Kirjoittaja Aihe: Palkkion jakaminen tekijöiden kesken  (Luettu 7265 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jukka Koivusaari

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 349
Palkkion jakaminen tekijöiden kesken
« : 08.03.2004 klo 18:32:14 »
Nyt pitäis osata vähän nuoleskella ennekuin on mitään tipahtanut.

Olen tunnustelemassa pitkähkön sarjakuvaromaanin kuvttamisurakkaa. Ennenkuin mihinkään sitoutuu, pitäisi sopia mahdollisten tulojen jakamisesta.

Samalla haaskalla vaanii käsikirjoittaja ja taustatutkija. Tausta-aineisto on alunperin kerätty muuhun tarkoitukseen.

Mikähän mahtaisi olla kohtuullinen piirtäjän osuus ? Onko tämmöiseen olemassa mitään "liiton taksaa" tai "teollisuusstandardia" ?  

Työpalkka-arvion osaisin tietysti laskea, mutta näissä myyntitulojutuissa ei semmoisista summista kannattane haaveilla.
???
« Viimeksi muokattu: 10.01.2005 klo 10:51:52 kirjoittanut Reima Mäkinen »
----  https://huuskamuikkula.blogspot.com/

roju

  • sarjispelle
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 738
Re:Potin jako
« Vastaus #1 : 08.03.2004 klo 19:53:59 »
Oisko Sarjakuvantekijät tai joku muu taho joka suositteli käsikirjoittaja 1/3, piirtäjä 2/3. Jotkut pistää kyllä fifty-fiftykin. Kannattanee verrata työhön kulunutta tuntimäärää. Kyllä kai ainakin värisarjasta suosittelisin tuota ekaa jakaumaa.
Muista poika, että tämän päivän kapinallinen on huomispäivän pieru.

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Re:Potin jako
« Vastaus #2 : 08.03.2004 klo 19:57:52 »
30-70 (siis 70 piirtäjälle) jos käsikirjoitus vaatii kokonaan uudelleenrakentelun (kuten yleensä, jos käsikirjoittaja ei oo rutinoitunut sarjakuvantekijä), ja piirtäjä joutuu osallistumaan kustantajan kanssa neuvotteluihin

40-60 jos käsis on hyvä, ja käsikirjoittaja hoitaa kustantajan kanssa neuvottelut

50-50 jos käsis on hyvä, ja käsikirjoittaja myy sarjan albumijulkaisun lisäksi vielä ensin jatkosarjaksi lehtijulkaisuunkin (todennäk moninkertainen määrä rahaa)

Mulla on sellaisia kriteereitä itselläni, kuin:
-Onko käsis sinällään valmis vai kokonaan uusiksi tehtävä
-Saako vain piirtää, vai pitääkö puhua kanssa (valmiin työn promoaminen toki kuuluu asiaan, mutta duunin "myyminen" kustannustoimittajalle on koiran hommaa)
-Olenko parempi tekemään duunin, kuin joku muu (jos en oo, en lähde koko hommaan)
-Saako siitä niin paljon rahaa, että sillä elää
-Tulenko toimeen käsikirjoittajan kanssa

Ihme ja kumma, mulla on siltikin töitä:-)
« Viimeksi muokattu: 08.03.2004 klo 19:59:25 kirjoittanut [kivi] »

Leo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 269
Re:Potin jako
« Vastaus #3 : 08.03.2004 klo 20:04:35 »
Ihme ja kumma, mulla on siltikin töitä:-)
Kivi, sulta tulee niin hyvää työtä ulos ettei sun hommien menettämistä tarvitse pelätä. Varsinkin nyt kun sarjakuva näyttää vielä myyvänkin. "Suomalaisia sarjakuvapiirtäjiä" -kirjasta bongasin töitäsi ja joukosta erottui aikalailla omapäerisen ja selkeän piirrostyylin ansiosta. Sulla on hyvä tyyli, Kivi älkä pelkää että hommasi menettäisit. (Toivottavasti sulle tuli nyt parempi mieli ;D )

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Re:Potin jako
« Vastaus #4 : 08.03.2004 klo 23:11:58 »
(Toivottavasti sulle tuli nyt parempi mieli ;D )

Kiitos, Leo. Kyllä mulla on hyvä mieli muutenkin, enkä mä pelkää ainakaan piirtämishommien maailmasta loppuvan. Mut hauska oli jos tykkäsit.

Kun käyt kirjastossa ensi kerran, katso jos sieltä löytyy "Saippuaa" tai "Parkkipaikka auringossa". Ne on mun omista albumeista mun mielestäni parhaat. Kaupasta ja kustantajan varastosta ne on loppuunmyyty jo aikaa sitten, ja mä toivon että ainakin Saippuasta otetaan uusi painos joskus.

J.Kantelinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 54
  • Cabals The Card Game
Re:Potin jako
« Vastaus #5 : 08.03.2004 klo 23:41:46 »

-Saako vain piirtää, vai pitääkö puhua kanssa (valmiin työn promoaminen toki kuuluu asiaan, mutta duunin "myyminen" kustannustoimittajalle on koiran hommaa)


Voisitko valottaa vähän tuon kustannustoimittajille myymisen ongelmista, sillä vaikuttaa, että asia olisi ajankohtainen itsellänikin ekaa kertaa lähitulevaisuudessa! (Olen aina luullut, että koirat pääsevät elämästä aika helpolla.)
« Viimeksi muokattu: 08.03.2004 klo 23:58:50 kirjoittanut Jay Kalma »

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Re:Potin jako
« Vastaus #6 : 09.03.2004 klo 01:28:25 »
Voisitko valottaa vähän tuon kustannustoimittajille myymisen ongelmista, sillä vaikuttaa, että asia olisi ajankohtainen itsellänikin ekaa kertaa lähitulevaisuudessa! (Olen aina luullut, että koirat pääsevät elämästä aika helpolla.)

Ongelma on se, että suhde on niin kaksijakoinen. Toisaalta kustannustoimittajaan pitää luottaa 100%, koska hän on se, jolla on valta hyväksyä, hylätä, teettää uusiksi ja jopa muokata työtäsi, eli sun on oltava varma, että kustannustoimittaja on sun puolellasi. Toisaalta taas kustannustoimittaja on sopimusten laadinnassa kustantajan edustaja, ja hänen kanssaan on joskus tingittävä kuin mattokaupassa, että saa sopimuksen pykälät, ehdot ja prosentit kohdalleen, ja silloin ei voi olla täysin samalla puolella.

(Tavallista onkin, että kustannustoimittaja vie sut jonkin osastoesimiehen tai pikkukustantamoissa toimitusjohtajan itsensä luokse kirjoittamaan sopparia, ja he näyttelevät sellaisen perinteisen Good Cop - Bad Cop -näytelmän, jottei sulle pääse syntymään kuvaa, että kustannustoimittaja olisi hetkenkään jonkun muun kuin sinun puolellasi.)

Kustannustoimittaja on sun yhteyshenkilösi kustantamon puolella, ja jos kustannustoimittaja on hyvä, on todennäköistä, että kun kustannustoimittaja vaihtaa taloa, "kirjailijat" siirtyvät mukana uudelle kustantajalle mieluummin kuin opettelevat elämään taas jonkun uuden yhteyshenkilön kanssa, tämän vuoksi hyvä kustannustoimittaja on kustantamollekin arvokas sijoitus, jolle voi jopa sallia, että tämä puolustaa myös tekijän etuja.

Mulla on ollut varsin erilaisia kustannustoimittajia, ja heidän kanssaan on aina tullut tarkkaan opittua, missä asioissa heidän älyynsä ja arvostelukykyynsä luottaa ja missä ei.

Mutta aina se sama ensimmäinen asia toistuu - kustannustoimittaja saa sut tuntemaan itsesi tosi tähdeksi. Syö tarjottu ruoka, juo tarjotut juomat, mutta älä anna niiden nousta päähän. Seuraavaksi kirjoitetaankin jo muistioita tapaamisesta, ja ne ovat lainvoimaisia sopimuspapereita, kunnes varsinainen kustannussopimus on allekirjoitettu. Kannattaa lukea joka pykälä huolella, koska rajoittamattomina esim etuosto-oikeus, sitoutuminen seuraaviin töihin ja alikustannusoikeuden myyntioikeus voivat pahimmassa tapauksessa jättää sut varsin vastentahtoiseen liittoon, jossa rahaa ei tule eikä töitä saa myydä.

Mutta sitähän se on. Muista, että Kopioston juristeilta, Sarjakuvantekijät ry:n asiamieheltä Heikki Jokiselta ja esim Kirjailijaliitolta saa kysyä neuvoa, ja he niitä myös mielellään antavat.
« Viimeksi muokattu: 09.03.2004 klo 01:38:41 kirjoittanut [kivi] »

J.Kantelinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 54
  • Cabals The Card Game
Re:Potin jako
« Vastaus #7 : 09.03.2004 klo 13:06:36 »

(Tavallista onkin, että kustannustoimittaja vie sut jonkin osastoesimiehen tai pikkukustantamoissa toimitusjohtajan itsensä luokse kirjoittamaan sopparia, ja he näyttelevät sellaisen perinteisen Good Cop - Bad Cop -näytelmän, jottei sulle pääse syntymään kuvaa, että kustannustoimittaja olisi hetkenkään jonkun muun kuin sinun puolellasi.)

- Katalaa peliä tämä sarjakuva-bisnes.

Mutta aina se sama ensimmäinen asia toistuu - kustannustoimittaja saa sut tuntemaan itsesi tosi tähdeksi. Syö tarjottu ruoka, juo tarjotut juomat, mutta älä anna niiden nousta päähän. Seuraavaksi kirjoitetaankin jo muistioita tapaamisesta, ja ne ovat lainvoimaisia sopimuspapereita, kunnes varsinainen kustannussopimus on allekirjoitettu.

- Mitäs, mitäs...? Eli pitääkö tämä ymmärtää niin, ettei voi oikeastaan neuvotella kuin yhden kustannustoimittajan kanssa kerrallaan? Jos neuvottelut muuttuvat heti muistioiksi?

Kannattaa lukea joka pykälä huolella, koska rajoittamattomina esim etuosto-oikeus, sitoutuminen seuraaviin töihin ja alikustannusoikeuden myyntioikeus voivat pahimmassa tapauksessa jättää sut varsin vastentahtoiseen liittoon, jossa rahaa ei tule eikä töitä saa myydä.

- Kääk!

Mutta sitähän se on. Muista, että Kopioston juristeilta, Sarjakuvantekijät ry:n asiamieheltä Heikki Jokiselta ja esim Kirjailijaliitolta saa kysyä neuvoa, ja he niitä myös mielellään antavat.

- Kiitos ja kumarrus jo näistä vastauksista!


[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Re:Potin jako
« Vastaus #8 : 09.03.2004 klo 15:28:33 »
Eli pitääkö tämä ymmärtää niin, ettei voi oikeastaan neuvotella kuin yhden kustannustoimittajan kanssa kerrallaan? Jos neuvottelut muuttuvat heti muistioiksi?

Ei, mutta et myöskään saa "puoliksi luvata" mitään, ennen kuin olet valmis pistämään sen myös sopimuspaperille.

Totta kai ennen sopimuksen allekirjoittamista katsellaan ympäriinsä. Silloinhan se aika on. Kustantamoilla ei vain sarjakuvassa oo oikein sellaista keskinäistä kilpailua, joka tulisi tekijän avuksi esim hintakisana, vaan ajatus on enemmänkin, että "jos se nyt edes myy omansa pois, se on siinä".

Mä peräänkuuluttaisinkin kustantajilta intoa jatkaa albumien markkinointia (tai edes saatavilla pitämistä) vielä sen break-even-pointinkin (hetki, jolloin tuotto kattaa kulut) jälkeen. Nythän on käytännössä niin, että jos kaikkien hienojen suunnitelmien jälkeen saa 2 viikkoa promoa, se on paljon. Kyllä suomalaisenkin sarjakuvan myyntiluvut saataisiin sieltä suosta ylös, jos otettaisiin samanlainen mainosriski kuin nykyään (lopulta) kotimaisten ison yhtiön bändien kanssa otetaan (tsekkaa esim Protoni, Ripsipiirakka, 51 Koodia), sen osoittaa kirjastojen lainatuimmuustilasto selvästi.

O.K.

  • Jäsen
  • Viestejä: 528
Re:Potin jako
« Vastaus #9 : 09.03.2004 klo 16:30:05 »


Mä peräänkuuluttaisinkin kustantajilta intoa jatkaa albumien markkinointia (tai edes saatavilla pitämistä) vielä sen break-even-pointinkin (hetki, jolloin tuotto kattaa kulut) jälkeen. Nythän on käytännössä niin, että jos kaikkien hienojen suunnitelmien jälkeen saa 2 viikkoa promoa, se on paljon. Kyllä suomalaisenkin sarjakuvan myyntiluvut saataisiin sieltä suosta ylös, jos otettaisiin samanlainen mainosriski kuin nykyään (lopulta) kotimaisten ison yhtiön bändien kanssa otetaan (tsekkaa esim Protoni, Ripsipiirakka, 51 Koodia), sen osoittaa kirjastojen lainatuimmuustilasto selvästi.

Jees, ja kunnolla valta- ja nuorisomedioissa. Nykyaikana harva ostaa erikoiskulutushyödykkeitä ellei niitä mainosteta joka puolella isosti. Puskaradio ei kaiken tiedonvälityksen keskellä toimi. Kunpa sarjakuva saisi yhtä paljon mediatilaa kuin vaikka kaunokirjallisuus...

J.Kantelinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 54
  • Cabals The Card Game
Re:Potin jako
« Vastaus #10 : 10.03.2004 klo 12:28:43 »

Ei, mutta et myöskään saa "puoliksi luvata" mitään, ennen kuin olet valmis pistämään sen myös sopimuspaperille.

Mä peräänkuuluttaisinkin kustantajilta intoa jatkaa albumien markkinointia (tai edes saatavilla pitämistä) vielä sen break-even-pointinkin (hetki, jolloin tuotto kattaa kulut) jälkeen.

Voihan vipstaakkeli! Mitä enemmän tiedän, sitä vaikeammalta tämä tuntuu. Ja joskus hullussa nuoruudessani (viikko sitten) kuvittelin, että olisi hienoa vaan tehdä sarjakuva. Ja sitten se olisi siinä.

Pitää toivoa, ettei ryssi hommaa viime metreillä.
Tähän on palattava vielä myöhemminkin. Hyviä vihjeitä.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re:Potin jako
« Vastaus #11 : 10.03.2004 klo 13:15:49 »
Koivusaaren alussa esittämää kysymystä pidän melko teoreettisena. Siis sitä, että rahaa tulisi. Että ihan huoletta voit minusta suostua mihin tahansa sopimukseen (TÄMÄN YHDEN DUUNIN OSALTA). Se on sen työn (albumin) toteutumisen kannalta sinulle ihan sama saatko siitä 500 vai 1000e (miinus verot yms.). Paljon isompi asia on sitten sitten se, että se on hieno juttu jos se oikiasti toteutuu. Eli se, että saisit myös kirjoittajan ja taustatyön tekijän sitoutumaan sinun työsi markkinointiin olis ehkä parasta mitä voisit toivoa.

Jos sillä työllä olis potentiaalia ulkomaille tai muuten vaikkapa  muutaman kymmenen tuhannen myyntiin, niin sitten vasta kannattaa alkaa näitä murehtia. Mutta toisaalta, siinä vaiheessa olis projektissa jo muitakin hämmentäjiä (suom. kustantaja tai joku manageri) ottamassa oman osansa.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Re:Potin jako
« Vastaus #12 : 10.03.2004 klo 13:16:34 »
Ja joskus hullussa nuoruudessani (viikko sitten) kuvittelin, että olisi hienoa vaan tehdä sarjakuva. Ja sitten se olisi siinä.

Tuotahan me kaikki toivotaan, siksi sille on edullisempi tariffi. Kaikki ylimääräinen säätäminen maksaa lisää. Tarkoitus todella olisi pitää asiat menemässä just noin.

Mut loppujen lopuksi, ei noita kannata niin murehtia, piirrä vain. Tässä maassa mahdollisuus pudota korkeammalta kuin luudan päältä lattialle on aika pieni, ja sitten kun ollaan niin korkealla että itsensä jo satuttaakin, on opittu paljon lisää.

rama

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 709
  • ”Be a devil, not a crybaby!”
Re:Potin jako
« Vastaus #13 : 01.09.2005 klo 15:37:07 »
Mutta sitähän se on. Muista, että Kopioston juristeilta, Sarjakuvantekijät ry:n asiamieheltä Heikki Jokiselta ja esim Kirjailijaliitolta saa kysyä neuvoa, ja he niitä myös mielellään antavat.

Ajattelin kysäistä onko Suomessa tapana tehdä sopimukset sekä suomen- että ruotsinkielisinä? Kysyn lähinnä sen vuoksi, että ajattelin viedä oman soppariehdotukseni (kun se lähiaikoina kolahtaa postiluukusta) nähtäväksi Svenska Tecknare-ammattijärjestön juristille (asun Ruotsissa), ja he tuskin puhuvat suomea  ;)

Vai olisiko parasta soittaa kustannustoimittajalle jo nyt ja pyytää sopparia kahdella kielellä?
”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

https://oblivionhigh.wordpress.com

Anssi Rauhala

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 816
  • Aces High!
Re:Potin jako
« Vastaus #14 : 01.09.2005 klo 18:29:51 »
Ajattelin kysäistä onko Suomessa tapana tehdä sopimukset sekä suomen- että ruotsinkielisinä? ...
...Vai olisiko parasta soittaa kustannustoimittajalle jo nyt ja pyytää sopparia kahdella kielellä?

Olisi parasta. Niin paljon kun on puhuttu Suomen kaksikielisyydestä, niin eiköpähän pitäisi kustantajilta löytyä myös niin oleelliset asiat kuin sopimustekstit molemmilla kotimaisilla.
"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/