Sain Jippesiltä vähän täydennystä vastauksiin. Hän lopetti v. 2001 työt hollantilaiselle työnantajalleen ja siirtyi Tanskan Disneyn palvelukseen. Jippesin mukaan skannaukset paranivat välittömästi. Selkokielellä ja Inducksin mukaan tämä tarkoittaisi sitä, että hieman alle puolet Jippesin Barks-tarinoista on skannattu huonosti. Ryssittyjen tarinoiden originaalit ovat levineet sen verran laajalle, että Jippes ei näe mahdollisesna niiden keräämistä. Eikä mikään kustantajakaan olisi valmis keräyshommaan ja uusioskannaukseen, koska se olisi tappiollista puuhaa.
Ajattelen positiivisesti: sentään yli puolet Jippesin tarinoista on skannattu hyvin. Silti päätä kivistää jo ajatuskin siitä, mitä tuleman pitää sarjan kahdessa viimeisessä kirjassa.
On se kumma, kun hollantilaiset eivät osaa skannata. Muistelisin, että Mau Haymansin Ankantekijät oli taannoin myös aivan käsittämättömän pikselöitynyt. Erään tutkimuksen mukaan hollantilaiset ovat maailman isopäisin kansa. Ilmeisesti isopäisyys ei korreloi aivojen kokoa

. Toivoa sopii, että tietotekniikka kehittyy joskus sen verran, että Jippesin varhaisetkin Barks-tarinat saadaan laadultaan kelvollisina ulos.
Niin, ja joku saisi selvittää, kuka on ryssinyt koottujen muut pikseli-tarinat. Hollantilaisia tuskin voidaan niistä syyttää.