Ei niillä semmosilla itsekään tee mitään, mutta sais ne silti omaan portvöljyyn laittaa netissä tms.
Vois olla huonoa mainosta firmalle estää tekijää laittamasta duuneja portfolioonsa vaikka niillä oikeudet oliski moiseen ...ja viimestään siinä vaiheessa itse kukin varmaan tajuaa olla tekemättä kyseiselle firmalle lisää duunia.
Uskotko että tästä seuraava kehityskaari on millekään firmalle millään tavalla myönteinen? Hmm?

Huomiotta jäi vielä yksi yleinen kehitystrendi: tehostuminen. Yrityksille (siis meidän palkanmaksajille) toiminnan tehostaminen on avainsana. Sarjakuvassa kaiken "tehostuminen" näkyy mm. siinä että hitaasti ja huolella piirrettyä sarjakuvaa tehdään vähemmän kuin ennen. En sano että hitaasti tekeminen olisi mikään itseisarvo, vaan ongelma on siinä että sarjakuvapiirtäjä ei ole kone joka voi nopeuttaa työskentelyään joka vuosi samaan tahtiin kuin koneista tulee nopeampia versioita. Koska rahaa ei tule vastaisuudessa työtä monistamalla (jakamalla samaa työtä useampaan lehteen) eikä tekemistä nopeuttamalla, tehostuminen lähtee ainoastaan piirtäjän selkänahasta. Selkeä käytännönesimerkki tästä on se että viimevuosina sarjakuvantekijöiltä on haluttu värisarjakuvaa mustavalkoisen hinnalla.
Eiköhän hitaasti ja huolella tehty sarjakuva ole tällä hetkellä vain epämuodikkaampaa kuin ekspressiivisempi jälki. On vähän vaikea kuvitella että esim viime vuosien suosituimmat kotimaiset tekijät (Juba, Milla ja Jarla) tekisivät kustannustehokasta ja rentoa jälkeään nimenomaan työnantajiensa painostuksesta.
Miksi herran tähden kukaan möisi värisarjakuvaa mustavalkoisen hinnalla vaikka kiltti kustantaja kuinka haluaisi tai vaatisi? Satutko tietämään selkeätä käytännön esimerkkiä kenestäkään joka olisi näin joutunut tekemään?
Kun lehdillä menee huonommin, niillä on varaa maksaa avustajilleenkin huonommin. Yksinkertaista matematiikkaa enkä mä nää tässä mitään hälyttävää. Kun et saa mielestäsi riittävää korvausta tekemästäsi työstä, vaihda laivaa ja jää kattelemaan kumpi uppoaa aikaisemmin.
Näiden varaan en kuitenkaan laske omia tulevaisuudensuunnitelmiani. Varmaa on vain muutos.
En minäkään pysty minkään varaa laskemaan omia tulevaisuuden suunnitelmiani. Saatan milloin vain olla työttömänä enkä usko että pelkkiä sarjakuviakaan piirtämällä kykenisin elättämään itseäni vaikka se jonain päivinä haavekuvissani välkkyykin. Sen kuitenkin tiedän että aina tulen keksimään jotain tapoja tienaamaan elantoni ja tulen siinä sivussa sarjakuviakin piirtämään. Ei muutos aina pahasta ole.
Uusia ansaintalogiikoita on digitaalisuuteen siirtymisen myötä etsitty pian 15 vuotta. Ehkä olen vain kyllästynyt odottamaan.
Juu ei tullu McCloudin micropaymentseista mitään. Ei tullu wapista eikä maksullisesta mobiilisisällöstä mitään. Ei oo tullu monesta muustakaan asiasta mitään. Vaikka ihmiset mielellään uutta mediaa käyttääkin, ei ne oo siitä ollu valmiita maksamaan. Tästäkin huolimatta mulla on monia kavereita jotka tienaa elantonsa pelkkää nettisisältöä tekemällä eikä tää ois ollu aiemmin mahdollista. Itsekin kuulun tähän joukkoon. Hämmentävää.
Samaan aikaan yksikään perinteinen media ei ole kuollut, vaikka moista on ennusteltu vähintäänki tuon 15 vuoden ajan. Suurten sanomalehtien tilaajaluvut ovat ehkä pienentyneet mut silti meillä on paljon enemmän kotimaisia sanomalehtisarjakuvia kuin koskaan aiemmin. Silti Aku Ankkaa tilataan entiseen malliin ja silti suomalainen sarjakuva on päässyt myyvimmän kaunokirjallisuudenkin joukkoon.
Miksi kaikki ei olekaan päin helvettiä? Milloin se internetti oikeasti tappaa kaiken muun median ja varsinkin meille rakkaan sarjakuvan ilmaisuudellaan? Miksi viimeiset vuodet on täynnä esimerkkejä lähinnä päinvastaisesta kehityksestä? Milloin me elämme niitä aikoja jolloin kukaan ei viitsi tehdä taidetta kerta siitä ei makseta mitään?
Ei tule kultapuppelit meidän elinaikanamme tapahtumaan, olkaa huoleti. Suunnitelkaa rauhassa sarjakuvapiirtäjän uraa. Jos olette hyviä, tulette pärjäämään.