Olen usein miettinyt sitä, että mistä ihmeestä ihmiset noita juttuja eli vitsejä omiin sarjakuviinsa keksivät. Esimerkiksi Jarla, Toriseva ja Nuora ja muut. Uskon, että sarjis piirtäjien täytyy jatkuvasti olla ajan hermoilla ja tietää, mitä maailmassa tapahtuu. Sieltähän ne vitsit ja jutut usein kait tulevat. Mutta se, että keksii tarinaa tai kerrottavaa koko ajan lisää esimerkiksi jokapäivä ilmestyviin stripprihin....olisi minulle suorastaan pakkopullaa ja sula mahdottomuus. Siksi nostan kyllä hattua suomalaisen sarjakuvan ja piirtäjien puolesta.
Tottakai samantyyppisiä juttuja on ja ihmiset keksivät samantyyppisiä vitsejä ja tarina-aihioita, mutta jokatapauksessa useat tarinat ja vitsit on piirretty jo moneen moneen kertaan hieman varioiden.
Kun nyt topikin teema on Suomalaisen sarjakuvan tuevaisuus niin sanoisin, että hyvin on pylly pyyhitty

- siis tarkoitan sitä, että hyvältä näyttää. Monia tunnettuja tekijöitä ja uusia tulee tasaiseen tahtiin lisää. Joskus Joulun alla pidetään jotain katalookii siitä, mitä eniten menee pukin konttiin, niin sarjakuvat kyllä ovat lähes poikkeuksetta kärjessä. Tämän jälkeen tulee joitakin dekkarikirjailijoita ja muita kuten Sofi Oksanen jne. Joten voitaisiin loppukaneettina sanoa, että hyvin menee ja tulevaisuus näyttää hyvältä sarjakuvan osalta Suomessa. Mutta ei pidä unohtaa kustantajien roolia. Heidän pitäisi uskaltaa julkaista minusta paljon roehkeammin seimerkiksi uusien sarjakuvantekijöiden juttuja eikä pitäytyä pelkästään vanhoissa nimikkeissä. Olkaa rohkeita ja luovia kustantajat, ottakaa talliinne uusia piirtäjiä ettei heidän tarvitse julkaista omia sarjojaan oma-kustanteina.