psychic --> ensinäkemältä vaikea sanoa oikein mitään, sen verran omaperäistä sun tyylisi on. Toisella katsomalla huomio kiinnittyi kuitenkin sun todennäköisesti kadehdittavaan kärsivällisyyteen ja keskittymiskykyyn, koska kummassakin noista isoista kuvista on miljoona pienenpientä yksityiskohtaa.
Itseasiassa itse en hirveästi välitä juuri yksityiskohtaisuuden
takia esim. Rosan sarjakuvista (kulmikkuus ja "pistemäisyys" muina seikkoina).
Silti itse "lankean" samaan

Ehkä se on myös aihepiiristä kyse, eli se ei ehkä sovi
minusta Disneyn sarjisten tyyliin, joissa Barks on taiteen ja tyylin mittapuu.
Tyylisi tuo ainakin mulle jollakin lailla mieleen Tolkienin omat piirrokset, esim. metsien ja "viivojen" osalta. Erehdynkö vai onko näin? Värit sopii kuviin hyvin, etenkin tossa ylimmässä kuvassa. Jatka vain valitsemallasi polulla!
Tolkien on toki suurimpia innoittajia, enkä ollut tuota tullut ajatelleeksi; innoitus on kuitenkin lähinnä inspiratiivisella tasolla jonka johdan omaan tekemiseen (eli en tyyliini, maailmaan tai hahmoihin).
Nykyinen tyylini kuitenkin juontaa jo 90-luvun puolivälistä jolloin en Tolkienista edes oikeastaan mitään tiennyt; esim. tässä:
http://koti.mbnet.fi/psychic/pics/taide/art_theroof_big.jpgMutta esim. tässä Tolkien piirroksessa saattaa tosiaan olla jotain hieman muistuttavaa viivassa:
http://koti.mbnet.fi/psychic/pics/gamecollection/big/hobbit_aw.jpgJa tässä eräs (ainakin kuulemani mukaan omituisemmista

) töistäni (joskaan ei kovin onnistunut),
jossa oli Hobitti-kirjan kohta aiheena:
http://koti.mbnet.fi/keskimaa/kuvat/tyoA.jpgEn harrasta fanipiirustuksia muuten kuin kilpailuihin ja tuo onkin ainoani sellaiseen.
Muuten, sun kotisivulla oli yksi erittäin hieno kuva, siellä Fantasia-osiossa oleva kuvamuokkaus "Castle on the Top of the World", joka laittoi ainakin oman mielikuvitukseni laukkaamaan.
Kiitos; käytin sitä 2002 levynkantenani. Linna on muuten siinä flipattu "väärinpäin" (vaihtelun vuoksi, mikä ei tosin ole ehkä järkevää, mutta halusin myös muutaa kuvan tunnelmaa).
Tässä siitä käsinpiirtämäni sarjakuvaversio, kuten ehkä huomasitkin:
http://koti.mbnet.fi/psychic/pics/taide/art_santon_big.jpgnappari: Noista inkkareista pidän ensimmäisestä paljon enemmän;
viivavarjostukset ovat kovasti mieleeni ja se näyttää
jokseenkin realistisemmalta. Silmät ovat ehkä lievästi eri tasolla.