Kirjoittaja Aihe: Japan Pop  (Luettu 10697 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

PTJ Uusitalo

  • Mediaholisti
  • Jäsen
  • Viestejä: 910
Japan Pop
« : 29.09.2007 klo 11:35:49 »
Taistelu alkaa.

Nyt nähdään, onko lauseessa "tähän maahan mahtuu kaksikin animelehteä" oikeasti perää.

Matti Karjalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 934
  • Friendly Neighborhood Librarian
Vs: Japan Pop
« Vastaus #1 : 29.09.2007 klo 11:53:42 »
Mielenkiintoista. Voisi ajatella, että parhaassa tapauksessa molemmat lehdet löytävät lukijansa ja toimituksellinen taso kasvaa entisestään, pahimmassa taas molemmat syövät lukijoita toisiltaan ettei kummankaan julkaiseminen ole järin kannattavaa.

Toivotan kuitenkin lämpimästi tervetulleeksi jokaisen tämäntapaisen julkaisun, vaikka en itse erityisemmin aiheesta perusta.

Nyt nähdään, onko lauseessa "tähän maahan mahtuu kaksikin animelehteä" oikeasti perää.

Eikös niitä pitäisi mahtua kolme ja neljäkin, jos kerran manga ja anime ovat sellaisia tulevaisuuden juttuja kuin tuossa "miksi et lue mangaa" -ketjussa on hehkutettu...?  :D
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)

Canard

  • Jäsen
  • Viestejä: 718
  • Der Zorn Gottes
Vs: Japan Pop
« Vastaus #2 : 29.09.2007 klo 12:07:53 »
Japan Pop kuulostaa hyvinkin mielenkiintoiselta, varsinkin jos Anime - lehti muuntuu samanlaiseksi Naruto - fanitusroskaksi kuin lehtihyllyissä näkemäni englanninkieliset alan lehdet, joissa hehkutetaan ainakin kannen perusteella lähinnä muodikkaimpia ja suosituimpia sarjoja. Kuten Narutoa (yök).

PTJ Uusitalo

  • Mediaholisti
  • Jäsen
  • Viestejä: 910
Vs: Japan Pop
« Vastaus #3 : 29.09.2007 klo 12:10:43 »
Kemppi spekuloi, että Anime jaksaa enää noin kahden numeron ajan; sen jälkeen lukijat ovat jo lompakkoäänestäneet sen suohon. Vähän kuitenkin epäilen.

Jos Japan Pop jatkaa vanhan Animen hyväksi havaitulla linjalla - kenties jopa sitä kehittäen - ja Anime siirtyy palvelemaan nuorempaa lukijakuntaa, ongelmia ei pitäisi tulla. Tjaa-a.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Japan Pop
« Vastaus #4 : 29.09.2007 klo 12:18:37 »
Jaahas, itse en vielä ehtinyt uusinta lehteä lukemaan, mitä nyt huomasin teeman olevan pelikeskeinen.

Jari Lehtinen on kyllä Anime-lehden parasta antia, joten miten lie käynee ilman miestä. Toivottavasti vanha toimitus kehittää konseptiaan, kun pääsevät tekemään uuden startin, vanhaa soppaa kun olisi saanut alkujaan keittää kypsemmäksi.

Lmmz

  • Jäsen
  • Viestejä: 19
Vs: Japan Pop
« Vastaus #5 : 29.09.2007 klo 21:03:13 »
Suuri haaste tuossa nyt toki on lukijakunnan tavoittaminen uudelleen. Anime-lehdellä on kestotilaajansa, jotka eivät välttämättä kovin impulsiivisesti ole toiseen vaihtamassa, vaikka sisällöllinen ero olisikin selvä.

Anime-lehden tulevaisuus riippuu siitä, haluaako julkaisija oikeasti panostaa siihen. Vanhan toimituskunnan puheista ja teoista päätellen tähän asti ei ole tarpeeksi niin ollut, joten tällainen äärimmainen vaihtoehto kuin kelkasta kokonaan omilleen lähteminen koettiin paremmaksi. Mutta kyllä tästä maasta varmasti aihetta tuntevia, luovia ja personaallisia kirjoittajia löytyy, joten siinä mielessä vanhaa Anime-lehteä ei vielä kannata kuopata.

Itse kaipaisin lähinnä enemmän fanzinejä, Otaku taitaa tällä hetkellä olla ainoa, joka vähän yrittää, tosin sekin tuntuu keskittyneen enemmän sellaiseen kotimaisen kentän ilmiöiden ihmettelyyn. Mutta näin tietoyhteiskunnan aikaan ei taida porukalla enää kaikenmaailman foorumeiden jälkeen olla intoa tuottaa perinteistä paperilehteä, ja kunnianhimoisat webbiprojektitkin nousevat ja kaatuvat saavuttamatta koskaan suurta lukijakuntaa.

PTJ Uusitalo

  • Mediaholisti
  • Jäsen
  • Viestejä: 910
Vs: Japan Pop
« Vastaus #6 : 29.09.2007 klo 22:58:26 »
Mutta kyllä tästä maasta varmasti aihetta tuntevia, luovia ja personaallisia kirjoittajia löytyy, joten siinä mielessä vanhaa Anime-lehteä ei vielä kannata kuopata.

Se jää nähtäväksi. Animen toimitus aikoinaan mietti voisiko tähän maahan syntyä sille kilpaileva julkaisu, ja vaikka asiaa tutkittiin miltä kantilta vastaus oli aina sama: maan kirjoittajapohja on liian kapea, että niin voisi käydä. Tilanne on edelleen sama, vaikka lehti onkin vaihtunut; nyt sisällöntuottajia vailla vain on Anime.

Otakuyhteisö on liian tiivis ja ytimestään tuttunaamainen; ei ole olemassa mitään mystistä kaappia, jonka pohjalta voisi löytyä kypsiä ja asiantuntevia kirjoittajia - jotka haluaisivat kaiken lisäksi vielä tekstejään lehteenkin. Jostain syystä mielipiteiden julistamista foorumeiden ulkopuolella vähän häpeillään; blogejakin on niin vähän.

Itse kaipaisin lähinnä enemmän fanzinejä, Otaku taitaa tällä hetkellä olla ainoa, joka vähän yrittää, tosin sekin tuntuu keskittyneen enemmän sellaiseen kotimaisen kentän ilmiöiden ihmettelyyn.

Onhan vielä Tsukiain jo kolmen numeron verran ilmestynyt Moshi Moshi, ja... öh, eipä juuri muita. Internetkeskeisyys tässä taitaa olla se suurin syy, ja toisekseen tuo yllämainittu. Olen vain kummajainen, kun luotan ihmisissä piilevään viehtymykseen esineiden omistamiseen ja painettuun sanaan luottamiseen...

Kotimaisuuskeskeisyys on harvan julkaisutahdin sanelema pakko, mutta olen pyrinyt korjaamaan sitä blogilla. Toistaiseksi tulokset ovat olleet lupaavia.
« Viimeksi muokattu: 29.09.2007 klo 23:01:43 kirjoittanut PTJ Uusitalo »

chihiro

  • Vieras
Vs: Japan Pop
« Vastaus #7 : 03.10.2007 klo 17:41:15 »
Minulle tuli Japanpop-lehti postissa, ja jos se kerta näin uusi lehti on niin onkohan kukkaan voinnut tilata mulle sitä ees lahjaksi? Onko kukkaan muu saannut ilmais näytettä tästä lehestä? ???

Mon of Olay

  • Fakta-police
  • Jäsen
  • Viestejä: 897
Vs: Japan Pop
« Vastaus #8 : 03.10.2007 klo 17:50:00 »
Minulle tuli Japanpop-lehti postissa, ja jos se kerta näin uusi lehti on niin onkohan kukkaan voinnut tilata mulle sitä ees lahjaksi? Onko kukkaan muu saannut ilmais näytettä tästä lehestä? ???

On joo. En nyt sitten tiedä, miten paljon se loppujen lopuksi erottui edukseen Anime-lehdestä. Nellyn sarjis oli kyllä taas kerran kiva.

PTJ Uusitalo

  • Mediaholisti
  • Jäsen
  • Viestejä: 910
Vs: Japan Pop
« Vastaus #9 : 03.10.2007 klo 18:46:26 »
Onko kukkaan muu saannut ilmais näytettä tästä lehestä? ???

Vain tuhat muuta, älä huoli.

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Vs: Japan Pop
« Vastaus #10 : 04.10.2007 klo 19:32:49 »
Koska asun kiven alla, ja toistaiseksi en ole onnistunut vastausta mistään lähteestä selvittämään, niin mistä siis johtuu tämä Anime-lehden vanhan toimituksen ulosmarssi? Näkemyksellisistä eroista lehden muun toimituksen/julkaisijan kanssa vai..?

edit: Scratch that, syy selvisikin jo.


Ulkoisesti lehdet kieltämättä muistuttavat kovastikin toisiaan, mutta uskoisin, että eriytymistä alkaa tapahtua jahka kumpikin tavoittaa oman kiinteän yleisönsä, koska lopulta kaikki julkaisut pelaavat kysynnän mukaan.

En pitäisi mahdottomana, että siinä missä Anime alkaa keskittyä mainstreanimpaan ja nuoremmille tarkoitettuihin sarjoihin JeePee pelaa valtteinaan klassikot ja sarjat, jotka kosiskelisivat enemmän (nuoria) aikuisia. Skitsojen oddballien raportoimisesta huolehtii tietysti Otaku. :D

edit2: Luen muuten jatkuvasti Wakosen "Wankkosena".
« Viimeksi muokattu: 04.10.2007 klo 21:34:00 kirjoittanut Laura Sivonen »
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

prankster wankster

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 6
Vs: Japan Pop
« Vastaus #11 : 04.10.2007 klo 21:35:31 »
Heh. Kun katson tuota uusimman Anime-lehden kantta niin muistuu kyllä mieleen miksi lopetin lehden ostamisen.

  • Miyazaki (vaikkakin juniori)
  • azumangawhatever
  • Arina Tanemura


Fanittaa saa mutta liika on liikaa. Itselläni on tuolla päälle kymmenen (parikymmentä?) Anime-lehteä ja voisin melkein laittaa pääni pantiksi että jokaisessa on nimi Miyazaki. Ja eikös tuosta Peach Girlistäkin ollut jo yhdessä lehdessä arvostelu? Onko niin tärkeä teos että ansaitsee sivutilaa useassa lehdessä? Don't think so.

Tajuan kyllä että merkittävät teokset ja tekijät pitää käsitellä. Tajuan että lukijat vaativat Narutosta kymmenen sivun spesiaalia. Itseasiassa jopa pidän siitä, kun alan lehteä lukiessa tuntee pienen fanitytön/pojan heränneen toimittajissa. Mutta piiri pyörii aivan liian pienenä Animessa.

Asiaa ei auta kamalat sarjakuvat joita pitää ahdata mukaan sivukaupalla. Joo, tiedän, tekijät käyvät täällä, mutta oikeesti, kenellekkään teille ei näytä sopivan sarjakuva ainakaan lyhyinä strippeinä.

------

Japan Popista ei voi sanoa vielä mitään. Olisinpa saanut ilmaisnumeron. Ihan hyvä jos kilpailu kiristyy.

-----
Lainaus käyttäjältä: Laura Sivonen
Skitsojen oddballien raportoimisesta huolehtii tietysti Otaku.

Otaku on kiinnostanut pitkään mutta tilaaminen arveluttaa (jopa yhden numeron; en varsinaisesti ole riskipeluri). Haluatko vakuuttaa minulle että Otaku on saletisti hotimpi kuin Anime tai Japan Pop tulee ikinä olemaan?

Aura

  • Wannabe
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 422
Vs: Japan Pop
« Vastaus #12 : 04.10.2007 klo 21:44:29 »
Asiaa ei auta kamalat sarjakuvat joita pitää ahdata mukaan sivukaupalla. Joo, tiedän, tekijät käyvät täällä, mutta oikeesti, kenellekkään teille ei näytä sopivan sarjakuva ainakaan lyhyinä strippeinä.

Minua kiinnostaa toki kuulla kritiikkiä siitä mikä näissä "kamalissa sarjakuvissa" on erityisesti ollut pielessä. :) (Ja uskoisin että muitakin, piirtäjiä kiinnostaa aina rakentava kritiikki.) Lyhyitä strippejä lehdissä ei tosin ole juurikaan ilmestynyt, pääosa sarjakuvista kun on ollut noin 2-4 sivua pitkiä.

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Vs: Japan Pop
« Vastaus #13 : 04.10.2007 klo 22:47:12 »
Otaku on kiinnostanut pitkään mutta tilaaminen arveluttaa (jopa yhden numeron; en varsinaisesti ole riskipeluri). Haluatko vakuuttaa minulle että Otaku on saletisti hotimpi kuin Anime tai Japan Pop tulee ikinä olemaan?

Menee slightisti ohi aiheen, mutta jos pidättäydymme siinä näkökulmassa, että miten JeePee eroaa kilpailevista julkaisuista, tässä tapauksessa Otakusta.

Taloudelliset resurssit lehtien tekemiseen ovat eri tasolla, ja sen näkee lopputuloksesta. Vaikka Otaku ei ole yhtä visuaalinen julkaisu kuin kilpasisarensa, ei se minusta ole pelkästään huono asia. Kuvien vähyys jättää tilaa kirjoitukselle ja tällä tavoin artikkeleissa on enemmän dimensiota, kun taas ainakin esmes Animessa artikkelit jäävät enemmän pintapuolisiksi. (JeePeetä en ole niin tarkoin vielä lukenut, että uskaltaisin ottaa tuohon kantaa vielä.)

Käsittääkseni Otakua ei myöskään liiemmälti sponsoroida, niin se myös uskaltaa olla kumartelematta kellekään. Negatiivisia asioita ei kierrellä diplomaattisesti vaan sanotaan suoraan. Tämä uskallus ja ennakkoluulottomuus näkyvät myös paitsi juttujen sisällössä niin niiden aiheissa. Otaku ei ujostele ottaa esille (homo)erotiikkaa tai angstisplatteria. Kuitenkin sieltä löytyvät myös samat perusaiheet kuin JeePeestä tai Animesta - kotimaisten julkaisujen syynäykset, animeskenen suurimmat uutiset, klassikkokatsaukset, jne. Mielestäni se tarjoaa kaiken olennaisen + siihen lisää paljon muuta.

Näkökulma käsiteltäviin aiheisiin on ehkä myös lähempänä lukijan omaa, koska Otakua toimittavat fanit itse, eivätkä mediatutkinnon suorittaneet liituraitapuvut. Tietysti toimituksellinen kokemattomuus tuo mukanaan omat ongelmansa, mutta kehitys on aina ollut parempaan.

Homoerotiikkaa/romantiikkaa inhoavana ilmaisen lopuksi vastalauseeni Otakun yaoipainotteisille numeroille, mutta valitettavasti koen olevani yksin tässä asiassa.. Kysyntää tässä maassa yaoille on, ja kysynnän laki pätee Otakuunkin; etenkin kun JeePeessä ja Animessa ei aihetta juuri nimeksikään käsitellä. Otaku täyttääkin monella saralla näitä mainstreamjulkaisujen jättämiä tyhjiöitä.


Edit: And The Typo award of 2007 goes to...
« Viimeksi muokattu: 07.10.2007 klo 17:26:30 kirjoittanut Laura Sivonen »
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

haplo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 531
Vs: Japan Pop
« Vastaus #14 : 05.10.2007 klo 11:33:29 »
Ja eikös tuosta Peach Girlistäkin ollut jo yhdessä lehdessä arvostelu? Onko niin tärkeä teos että ansaitsee sivutilaa useassa lehdessä? Don't think so.

Ohi taitaa hujahtaa tämä aiheesta, mutta todetaan että kaksi arvostelua on, toinen mangasta ja toinen animesta.

Kaksi sivua (sivu per lehti) ei ole paha määrä, varsinkaan kun lehtien välillä on paljonkin lehtiä joissa Peach Girliä ei mainita. Mukaan on tuonakin aikana tullut varmasti paljonkin uusia lukijoita, joten asiaa voidaan perustella vaikka sillä.

Offia offia... Mutta kaikkoaapa hyttyset.