Kirjoittaja Aihe: Tex Willer  (Luettu 1021157 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

ernotam

  • Tex Willer-suurkuluttaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 356
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1470 : 23.06.2008 klo 16:49:11 »
Heittäkääpä joku tarina (pokkarit 1971-2008, juhlakirjat ja maxit), jonka voisin seuraavaksi lukea?

Keltainen koira 1981/05 - 1981/08

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1471 : 23.06.2008 klo 18:58:33 »
Olisin heittänyt myös Keltaisen koiran ja Kaukomaille- tarinat mutta kyseinen kaveri, siis  Sporttispurtti muistaakseni mainitsi muutamaa viestiä sitten, että ne on juur lukenut. Käsittääkseni.
Wade Koivurinne

Dakota

  • Tutkija (Pohjois-Amerikan intiaanihistoria)
  • Jäsen
  • Viestejä: 255
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1472 : 23.06.2008 klo 19:45:31 »
Olisin heittänyt myös Keltaisen koiran ja Kaukomaille- tarinat mutta kyseinen kaveri, siis  Sporttispurtti muistaakseni mainitsi muutamaa viestiä sitten, että ne on juur lukenut. Käsittääkseni.

Ahaa, siispä vaihdan. Nykypäivien kansikuvataiteilija Claudio Villan kuvittamista Texeistä voisi suositella useampaakin, mutta valitsen 1996 ilmestyneen tarinan "Mies ilman menneisyyttä".  (Ellei SS ole lukenut tätäkin!)

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1473 : 23.06.2008 klo 21:10:02 »
Ticciäkin ois mukavata lukea kovista kansista. (Kuuman iltapäivän lisäksi)

Jos kronikkajärjestyksessä mennään, Ticciä halutaan ja - ennenkaikkea - näitä vielä tehdään, niin vuosien 75-76 taitteessa on oikea suma mestarillisia Ticcin tarinoita: Dakotojen sanoma, Luvattu maa ja Traaginen risti. Kaksi viimeistä ovat eeppisiä mestaritarinoita, ensimmäinen puolestaan aliarvostettu pienempien mittojen tarina. Dakotojen sanoman aliarvostuksen selittää, että sitä tarinaa on tosi vaikea divareista kokonaisuudessaan löytää (yksi hypersupervaikea numero...). Mutta ehkä se on silti aavistuksen näitä kahta muuta valjumpi tarina... Traaginen risti on yksi kaikkien aikojen tarinoita ja oma kestosuosikkini, olisin siis sen kannalla. Mutta tuplailo olisi ylimmillään, jos nuo molemmat saisivat ansaitsemansa kovat kannet.

Ticci-sumaa ennen olisi tiedossa kyllä pari kovaa Letteriäkin. Samaa klassikkojen katraaseen kuuluu ainakin "Kuolema tulee taivaalta", jonka ainaoa heikkous on sen lyhyt pituus (vain 151 sivua). Likelle samaa tasoa pääsee myös Letterin Meskalerot, joka yli 300 sivuisina täyttäisi kivasti kovat kannet.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Mosabacka

  • Jäsen
  • Viestejä: 709
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1474 : 24.06.2008 klo 22:47:41 »
Positiivinen ongelma.

Suuralbumi 4:n sivulla 66 Tex ehdottaa Carsonille liittymistä Järjestäjiin. Carson vastaa seuraavasti: "Kuten silloin muinoin Gilasin aikoina? Minusta se olisi vielä vaarallisempaa!"

Tekstissä on tähti ja ruudun alla laatikko, jossa kerrotaan kyseessä olevan ikivanha tarina. Päätinpä selvittää, mistä tarinasta on kyse, kun nämä viittaukset kiinnostavat minua. Tex on esiintynyt kahdesti Gilasina.

  1) Tarinassa Kuoleman tie (2-4/1974) Tex on lappu silmällä Gilas ja hän soluttautuu rosvojoukkoon.
  2) Muukalainen (10-12/1984) tarinassa Tex ja Carson esiintyvät salanimillä Gilas Kid ja Silver. Tässä tarinassa ei muistaakseni soluttauduta roistojoukkoon.

Ymmärtääkseni 1-vaihtoehto on se tarina, johon suuralbumissa viitataan, mutta mitä sanovat Tex-asiantuntijat?

edit: Käväisi mielessä laittaa kysymys trivia-osastolle, mutta tähän kysymykseen minulla ei olisi ollut varmaa vastausta.
edit2: Tex soluttautui yksin rosvojoukkoon (2-4/1974), mutta suuralbumissa hän ehdotti tätä monikossa. Mutta tämä on jo viilailua. Luulisin viittauksen löytyneen.
« Viimeksi muokattu: 25.06.2008 klo 11:38:22 kirjoittanut Mosabacka »
kehittyvä willeristi

Hannu

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 284
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1475 : 24.06.2008 klo 23:00:21 »
Tuossapa olisi ollut kertakaikkisen mainio kysymys Tex-triviaan! Hatunnosto Mosabackalle salapoliisityöstä!
Kaikki on miltä se kulloinkin näyttää

Dakota

  • Tutkija (Pohjois-Amerikan intiaanihistoria)
  • Jäsen
  • Viestejä: 255
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1476 : 25.06.2008 klo 18:05:04 »
Saako kysyä Dakotalta, että missä olet opiskellut historiaa  ???



Hävettää tunnustaa, mutta en ole opiskellut historiaa missään. Kiinnostukseni historiaan on tullut intiaanien kautta ja sitä tietä on samalla joutunut tutkimaan  myös Yhdysvaltain ja Kanadan historiaa.

Olen sikäli hieman kaksijakoinen persoona, että toinen puoli minusta on kiinnostunut kaikesta uudesta, kun taas toinen puoli haluaa tehdä tutkimusmatkoja menneisyyteen. Historia, käsitteli se mitä tahansa, on sikäli mielenkiintoinen kohde, että eri lähteistä löytyy samoista tapahtumista aivan erilaista tietoa. Niinpä kaikkeen täytyy suhtautua hieman epäluuloisesti ja jatkaa tutkimista, kunnes uskoo päässeensä  jyvälle asioiden oikeasta laidasta.

Werro

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 4
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1477 : 26.06.2008 klo 14:44:51 »
Tämä saattaa olla vähän OffTopic mutta menkööt.
Eli kattoko kuka eilen ykköseltä tuli dokumentti villistä lännestä. Se tuli minun eteen sattumalta kun luin Tex Willerin kronikkaa ja selailin kanavia.
Oli mielenkiintosta asiaa, ja samaan syssyyn sanotaan se että Yle Teemalla on joku länkkäri buumi, kun parina seuraavana maanantaina sieltä tulee lännen elokuvia, pittää kattoo..

tertsi

  • Vieras
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1478 : 28.06.2008 klo 16:24:58 »
Luurankoylänkö luettu taas, n. (yli?) 30 vuoden tauon jälkeen.

Inkkareita tapetaan aika suruttomasti puolin ja toisin eikä heitä jäädä pahemmin suremaan, mutta kyllä tässä klassikkoseikkailussa oli vaan edelleen imua! Seuraava, Mefiston poika, menee myös hankintaan. Osin luvatun Galep-esittelyn takia.

Näitä  tarinoita on varmaan piirretty aikamoisella vauhdilla, joskus on iso pää, joskus toinen jalka minikokoinen tai jollain on ihan hirveä perse. Hevostenkin anatomia hätkähdyttää aika ajoin. Aseet ei ihan autenttisia. Mut silti, toimivaa ja koukuttavaa sarjista. "Plop, Plop!!"
« Viimeksi muokattu: 28.06.2008 klo 18:42:04 kirjoittanut Tertsi »

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1479 : 28.06.2008 klo 19:25:45 »
Kiirettä on ollut juu. Joihinkin vanhempiin tarinoihinsa Galep on jälkikäteen korjaillut aseita, en tiedä onko tähän. Tätä tarinaa lukiessa kannattaa muistaa seikka, jonka mainitsin Mefisto-esittelyn eräässä kuvatekstissäkin: Virgilio Muzzi on vastannut koko tarinan tussauksesta (saamatta virallisia krediittejä työstään). Ihan täyttä Galep-kuvitusta siinä ei siis ole.
"Tex-tieteen yli-morisco"

tertsi

  • Vieras
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1480 : 28.06.2008 klo 19:35:08 »
Ihan täyttä Galep-kuvitusta siinä ei siis ole.
Ei haittaa. Toimii kuin junan vessa.

Silloin kakruna kun näitä luin, niin jostain kumman syystä sitä ei kiinnittänyt huomiota mihinkään hevosen päähän tai Texin ahteriin, seikkailu vei mennessään.

Ja kyllähän se vei vieläkin.
« Viimeksi muokattu: 28.06.2008 klo 19:46:42 kirjoittanut Tertsi »

herman

  • Vieras
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1481 : 30.06.2008 klo 15:16:50 »
Lainaus
Edustan näitä tuoreita Tex faneja, ostin tuon 7/2008 Texin ja siitä se sitten lähti. Nyt huusin Huuto.net:stä vuoden 89 vuosikerran Texejä.

Jos vain mahdollista, ja rahaa riittää niin kannattaa hankkia myös kaikki 88 ja myös 90 vuosien tarinat ehdottomasti. ainakin vuosi 88 on aivan huippu.

Herman

  • Vieras
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1482 : 30.06.2008 klo 15:29:49 »
Kaiken lisäksi vuosina 88 ja 90 ilmestyi kaksi aivan mahtavaa kauhutarinaa. Aaveiden majatalo ja Kauhujen kaivos.

Dakota

  • Tutkija (Pohjois-Amerikan intiaanihistoria)
  • Jäsen
  • Viestejä: 255
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1483 : 30.06.2008 klo 20:24:11 »
Kaiken lisäksi vuosina 88 ja 90 ilmestyi kaksi aivan mahtavaa kauhutarinaa. Aaveiden majatalo ja Kauhujen kaivos.

Letteri kuvitti kumpaisenkin tarinan. Hän oli erikoistunut näihin kauhujuttuihin ja hoiteli hommansa hienosti. Kauhujen kaivoksen jälkeen taisi Letteristä kuitenkin paras terä kadota.

Kulmalan kaveri

  • Jäsen
  • Viestejä: 91
Vs: Tex Willer
« Vastaus #1484 : 03.07.2008 klo 18:38:11 »
Pakko nyt kysyä,kun mieleen tuli, että onko missään Texissä ollut ikinä suomalaista henkilöä? Ruotsalaisiahan on nähty...

Eikös Mestarin eli Andrew Liddellin apurin (muistaakseni Thomas-niminen nuorimies) arveltu olevan "suomalainen tai ruotsalainen"? Tämä siis ensimmäisessä Mestari-tarinassa.