Professori Anni Isotalon tutkimuksia: Suurvaltojen sotilasmenotrendit kylmän sodan päättymisestä Irakin miehitykseen. Tulossa syksyllä 2008!
Taivas ja h****tin tuli. Miten tuon saisi hienovirittäen yhdistettyä professorimme tutkimaan tieteenalaan: "vertailevaan kirkkohistoriaan"? Niinkuin tekstinikkarillamme ei olisi jo muutenkin tarpeeksi vaikeaa. Solovetskin vankileiri oli sentään vanha luostari.
Kirjoitin muuten äsken hakemuksen kirjastoapurahaa varten. Jollei pelaa, ei voi voittaa, sanovat; pelipanokseni on nyt sitten viisi arkkia aanelosia, yksi niitti, yksi kirjekuori ja yksi postimerkki... tai jospa vain veisinkin paperit keskustaan mennessäni Maneesikadulle. Säästyisi siltäkin menoerältä.
Ja taas, John Waynen kuolemattomia sanoja lainaten: Rukoilkaa puolestamme.