Täällä kustantajan italialaisella sivulla ihan ylimpänä sanotaan Google-kääntäjällä käännettynä: ”The long saga, presented in this edition, will culminate with
the final episode and unpublished, created for the occasion by the two authors, who pulls the strings of the long journey of Ken Parker.” Monella lukemallani sivulla lukee, että ”the episode will
conclude the work”. Lihavoinnit minun.
Tässä KP:n uudessa 50 osan laitoksessa on tarkoitus julkaista ihan kaikki ja on sanottu, että mitään ei enää tule sen jälkeen. Muutoin jouduttaisin tekemään uusi ”definitiivinen laitos”.

Olen ymmärtänyt, että Berardi helpottuu kun pääsee Kenin viimeisten vaiheiden kertomisesta vihdoin eroon, tarkoitus ei todellakaan ole jatkaa enempää.
Tässä Mondadorin uudessa laitoksessahan on puhekuplien ja laatikoiden tekstejäkin hiottu ja viitteitä lisätty. AIkoinaan värillisinä julkaistut sivut julkaistaan uusinnassakin värillisinä toisin kuin KP Collectionissa. Tosin pari uutta pokkaria oli kuulemma niin täynnä lyöntivirheitä että niistä otetaan uudet painokset.
Ja hei, ketjussa on jo mainittu aloitettu uusi työ…
kaksi sivua sitten annoin linkin sen näytteeseen.
(EDIT: Selvennys. Ja luetaan niitä ketjuja, jooko?

)