Palailen vielä aiempaan purnaamiseeni Aku Ankan tilaajalahjan suhteen. Piti tosiaan tulla Barksin "Leirielämää" ja tulikin tusinakooste "Ankkalinnan parrasvalot". Valituskierrosten tulos: päänsilittelyä ja ilmainen Roope-setä -lehden numero.
Nyt kun tilausjakso tuli täyteen, katkaisin tietysti mokoman tilauksen. Kysyivät puhelimessa syytä, ja ilmoitin syyksi tilaajalahjaan liittyvän petoksen. Tuskinpa tuokaan palaute kovin pitkälle ui.
Kommentoin nyt vielä tätä:
Keksinpäs tähän vielä samanmoisen mielikuvituksellisen tilanteen. Oletetaan, että tilaajalahjaksi on luvattu jokin tavallista arvokkaampi, rajoitetusta erästä peräisin oleva astia. Astiat pääsevät kuitenkin loppumaan ja pulju toimittaa lopuille tilaajille ihan normaalista erästä olevan astian. Eihän tunnu oikeudenmukaiselta? Koen Hannibalin ja selkeän_viivan tilanteet aivan samanlaisina.
Ihan sama juttu muuten, mutta tässä ei minusta ollut syytä pitää erää määrän puolesta rajoitettuna. Ainoastaan toimitustavan: Leirielämää-kirjan saadakseen piti tilata lehti. Ei sanottu että "ensimmäiselle viidelle tuhannelle" tms.
Nyt en sitä saanut kun "kirja pääsivät loppumaan". Aika outoa puhetta taholta, joka, elää lehtien ja kirjojen painamisella. Jos loppuivat, niin olisi pitänyt painaa niitä lisää eikä selitellä!
Teen varmaan elämästäni turhankin hankalaa, mutta olen ihan vakuuttunut siitä etten enää ikina tilaa Aku Ankkaa. Sen tai tämän enempää en jaksa riehua. Kyseessä on petos, mutta kuluttajaviranomaisen silmissä "korvaava tuote" voi riittää ihan eri lailla kuin sarjakuvaharrastajan silmissä.