Doc, Kyllähän tämä kysymys liittyy tavallaan muihinkin kilpailuihin...
Kaltsu ja Tertsi ovat väärässä. Eiköhän ole ilmiselvää että tässä ei haeta hyvää pilapiirtäjää vaan tyhmää pilapiirtäjää. (Ja mitä ihmettä HS kuvittelee sellaisesta hyötyvänsä?)
Jos osallistut kilpailuun jossa luovutat oikeutesi, millä perusteella lähtisit neuvottelemaan erilaista sopimusta vakituisemman duunin puitteissa? Tämä on sikäli juuri mielenkiintoinen kysymys, kun kehitys jatkuu tätä tahtia (viittaan mm. piraattipuolueen idiootteihin ja siihen miten laiton nettilataaminen nakertaa moraalia) ei kenellekään voi suositella lehtipiirtämistä, kuvitamista tms. ammatinvalintamielessä.
Todellakin HS:n (säätiön) linja on mielenkiintoinen, kun jatkuvasti yritetään vaan polkea näitä oikeuksia. Luottavat siihen että löytyy tarpeeksi idiootteja (ja ovat tod. näk. oikeassa), jotka ei ymmärrä ajatella yhtään nokkaansa pidemmälle.