Äänestys

Luetko Sarjainfoa?

Kyllä, tilaan lehteä ja olen Sarjakuvaseuran jäsen
109 (39.6%)
Ostan irtonumeroita vain satunnaisesti
16 (5.8%)
Luen, kirjastossa
65 (23.6%)
En, turhan elitistinen
18 (6.5%)
En, turhan vaikeasti saatava
25 (9.1%)
Mikä ihmeen Sarjainfo?
42 (15.3%)

Äänestäjiä yhteensä: 237

Kirjoittaja Aihe: Sarjainfo  (Luettu 342857 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #150 : 18.05.2005 klo 13:18:56 »
Lainaus
Pakko ottaa. Kyse on työstäni, elannostani ja eämäntavastani.

Oikea asenne. 


No nyt on vähän korjattu sitä alkuperäistä viestiä. Huomatkaa lukea muutkin myös rivien välit, ei vain rivien välistä.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

herra Nissen

  • Vieras
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #151 : 18.05.2005 klo 15:30:17 »
Kaksi kommenttia jotka jossain määrin liittyvät tähän keskusteluun, oli se kuinka leikkimielinen tahansa.

1) Jos kirjoittaisin Sarjainfoon tekstin, jossa ylistäisin Marko Turusta tai ketä tahansa muuta kohtalotoveria johon olen läheisessä kontaktissa, oletan että päätoimittajalla on jonkin sortin vastuu reagoida erilaisiin puolueellisuuksiin. Täydellisen puolueettomuus tuskin on mahdollista näissä pienissä piireissä, mutta otetaan nyt vaikka esimerkiksi sellainen teos jonka kustannukseen olen laittanut omaa rahaa likoon ja sitten kirjoittamassani kritiikissä kehoittaisin lukijoita ostamaan sen, liikuttaisiin arveluttavalla maaperällä. Tällaista kuitenkin tapahtuu paljonkin näissä piireissä. Hieman samaan kategoriaan asettuu surullinen tosiasia ettei uskalleta kritisoida rehellisesti koska tekijät ja kriitikot ovat kaikki yhtä suurta ihanaa vaaleanpunaista perhettä.

2) Mitä tulee Kulttuurivihkoissa julkaistuun kritikkiini jossa on ripaus hävytöntä mainontaa höysteenä (http://koti.phnet.fi/nissen/arviokuolemasta.html), totean etten voinut vastustaa kiusausta. Harvassa ovat ne teokset joista minulla on jotain sellaista sanottavaa, johon joku muu kriitikko ei olisi puuttunut. Yleensä tartun sellaisiin teoksiin joita ruotimalla voin pohdiskella myös jotain yleisluontoista sarjakuvaan liittyvää asiaa ja Turusen kirja oli siihen mitä oivallisin väline.

ja jälkikirjoituksena 3) Kuulkaas Sarjainfon tekijät, on yleisesti tiedossa että olette kärkkyneet vakanssejanne jo useita vuosia ja nyt kun olette saaneet tahtonne läpi, yrittäkää herran tähden tehdä myös sitä lehteä tai tullaan joukolla vetämään munista hirteen.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2005 klo 15:33:26 kirjoittanut herra Nissen »

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #152 : 18.05.2005 klo 15:59:38 »
oletan että päätoimittajalla on jonkin sortin vastuu reagoida erilaisiin puolueellisuuksiin. Täydellisen puolueettomuus tuskin on mahdollista näissä pienissä piireissä

No juuri näin on asia. Ainoa, mitä en halua, on joutua kunnianloukkauksen vuoksi oikeudelliseen vastuuseen jonkun toisen kirjoituksista. Viittaan siis intimiteettisuojalakiin eli Lex Hymyyn.

Lainaus
ja jälkikirjoituksena 3) Kuulkaas Sarjainfon tekijät, on yleisesti tiedossa että olette kärkkyneet vakanssejanne jo useita vuosia ja nyt kun olette saaneet tahtonne läpi, yrittäkää herran tähden tehdä myös sitä lehteä tai tullaan joukolla vetämään munista hirteen.

Minun osaltani lehti (Info 1/05) oli valmis noin kolme viikkoa sitten, ts. oikolukua vailla. Kakkosen materiaalia koostetaan parhaillaan. Muuten tuo "vakanssien kärkkyminen" on kyllä uskomattoman hauska ilmaus. Oletettavan satiirinen tässä yhteydessä. Minä en kärky kuin lottovoittoa. Enkä suhtaudu vakavasti muuhun kuin sarjakuviin.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Doc Lomapäivä

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 816
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #153 : 08.08.2005 klo 12:23:06 »
Kari Salminen kirjoittaa päivän Aamulehdessä Bild & Bubbla lehdestä: "Teemana on nimittäin neminismi, loistavan Nemi-sarjakuvan ja feminismin suhde. Kukaan ei voisi kuvitellakaan, että suomalainen Sarjainfo perehtyisi teemaan. Suomessa sarjakuva on partaisten miesten lempiharrastus."

Onko näin? Onhan Sarjainfossa ollut paljonkin juttua feministitaiteilijoista, mutta feministisestä sisällöstä ei ole taittu käydä syvällisempää (akateemistyyppistä) keskustelua? Onko Sarjainfossa käyty mistään syvällisempää keskustelua? Ja onko sarjakuva Suomessa todellankin vain partaisten miesten lempiharrastus?

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #154 : 08.08.2005 klo 13:07:54 »
Jaah-a, Kaikka Salminen on taas lukenut jostain lehdestä että Nemi on nyt muatia. Bild & Bubblaa hän ei ole tainnut lukea kantta pitemmälle, tuo "teema" kun on n. 80-sivuisessa lehdessä viiden sivun mittainen, norjankielinen Nemi-sarjan esittely. No joo, sitten vielä on kansi ja sivu tai pari albumimainontaa.
Sarjainfon toimituskunnassa partaisuus vaihtelee, itselläni ei oo, mutta taittajalla ja toimitussihteerillä on.
Salminen on käynyt Kemin festivaaleilla viimeksi joskus 90-luvun puolivälissä, hänelle on jäänyt silloin ikuinen trauma H. Porkolan parrasta... Älkää nyt hyvät ihmiset uskoko kaikkea, vaikka se on Aamulehteen painettu... 

Keskustelun käyminen on huomattavasti helpompaa täällä kvaakissa kuin Sarjainfossa. Tulee hiukan turhan pitkät keskusteluvälit jos siinä käy jutustelemaan.   
« Viimeksi muokattu: 08.08.2005 klo 13:34:00 kirjoittanut VesaK »
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Marsumestari

  • Jäsen
  • Viestejä: 386
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #155 : 13.08.2005 klo 00:17:25 »
Kyllä tätä joskus tulee luettua kirjastossa. Se tyyppi(muistaakseni Harri Römpötti) ansaitsi ankaran puhuttelun tai jonkun ankaramman rangaistuksen, kun meni haukkumaan joko Phoenixin tai Buddhan arvostelun ohella Astro Boyta tylsäksi. Jäi huono maku, koko jutusta näin pienen asian vuoksi, koska alkuperäinen Astro Boy ei todellakaan ollut turhaan suosittu. Tästä lähin en ota mitään Römpötin kirjoituksia vakavasti.

keijoahlqvist

  • Sarjakuvaneuvos
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 553
  • -
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #156 : 04.09.2005 klo 02:11:23 »
Uusin numero on monipuolinen ja kiitokset Hans Nissenille Katy Coopen ojentamisesta.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #157 : 05.09.2005 klo 00:15:30 »
Nähdäkseni se Hansin kirjoitus kertoi Nissenistä eikä juurikaan mistään muusta. Oli muuten loiventanut netissä julkaisemaansa kritiikkiä, mikäli muistan oikein. ;)

Tätä ei varmaan saisi sanoa, mutta hieman harmaa tuo Info tuppaa olemaan. Ehkä tämä mielikuva johtuu siitä ko. numpan sillisalaatista. Lehdessä on hirveä määrä asiaa, laidasta laitaan, muttei oikein mitään mikä pitäisi sitä kasassa. Selailuun lehti on liian tylsän näköinen ja luettavaksi taas aika rikkonainen.
Toki on hyvä että arvosteluja julkaistaan paljon, sitä olen itsekin Infolta inunut. Ja sekin on hyvä, että kotimaisten tekijöiden albumit saavat tilaa, ulkoaisia pitkän sarjan albumeita voisi ehkä kyllä hieman pienemmällä esitellä. Miljoonas Ankardo, Manara tai Yoko Tsuno ei varmaan kauheesti esittelyä kaipaa. Olisiko tilausta jonkinlaiselle ilmestyneiden "pika-listalle?" Toisaalta Infon tilaajissa on paljon niitäkin, joita nimen omaan nämä jutut puhuttelevat.

Muistan hämärästi ajan, kun Sarjainfon uudet päätoimittajat julkaisivat jonkin laisia statementteja tai linjauksia tarttuessaan lehden ruoriin. Mikä siis on infon vastaus lisääntyvän informaatiotulvan hallintaan tai siihen, että nettiuutisoinnin nopeus jättää sen ajankohtaisiksi tarkoitetut jutut varjoonsa? Vieläkö haastattelut tästä lyhenevät? Miten 2000 luvun info poikkeaa 1990-luvun infosta? Vai jatketaanko edellisen päätoimittajan viitoittamaan malliin (kuten nyt ekan Kataiston vuoden perusteella näyttää)? Nähtäväksi jää.

Lopuksi vielä kiitos Meuros-negrologista... ja kaikesta.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #158 : 05.09.2005 klo 11:14:06 »
Nyt oli tuota arvostelujen tulvaa kyllä, seuraavassa sitten enemmän ja pitempiä  haastetteluja. Mutta Comics Journalin 50+ sivun Interview-linjalle ei pyritä eikä tulla pyrkimään. Oli muuten tämä Info päässyt prameasti Helsingin Akateemisen näyteikkunaan, kiitos paljolti Aapo Rapin loisteliaan kansikuvan.

"Sarjakuvan kenttä pirstaloituu entisestään" voisi olla ihan mainio artikkelin aihe. Ennenmuinoin ei ollut kuin Sarjainfo, nykyään on netti ja kvaak.fi ja kupla.net, kohtapuoliin aukenee myös yhteispohjoismainen Nordicomics.net.

Muutama kirjoitusvirhe on jäänyt kuten aina, kuten esmes Kemin festivaali oli tietenkin järjestyksessään XXIV eikä XIV, mutta minkäs teet. Oleellinen välittyy ja kirjoittajien sekä piirtäjien diversiteetti oli mielestäni kohdallaan.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

tomu

  • Jäsen
  • Viestejä: 451
  • the book is good but misunderstood
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #159 : 05.09.2005 klo 11:35:56 »
Oli muuten tämä Info päässyt prameasti Helsingin Akateemisen näyteikkunaan, kiitos paljolti Aapo Rapin loisteliaan kansikuvan.

Komia on kansi, vaikka vähän tukkoon ovatkin värit menneet. Mukavaa myös lukea Nissenin Hansin varsin osuva arvio tuoreesta piirto-oppaasta mangaan.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #160 : 06.09.2005 klo 01:25:27 »
Oliks se kansi muuten digiä? Jotenkin outo noin teknisesti. Evviitti taivutella ja kokeilla rapiseeko Rapi...
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

JV

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 048
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #161 : 06.09.2005 klo 01:55:19 »
Onhan se Sarjainfon asema hankala, sarjakuvan kenttä on niin laaja, ettei voi todellakaan odottaa että samoja ihmisiä kiinnostaisi Aku Ankka ja Chris Ware tai Baudoin... mutta hedelmätön kompromissi, yritys miellyttää kaikkia, ei todellakaan tee hyvää lehteä - pitäisi päättää tehdäänkö väsähtänyttä kerholehteä vähemmän aktiivisille harrastajille vai pyritäänkö tekemään ajan hermolla olevaa, sarjakuvan kriittistä äänitorvea.

Nissenin kanssa olen ihan täysin samaa mieltä, että Sarjainfon kirjoittajilla olisi petraamisen varaa, ja ihan hyvin voi ottaa Parnasson käteen ja katsoa sieltä mallia, miten arvostelunkin voi kirjoittaa monella tavalla - tehdä arvostelusta itsessään kiinnostavan lukukokemuksen. Parnassosta voi ottaa myös päätoimittaja siinä mallia, ettei tarvitse kaikkea sillisalaattia iskeä samaan lehteen vaan voi miettiä jotain teemoja ja yhtenäisyyttä ja vaatia jutuilta ytimekkyyttä ja ajatusta, toimittaa lehteä!

No, Parnasson kirjoittajat saavat tietysti palkkaa jutuistaan, mutta kyllä Suomessa pyörii monta laadukasta kirjallisuuslehteä ihan talkoohengelläkin - siinä on tietysti se ero, että kirjallisuuden opiskelijoita ja harrastajia, ja kirjailijoita, on niin paljon, että tekijöistä ei ole pula, ja sillä puolellahan se kirjoittamisen taito taitaa tullakin omasta takaa...

Ja sitten Sarjainfon pitää ottaa positio suhteessa Kvaakin ja muun nettimedian tuoman nopean informaation ja keskustelun suhteen - pohtia mikä rooli lehdelle, joka ilmestyy neljä kertaa vuodessa ilmeisesti ronskisti myöhässä, jää. Arvostelut -osio on aika koominenkin, kun arvostellaan jotain lehtikioskimateriaalia, joka on ollut myynnissä joskus puoli vuotta sitten.

Minusta Sarjainfon rooliksi sopisi nimenomaan syvätaso - esitellä perusteellisemmin sellaisia tekijöitä ja sarjakuvia, jotka suurimmalle osalle lukijoista olisivat vähemmän tuttuja, ja hyvät, mahdollisesti pitemmätkin, haastattelut voisivat olla merkittävämmässäkin roolissa, ja korostan hyvät - Comics Journalissa on loistavia haastatteluja, siinä kysytään hyviä kysymyksiä ja saadaan hyviä vastauksia, tottahan se pituus antaa mahdollisuuksia, mutta voi siitä lyhyemmästäkin haastattelusta räätälöidä monenlaisen.

Ja naapurivertailun vuoksi: Bild& Bubblasin semmoinen paksu kirja Andra Boken, jota nuorena luin ahkerasti, on vaikuttanut ihan mittaamattoman paljon minun sarjakuvantekijän taipaleella - siihen on kerätty joku 50-60 haastattelua muistaakseni enemmän anglo-amerikkalaiselta puolelta - Sienkiewiczistä Hunt Emersoniin, Alan Mooresta Hernandezin veljeksiin. Loistavaa materiaalia, kaikki pänttäämään!

JA sitten vielä lehden visuaalisesta puolesta, voisi olla ihan hyvä idea antaa uuden taittajan käsiin, ja hakea vähän dynaamisempaa ilmettä, nykyisellään lehti lähemtelee graafista unilääkettä. Painopaikkaakin kannattaa miettiä...

Minä uskon siihen, että oikeilla strategioilla ja "synergialla" sarjakuva-aiheinen lehti ja sarjakuvakulttuuri ylipäänsä vois löytää paljon laajemmin kiinnostunutta yleisöä, kysehän näinä päivinä on vain markkinoinnista ja brändäämisestä. Lehtilaarit kaupoissa on täynnänsä mitä omituisimpia virityksiä, se on vaan saatava perhokalastus-lehden ostajat kiinnostumaan uusista asioista!

Mutta noin ylipäänsä semmoinen huono itsetunto-ongelma sarjakuvan suhteen tekee vain hallaa koko hommalle! Minä uskon, että sarjakuva on arvokas ja keskeinen taide - ja populaarikulttuurimuoto! Toistakaa kaikki ! Uudestaan, kovempaa!
 

(Ihan tosissaan uskon että Sarjainfon kaltaisella lehdellä on, tai voisi olla aika iso osuus, sarjakuvan kiinnostuksen ja arvostuksen lisäämisessä, ihan vaan laatuun satsaamalla ja alan sisäistä kritiikkiä vaalivana...)

« Viimeksi muokattu: 06.09.2005 klo 02:03:21 kirjoittanut Veltti »

kauna

  • Jäsen
  • Viestejä: 129
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #162 : 06.09.2005 klo 08:17:25 »
hedelmätön kompromissi, yritys miellyttää kaikkia, ei todellakaan tee hyvää lehteä -
...
Parnassosta voi ottaa myös päätoimittaja siinä mallia, ettei tarvitse kaikkea sillisalaattia iskeä samaan lehteen vaan voi miettiä jotain teemoja ja yhtenäisyyttä ja vaatia jutuilta ytimekkyyttä ja ajatusta, toimittaa lehteä!
...
Ja sitten Sarjainfon pitää ottaa positio suhteessa Kvaakin ja muun nettimedian tuoman nopean informaation ja keskustelun suhteen - pohtia mikä rooli lehdelle, joka ilmestyy neljä kertaa vuodessa ilmeisesti ronskisti myöhässä, jää. Arvostelut -osio on aika koominenkin, kun arvostellaan jotain lehtikioskimateriaalia, joka on ollut myynnissä joskus puoli vuotta sitten.
...
Minusta Sarjainfon rooliksi sopisi nimenomaan syvätaso - esitellä perusteellisemmin sellaisia tekijöitä ja sarjakuvia, jotka suurimmalle osalle lukijoista olisivat vähemmän tuttuja, ja hyvät, mahdollisesti pitemmätkin, haastattelut voisivat olla merkittävämmässäkin roolissa, ja korostan hyvät - Comics Journalissa on loistavia haastatteluja, siinä kysytään hyviä kysymyksiä ja saadaan hyviä vastauksia, tottahan se pituus antaa mahdollisuuksia, mutta voi siitä lyhyemmästäkin haastattelusta räätälöidä monenlaisen.
...
voisi olla ihan hyvä idea antaa uuden taittajan käsiin, ja hakea vähän dynaamisempaa ilmettä, nykyisellään lehti lähemtelee graafista unilääkettä.
...
Minä uskon siihen, että oikeilla strategioilla ja "synergialla" sarjakuva-aiheinen lehti ja sarjakuvakulttuuri ylipäänsä vois löytää paljon laajemmin kiinnostunutta yleisöä, kysehän näinä päivinä on vain markkinoinnista ja brändäämisestä. Lehtilaarit kaupoissa on täynnänsä mitä omituisimpia virityksiä, se on vaan saatava perhokalastus-lehden ostajat kiinnostumaan uusista asioista!
...

Yritys miellyttää kaikkia ei ole hedelmätön kompromissa, Sarjainfo ei ole erityisen väsynyt. Parnassoa lukee harva (järjestä galluppi!).

Tilasin ComicsJournalin mutten tilaa enää. Kun numero toisensa jälkeen koostuu yhdestä mielenkiinnottomasta aiheesta, haluaisi löytää englanninkielisen sillisalaattilehden josta näkisi mitä kaikkea muualla sarjakuvamaailmassa tapahtuu.'

 Sarjainfo on paperia. Se osuu silmään kirjastossa. Sitä tulee selatuksi vanhentuneenakin, se levittää sarjakuvatietoutta niille ei-entusiasteille, jotka eivät Kvaakiin lähde aikaansa tuhlaamaan.

Sarjainfoa on helppo lukea kun kukaan graafinen suunnittelija ei ole päässyt kokeilemaan kapinallisia ideoitaan ulkoasuun.

Huvittavaa väittää että kun lehteä kehitetään pois "kaikkien miellyttämisestä", se alkaisi vetää perhokalastajien mielenkiintoa. Veltti taitaa nyt kompuroida.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #163 : 06.09.2005 klo 12:23:56 »
Nii-ih, Infossakin käytössä olevien kirjoittajien aika ja mahdollisuudet ovat rajallisia, ja vaikka kuinka yrittää alaa seurata, aina joku kulma jää pimentoon. Lehti voisi silti olla paljonkin enemmän sillisalaattia, yritän kuitenkin pitää jonkinmoista teemallisuutta yllä. Uudet kirjoittajat ovat aina tervetulleita.

Niin on mieltä kuin miestäkin/naistakin, mutta älkää luulko, että pelkkä nimimerkin varassa nettiin kirjoittelu paljon tehoaisi mihinkään. "Debating in the net is like running..." jne. Osallistukaa omalla nimellänne ja kirjoittakaa itse. Kuten esimerkiksi Herra Nissen ansiokkaasti teki.

Haastatttelukirjan teko on kangastellut aika ajoin mielessäni, kun vain olisi aikaa sellaisen tekoon... Odotellessa menkää lähikirjastoonne ja edellyttäkää, että sieltä löytyvät BTJ:n kustantamat Kotimaisia sarjakuvantekijöitä ja kohta ilmestyvä Ulkomaisia sarjakuvantekijöitä.

Uutispalsta puolustaa paikkaansa samoin kuin arvostelupalstakin. Aktiiviharrastaja kyllä tsekkaa kaiken mitä ilmestyy, mutta on paljon sellaisia joille Info on lähestulkoon ainoa tietolähde ilmestyneistä sarjakuvista.
Uutiset taas, niistäkin suuren osan saa aktiiviharrastaja tietoonsa jo kauan ennen kuin Sarjainfo on painettu, mutta ei kaikkia. Lisäksi ihminen unohtaa herkästi. Muistelkaapa nyt lonkalta vaikka eilen lukemanne sanomalehden pääkirjoitus? Pääotsikot? Mitä tapahtui eilisen päivälehtisarjassa, juuri siinä jonka luette joka päivä? 
 
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Luetko Sarjainfoa?
« Vastaus #164 : 06.09.2005 klo 13:25:12 »
Veltillä (ja monella muulla) on aika ruusuinen kuva siitä mitä vapaaehtoisvoimin voi saada aikaan. On ihan eri asia tehdä pari nättiä ja trendikästä läpyskää jotka ovat ajan hermolla, kuin tehdä samaa vuosia tai kymmeniä vuosia. ...ilman palkkaa. On myös eri asia kirjoitella keskustelupalstoille kuin kirjoitella kunnon artikkeleita. Tämä kuulostaa ikävämmältä kuin on, mutta Infon tärkein ominaisuus on jatkuvuus mitä se edustaa. Kvaakki tms. projekti voi pörähtää taivaan tuuliin minä päivänä tahansa.
Samaa mieltä olen siitä minkä luin Veltin rivien välistä. Nimittäin että Infon (ja Sarjarin) pitäisi kiinnittää enemmän huomiota lehden imagoon ja sen parantamiseen. Se ei maksa oikeastaan mitään lisää, mutta voi poikia paljonkin.

Netti ja mobiiliviestintä kehittyvät koko ajan, ja saattavat kyykähtää tauhkaansa tai ainakin taantua älämölö-tasolle ennen kuin semanttinen web saadaan aikaan. Tietokone on edelleen vain nopea idiootti ja netistäkin on hyvän aikaa ollut muodostumassa nopea imbesilli. HS:n linja mistä toisaalla puhuttiin, kehittää asialehteä viihteellisempään suuntaan tinkimällä tietosisällön laadusta on minusta kerrassaan hirveätä. Jokainen lehti tasapainottelee vanhan tilaaja/lukijapopulansa säilyttämisen ja uusien lukijoiden hankkimisen välimaastossa. Koska infon rahoitus ei ole 1:1 sidottu tilauksiin tai ostavan yleisön makuun, päätoimittajalla todellakin olisi mahdollisuus yrittää tehdä vaikkapa sellaista lehteä millaista itse haluaisi mieluiten lukea.

Vastuu "yleiskattavuudesta" on hiton rankka taakka, ja info onkin toistaiseksi(?!) ylivoimaisesti paras ja kattavin sarjakuvahistorian tutkimuspaikka esim. mitä suomalaiseen sarjakuvaan tulee. Samoin Sarjakuvaseura on tehnyt vapaaehtoistyönä valtavan määrän kulttuurin tutkimusta ja säilyttämistä. Sitä ei pidä eikä saa unohtaa, mutta tasapainoa nykyajan kanssa pitäisi lehdessä silloin tällöin hakea.
Kannattaisikin ehkä miettiä juuri ratkaisuja, jotka poistavat medioiden välisiä päällekkäisyyksiä, mutta eivät varsinaisesti tingi historian tallentamisestakaan. Ja epäilemättä näin on jossain määrin tehtykin.

Mitä infon visuaaliseen puoleen tulee, niin ja taitto on minusta melko hyvin kohdallaan. En minä(kään) mitään kikkoja kaipaa. Kaunisvirran Samin ja päätoimittaja Villen v. 2002 lanseeraamat uudet typografiset ratkaisut toimivat minusta tosi hyvin. Ronkainen (ja kai sitä joku muukin sen jälkeen on taittanut) eivä ole täysin pitäneet linjaa, mutta onneksi mitään radikaalia ei ole myöskään yritetty. Visuaalista kulttuuria käsittelevälle lehdelle on tärkeätä, että se on myös ulkoasultaan laadukas ja tämä laatu tarkoittaa mielestäni ennen muuta taittoa ja typografiaa. (Luojan kiitos, yleinen painotekniikka on taas viitisen vuotta ollut siedettävällä tasolla.)
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson