Italiassa on viikko sitten julkaistu Color Tex 4.

Uutinen sikälikin, että nyt näitä Color Texejä tulee Italiassa kaksi kappaletta vuodessa, mikä helpottaa paineta olla kaventamatta Suomen 16:n perussarjaa. Italiassa julkaistaan vuodessa nyt yhteensä 15 Tex-opusta, jotka soveltuvat Suomen perussarjaan sellaisenaan.
Toinen tärkeä juttu on se, että tässä on neljä kokonaista, mutta lyhyttä tarinaa. Säännöllisesti ilmestyvät lyhärit ovat nyt siis tulleet täydentämään Tex-tarjontaa.
Kolmas erikoisuus on siinä, että Claudio Villa ei ole piirtänyt tähän kantta, vaan [fanfaarit tähän, kiitos!] nainen: Laura Zuccheri! Naisvallankumous on nyt siis nähty Texissä! Hieno kansi minun mielestäni. No, ehkä nuo buutsit ja jalat muutenkin vaikuttavat turhan isokokoisilta.