Tähän Suomen käytäntöön liittyen huomautin arvostelun sanavalinnasta. Mistä tulikin mieleen, että joku Ilta-Sanomat taisi meilläkin julkaista muutaman tabloid-kokoisen sarjiksen. Ja Kuti oli kanssa semmoinen alussa. (Mutta ei niistäkään kai varsinaisesti tabloidina meillä puhuttu?) 

Niin ja vielä... Teknisestihän siinä vähän säästää painokuluissa kun tabloidissa sivuja ei sanomalehtityyliin leikata puhtaaksi, vaan arkkia vaan taitellaan.
Kysyin tekoälyltä tabloidin mittoja.
Se nyt on tyhmintä mitä voi tehdä.  :) AI ei kerro lähteitään, runoilee omiaan, eli ei ole luotettava ja käyttää helvetisti energiaa.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 07.01.2026 klo 16:42:23
Mulla on muistaakseni jossain muutama 1950-luvun Eagle (ja muutamia Mickey Mouse Weeklyjä samoilta vuosilta) kuitenkin jossain vähän hankalassa paikassa. Ihan heti en pääse mittailemaan.
--

Eaglen "strategiset mitat" löytyvät ihan googlettamalla: 1950-luvulla ne olivat 11" x 14" (270mm x 345mm).

https://biblio.co.uk/book/eagle-comics-volume-1-1950-complete/d/1722128603 (https://biblio.co.uk/book/eagle-comics-volume-1-1950-complete/d/1722128603)

Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Reima Mäkinen - 07.01.2026 klo 16:45:25
Eaglen "strategiset mitat" löytyvät ihan googlettamalla: 1950-luvulla ne olivat 11" x 14" (270mm x 345mm).

https://biblio.co.uk/book/eagle-comics-volume-1-1950-complete/d/1722128603 (https://biblio.co.uk/book/eagle-comics-volume-1-1950-complete/d/1722128603)
Sampsahan tätä kävi jo läpi aika yksityiskohtaisesti. Mutta kyllähän tuo sivujen puhtaaksi leikkaamattomuus, mistä edellisessä viestissäni mainitsin, on juurikin varmaan yksi tärkeä tabloidin kriteeri.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 07.01.2026 klo 19:43:36
No papersizes sivusto (https://papersizes.io/newspaper/tabloid) sanoo british tabloidille ton just saman:
280 × 430 mm
Vähemmän meni vettä ja sähköä.
En minä yleensä kysele tekoälyltä. Google heitti noi ensimmäisenä mukavana listauksena tuohon. Jos Google käyttää joka tapauksessa tekoälyä, niin pitää kysyä jostain toisesta hakukoneesta. Vaan näkyypä Ecosiallakin olevan ai search koneessaan.

Timo
Otsikko: Vs: Dan Dare palaa jälleen
Kirjoitti: Lurker - 12.01.2026 klo 20:03:31
Tarkistuksen jälkeen pitääpä laittaa pari täydennystä: näköjään Kvaakin arvostelussa (https://www.kvaak.fi/pelkoa-ja-inhoa-avaruudessa/) mainitaan, että Dan Dare ilmestyi myös Peitsi-lehdessä.

Ja näköjään Jalavan albumi mainitsee kansiteksteissään Hampsonin ohella Don Harleyn, joka sai nimensä sarjaan ennen Watsonia. Molemmat olivat aiemmin työskennelleet Hampsonin avustajina.

Mustanaamiossa julkaistu lyhyt tarina ”Operaatio Q3” on alun perin ”Operation Moss” Eagle Annual 8:ssa vuodelta 1958. Sivutaitto on muutettu ja värit poistettu Mustikseen. Piirtäjinä ovat Hampson ja Harley. Se siis on samalta vuodelta kuin Jalavan tuleva Purppurakuolema-seikkailu.

Kari Leppänen mainitsee sivuillaan (https://karileppanencomics.fi/comix-sarjakuvalehden%20sarjoja.htm): "Mainittakoon vielä, että vuoden 1964 alusta lehti muutti nimensä Nastasarjoiksi ja mm. brittien suosikkia Dan Darea alettiin julkaista.  Itse olen tutustunut tähän avaruuden seikkailijaan Yhteisvoimin lehdestä, jota graafisena valokuvaajana kuvasin painoa varten kuusikymmenluvulla.  Sarjan erikoinen varjostustyyli herätti mielenkiintoani."

No jopas. Muistaako Leppänen oikein, onko kellään tietoa Yhteisvoimin-lehdestä ja Dan Daresta? Muistan lehden myöhemmän, modernimman version YV-nimisenä lehtenä.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Sampsa Kuukasjärvi - 15.01.2026 klo 21:21:33
Tämä on jälleen uutta tietoa! Vanhojen aikakauslehtien sarjakuville pitäisi tehdä indeksointipaikka jonnekin. Minullekin on YV-lehti tuttu.
Otsikko: Vs: Dan Dare - avaruuspilotti
Kirjoitti: Lurker - 16.01.2026 klo 12:35:50
Tämä on jälleen uutta tietoa! Vanhojen aikakauslehtien sarjakuville pitäisi tehdä indeksointipaikka jonnekin. Minullekin on YV-lehti tuttu.

En muista, että YV:ssä olisi julkaistu mitään sarjakuvaa, saati Dan Darea. Kaikki häviää ajan syövereihin... digitaalinen muisti on parempi ja pidempi kuin ihmisen muisti.

Aikakauslehtien sarjakuvien joukkoistettu indeksointi, edes rajoitetusti, on erinomainen idea.