Realistisuudesta sen verran, etteihän noissa tarinoissa kukaan käy koskaan vessassa tai pesulla tai vaihda kalsareita ja sukkia.et gothicus ole vielä näihin puuttunut, lienee sitten realismia?😊
Yleisesti ottaenhan tuo vastaisi kyseisen ajanjakson hygieniakäsitystä. Sarjakuvaa varten vaan Tex Willerin ja kumppanien peseytymättömyyden aiheuttamat loisinfektiot täineen hajuineen ja sairauksineen on poistettu narratiiviin sopimattomina auttamaan samasitumista koska kun Lurker mainitsi:
Sankari on nykyajan ihminen menneisyydessä.
Tämän takia myös maininnat Tex Willerin kommenttien rasistisuudesta heijastetaan itseä kohtaan ja suututaan kun joku antaa ymmärtää että sankarissa ja hänen toimissaan olisi arveluttava elementti vaikka kyseinen elementti löytyisi niin villin lännen yhdysvalloista kuin sekä valmistusmaa italiasta nykyään tai tästä julkaisumaastamme.
Automaattinen reaktio on suuttua koska "annetaan ymmärtää" että missään muodossa tukisi tai hyväksyisi rasismia.
Asia joka ei katoa sillä ettei asiaa käsittele, pikemminkin päinvastoin.
Tekeekö se Texistä vaahtoavan rasistin? Ei mutta fiktionaalisten hahmojenkin arvovalinnoilla on merkitystä.
Ja miten niihin itse suhtautuu.
Ko tapauksessa korostuu kuinka Tex ystävä/perhejoukkoineen toistuvasti rikkoo todennäköisyyksiä eloonjäännissä ampumahaavoista, pudotuksista ja tappeluista selviämisineen. Oikea varsinainen historia tuntee kyllä vastaavia, Goyaałé paremmin nimellä Geronimo tunnettu kuoli lopulta 79-vuotiaana keuhkokuumeeseen, vartalonsa yli 50 luodinaiheuttamaa haavaa eivät varmastikaan auttaneet asiaa.
Mutta tämäkin oikea ihminen on saavuttanut myyttiset mittasuhteet, ei ihan Texin sfääreissä mutta silti.
Myyttisyys ei itsessään ole automaattisesti valhetta tai faktojen vastaista.
Myyttien tehtävä on olla kertomuksellinen selitystapa tai kuten se kääntyy suomeksi tarunomainen.
Taruilla on funktionsa käyttötarkoituksensa, mutta ne eivät ole ohjenuora kenenkään elämälle.
Realistisuus ei ole yksiselitteistä. Vaikka todennettava luonnontieteelliset faktat ovat kaikille samat niiden tulkinta vaihtelee kunkin oman subjektiivisen taustan mukaan: joillekin aurinko nousee idästä ja laskee länteen.
Minulle aurinko ei nouse, me kierrämme planeetallamme tuota liikkuvaa räjähtävää kaasupalloa mutta havainnointi saa sen vaikuttamaan siltä.
Miten tämä liittyy Texiin? Gothicus tuskin tarkoitti tätä hyökkäykseksi Texin tai Kitin persoonaa kohtaan, ainoastaan että ymmärtääkseni kohtaus vei hänet ulos tarinan sisäisestä uskottavuudesta aivan samalla tavalla kuin jos Kit tai Tex Willer olisi toiminut täysin vastoin aiempaa käytöstään.
Fiktio käyttää useinkin monenlaisia deus ex machinoita koska kyseessä on fiktio, mutta samalla tavalla kun voidaan esittää että hahmot on piirretty liian feminiineiksi, varusteet on piirretty väärin, hevonen näyttää kamelihtavalta kummajaiselta jne sama pätee tarinaan.
Kukaan ei odottane Tex Willerin olevan historiankirja tai luonnontieteen laitos, se on myyttinen esitys historiallisesta ajanjaksosta.
Sellaisenaan voidaansilti esittää arvostelua eli kritiikkiä tehdyistä valinnoista. Toistuvien kuolemaa uhmaavien temppujen realismi on samanlaista kritiikkiä kuin piirrosjälkeen liittyvä tai siihen miten tarina lopetetaan kuin seinään kiireellä.
Keskustelu voi olla samanmielisten keskinäistä hyminääkin mutta sivistynyt keskustelu mahdollistaa myös moniäänisyyden.
Se puolestaan mahdollistaa uusien näkökulmien saamisen, mikäli moiseen itse on valmis.